Skocz do zawartości

Audioquest NightOwl kontra kilku koleżków


Recommended Posts

Cześć! Pomyślałem, że wkradnę się do tego tematu jako iż mam aktualnie podobny problem. Planuję kupić swoje pierwsze 'lepsze' słuchawki, i jak na razie najpoważniej myślę właśnie nad Momentum Wireless i AQ Nightowl. Od razu zaznaczę że jestem absolutnym laikiem jeśli chodzi o audiofilskie podejście do dźwięku, więc tak naprawdę nie wiem czego się spodziewać. Podoba mi się w Momentum fakt, że są niesamowicie mobilne i można je zmieścić praktycznie wszędzie, z kolei Nightowl ma znacznie więcej oddanych fanów(a przynajmniej tak czytałem) jeśli chodzi o ich dźwięk. Czy faktycznie warto płacić te 500 zł więcej i darować sobie poręczność Momentum dla pary AQ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacji z frontu ciąg dalszy. Tak jak pisze kolega @Janusz Durynim dłużej się słucha Hawków, tym bardziej się do nich przekonujemy. Ja jestem już nimi zauroczony. Słuchawki wydają się absolutnie dokładne i szczegółowe. Trudno mi sobie wyobrazić, że dźwięk da się odtworzyć czyściej. Mam wrażenie, że pokazują wszystko, co jest w nagraniu. Jakiego znanego mi utworu bym na nich nie słuchał, to ciągle powtarzam sobie - jak mogłem wcześniej tego nie usłyszeć? Niby Momentum grają te same dźwięki, ale w ich wykonaniu nie zwracają one na siebie uwagi. Liczy się ogólne wrażenie, a nie szczególiki. W Owlach smaczków i niuansików jest tyle, że trzeba mieć naprawdę podzielną uwagę, by to wszystko ogarnąć. Jeśli chodzi o dopieszczenie szczegółów, to między Momentum  i Owlami jest przepaść. Druga sprawa to wrażenie przestrzeni i "namacalność". Tu także Momentum nie mają szans. Owle grają podobnie jak moje kolumny PA Diamond - czasami instrumenty i głosy są tak realistyczne, że ciarki przechodzą.

Jedyna wada Owlów jest taka, że pełnię swoich zalet ujawniają dopiero od pewnego poziomu głośności. Jeśli zejdziemy poniżej, to następują niepowetowane straty w odtwarzaniu niskich częstotliwości. Czasem linii basowej możemy się jedynie domyślać. Tam gdzie Momentum nadal grają pełnym dźwiękiem w Owlach pozostaje jedynie góra, średnica i... wspomnienie o basie.

Na szczęście bas można regulować equalizerem, a poziom głośności od którego Owle grają poprawnie jest jeszcze do zaakceptowania. Dodatkowo, pewną nadzieję na poprawę w tym względzie dają eksperymenty z podłączeniem słuchawek do innych źródeł (dotychczasowe opisy dotyczyły odsłuchów z DAP-em Fiio X1). Ale to opiszę dokładniej, po jeszcze kilku dalszych próbach.

2 godziny temu, Janusz Duryn napisał:

Ich gabaryty, specyficzna budowa, gruby kabel, gorsze tłumienie otoczenia, praktycznie wyklucza je z tej kategorii. 

 Kolega @acb515 pisze o zamkniętych Owlach, a w nich tłumienie nie jest gorsze niż w Momentum (a nawet chyba lepsze).

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jeśli miałbym już kupować AQ to oczywiście darowałbym sobie chodzenie w nich po mieście. Tak czy inaczej w 99% przypadków używałbym ich w domu, więc nie jest to aż tak ważne. Jeśli chodzi o Owl'e, czy ktoś z Was próbował je może podłączyć pod Dragonfly Black/Red? Mam okazję kupić wersję Red za niesamowicie niską cenę od znajomego, więc zastanawiam się czy dobrze by ze sobą współgrały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem :P Jednak lepiej posłuchać kilku opinii to pomyślałem że spytam. No dobra, poczekam do jutra, a może ktoś sie jeszcze wypowie i najprawdopodobniej jutro zamówię Nightowl'e. Najwyżej oddam jak się nie spodobają. Dzięki wielkie za pomoc ;)

Edytowano przez acb515
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na ten temat i wydaję mi się że jednak zrezygnuję z Dragonfly. Poszukam czegoś innego, chociaż z trochę niższej półki cenowej niż takie np. Mojo. Poszperam i może znajdę coś w okolicach 500 zł, może troszkę więcej. Jeśli ktoś z Was ma jakieś propozycje to byłbym wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę w tym przedziale cenowym nie znajdę nic co sobie poradzi z tymi słuchawkami? Trochę nie uśmiecha mi się płacenie ceny samych słuchawek za dac'a, ale jeśli mówisz że będzie warto to mógłbym odłożyć na nie trochę więcej. Słyszałem dużo dobrego o Mojo(teraz ma przecenę do 1500 zł), no ale jednak to wciąż mnóstwo pieniędzy(i prawdopodobnie płaciłbym extra za ich mały rozmiar, czego nie potrzebuję). Powiedzmy, że skoro i tak wydaję dużo na same słuchawki, a sam DAC ma znaczny wpływ na sam dźwięk to ewentualnie mógłbym w nie zainwestować trochę więcej, aczkolwiek wtedy chciałbym oczekiwać od nich cudów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@acb515, za miesiąc lub dwa ceny Owl i Momentum mogą już nie być takie atrakcyjne, jak teraz. Szczególnie można się martwić o dostępność słuchawek AQ. W Top HiFi została jedna sztuka Hawków i ok. 30 sztuk Owlów. 

Uwaga: mimo, że w sklepie internetowym Owl kosztują na chwilę obecną 1499 zł, to w sklepach stacjonarnych można je kupić za 1399 zł (w ofercie "Czyszczenie magazynów").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak, abyś wczesniej pochylił się nad różnymi modelami słuchawek, bo choć Zacne Grono je zachwala, to nie każdemu muszą przypasować. A presja, że może juz ich nie być, nie jest dobrym doradcą.

9 godzin temu, acb515 napisał:

a słuchawki dokupię za miesiąc, góra dwa

I ten czas powinienes poświęcić na spokojne osłuchanie się z różnymi modelami. Powodzenia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sporym opóźnieniem, ale Sonusy w końcu do mnie dotarły. Opakowanie i pierwsze wrażenia estetyczne bardzo pozytywne. Czuć powiew luksusu. Dalsze spostrzeżenia opiszę później. Teraz biorę się za błyskawiczne porównanie Sonusów z Audioquestami, bo chyba dzisiaj mija mi termin ewentualnej rezygnacji z AQ. 

SF01.jpg.f8626c14983927dc5c8cbaea21b4bd66.jpg

SF02.jpg.e1759886f87911654b6e0094e982b90d.jpg

SF03.jpg.06d2e3c9bf964d0d97661ec18a6c914e.jpg

SF04.jpg.96aa8deaac00f5831f3f334b9e5b734e.jpg

SF05.jpg.08c29575bc26171a5c229a9463396c0c.jpg

SF06.jpg.caa46ac81ed5ffd5490d68b5d614c529.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze wrażenia z porównań. Jeśli rozpatrywać Prymy w kontekście aktualnej ceny (999 zł), to jawią się one jako absolutny kiler. Porównajmy je z Sennheiser Momentum M2. Słuchawki charakteryzuje podobna jakość wykonania (prawdziwa skóra, metal) i wielkość (Prymy są jednak cięższe). Aktualna promocyjna cena na Momentum to 628 zł za wersję zwykłą i 1049 zł za wersję BT). Cena 999 zł za Prymy z modułem BT jest na pewno porównywalna. Pady w Sonusach mają więcej przestrzeni na uszy niż pady w Momentum, ale są węższe, więc powodują większy nacisk na głowę. W tym przypadku nie wiem co lepsze. A dźwiękowo? Moim zdaniem Sonusy bezapelacyjnie górują nad Sennheiserami, oferując dźwięk wyższej klasy. Lepsza jest przestrzeń i separacja instrumentów. Lepszy jest też bas. Potrafi kopnąć, ale ma też przyjemne wybrzmienia. Bas Momentum jest mniej szczegółowy - wydaje się podbity w wyższych partiach, co przeszkadza precyzji. Bardzo dobrze w Prymach brzmią talerze perkusyjne i struny gitar. Ich wyeksponowanie robi wrażenie, choć może budzić obawy o komfort dłuższych odsłuchów. Ogólnie jednak Prymy brzmią klasowo. W tej chwili są mocną konkurencją dla Momentum. Każdy, kto rozważa zakup Momentum powinien je wziąć pod uwagę.

Ogólnie to męczące to testowanie. Strasznie nie lubię tego ciągłego przełączania (ale czego się nie robi dla Sprawy).

Po porównaniu Sonusów z Sennheiserami, przyszła kolej na Audioquesty. Przyznam, że spodziewałem się łatwego zwycięstwa Nightów. Cieszą się większą sławą, a poza tym ich cena wyjściowa była wyższa, więc powinny górować nad tańszym rywalem.  Cóż... rozczarowałem się. Obie konstrukcje prezentują wysokiej klasy brzmienie i wybór jednego z nich nie jest prosty. Nikt tu nikogo nie zjada na śniadanie i nie wciąga nosem. Obu konkurentom do absolutu nieco brakuje. Wybór między nimi będzie uwarunkowany osobistymi preferencjami. Owle grają relaksująco, a Prymy angażująco. Jednoznacznego zwycięzcę nie sposób wskazać. I jak żyć panie premierze?

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i AudioQuest NightOwl zostają ze mną na zawsze. Przez dwa tygodnie przyzwyczaiłem się do ich brzmienia, a nawet dałem mu się zauroczyć, jednak wczorajsze porównanie z Sonusami Pryma lekko ostudziło moje uczucia. Okazało się, że Owle nie są doskonałe i pewne aspekty brzmienia, nawet na tym samym poziomie cenowym, mogą prezentować się lepiej. Całościowo jednak, uwzględniając komfort użytkowania, jakość wykonania, zaawansowanie techniczne i klasę dźwięku, uznałem, że są warte wydanych na nie 1400 zł. Tak w ogóle, to byłoby mi po prostu żal rozstawać się z ich brzmieniem. Są fajne! 

Opcją było odesłanie Audioquestów oraz Sonusów i szukanie za uwolnione 2500 zł innych słuchawek. Byłoby to jednak poruszanie się w tym samym zakresie cenowym, więc pewnie konkurencyjne słuchawki również byłby konstrukcjami kompromisowymi. Skoro wady Owli jestem w stanie skorygować lub zaakceptować, to niech zostaną. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

Kupiłem je wysyłkowo w Salonie Denon. Cena 999 zł (z dodatkowym adapterem BT). Dostawa gratis.

Dzięki za info. W sumie chciałbym wypożyczyc na odsłuch przed ewentualnym zakupem. Przejdę się jutro do denona i zapytam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, przy zakupie przez internet zawsze możesz oddać. To taka forma wypożyczenia;)

13 minut temu, MobyDick napisał:

A jak sprawdza się adapter BT ?

Nie próbowałem. Jeszcze nie zadecydowałem, czy zostawię także Sonusy, czy je odeślę, więc nie chcę robić sklepowi ewentualnego kłopotu. W razie czego dostaną z powrotem adapter oryginalnie zapakowany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...