Skocz do zawartości

Czym zastąpić starą Yamahę?


Paweł Pawlik

Recommended Posts

Cześć,

Piszę w nadziei, że ktoś był w podobnej sytuacji i mógłby doradzić.

Chodzi o starą Yamahę AX 640 z lat 90-tych. Aktualnie gra z Dali Spektor 6 w cichym pomieszczeniu na poddaszu, lekko ponad 30m kw. Niedawno przywracałem ją do życia sprayem do potencjometrów i dało to nawet efekt ale zakładam, że nie na długo. Gra nierówno, zdarza się trzeszczenie, ma zaniki kanałów etc. Lubię jej brzmienie ale też chciałbym jakiejś zmiany.

W jaki wzmacniacz powinienem celować żeby poczuć zmianę na lepsze? Próbowałem z Yamahą RN 402D ale efekt brzmieniowy był średni (funkcjonalnie oczywiście różnica była diametralna).

Wstępnie myślę o NAD 338 lub o Pioneer  A 40 AE. Który byłby lepszy? A może jeszcze jakiś inny w okolicach 2k PLN?

Koniecznie musi być wejście Phono.

Pozdrawiam

Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

na pewno zastąpienie Twojego starszego wzmacniacz podstawowym amplitunerem sieciowym nie poprawi klasy dźwięku. Musimy zdecydowanie uderzyć w klasyczne, dobre wzmacniacze stereo. Z podanych przez Ciebie modeli zdecydowanie lepszym wyborem będzie NAD C338. Dodatkowo wzmacniacz ten posiada google chromecast, który daje bogatą funkcjonalność sieciową. Natomiast na pewno dźwiękowo lepszy będzie NAD C356 BEE. To klasyczny wzmacniacz, pracujący w klasie AB. Jako alternatywa idealne do Twoich kolumn spójrz na francuską integrę Advance Acoustic X-i75. To pełny, bardzo dynamiczny, dociążony dźwięku. Jeśli lubisz trochę łagodniejsze, bardziej swobodne brzmienie z dobrze kontrolowanym basem, aksamitnością dźwięku, spójrz koniecznie na najnowszy wzmacniacz Audiolab 6000A. To niestety trochę droższa integra, podobnie jak Cyrus One, ale to dwa wzmacniacze, które powinny Cię naprawdę usatysfakcjonować dźwiękowo i zapewnić długie lata przyjemnego słuchania muzyki.

Jeśli mogę coś doradzić, to nie wybieraj konkretnego wzmacniacza, patrząc czy jest wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Niestety w większości przypadków te wbudowane przedwzmacniacze są ogromnym kompromisem, zastosowanie nawet najtańszego dedykowanego przedwzmacniacza zapewni lepszą jakość.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych urządzeń oraz indywidualne wyceny. Zawsze są także możliwości wypożyczenia i sprawdzenia we własnym systemie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q21 napisał:

 spójrz na francuską integrę Advance Acoustic X-i75. To pełny, bardzo dynamiczny, dociążony dźwięku

Q1, dzięki za wskazówkę. Ten wzmacniacz wygląda faktycznie ciekawie. A da się go jakoś odnieść do s701 proponowanej przez innych? Będzie lepiej grał? Warto dołożyć te kilkaset zł?

Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę inne wzmacniacze, chociaż obiektywnie moim zdaniem Advance Acoustic jest zdecydowanie lepszym wzmacniaczem. AA jest zdecydowanie bardziej plastyczny, lepiej wypełniony, oferuje lepszy środek pasma. Yamaha jest bardziej efekciarska, wyraźniej eksponuje skraje pasma (chociaż i tak jest to mniej słyszalne, niż w niższych modelach i amplitunerami sieciowych). Kwestia oczywiście odsłuchów, zapraszam serdecznie. Oczywiście wzmacniacz Yamaha i NAD także mamy w salonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie sugestie. Na pewno będę się starał posłuchać s701 oraz AA X-i75. NAD 356 po dodaniu przedwzmacniacza gramofonowego wychodzi wyraźnie drożej, ale widzę spory ruch na allegro, więc może jakiś lekko używany...

Dzięki za zaproszenie do salonu ale to trochę jednak dla mnie daleko i w najbliższym czasie raczej mi się nie uda..

Miałbym jeszcze pytanie o Yamahę s800. Czy lekko używana poniżej 2k PLN to byłby dobry deal?

 

Pozdrawiam

Paweł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...