Skocz do zawartości

Raspberry Pi + Yamaha R-N803 co lepsze


kwi4tek

Recommended Posts

Witajcie, mam pytanie czy dostępny na rynku jest DAC do malinki który da mi lepszy dźwięk od tego wbudowanego w r-n803? Na botland widziałem Katana DAC na SABRE 9038. Czy może raspberry lepiej po optyku połączyć i korzystać z DACa yamahy? Chciałbym spróbować czy Volumio lepiej poradzi sobie z biblioteką na NASie niż musiccast dlatego pytam co lepsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz jest prosta i jednoznaczna

 

Malina zawsze wygra bo ma nieograniczone możliwości. Dodatki w postaci dacow, zasilaczy oto wychodzę średnio co pół roku. Do tego nigdy nie nastąpi spadek wsparcia takowego urządzenia. A kres RN 803 chodź daleki jest pewny. 

Zaletą Yamahy jest prosta obsługa. Gotowość po wyjęciu z pudełka. Dla ludzi nerwowych nie polecam malinki.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, venom200 napisał:

Z botalndem można zawsze się dogadać i zwrócić towar. Ja nie miałem z tym problemu.

Święta racja , sporo u nich kupuję i jak mam jakieś wątpliwości zawsze pada " niech Pan sprawdzi u siebie i jak nie podejdzie można odesłać " , a parę części już zwracałem i zawsze było ok. czyli zwrot kasy.

Co do DAC -a miałem hifiberry DAC + Pro, a obecnie od Allo Bossa , obie karty są dobre i polecam po prostu przetestowanie w swoim systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.12.2018 o 08:54, kwi4tek napisał:

Witajcie, mam pytanie czy dostępny na rynku jest DAC do malinki który da mi lepszy dźwięk od tego wbudowanego w r-n803? Na botland widziałem Katana DAC na SABRE 9038. Czy może raspberry lepiej po optyku połączyć i korzystać z DACa yamahy? Chciałbym spróbować czy Volumio lepiej poradzi sobie z biblioteką na NASie niż musiccast dlatego pytam co lepsze.

Ja bym kupił Chromecast Audio + DAC (spokojnie pociągnie nawet jakość masters z Tidala) i masz do sterowania natywną aplikację Tidala, bo jednak aplikacja Yamahy to jakaś tragedia.
Poza tym, żeby streamować wyższą jakość niż MP3, musisz mieć LG V30 bo Tidal tylko tam mobilnie obsługuje Masters.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Jednak chromecast to niższa półka transportu od maliny. Ja korzystam z wyjścia cyfrowego digi+ pro i zewnętrzny dac. Brzmi audiofilsko.

Piotr

Trochę szukałem w sieci na temat jakości Chromecast, możesz mi pokazać jakieś pomiary które to udowodnią, że malina jest lepsza? I  jakiego źródła strimujesz?
Ja używam telefonu/tablet to max jaki mogę osiągnąć to 44kHz/16bit, dopiero Tidal Masters ma 96 kHz/24 bit, które obsłuży Chromecast. Tylko LG V30 ze smartfonów może strimować 96kHz/24bit co jest maxem i chromecast sobie z tym poradzi, więc szczerze mówiąc nie widzę sensu kupować nic lepszego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Jednak chromecast to niższa półka transportu od maliny. Ja korzystam z wyjścia cyfrowego digi+ pro i zewnętrzny dac. Brzmi audiofilsko.

Piotr

Rozumiem, że Twój DAC nie posiada interfejsu USB, żeby bezpośrednio podłączyć malinę? Jakiej platformy używasz do streamowania? Moode?

1 godzinę temu, ald890 napisał:

Trochę szukałem w sieci na temat jakości Chromecast, możesz mi pokazać jakieś pomiary które to udowodnią, że malina jest lepsza? I  jakiego źródła strimujesz?
Ja używam telefonu/tablet to max jaki mogę osiągnąć to 44kHz/16bit, dopiero Tidal Masters ma 96 kHz/24 bit, które obsłuży Chromecast. Tylko LG V30 ze smartfonów może strimować 96kHz/24bit co jest maxem i chromecast sobie z tym poradzi, więc szczerze mówiąc nie widzę sensu kupować nic lepszego. 

TUTAJ znajdziesz pomiary części cyfrowej Chromecasta, a TUTAJ pomiary części analogowej. O ile tor analogowy wypada blado to tor cyfrowy jest całkiem ok. Dużo jednak zależy z czego streamujemy (duży jitter przy streamowaniu z przeglądarki). Ostatnie słowo należy oczywiście do DACa.

Ja obecnie testuję malinę z platformą Volumio. Czytałem wiele opini, że moodeaudio jest lepsze. Jednak póki co nie mogę się przekonać... Volumio w chwili obecnej chyba jako jedyna platforma posiada dedykowaną aplikację na smarfony (tak wiem, przeglądarka też jest ok, ale co apka to apka). Ponadto w płatnej subskrypcji MyVolumio (ok 30 euro/rok) dostajemy natywną obsługę Tidala oraz Qobuz. Obsługa spotify (także w wersji spotify connect) obsługiwana jest w darmowej subskrypcji. Moode oraz reszta konkurencji obsluguje Tidala za pomocą bubbleupnp ale na ios nie ma sensownej aplikacji do jego obsługi. Na chwilę obecną Volumio to chyba jedyny system działający out of the box (prosta konfiguracja) oraz posiadający natywną obsługę wymienionych serwisów. Chętnie sprawdzę alternatywne rozwiązania jeśli takowe istnieją...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kukocz napisał:

Rozumiem, że Twój DAC nie posiada interfejsu USB, żeby bezpośrednio podłączyć malinę? Jakiej platformy używasz do streamowania? Moode?

TUTAJ znajdziesz pomiary części cyfrowej Chromecasta, a TUTAJ pomiary części analogowej. O ile tor analogowy wypada blado to tor cyfrowy jest całkiem ok. Dużo jednak zależy z czego streamujemy (duży jitter przy streamowaniu z przeglądarki). Ostatnie słowo należy oczywiście do DACa.

Ja obecnie testuję malinę z platformą Volumio. Czytałem wiele opini, że moodeaudio jest lepsze. Jednak póki co nie mogę się przekonać... Volumio w chwili obecnej chyba jako jedyna platforma posiada dedykowaną aplikację na smarfony (tak wiem, przeglądarka też jest ok, ale co apka to apka). Ponadto w płatnej subskrypcji MyVolumio (ok 30 euro/rok) dostajemy natywną obsługę Tidala oraz Qobuz. Obsługa spotify (także w wersji spotify connect) obsługiwana jest w darmowej subskrypcji. Moode oraz reszta konkurencji obsluguje Tidala za pomocą bubbleupnp ale na ios nie ma sensownej aplikacji do jego obsługi. Na chwilę obecną Volumio to chyba jedyny system działający out of the box (prosta konfiguracja) oraz posiadający natywną obsługę wymienionych serwisów. Chętnie sprawdzę alternatywne rozwiązania jeśli takowe istnieją...

Czyli Chromecast wypada świetnie, ja podpinam go pod DAC i ciężko uzyskać lepszy efekt który usłyszę. Masters tidal to i tak max. 

MyVolumino co to znaczy natywna obsługa tidal przez inną aplikacje? Brzmi dziwnie. Poza tym właśnie to że trzeba uzywac dodatkowych aplikacji w innych rozwiązaniach jest najgorsze, cheomast strimuje prosto z Tidala albo Spotify i obsługa tego to bajka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie większość platform na raspberry obsługuje tidala za pomocą serwera bubbleupnp. Do tego potrzebna jest aplikacja na telefonie która działa jako control point (schemat poniżej):

66D78A78-F27D-4056-B098-79CE9EE7E5E4.png.c7b60cf7facc4f621eca7d18c694f0ae.png

Serwer i renderer są w tym wypadku na malinie. Control point to aplikacja pozwalającą tym wszystkim zarządzać (chodzi nie tylko o odtwarzanie z tidala lecz także z pozostałych źródeł). Zaletą takiego rozwiązania jest streaming bit perfect w natywnym formacie.

Działa to inaczej niż chromecast bo nie streamujesz z oryginalnej aplikacji tidala lecz specjalnego control pointa bubbleupnp (na androida jest np. bubbleupnp czy usb audio player). Na ios nie znalazłem nic co jakością obsługi choć trochę przypominałoby te dwie apki.

Volumio, moode i cała reszta podobnych środowisk zarządzana jest przez interfejs www (wystawiony do sieci lokalnej) jednak do wspomnianego bubbleupnp potrzeba także apki na telefon.

I tutaj przechodzimy do sedna czyli myvolumio. Przez natywną obsługę tidala miałem na myśli sterowanie za pomocą interfejsu www (z pominięciem bubbleupnp). A mówiąc o aplikacji volumio, miałem ma myśli dedykowaną aplikację którą można sterować jak przez interfejs  www. Mając DACa obsługującego MQA możemy w pełni dekodować wydania masters.

Co do V30 to rozumiem że on w pełni dekoduje MQA? Nawet jeśli to pewnie tylko jak słuchasz z telefonu. Jak wyślesz na chromecast to zapewne będzie 24/48. 

Sam się zastanawiałem dlaczego gdy podłącze DACa do PC to z tidala mam 24/96 a z volumio 24/48 (pełne MQA to 24/192). Odpowiedź to programowe dekodowanie MQA przez desktopową aplikacje Tidala. W pełni zdekodujemy MQA tylko z odpowiednim DACiem, a w pozostałych przypadkach dostajemy 24/48. Albumy we flacu 24/192 zdarzają się ponoć niezwykle rzadko. Wszystkie o których znalazłem info w sieci już nie istnieją we tym formacie. 

Tu wytłumaczenie jak to działa. Chromecast przejmuje streaming w swoim imieniu dlatego przypuszczam, że nie będzie to 24/96 - trzeba by przerysować, a nie mam CC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ald890 napisał:

Trochę szukałem w sieci na temat jakości Chromecast, możesz mi pokazać jakieś pomiary które to udowodnią, że malina jest lepsza? I  jakiego źródła strimujesz?
Ja używam telefonu/tablet to max jaki mogę osiągnąć to 44kHz/16bit, dopiero Tidal Masters ma 96 kHz/24 bit, które obsłuży Chromecast. Tylko LG V30 ze smartfonów może strimować 96kHz/24bit co jest maxem i chromecast sobie z tym poradzi, więc szczerze mówiąc nie widzę sensu kupować nic lepszego. 

Sprawdzałem oba. Po prostu.

Źródła: podpięty dysk, Spotify, Tidal

8 godzin temu, kukocz napisał:

Rozumiem, że Twój DAC nie posiada interfejsu USB, żeby bezpośrednio podłączyć malinę? Jakiej platformy używasz do streamowania? Moode?

Posiada, ale jest podłączony po coaxialu.

Wymiennie stosuje to z innym DACiem + komp na USB

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kukocz napisał:

Normalnie większość platform na raspberry obsługuje tidala za pomocą serwera bubbleupnp. Do tego potrzebna jest aplikacja na telefonie która działa jako control point (schemat poniżej):

66D78A78-F27D-4056-B098-79CE9EE7E5E4.png.c7b60cf7facc4f621eca7d18c694f0ae.png

Serwer i renderer są w tym wypadku na malinie. Control point to aplikacja pozwalającą tym wszystkim zarządzać (chodzi nie tylko o odtwarzanie z tidala lecz także z pozostałych źródeł). Zaletą takiego rozwiązania jest streaming bit perfect w natywnym formacie.

Działa to inaczej niż chromecast bo nie streamujesz z oryginalnej aplikacji tidala lecz specjalnego control pointa bubbleupnp (na androida jest np. bubbleupnp czy usb audio player). Na ios nie znalazłem nic co jakością obsługi choć trochę przypominałoby te dwie apki.

Volumio, moode i cała reszta podobnych środowisk zarządzana jest przez interfejs www (wystawiony do sieci lokalnej) jednak do wspomnianego bubbleupnp potrzeba także apki na telefon.

I tutaj przechodzimy do sedna czyli myvolumio. Przez natywną obsługę tidala miałem na myśli sterowanie za pomocą interfejsu www (z pominięciem bubbleupnp). A mówiąc o aplikacji volumio, miałem ma myśli dedykowaną aplikację którą można sterować jak przez interfejs  www. Mając DACa obsługującego MQA możemy w pełni dekodować wydania masters.

Co do V30 to rozumiem że on w pełni dekoduje MQA? Nawet jeśli to pewnie tylko jak słuchasz z telefonu. Jak wyślesz na chromecast to zapewne będzie 24/48. 

Sam się zastanawiałem dlaczego gdy podłącze DACa do PC to z tidala mam 24/96 a z volumio 24/48 (pełne MQA to 24/192). Odpowiedź to programowe dekodowanie MQA przez desktopową aplikacje Tidala. W pełni zdekodujemy MQA tylko z odpowiednim DACiem, a w pozostałych przypadkach dostajemy 24/48. Albumy we flacu 24/192 zdarzają się ponoć niezwykle rzadko. Wszystkie o których znalazłem info w sieci już nie istnieją we tym formacie. 

Tu wytłumaczenie jak to działa. Chromecast przejmuje streaming w swoim imieniu dlatego przypuszczam, że nie będzie to 24/96 - trzeba by przerysować, a nie mam CC.

Skoro w specyfikacji Chromcast piszą, że obsłuży 24/96 to dlaczego uważasz, że jednak nie przyjmie tego? Póki co nie mam LG G7/V30 więc nie jestem w stanie wysyłać MQA. Mój DAC pokazuje, że póki co chromcast nie wysyła więcej niż 24/44. Ale jak podłączę do DAC przez USB macbooka to przy master najwięcej mi pokazuje 24/96 i różnice są bardzo delikatne ale da się to usłyszeć. Żeby mieć 24/192 trzeba mieć DAC który jeszcze ma certyfikat MQA (jest lista na tidalu współpracujących z tym DACami)  http://www.mqa.co.uk/customer/our-partners

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ald890 napisał:

Skoro w specyfikacji Chromcast piszą, że obsłuży 24/96 to dlaczego uważasz, że jednak nie przyjmie tego? Póki co nie mam LG G7/V30 więc nie jestem w stanie wysyłać MQA. Mój DAC pokazuje, że póki co chromcast nie wysyła więcej niż 24/44. Ale jak podłączę do DAC przez USB macbooka to przy master najwięcej mi pokazuje 24/96 i różnice są bardzo delikatne ale da się to usłyszeć. Żeby mieć 24/192 trzeba mieć DAC który jeszcze ma certyfikat MQA (jest lista na tidalu współpracujących z tym DACami)  http://www.mqa.co.uk/customer/our-partners

Nie potrafię nigdzie doszukać się dokładnej specyfikacji LG V30 jak dokładnie dekoduje MQA, ale skoro piszesz, że to max 24/96 - czyli dekodowanie softwareowe. W linku, który wcześniej wrzuciłem, jest to dobrze opisane. Ja mam DACa, który obsługuje 32/768 i z maliną tidala mogę odtwarzać max 24/48 (z komputerem 24/96).

Tak jak pisałem, chromecast działa na zasadzie przesyłania strumienia w swoim imieniu, czyli możesz puścić piosenkę z telefonu i go wyłączyć, a muzyka dalej będzie odtwarzana przez chromecasta (zupełnie inaczej niż AirPlay). Nie mam w domu CC, żeby to sprawdzić na własnej skórze, ale wydaje mi się logiczne, że jeżeli CC nie obsłuży softwareowego dekodowania MQA to LG V30 tu nic nie wniesie. Może ktoś ma CC oraz subskrybcję tidala hifi i będzie to mógł potwierdzić. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomaz75 napisał:

Czy wasz chromecast potrafi odtwarzać pliki Flac 24/192 lub Dsd?Odpowiedź brzmi NIE.Malina z nakładką hifiberry zrobi to bez problemu.Mam USB 128Gb wpietego w malina i doskonały odtwarzacz.Toczycie wojnę na jakieś cyferki.

Chwileczkę... kto właśnie przedstawił wyższość maliny nad chromecastem operując cyferkami? :)

Omawiamy raczej możliwości techniczne i wygodę użytkowania różnych rozwiązań. Jak ktoś słucha tylko muzyki online to chromecast będzie o wiele wygodniejszy w użytkowaniu niż malina, mając jednak pewne ograniczenia w jakości dźwięku. Jeżeli natomiast potrzebujemy czegoś do zarządzania domową biblioteką audio to malina daje dużo więcej możliwości. Jeżeli nie mamy określonych wymagań do pewnych funkcjonalności/jakości dźwięku to wówczas wygoda użytkowania będzie kluczowym argumentem.

Dla niektórych ważnym ograniczeniem chromecasta audio jest to, że nie można streamować muzyki z youtube (chyba że masz wykupiony youtube red). W takim wypadku idealnie sprawdzi się taki, np. xiaomi mi box z wbudowanym chromecastem. Posiada on wyjście optyczne i można słuchać muzyki bez włączonego TV (co daje możliwość słuchania z youtube). Przy okazji mamy całkiem niezły android tv. Ale android z kolei ma fixed 24/48... Tak można w nieskończoność... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kukocz Rozumiem, że jak kupię Maline z jakimiś modułami do strimowania hifi, to malina działa standalone - nie potrzebuje komputera do tego? Tylko łączę się przez proxy aplikację i mogę sterować wszystkim telefonem? 

Swoją droga! mam CC i Tidal HIFI i Spotify Premium 
Poświęciłem trochę czasu na przegląd możliwości i generalnie jest świetny artykuł. http://hd-opinie.pl/11030,aktualnosci,mqa-juz-w-polskim-tidalu-tylko-na-komputerach-streaming-hi-res.html

Chromcast rzeczywiście obsługuje Masters! I najważniejsze to nie patrzeć na herce tylko bit rate.
Otóż Tidal HiFI dostarczy nam 16/44 niezależnie czy PC czy Chromcast.
Dopiero Tidal Master który posiada 24bitowe pasmo tutaj jest największa różca (polecam szukać playlist "tidal masters jazz" itp).

Na Tidal Masters z PC odtwarzam 24/96, na Chromcast ze smartfona (ale tutaj uwaga, należy używać aplikacji mconnect, natywny Tidal nie ogarnie masters), wtedy mamy 24/48 (UWAGA 24 bity to jest właśnie high res)
Słuchałem muzyki na tych konfiguracjach i rzeczywiście 24 bity robią różnicę, natomiast w przypadkuu 24/48 vs 24/96 nie jestem w stanie usłyszeć dużych różnic może nie posiadam słuchu absolutnego.

Mconnect w trybie masters gra zauważalnie lepiej niż Tidal w trybie HIFI (mobilnie nie obsługuje masters)

Myślę, że sprawa wyjaśniona. :D I teraz nie widzę sensu kupować LG V30 ale i tak pewnie kupię, zamiast DAPa.

Więc jeśli testujesz malinę + Tidal masters to jak masz możliwość sprawdź dokładnie jaki masz bit rate.

Mały update:
Strimowanie aplikacją HIFICast jest mozliwe słuchanie muzyki z Chromecast 24/96
Chodzi o pliki FLAC 24/96 bez żadnego znaczka MQA.
MQA stereo resolution -> konwertowane do 24/48
FLAC 24BIT/96kHz -> zagra w tym formacie 24/96 
FLAC 24BIT/192kHz -> konwertowane do 24/96

Edytowano przez ald890
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.12.2018 o 19:54, ald890 napisał:

@kukocz Rozumiem, że jak kupię Maline z jakimiś modułami do strimowania hifi, to malina działa standalone - nie potrzebuje komputera do tego? Tylko łączę się przez proxy aplikację i mogę sterować wszystkim telefonem? 

Dokładnie tak :)

Dnia 7.12.2018 o 19:54, ald890 napisał:

Mały update:
Strimowanie aplikacją HIFICast jest mozliwe słuchanie muzyki z Chromecast 24/96
Chodzi o pliki FLAC 24/96 bez żadnego znaczka MQA.
MQA stereo resolution -> konwertowane do 24/48
FLAC 24BIT/96kHz -> zagra w tym formacie 24/96 
FLAC 24BIT/192kHz -> konwertowane do 24/96

I dokładnie to próbowałem cały czas powiedzieć :) CC pociągnie 24/96 ale nie z MQA. Do tego trzeba software'owego dekodowania. Tak jak piszesz, MQA będzie odtwarzane jako 24/48.
A co do FLAC 24/96 lub 24/192 nie znalazłem jeszcze takowego albumu na Tidalu. Ponoć pojawiają się rodzynki, ale jak poszukasz w sieci to wszystkie już są dostępne tylko 16/44.1 albo MQA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...