Skocz do zawartości

ODTWARZACZE SIECIOWE


decibel66

Recommended Posts

Jestem audiofilem 50+ i obecnie zachwyconym użytkownikiem platformy TIDAL HIFI. Dlatego przymierzam się od pewnego czasu do zakupu odtwarzacza sieciowego. Nazbieralem spory zestaw urządzeń audio, raczej muzealnych i  lampowych i trazystorowych.

Wymienię kilka :

źródło cyfrowe - transport TEAC VRDS T1 

DAC ELECTROCOMPANIET ECD - 1, 
Źródło analogowe gramofon Project RPM1, 
przedwzmacniacz Electrocompaniet 
oraz pre- i Integra lampowe  /made in China Yaquin/

końcówka mocy Onkyo Integra M5090,

okablowanie od A do Z  Albedo, głośniki Vienna Acoustics Mozart  Ii Usher 602.

Sprzęt podaję po to, żeby mniej więcej określić jakie mam preferencje, nawyki i oczekiwania brzmieniowe! 

Zastanawiam się na początek nad jakimś budżetowym odtwarzaczem strumieniowym, ALE który mam zamiar wykorzystać jedynie jako źródło, gdyż chcę podłączyć go do posiadanego DAC ELECTROCOMPANIET. 

Czy wybrać np.Yamaha Np-S303, czy może Onkyo NS6130?

A może wymieniony trop jest całkiem niewłaściwy i należy uwzględnić zupełnie inne urządzenia. Mało się na tym znam, gdyż wyroslem na czarnym krążku... do którego zresztą wróciłem po 20 latach latach CD.
Dzięki DAC ELECTROCOMPANIET, mam obecnie dwa w jednym, czyli "prawie" analogowe- gładkie, spójne, piękne brzmienie z cyfrowego transportu CD. Oczywiście pragnę, aby po podłączeniu odtwarzacza strumieniowego było przynajmniej podobnie....

Czy jest na to szansa? 
Może odezwie się Ktoś, kto takie podobne eksperymenty robił i ma na ten temat wyrobione zdanie.

Podsumowując :

Czy w ogólnym odbiorze odtwarzacz strumieniowy może przypominać tradycyjny fizyczny nośnik CD, czy zawsze gra bardziej jak PC z kartą dźwiękową... Lepiej, gorzej w zależności od ceny, ale zawsze jak pc. 

Czy podpięcie taniego streemera do wyższej klasy DAC ma uzasadniony sens, czy trzeba po prostu uzbierać większe pieniądze na urządzenie za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tys.??? 

Dziękuję Wam za każdą sugestię! 

 

 

Edytowano przez decibel66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Odtwarzacze strumieniowe to szeroki temat. W domu mam Cyrus Stream X Signature, Chromecast Audio, Imerge Sound Server 3000, Cambridge Audio Minx XÎ. Każdy gra inaczej i jest podłączony w inny sposób ?

Cyrus gra z TIDAL podłączony coaxialem z 82DACQX - super zestawienie ( Stream jest tylko transportem plików) daje radę tez z radiem internetowym i serwerami UPnP. Do tego samego wzmacniacza mam tez podpięty Toslink optyczny z jednego z Chromecast Audio tutaj mogę słuchać TIDAL i Spotify. Porównując te dwa ... różnica jest , ale nieusprawiedliwia ona różnicy w cenie ?

Jak masz w tym DAC wejście optyczne to zobacz ten Chromecast Audio - cena śmieszna 150 pln

Imerge 3000 robi za transport CD i Server UPnP bo można na niego ripować płyty CD. Ten gra zdecydowanie bardziej górą od Stream. Tez może odtwarzać z innych  serwerów itd.

Słuchałem też Cambridge Audio CXN i grał też bardziej górą i szczegółami ale funkcjonalnie bajka!

Kolejny Chromecast mam podłączony po analogu do Regi Brio i gra super. 

Ostatnio słuchałem Arcam CDS50 na AVS i on tez gra z TIDAL tylko koszt wysoki.

Zastanawiam się tez żeby posłuchac tego Onkyo co pisałeś ?

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele nie pomogę bo zaczynam szukać informacji na czym najlepiej słuchać TIDALA ale warto zwrócić uwagę, żeby urządzenie wspierało obsługę plików w formacie MASTERS - albumów takich jest coraz więcej dostępnych na TIDALU. Lista oficjalna na stronie http://www.mqa.co.uk/customer/our-partners

Nie wiem jak wgląda wsparcie formatu MASTERS przez Chromecast Audio albo Raspberry Pi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromecast ma wtyczkę do TIDAL ograniczeniem będzie bitrate i częstotliwość próbkowania max dla Chromecast 24bity/96KHz i koszt tego Chromecast Audio to jak starego zdechłego CD z Allegro ?

CD ma 16 bit/44,1KHz 

Jezeli chodzi o przeplywnosc sygnału to nie potrzebna zbyt wiele. Zakładając że materiał jest jakości CD

2 kanały × 44 100 próbek na sekundę na kanał × 16 bitów na próbkę = 1 411 200 bit/s = 1 411,2 kbit/s

Pewnie TIDAL  jakieś szyfrowanie dla aplikacji dodaje i inne informacje wiec pewnie trochę więcej ale teoretycznie tyle powinno wystarczyć.

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie powyższe posty!!!/Czekam na kolejne.. /

Widzę, że to osobna gałąź wiedzy...

Chcę jeszcze tylko dodać, uprecyzyjnić, że :

1.zamierzam słuchać TYLKO możliwie najwyższej jakości plików jedynie na platformie TIDAL. 

2. Do konwersji D/A zamierzam wykorzystać TYLKO posiadany przetwornik Electrocompaniet ECD-1, zakładając, że przy cenie 6kzł jest on, przynajmniej teoretycznie, lepszy niż zaimplementowany w odtwarzaczu sieciowym, a nawet jeśli nie JEST lepszy, to mi w pełni odpowiada jego brzmienie, bo się z nim oswoiłem, w pełni akceptuję i od czasu do czasu nadal podziwiam. 

3. Ponieważ mam dość mgliste pojęcie na temat streemerów, zacytuję fragment testu ECD 1.

/Czy na podstawie podanych parametrów można zrobić listę odtwarzaczy sieciowych, które potencjalnie najlepiej pasują, dorównują technicznie i na pewno nie będą "wąskim gardłem" systemu??? /

cyt. "Sygnał cyfrowy z wejścia trafia do interfejsu CS8420 z zewnętrznym zegarem taktującym. Układ wykonuje upsampling do postaci 24 bity/192 kHz. Za konwersję odpowiada DAC CS4397, pracujący w trybie symetrycznym. Sygnał analogowy jest wzmacniany przez elementy dyskretne 2SC2240 i 2SA970".

4. Czy planując powyższe - ważna jest w odtwarzaczu sieciowym "częstotliwość próbkowania"? /tzn. im wyższa tym rozumiem lepiej./. 

 

Edytowano przez decibel66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Inferno napisał:

W linku jest sporo urządzeń do wyboru

Przepraszam, nie widzę linku.. 

Nie widzę linku, ale.. znalazłem COŚ takiego :

stereoikolorowo.blogspot.com/2017/09/odtwarzacz-sieciowy-auralic-aries-mini.html?m=1

Edytowano przez decibel66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie przetestuj Bluesound Node 2i, urządzenie ma fantastyczny soft (nie znam lepiej działającego streamera jeśli chodzi o szybkość i płynność działania). Wykorzystanie go jako transport jest dobrym pomysłem, wielu z naszych klientów kupiło go właśnie do takich zastosowań. 

Urządzenie wspiera Tidala master MQA. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Koniecznie przetestuj Bluesound Node 2i

Tak pamiętam, już mi Koledzy z Top HIFI, to sugerowali. 

Czym się różni Node 2 od Node 2i?  Różnica w cenie jest spora ok. 500zl. Czy jest ona uzasadniona, tzn. wersja "i" jest dużo lepsza??? 

 

2 godziny temu, decibel66 napisał:

Czy wersja node 2i jest lepsza od node 2?

No to na razie sam sobie odpowiadam.. .

Znalazłem na innym forum, że... 

brzmią tak samo. 

Technicznie  "i" ma podobno kilka zmian np. WiFi 5GHz, lepszy Bluetooth, airplay 2 /aplikacja ze stajni Apple'a, którego nie mam i nie chcę mieć /.

Tor audio podobno bz.

Natomiast oceny w testach "i" ma podobno wyższe.

Niczego nie sugeruję, ale ciekawe, czy testerzy odróżniają oba w "ślepej próbie"...

W każdym razie Bluesound node 2 wpisuje na listę jako mocną pozycję. 

2 godziny temu, decibel66 napisał:

 

 

Edytowano przez decibel66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj filmiki o funkcjonalności tego 2i no i robi wrażenie. Łączy się praktycznie ze wszystkimi serwisami streamingowymi TIDAL , Dezer, Spotify itd... gra z USB, dysku Sieciowego, serwera UPnP itd...

Soft bardzo mi się spodobał jak gra zgodnie z recenzjami to może być fajnie.

Tworzenie playlist jest super. Można sobie zrobić play listę gdzie jedna piosenka będzie ze Spotify, druga z dysku sieciowego, trzecia z UPnP itd.. i on to wszystko odtworzy.

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NODE 2i w stosunku do NODE 2 ma dodatkowo:

AirPlay 2

2-kierunkowy Bluetooth

Qualcomm aptX HD 

2-pasmowe Wi-Fi

Wersja 2i to nie następca (tak jak było w przypadku node i node 2) a upgrade podyktowany AirPlay 2. Urządzenia nie mające wifi 5ghz nie moga współpracować z AirPlay2- dlatego Bluesound dodał to + parę innych rzeczy. 

Node 2 black jest już niedostępny u nas, zostały pojedyncze sztuki white z expo. W przypadku chęci zakupu, odzywajcie się na PW podziałamy coś z ceną. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

NODE 2i w stosunku do NODE 2 ma dodatkowo:

AirPlay 2

2-kierunkowy Bluetooth

Qualcomm aptX HD 

2-pasmowe 

Node 2 black jest już niedostępny u nas, zostały pojedyncze sztuki white z expo. W przypadku chęci zakupu, odzywajcie się na PW podziałamy coś z ceną. 

 

A w stosunku do tego NODE 2i, to taka budżetowa Yamaha NP-S303, czy Onkyo NS-6130, to grają dużo gorzej? Na pewno Ktoś słuchał ich obu, a myślę, że na pewno Panowie z TOP Hi-Fi... Pomiędzy nimi, a Node 2i jest przepaść? 

P. S. Pytam, bo jak Yamaha, czy Onkyo grają tylko trochę gorzej, to 1000zl w kieszeni, a po drugie łatwiej Żonie wytłumaczyć, że się kupiło kolejny "niepotrzebny" gadżet, który przynajmniej wygląda jak ładny tunerek, niż... mydelniczkę za 2,5 kzł...

Bo tego już tak szybko wytłumaczyć się nie da.. /Taki żarcik/.

Edytowano przez decibel66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to fakt, nie pytałem....

i niestety musiałem zmienić na inny model. ?

Ale ad rem. Chyba trzeba będzie znaleźć czas i po prostu osobiście posłuchać kilku urządzeń. A jeśli usłyszę różnicę, to potrafię być bardzo rozrzutny i  zaakceptuje nawet streemer w kształcie gruszki. 

P. S. Czyli rozumiem, że ani Yamahy, ani Onkyo nie przekreślac tylko dlatego, że tanie. 

???

Edytowano przez decibel66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, decibel66 napisał:

 

A w stosunku do tego NODE 2i, to taka budżetowa Yamaha NP-S303, czy Onkyo NS-6130, to grają dużo gorzej? Na pewno Ktoś słuchał ich obu, a myślę, że na pewno Panowie z TOP Hi-Fi... Pomiędzy nimi, a Node 2i jest przepaść? 

P. S. Pytam, bo jak Yamaha, czy Onkyo grają tylko trochę gorzej, to 1000zl w kieszeni, a po drugie łatwiej Żonie wytłumaczyć, że się kupiło kolejny "niepotrzebny" gadżet, który przynajmniej wygląda jak ładny tunerek, niż... mydelniczkę za 2,5 kzł...

Bo tego już tak szybko wytłumaczyć się nie da.. /Taki żarcik/.

Onkyo nie mam i nie słuchałem. Yamaha NP-S303 to urządzenie grające trochę gorzej niż WX-C50, więc jesli porównywać z yamahą to właśnie z WX-C50. 

Upraszczając do do minimum, Bluesound gra cieplejszym, bardziej dociążonym dźwiękiem, Yamaha natomiast jest żywsza i bardziej dynamiczna.  Node wygrywa aplikacją-BluOS to najprzyjemniejsza apka z jaką miałem od czynienia.  Ma możliwość przewijania utworów, obsługę Tidala Master MQA, i parę innych udogodnień jak wspomniany wyżej czujnik podczerwieni pozwalający zaprogramować jakiegokolwiek pilota do obsługi podstawowych funkcji.

Zapraszam do salonu wszystko pokażemy na miejscu :) 

 

11 godzin temu, venom200 napisał:

Jak najlepiej Node podłączyć do DACa jakie najlepsze połączenie?

Coax

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica pewnie w brzmieniu wynika z różnych przetworników D/A PCM5122 w Bluesound i DSD1791 w Yamaszce jak i sposobu ich zaimplementowania. W bluesound dwie sztuki, jedna na każdy kanał w Yamasze jeden.

I pewnie te wrażenia odsłuchowe są z toru analogowego.

Jeszcze dodam że pomiędzy Chromecast Audio a moim Cyrus Stream X  podłączonymi do tego samego wzmacniacza jest różnica. Oba podłączone do wejść cyfrowych Chromecast przez Toslink, Stream COAX.

Fono Master - bardzo fajne motto ?

Czyje to? Szukam w necie i nic...

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Bluesound gra cieplejszym, bardziej dociążonym dźwiękiem, Yamaha natomiast jest żywsza i bardziej dynamiczna.  

Dzięki za kolejny ciekawy post!

Przy takiej charakterystyce, to bardziej skłaniałbym się ku brzmieniu node 2.

Tylko, że opis, (jak się domyślam), dotyczy wyjścia po analogu, a ja - tu się powtórzę, planuję kupionego streemera słuchać tylko i wyłącznie , po podłączeniu do posiadanego DAC Electrocompaniet*ECD1.

-Na chłopski rozum, to finalny charakter brzmienia streemera POWINIEN jednak nadawać zewnętrzny DAC. Prawda, czy fałsz? 

-Odtwarzacze sieciowe potrafiące (na papierze) czytać TO SAMO , tzn. dekodujące formaty bezstratne, 24bit, 192 kHz, itd. podłączone jako "transporty "do tego samego D/A konwertera tym samym interkonektem powinny grać... TAK SAMO. Prawda, czy fałsz? 

W zasadzie, to zamiast spekulować, lepiej byłoby sprawdzić to w praktyce. Zabrać dac do sklepu, podłączyć kilka streemerów  i posłuchać. Oczywiście jeszcze lepiej byłoby pożyczyć kilka streemerów do domu i sprawdzić ich pracę w konkretnym systemie i środowisku. 

Ale może ktoś coś podpowie, bo już sam to  sprawdzał: kilka różnych odtwarzaczy - jeden, ten sam zewnętrzny DAC. I co słychać różne brzmienie? 

 

 

 

 

 

Edytowano przez decibel66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sporo może zależeć od wydajności  sieciowej i separacji prądowej w samej konstrukcji urządzenia. Chodzi o ilość danych jaka może być przesłana do DAC zakładając ze DAC jest w stanie sygnał zdekodować w takiej formie jaki dostaje oraz ewentualnych zakłóceń w pracy wywołanych nieodpowiednią separacją zasilania i samych komponentów względem siebie wewnątrz urządzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@decibel66 tak, słychać te różnice. Niestety nie pamiętam już czy testowałem Node vs. WX-C jako transport

Przy porównaniu Node vs. (dużo droższy) Moon Neo Mind róznica na korzyść Moona jest kosmiczna i do wyłapania przez największego laika. 

Z profilu widze, że jestes z Poznania. Wpadnij kiedyś do nas i pokaże Ci o co chodzi albo wypożycze do domu (co do wypozyczeń to najlepiej po świętach, teraz potrzebujemy wszystkiego z wiadomych względów).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

@decibel66 tak, słychać te różnice. Niestety nie pamiętam już czy testowałem Node vs. WX-C jako transport

Przy porównaniu Node vs. (dużo droższy) Moon Neo Mind róznica na korzyść Moona jest kosmiczna i do wyłapania przez największego laika. 

Z profilu widze, że jestes z Poznania. Wpadnij kiedyś do nas i pokaże Ci o co chodzi albo wypożycze do domu (co do wypozyczeń to najlepiej po świętach, teraz potrzebujemy wszystkiego z wiadomych względów).

A jak wypada taki ze średniej pułki np. CXN w porównaniu do tego Node 2i - chodzi o dźwięk ?

Jak u mnie słuchałem w porównaniu ze Stream XA Cyrus’a to CXN grał dużo bardziej górą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...