Skocz do zawartości

POLK + NAD do salonu 40m2


IronWolf

Recommended Posts

Dzień dobry,

Jak większość nowych user'ów na forum liczę na Waszą pomoc w doborze odpowiedniego systemu audio.

Miejsce: salon w domu jednorodzinnym
Powierzchnia: ~40m2
Kubatura: ~105m3
Plan pomieszczenia na dole posta.

Gatunki muzyczne: różne - od Dire Straits po Nightwish czy Manowar, pop, trance, dance i disco... Zależnie od dnia czy pory roku.

Czego oczekuję od systemu: szczegółowości, wykopu w niskich partiach bez dudnienia - raczej lubię miękki dźwięk. Trudno mi to opisać słowami:)

Obecnie użytkuję wzmacniacz Denon PMA-860 wraz z DCD-690. Gra to z monitorami Eltax Century 150, które przy pow. 40m2 miały być tylko na chwilę, ale zostały na dłużej...
Elektronika ma blisko 30 lat co najbardziej widać po odtwarzaczu i niestety musi przejść już na emeryturę, dlatego obecnie muzykę puszczam poprzez kodi na tvboxie z nasa lub telefonu po wifi. Tak , wiem, jakość < 0.

Nie chcę inwestować w rozbudowę starego systemu (bo to bez sensu, np. wzmacniacz bez pilota), chciałbym kupić coś nowego, co posłuży przysłowiowe 10 lat.

Budżet (raczej nieprzekraczalny) na kolumny+wzmacniacz+dac to 12k zł.

Nastawiam się na Polk Audio RTi A9 + NAD C375BEE + Yamaha WXAD-10.

Pytanie 1) Dlaczego to zły zestaw?

Pytanie 2) Gdzie (Łódź, Warszawa) mógłbym go posłuchać?

salon_plan.thumb.png.edacec4c7919489f8a5df91698e5a865.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Zacznę od kolumn - Polk Audio RTi A9 to dobry wybór i w tej kwestii nie szukałbym już niczego innego. Natomiast co do elektroniki wydaje mi się, że lepszą opcją jeśli pozostajemy przy marce NAD byłby model C368 lub nawet C388 z wbudowanym modułem BluOS 2. Na pewno będzie to lepsze rozwiązanie pod względem funkcji sieciowych. Jako alternatywa zwróciłbym Twoją uwagę na system Cambridge Audio CXA80, wtedy jako cyfrowe źródło zastosujemy Yamaha WXC-50 (w tym przypadku mamy wyjście cyfrowe, które pozwoli nam podłączyć odtwarzacz cyfrowo do wzmacniacza i wykorzystać wysokiej klasy przetworniki wbudowane we wzmacniacz). Bardzo dobrą opcją jest także jeden z modeli francuskich wzmacniaczy Advance Acoustics X-i105 lub jeszcze lepiej X-i120. Zaryzykowałbym także odsłuch Musical Fidelity M3si. To wzmacniacz o raczej cieplej, gęstej, plastycznej charakterystyce, ale w połączeniu z Polk Audio może Ci się spodobać.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porownania oraz wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje.

Czy prawie wszystkie wymienione powyżej wzmacniacze nie będą za słabe (oprócz C388 i może X-i125) do wysterowania tych Polków?

Bo idąc takim tropem to może wystarczyłby C356BEE (bo widzę, że C375 nie macie już w ofercie) do poprawnej współpracy z nimi?

Niestety C388 bardzo fajny, ale wykracza poza budżet nawet już i bez modułu sieciowego :(

O wzmacniaczach AA przyznam szczerze nawet nie słyszałem...

Za wielką wodą te Polki zasilane są przez jakieś ;) Emotivy lub Parasoundy o mocy >200W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, IronWolf napisał:

Dziękuję za propozycje.

Czy prawie wszystkie wymienione powyżej wzmacniacze nie będą za słabe (oprócz C388 i może X-i125) do wysterowania tych Polków?

Bo idąc takim tropem to może wystarczyłby C356BEE (bo widzę, że C375 nie macie już w ofercie) do poprawnej współpracy z nimi?

Niestety C388 bardzo fajny, ale wykracza poza budżet nawet już i bez modułu sieciowego :(

O wzmacniaczach AA przyznam szczerze nawet nie słyszałem...

Za wielką wodą te Polki zasilane są przez jakieś ;) Emotivy lub Parasoundy o mocy >200W

A Ty rzadko przekroczysz 20W :D sporo przetworników w kolumnie jak na odsłuch z 3m :P  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie wybór jest spory, i nie skupiałbym się na 1 parze kolumn- a nóż inne spodobają Ci sie bardziej. Nie oznacza to, że twierdzę, że te Polski sa złe- nie miałem okazji ich słuchac, dlatego nie mam prawa się wypowiadać.

Zwróciłbym jednak uwagę na kwestię źródła- Yamaha WXAD-10 to bardzo "budźetowe" rozwiązanie, i patrząc przez pryzmat ceny jaką chcesz wydać na cały system wyraźnie odstające jakością od pozostałych elementów. Zamysłem Yamahy wypuszczając to urządzenie, było "doposażenie" użytkowników starszych sprzętów (głównie chodziło o starsze Pianocrafty),a by nie musieli zamieniać swojego starszego sprzętu tylko małym kosztem wzbogacić go o nowa funkcjonalność.

Kolejnym minusem wybranego rozwiązania jest brak wejść cyfrorwych, aby spiąć TV będziesz potrzebował kolejnego urządzenia. Jeśli zostanie przy C375 i tych polkach, zwróc uwagę na YAMAHA WX-C50, który dodatkowo ma wejście optyczne i gra zdecydowanie lepiej.

W Łodzi i Warszawie masz mnóstwo salonów audio, zacząłbym od wycieczki od nich i posłuchania co salony mają do zaoferowania przy twoich preferencjach.

 

Ze swojej strony zaproponuje NAD C388 + PSB X2T - system od jednego producenta (NAD i PSB to część jednego koncernu Lenbrook). Wzmacniacz doposażony w moduł BluOS da Ci ogromną funkcjonalność (np. Tidala Master MQA), aplikacja BluOS to majstersztyk i MusicCast od yamahy wypada przy nim blado. W poziomu telefonu będziesz mógł regulowac głośność (czego nie będzie twojej pierwotnej wersji). Kolumny PSB grają potężnym dobrze dociążonym dźwiękiem i dobrze nagłosnia twoje pomieszczenie.

Standardowo- zachęcam do odsłuchów. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Q21 napisał:

Zapraszam jednak na odsłuchy

Jasne, że bez tego nie posunę się o krok dalej i będę musiał wygospodarować te kilka dni na wycieczki po salonach. Ale rzeczywiście chyba zacząłbym od Łodzi czy Pabianic. Tylko rozumiem, że u Was C375BEE z RTI A9 nie posłucham bo nie macie tego wzmacniacza? Ale Polki są?

7 godzin temu, Kubakk napisał:

A Ty rzadko przekroczysz 20W :D sporo przetworników w kolumnie jak na odsłuch z 3m :P

Wszędzie czytam - szukaj jak najlepszych kolumn. A9 po prostu się mi podobają wizualnie i myślę, że w kolorze wiśni fajnie wkomponowałyby mi się w salon. Jeśli wygląd nie miałby znaczenia już pewnie stałyby w ich miejscu np. Electrino 500, polskie, 2 razy tańsze i do napędzenia większością wzmacniaczy. Tak, wiem, podchodzę do wyboru od złej strony ;)

7 godzin temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Ze swojej strony zaproponuje NAD C388 + PSB X2T

Dziękuję za propozycję, po pierwsze, dlaczego zwróciłem uwagę na Polk'a napisałem wyżej, a po drugie, nie mam nie wiadomo jakich, audiofilskich wymagań co do tego systemu i wychodzę z pragmatycznego podejścia do zakupu - wolę jednak kupić droższe kolumny, bo wiem, że posłużą mi te kilka lat, a wzmacniacz w 25 miesiącu życia może być nieopłacalny w naprawie :) I tak, celuję w starsze, zwykłe Nady, bo "lekko" obawiam się trwałości tych nowych serii. Nie wiem czy słusznie czy nie...

2 godziny temu, S4Home napisał:

Idź w starsze nady a dokuouiesz ta Yamahę wxad10. To lepszy pomysł. I wtedy mocy na wysterowanie polk audio ci nie braknie. 

Duże, klasyczne moduły zasilania robią swoje. 

Amen. Tylko przed wpisaniem pinu do karty chciałbym tego jednak w jakimś salonie audio posłuchać ;) Żeby potem nie pluć sobie w brodę, że wywaliłem grube pieniądze na system, który miał służyć lata, a który po miesiącu wyląduje na olx/allegro za 60 czy 70% jego wartości nominalnej.

 

Może mój dalszy plan będzie miał jakieś znaczenie - chciałbym z tych Polków skompletować z czasem system 5.0 czy 5.1 + dokupić oczywiście amplituner KD. I tutaj celuję w coś w stylu X2500h, który w kinie napędzałby wszystko oprócz przodów... Ale kino to nie priorytet dla mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słusznie. Odsłuchaj. To jedyny słuszny kierunek drogi.

Ale z kinem domowym to Ci się nie uda. Nie z modelem X2500. To model który nie posiada pre outa. Musiał bym zasilać zatem fronty A9tki przez ten amplituner, a nie oszukujmy się nie będzie to grać. W tym czasie NAD stał by obok. W tym przypadku musisz wybrać amplituner konkurencji Yamaha 685.

Zapraszam na odsłuch Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAD C375BEE nie ma osobnego wejścia na końcówkę mocy, także jego integracja w system KD jest problematyczna- jest to to zrobienia, ale za każdym razem gdy chciałbyś słuchać KD musiałbyś grzebać z tyłu i  rozpinac zworkę pre out/ main in. 

Z wzmacniaczy w podobnym budżecie zwróć uwagę na YAMAHA A-S1100- tutaj masz osobne wejście main in (wejście na końcówkę) włączane z pilota, przy takim wejściu integracja wzmaka z KD jest bezproblemowa. Co do amplitunera KD zgadzam się z  Piotrkiem, pierwszy model który posiada preout'a na fronty to Yamaha RX-V685.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Z wzmacniaczy w podobnym budżecie zwróć uwagę na YAMAHA A-S1100

Jeśli ten 23-kilogramowy klocek gra tak jak wygląda (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz) - to chcę go mieć :)

Kurza twarz, Top Hi-Fi komplikujecie mi wybór ;)

Gdzie ja teraz posłucham "moich" Polków z tą Yamahą, skoro Polków nie sprzedajecie i macie wyłączność na te Yamahy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz go kupić online, wówczas po odsłuchu domowym ewentualnie odesłać, bez podania przyczyny.

Ewentualnie podjedź tutaj: Bo sklepu z wysyłką nie polecam!

https://allegro.pl/yamaha-a-s1000-wzmacniacz-stereo-taki-jak-a-s1100-i7560169624.html

https://allegro.pl/yamaha-a-s2000-wzmacniacz-stereo-lepszy-od-a-s1100-i7539408789.html

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@IronWolf wpadnij do jednego z naszych salonów i wypożycz A-S1100- weźmiesz go na odsłuch Polków. Przy zakupie i opcji oddania po 14dniach możesz wyrobić sobie błędną opinię- te smok potrzebuje sporo godzin żeby się wygrzać- a egzemplarze sklepowe powinny być już wygrzane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jak to często bywa, plany planami a życie życiem ;)

Przez dłuższy czas chorowałem na tę A-S1100, ale że nie po drodze mi było do żadnego salonu Top-HiFi (chora polityka dystrybutora!) to nie miałem okazji jej odsłuchać.

Używek też jak na lekarstwo. No i w końcu nie kupiłem, ale... kiedyś jeszcze poszukam jakiejś może nawet A-S3000 z rynku wtórnego :)

Wylądował u mnie... Magnat MR780 :)

Polki jakoś też mi "przeszły" i miejsce w salonie okupują... a jakże - Heco Aurora 1000.

Chromecast Audio podłączony po optyku do Magnata i z Tidala Hi-Fi gra muzyka :)

Więc chyba udało mi się kupić najbardziej polecane przez branżę (a przynajmniej przez @S4Home urządzenia do odtwarzania muzyki).

Branża niekoniecznie poleca te urządzenia w parze, ale jak dla mnie na 40m2 grają miło dla ucha i kosztowały duuużo mniej od zakładanego na początku budżetu.

Nie wiem czy mieszać coś kablami (a mam niby basolubne Klotze z ciepłym Magnatem i ciepłymi Heco) czy nie bo szczerze... nie słyszę różnicy.

Nie słyszałem przy wymianie jakichś cienkich no-name'ów na wcześniej wymienione Klotze i nie słyszę między połączeniem CA do MR780 po analogu a optyku ;(

W ślepym teście nie rozpoznałbym czy gra nowy Magnat o "ocieplonym lampowym brzmieniu" czy mój stary, 30-letni Denon PMA860. Więc widzicie jaki ze mnie znawca :) Więc albo jestem w wieku 30-paru lat zupełnie głuchy albo ten Denon to kawał dobrego audio z początku lat 90-siątych :)

W ślepym teście jedynie poznał bym, które kolumny grają, bo nie ma co porównywać starych, małych Eltaxów do Heco...

Piszę ten post tak po prostu dla podsumowania, ale też z pytaniem czy jest sens wymieniać rzeczone Eltaxy (dokładny model w pierwszym poście) na np. monitory Aurora 300, bo stary zestaw trafił do pokoju 18-20m2.

Aurory może by później też trafiły na tyły kina domowego do salonu, ale to daaaaleka przyszłość (a boję się, że za kilka lat Auror już nie dostanę, żeby uzupełnić set do 5.0, bo basu z 1000 mi wystarczy bez suba)

Więc przy okazji prosiłbym branżę o oferty na priv na:

Opcja 1. Magnat MCD750

Opcja 2. MCD750 + Aurora 300

Opcja 3. opcja 2+ Aurora center

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam bo to dobry sprzęt za swoją cenę. Moge zmienić politykę jak inna branża z forum i polecać to na czym jest zarobek. Naprawdę o to w tym chodzi?

Ktoś coś kiedyś mówił o Karmie. Może do mnie wróci?

I jesteś nie zadowolony z poleconego sprzetu?

15 godzin temu, IronWolf napisał:

Więc przy okazji prosiłbym branżę o oferty na priv na:

Opcja 1. Magnat MCD750

Opcja 2. MCD750 + Aurora 300

Opcja 3. opcja 2+ Aurora center

Podaj mi numer telefonu w PW i wycenię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.06.2020 o 07:23, S4Home napisał:

I jesteś nie zadowolony z poleconego sprzetu?

Oczywiście, że jestem zadowolony. Inaczej założyłbym nowy temat i narzekał :)

Chociaż nie powiem, miałem przez chwilę pomysł czy nie wymienić tych Heco na Kef Q950...

@S4Home , ja jako człowiek od czasu do czasu tutaj zaglądający i osoba bezstronna można powiedzieć że "z ulicy" cenię Twoje wypowiedzi, bo widać, że nie udzielasz się tylko tam gdzie "widzisz" zarobek, ale pomagasz też innym, z portfelem, w którym jest raptem kilkaset złotych na sprzęt używany :)

P.S. Pozdrawiam

P.S.2. Weźcie się w końcu za swoją stronę internetową i zróbcie jakąś porządną, bo ta obecna jest do d... :)

Edytowano przez IronWolf
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...