Skocz do zawartości

Zmiana amplitunera KD na zestaw stereo


Eastvich

Recommended Posts

Witam Was wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post na forum, choć już mnóstwo czasu poświęciłem na jego lekturę to w końcu czas opisać sytuację i kilka dylematów dotyczących zmiany sprzętu grającego. Myśle że temat pewnie wielokrotnie omawiany, to jednak będzie też pomocny innym, którzy po ślepym zaopatrzeniu w urządzenia KD zrozumieli co to „prawdziwe” słuchanie muzyki.

Kilka lat temu zostałem posiadaczem amplitunera Onkyo TX NR 636 i pary kolumn Dali Zensor 7. Oczywiście plany rozbudowy były bardzo ambitne, jednak skończyło się na tym, że w 95% słucham muzyki, a filmów jest bardzo bardzo mało. Po posłuchaniu muzyki u znajomego z zestawu stereo zrozumiałem, że trzeba działać ?

Do rzeczy, pomieszczenie około 29m (salon z niewielkim aneksem), akustyka raczej ok. Repertuar bardzo szeroki, łatwiej wskazać czego nie słuchamy - techno, death metal... Reszta jak najbardziej, dużo rocka, pop, trochę jazzu czy tez muzyki instrumentalnej/klasycznej. 

Pierwszym krokiem było wystawienie na sprzedaż amplitunera Onkyo, teraz pozostają ze mną kolumny Dali Zensor 7 i z cała pewnością jeszcze jakiś czas będą u mnie, jestem z nich zadowolony i przypuszczam że z nowym wzmacniaczem pokażą zdecydowanie więcej niż dotychczas. Oczywiście chciałbym tak dobrać sprzęt stereo, aby za rok czy dwa pójść krok dalej i pomyśleć o nowych głośnikach. Po lekturze wielu tematów, artykułów i recenzji zacząłem wybierać i analizować co mogłoby być odpowiednie. Budżet to około 4tys, niemniej jednak może ulec delikatnemu zwiększeniu jeśli będzie taka potrzeba. Oczywiście oprócz wzmacniacza będzie potrzebne też źródło dźwięku i tutaj mówimy tylko i wyłącznie o plikach z serwisów streamingowych (dzisiaj Spotify ale przy odpowiednim sprzęcie Tidal hifi, kiedyś może tez gramofon i wykorzystanie wielu starych płyt z zasobów „rodzinnych”). Biblioteki plików w sensownej jakości nie posiadam, płyt CD również już wiele lat temu się pozbyłem. Dlatego teraz zastanawiam się czy większość budżetu zainwestować we wzmacniacz i przyoszczędzić na źródle, wiadomo potem łatwiej to zmienić niż pozbywać się całego sprzętu i budować na mowo. 

Powiem czego dotychczas słuchałem:

1. Atoll in100se

2. Cambridge Audio cxa60

3. NAD 356

Wszystkie niestety na nieco lepszych kolumnach niż moje, Dali Ikon6. No i co? I re-we-la-cja!!

W porównaniu z tym co słyszę teraz z amplitunera to wszystko było o klase lub dwie lepsze. Pytanie jak dużo zmieniły tez głośniki, ale przypuszczam, że z Zensorami tez byłaby ogromna różnica. Najlepiej wypadł Atoll, tutaj to było jak na koncercie, lawina dźwięku, pomiędzy CXA60 a NADem remis choć było inaczej, ten pierwszy spokojniejszy a drugi to było bardziej otwarte i radosne granie. 

Oprocz tych trzech wzmacniaczy cały czas myśle tez o innych propozycjach, nie odrzucam tez sprzętu używanego żeby wygospodarować coś na pierwsze źródło dźwięku. I tu zaczynaja się schody i zapytania o te wszystkie daci i odtwarzacze sieciowe. 

Czy wbudowany dac to oszczędność czy tez zamykanie sobie drogi do wykorzystania lepszego zewnetrznego przetwornika? Czy jeśli połączyłbym najtańszy streamer Chromecast cyfrowo ze wzmakiem który ma dac’a bądź przez dac zewnętrzny to będzie to grało dużo gorzej niż odtwarzacz sieciowy za dwa, trzy czy nawet cztery tysiące? 

Oprócz tych trzech wzmacniaczy myślałem tez o używanych, np. Hegel H80, może naim5is (trochę ponad budżet).

Chodzi mi też jeszcze jeden wzmak po głowie, a mianowicie Rotel A14. Drogą mojej dedukcji wychodzi super wbudowany dac, duża wydajność (przyszłościowo pod zmianę kolumn) czy nawet wbudowany Bluetooth (można wrzucić coś na szybko z np. YT). Recenzje ma ten wzmacniacze bardzo dobre, jednak mało kto o nim mówi, na forum praktycznie zero informacji na jego temat. Czy ktoś posiada, czy ktoś słuchał albo tak jak ja brał go pod uwagę przy wyborze sprzętu dla siebie??

Jest tez jeszcze jedna opcja, dopóki są Zensory to wybrać Marantz PM i NA 6006 i wymienić w dalszej przyszłości cały zestaw.

Chętnie posłucham rad doświadczonych forumowiczów, przemyśle tez inne propozycje. 

 

Z góry dzięki za odzew, pozdrawiam.

Edytowano przez Eastvich
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

tak naorawdę wybór musi należeć do Ciebie. Jeśli w przyszłości zamierzasz wymienić także kolumny na lepsze, na pewno warto posłuchać hybrydy lampowe Vincent. Najlepszą opcją będzie dla Ciebie model SV-227MK. To świetne połączenie mocnej, szybkiej tranzystorowej końcówki mocy z plastycznym, lampowy przedwzmacniaczem. Warto także spojrzeć na polską konstrukcje Haiku Audio. Spójrz także na Musical Fidelity M3si oraz bardzo dobrą francuską integrę Advance Acoustics X-i125. To wszystko wzmacniacze o raczej równym, gęstym, plastycznym dzwięku z dobrą podstawą basową. Warto do listy dołożyć węgierską integrę Heed Audio Elixir. Dobrze zgrają się z Dali Zensor, dając także w przyszłości ułatwioną możliwość dobrania odpowiednich kolumn. Wzmacniacze takie jak Hegel czy Rotel to bardziej jasne, suche granie. W takich konfiguracjach w przyszłości musimy szukać kolumn o raczej spokojniejszej charakterystyce.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porownania. Mamy w salonie dziesiątki modeli urządzeń i kolumn, które w komfortowych warunkach możesz odsłuchać i porównać. Istnieje także zawsze możliwość wypożyczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwszy odzew, padły kolejne propozycje...

1. Jak duża może być różnica w odbiorze pomiędzy CXA60 a CXA80?? Rozumiem ze „80” oprócz większej mocy może zaoferować inne brzmienie?

2. Advance Acoustic, napewno ten wzmak wyróżnia się swoją prezencja, a jak to gra? Czy bez odsłuchu można go porównać do czegos co już wcześniej słuchałem? (CXA60, nad356, Atoll in100se??) Czy AA i105 bądź i75 będzie wyraźnie słabszy? Ten i125 mocno ponad budżet.

3. Jak to jest z tym Magnatem, jak z tymi lampami? Czy to trzeba wymieniać regularnie? Rozumiem ze to nie tylko fajnie wyglądający gadżet, a też realny wpływ na jakość odtwarzanej muzyki.

4. Czy pomimo opinii o suchym dźwięku Rotela A14 znajdzie się ktoś kto może posiada taki wzmacniacz i podzieli się swoją opinią po dłuższym kontakcie z tym sprzętem? Czy to jednak może tylko wybór dla koneserów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak. Jest przez moc bardziej swobodna i otwarta.

2. Moim zdaniem bez odsłuchu tego modelu się nie obejdzie.

3. To są lampy w przedwzmacniaczu. Zużyją się za 8 lat? Możesz je wymienić na te same nie specjalnie drogie. Lub znacznie lepsze i dołożyć trochę.

4. Na forum nie kojarzę żeby go ktos miał. Poznań daje możliwość wypożyczenia sprzętu z tego co mówią. Więc jak coś to się do nich zwróć.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr odpowiedział na pytania. Podkreśliłbym na pewno znacznie lepszą klasę dzwięku w modelu CXA80. Już model Advance Acoustic X-i105 powinien Cię bardzo miło zaskoczyć, X-i125 to klasa sama w sobie.

Bardzo ciekawą opcją jest hybryda lampową. Spójrz na Vincent SV-500, popularna, doceniana hybryda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam Was po świątecznej przerwie. Po sprzedaży dotychczasowego amplitunera KD Onkyo zapadła wreszcie decyzja, zdecydowałem się na zestaw Marantza, a konkretnie PM6006+NA6006. Udało mi się go kupić w naprawdę świetnej cenie podczas „boxing day” w UK. W przyszłym tygodniu przywiezie go do mnie znajomy więc odpada temat kurierów z Anglii. 

Pojawia się teraz natomiast jeszcze kilka pytań odnośnie okablowania. Jak narazie zostały mi przewody głośnikowe In-akustik silver, którymi miałem do tej pory połączony amplituner z Dali Zensor 7. Narazie pozostanę z nimi jeszcze jakiś czas, na teraz będę potrzebował dwóch sztuk kabli zasilających oraz połączenia odtwarzacza sieciowego ze wzmacniaczem oraz połączenia do przesłania dźwięku z TV.

Myślałem o zasilających kablach Melodiki, o reszcie tez nieco czytałem lecz chciałbym prosić o poradę gdzie zainwestować więcej, co będzie miało większy wpływ na ostateczną jakość całego systemu. Będę wdzięczny za jakieś propozycje i porady, chciałbym zamknąć się w budżecie 700/800zl za całość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem, tak jak pisałem wcześniej sprzęt jest z UK wiec dojdzie jeszcze przejściówka w takim razie na nasze gniazdko. Czy to tez nie wpłynie jakoś znacząco na jakość grania?

A co w przypadku kabli do połączenia odtwarzacza sieciowego ze wzmacniaczem i jakiegoś optyka do dźwięku z telewizora? Tez „pograć” na czymkolwiek i potem cis dobrać czy już szukać czegoś w miarę przyzwoitego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej najpierw posłuchaj na zwykłych.

Rozpietosc cenowa jest spora od „7,50pln” do :

https://allegro.pl/verictum-demiurg-kabel-zasilajacy-sieciowka-i7739548979.html

A sąsiad chwali sobie taki

https://allegro.pl/przewod-zasilajacy-tomanek-power-cable-1-5-m-i7672661624.html

 

Osobiście mam taki

https://allegro.pl/wireworld-1m-zasilajacy-2-inne-sklep-lubin-i7152752193.html

kupiony od znajomego za śmieszne pieniądze, brakowało mi jednego przewodu i znajomek poratował ze swojej szafy....?

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Eastvich napisał:

Ok rozumiem, tak jak pisałem wcześniej sprzęt jest z UK wiec dojdzie jeszcze przejściówka w takim razie na nasze gniazdko. Czy to tez nie wpłynie jakoś znacząco na jakość grania?

A co w przypadku kabli do połączenia odtwarzacza sieciowego ze wzmacniaczem i jakiegoś optyka do dźwięku z telewizora? Tez „pograć” na czymkolwiek i potem cis dobrać czy już szukać czegoś w miarę przyzwoitego?

Tam są takie kable zasilające jak do kompa. Zamiast przejściówek możesz kupić po prostu gotowe kable za kilka złotych albo poszukać w szufladzie :) A co do optyka, to do telewizora idealne będzie właśnie "cokolwiek" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...