Skocz do zawartości

Audioquest NightOwl kontra kilku koleżków


Recommended Posts

Dnia 7.12.2018 o 22:21, Kraft napisał:

Bez wyraźnego powodu, więc chyba z nudów, postanowiłem sobie kupić nowe słuchawki. Mają grać lepiej niż obecne Sennheiser Momentum M2. Bardziej przestrzenie i z większą ilością detali. Mam kilku faworytów, ale nie dam rady wszystkich z nich przesłuchać. Czy ktoś z szanownych kolegów miał styczność z poniższymi modelami i może się podzielić swoimi spostrzeżeniami na ich temat? Może dzięki ewentualnej krytyce ktoś ze stawki odpadnie i wybór stanie się łatwiejszy (lub któreś dodatkowo zapunktują).

W szranki stają: Audioquest NightOwl,  Sonus Faber PrymaAudio-Technica ATH-A990ZSennheiser  HD630VB (wszystkie to modele zamknięte)

Coś na temat jakości wykonania, trwałości, funkcjonalności, no i oczywiście brzmienia

Jeżeli jeszcze nie wybrałeś to może Ci jakoś pomogę, gdyż ostatnio dokonywałem wyboru właśnie wśród części wypisanych przez Ciebie słuchawek.

Wybór był w dwóch etapach. Pierwszy odsłuch zrobiłem w sklepie na ich sprzęcie (NAD Bluesoun + DAC Moon) i słuchałem Senheiser 650 i 660S, Audio Technica A990Z i X oraz  Audioquest Nigthawk. Założony budżet max 1600zł. Dodatkowo niby przypadkiem zostawili mi jeszcze Audio Technica A1000Z za prawie 2,5tys. No cóż... niestety zacząłem od tych ostatnich i reszta testów była bez sensu, bo w każdy coś już brakowało. Nawet już zacząłem kombinować jak t zdobyć jeszcze 1000zł i może kupić te A1000Z, ale się nie złamałem i podszedłem do prób po raz drugi. Tym razem zamówiłem Audioquest NightOwl do tego zabrałem mojego DAC pro ject per S2 dig i poprosiłem o wzmak NAD 356. Jak źródło robiła komórka po kablu OTG i USB i oprogramowanie USB audio player. Po "czarnym piątku" w sklepie niewiele zostało tak więc do porównania miałem tylko A990Z. Powiem tak. Tym razem było świetnie. Pierwszym razem generalnie byłem rozczarowany jakością dźwięku praktycznie wszystkich słuchawek, w szczególności przełom środka i góry był ciasny, bez powietrza bez szczegółu. Bas był różny, ale najlepiej kontrolowany był w A1000z.

Ty razem w obu przypadka pojawiła się przestrzeń, szczegóły, słodkie skrzypce i krótki, kontrolowany bass tak jak lubię. Generalnie lubię muzykę która brzmi szczegółowo, ale raczej matowo, bez długich wybrzmień i lepkiego, rozlazłego basu, taką bardziej studyjną niż koncertową I to właśnie obu przypadkach otrzymałem, z tym, że w A990Z wszystko było bardziej, lepiej a w szczególności zakochałem się w basie. Dokładnie taki sam słyszałem wcześniej w o 1000zł droższych A1000Z. Pozostała kwestia wyposażenia. A990Z nie maja nic dodatkowego, ale maja 3m kabel vs, Audioquest NightOwl i krótki sztywny kabel od razu do wymiany. Na głowie obie pary leżały bez zarzut. Wybór podyktowany był jednak jakością dźwięku i tu nie miałem (jak nigdy) wątpliwości i od prawie tygodnia wygrzewają się u mnie A990Z.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Janusz Duryn napisał:

Rozumie, że porównywałeś słuchawki z NADa 356, a za źródło robił  pro ject per S2 dig?

Źródłem była komórka podpieta do USB a DAC-u (pliki DSD i Tidal Master). A słuchawki podpinałem raz do DAC-a a raz do NAD-a. Później praktycznie tylko z DAC-a słuchałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, slaw0001 napisał:

Źródłem była komórka podpieta do USB a DAC-u (pliki DSD i Tidal Master)

Swoją droga to moje małe odkrycie - jakość dzwięku z komórki z appką "USB Audio Player Por". Rewelacja! Włacznie z przesyłem Tidala w wersji MQA (oczywywiście musi być DAC z dekoderem MQA).

1 minutę temu, Janusz Duryn napisał:

Ze strony Nada nie spodziewał bym się szczególności środka i góry oraz powietrza w przekazie. Ale pro ject per S2 dig jest chyba na Sabre i tu powinno być dużo lepiej pod tym względem. Dali Ci chociaż wygrzane egzemplarze do odsłuchów?

Tak, na S2 jest zdecydowanie lepiej, ale NAD też nie obrzydza mi słuchania.

To były słuchawki testowe krążące po różnych sklepach w sieci więc zakładam, że more-less były wygrzane. W każdym bądź razie miałe frajdę z ich słuchania. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Janusz Duryn napisał:

Audioquesty wywołały sporo skrajnych emocji, od uwielbienia do nienawiści. Grają zupełnie inaczej niż reszta konkurencji, co zmusza niejako do przyzwyczajenia się i adaptacji słuchu do takiego przekazu. Ostatnio nawet widziałem wpisy, gdzie w pewnych konfiguracjach grają ostro i kują w uszy. :D  Dlatego tak ważny jest odsłuch w przypadku planowanego ich zakupu. 

Pewnie gdybym nie miał pod ręka A990Z to kupiłbym "Sówkę", ale jestem zadowolony z wyboru. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Janusz Duryn napisał:

Aż z tego wszystkiego posłucham sobie Carbonów z Pionkiem, XDP100r to podwójne Sabre, na DACu i na wzmacniaczu. Razem to tworzy zero zamulenia, fenomenalnie gładką i muzykalną średnice, dobrze kontrolowany bas i precyzyjne wysokie. Jak dla mnie to najlepsze słuchawki pod tego grajka.

I o to chodzi! Każdy dokonał innego wyboru, a wszyscy szczęśliwi :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft potwierdzam, są 2 rodzaje padów w zestawie.

Zgadzam się z  @Janusz Duryn, ewidentnie chłopak wie co pisze i miał do czynienia z tymi słuchawkami, bo nie zostaje mi nic jak tylko potwierdzić jego wypowiedzi. 

ATH-990Z- tez je lubię, ale obiektywnie uważam, że w cenie Howków nie znajdzie się nic lepszego.* 

 

* o ile nam się spodobają- bo nie są to słuchawki dla każdego. Albo kochasz albo marudzisz że  ciemne i dziwne :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążę temat Audioquest NightOwl i natrafiłem na interesujący eksces pomiarowy. Owle odmiennie od większości innych słuchawek wypadają w pomiarze zniekształceń fali prostokątnej.  Właściwie jako jedyne jej nie masakrują. Ciekawe dlaczego innym producentom się to nie udaje. Osobna kwestia, czy to ma jakiekolwiek słyszalne konsekwencje. Poniżej pomiary Owl-ów i kilku innych modeli słuchawek.

Na wykresach w kolejności: AudioQuest NightOwl, Audio Technica ATH-A1000X, Beyerdynamic T70p, Sennheiser HD 800 S, Sennheiser Momentum M2 i Audeze LCD-2 

 

2141636556_AudioQuestNightOwlStockPadsSW.jpg.d633533c069db2d4f63148e05d732ef3.jpg

1234821201_AudioTechnicaATH-A1000XSW.jpg.12c0d99602462c5056fb037b752edf26.jpg983604336_BeyerdynamicT70pSW.jpg.c11e266d51614cc36d006ccd92a4e1d4.jpg

961186061_SennheiserHD800SSW.jpg.77e9e73076d6ee8e0547985e91eae01c.jpg702774288_SennheiserMomentumM2SW.jpg.2cde75d24a3bbb32d91d2bb15337321b.jpg

178644372_AudezeLCD-2SW.jpg.973c90375ae10fe27263b26dfe5fef16.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę pytań do @Janusz Duryn. Ile zakresów ma equalizer w Twoim DAP-e PIONEER XDP-100R? Jakie pasma można w nim regulować? Zastanawiam się nad propozycją poprawy brzmienia Hawków za pomocą equalizacji. Proponował ją autor poniższego testu. 

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-audioquest-nightowl-dragonfly-red-perch/

Czy próbowałeś tego w swoich Hawkach?

Poniżej zmiana odpowiedzi częstotliwościowej jaką uzyskał autor po podbiciu zakresu 2-3 KHz. Według autora po korekcji grają lepiej.

AQNO-90-01EQ.thumb.jpg.3fd0ed7ee2edcfa9f2057ae313819785.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę na to że rejon częstotliwości 3 kHz bywał celowo wycofywany w słuchawkach AKG dla poprawy wrażenia przestrzenności. Inżynierowie Sony mieli na ten temat zupełnie  inne zdanie i celowo eksponowali kiedyś ten zakres dla poprawy odbioru ludzkiego głosu i ogólnie średnich tonów. Jednak w ich ostatnich wyrobach widać że odeszli od tego.  W słuchawkach dokanałowych często eksponuje się ten zakres częstotliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Janusz Duryn napisał:

Inny kabel, inne pady w Owlach i Carbonach zrobiły swoje, przetwornik jest taki sam. Z założenia miało być jaśniej, więcej wysokich niż w Howkach.

Ale z wykresów wynika, że wysokie w obu konstrukcjach są identyczne (od 3000 Hz). Różnice są tylko w średnicy i na przejściu w wysokie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wykresów wynika, że Momentum mają trochę mniej wysokich tonów niż Owl (albo raczej inaczej rozłożone akcenty). Zmiana powinna więc nastąpić w pożądaną stronę. Z drugiej strony, dużo słucham na tych Sennheizerach i grają bardzo dobrze. Nic mi nie brakuje. Chcę po prostu spróbować czegoś (trochę) innego.

Momentum.jpg

Owl.jpg

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niezwykle obszernego opisu na stronie AQ wynika, że to ich autorski projekt. No ale wiele razy sam wytykałem producentom, że wypisują bajki, więc nie wiem, czy można w to wierzyć. W każdym razie część tekstu o wadach klasycznych przetworników i rewolucyjnych rozwiązaniach, które sami zastosowali jest ciekawa.

http://personal.audioquest.com/measurements

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...