Skocz do zawartości

Niedrogie monitory do salonu – czy to ma sens?


Paweł Pawlik

Recommended Posts

Witam serdecznie i proszę o radę

Chciałbym zmienić kolumny w moim salonie. Salon ma ok 25 m ale jest częściowo otwarty na kuchnię i na przedpokój (a więc i klatkę schodową). Warunki są więc trudne bo prawie zawsze docierają tu jakieś dźwięki. Dodatkowo kręcą się zwierzęta i dzieci (stąd  myśl o czymś mniejszym, postawionym wyżej).

Nie chodzi mi o miejsce do kontemplowania muzyki a raczej o jej codzienną konsumpcję a więc DAB+, Spotify i YouTube z rodziną/przyjaciółmi (winyli słucham w innym pomieszczeniu ?).

Aktualnie gra tam Yamaha RN-402D ze starymi kolumnami Wharfedale 2180 i kolumny chciałbym wymienić. Oczekiwałbym czegoś grającego barwniej i bardziej wyraziście ale jednak naturalnie.

Czy da się coś rozsądnego znaleźć w cenie poniżej 2k za parę czy trzeba celować wyżej?

Czy słusznie myślę że efektywność kolumn powinna być wyższa aby dźwięk się lepiej ‘przebijał’?

Wstępnie myślałem o Indiana Line Tesi 260/262 albo o Elac B6 ale w sumie to ich nie słuchałem więc każde inne będą równie dobrą propozycją. Używki też wchodzą w grę.

 

Pozdrawiam

Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrakcyjnie ale kolumna podłogowa będzie dla ciebie lepszą. Solidniejsza i lepiej grająca. 

Albo canton z serii gle z metalową maskownica albo melodika bl40mkIII co prawda ta ma klasyczna ale dzieci da się nauczyć nie ruszać sprzętu. Był tu o tym cały temat. Możesz poczytać.

Monitory, wyżej żeby lepiej grały? No średnio.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca chodziło mi o dzieci a raczej o psa. Miałem w tym pomieszczeniu podłogówki (Dali Spektor 6) ale je wyniosłem ze względu na psa (wcześniej go nie było). Wharfedale stoją na półkach na wys. 120 cm i jest OK.

Czy nieduże kolumny nie mają szans w takim układzie czy chodzi o to że musiałyby być wyższej klasy?

Dzięki

Paweł

PS: o bl40 myślałem i biorę je pod uwagę jeśli nic sensowniejszego nie wymyślę. Ale to dopiero jak szczeniak podrośnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz postawić kolumny podłogowe na półce, to nie jest dobry pomysł, lepiej znaleźć dobre monitory. Pomieszczenie nie jest małe, na pewno lepszą opcją byłaby konstrukcja podłogowa, chociaż nie wykluczałbym dobrych, mocnych monitorów. Spójrz na Focal Chorus 706. Myślę, że to jest zestaw, który powinien Cię w pełni usatysfakcjonować dźwiękowo. To kolumny skuteczne, które bez problemu dobrze współpracują z elektroniką Yamaha. Takie połączenie zapewni Ci mocny, szybki i dynamiczny dźwięk.

Zaoraszam serdecznie na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wciąż się waham. Gdyby jednak zamiast monitorów faktycznie to były podłogówki...

Polecane przez Piotra Melodika bl40mkIII wydają się być OK ale na tym forum często dla tańszych amplitunerów yamahy proponowane też są STX Electrino 250.

I jedne i drugie wydają się być uniwersalnymi kolumnami, o wysokiej efektywności. Jest coś co je rozróżnia?

Mógłbym prosić o dwa zdania o różnicy w brzmieniu między nimi?

Pozdrawiam

Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...