Skocz do zawartości
Kraft

Audioquest NightOwl kontra kilku koleżków

Recommended Posts

2 minuty temu, slaw0001 napisał:

Pewnie gdybym nie miał pod ręka A990Z to kupiłbym "Sówkę", ale jestem zadowolony z wyboru. 

Gratuluje, to na pewno dobre słuchawki. Najważniejsze, że Tobie się podobają.

2 minuty temu, Janusz Duryn napisał:

Gratuluje, to na pewno dobre słuchawki. Najważniejsze, że Tobie się podobają.

Aż z tego wszystkiego posłucham sobie Carbonów z Pionkiem, XDP100r to podwójne Sabre, na DACu i na wzmacniaczu. Razem to tworzy zero zamulenia, fenomenalnie gładką i muzykalną średnice, dobrze kontrolowany bas i precyzyjne wysokie. Jak dla mnie to najlepsze słuchawki pod tego grajka.

9 godzin temu, Janusz Duryn napisał:

Aż z tego wszystkiego posłucham sobie Carbonów z Pionkiem, XDP100r to podwójne Sabre, na DACu i na wzmacniaczu. Razem to tworzy zero zamulenia, fenomenalnie gładką i muzykalną średnice, dobrze kontrolowany bas i precyzyjne wysokie. Jak dla mnie to najlepsze słuchawki pod tego grajka.

I o to chodzi! Każdy dokonał innego wyboru, a wszyscy szczęśliwi :D

@Kraft potwierdzam, są 2 rodzaje padów w zestawie.

Zgadzam się z  @Janusz Duryn, ewidentnie chłopak wie co pisze i miał do czynienia z tymi słuchawkami, bo nie zostaje mi nic jak tylko potwierdzić jego wypowiedzi. 

ATH-990Z- tez je lubię, ale obiektywnie uważam, że w cenie Howków nie znajdzie się nic lepszego.* 

* o ile nam się spodobają- bo nie są to słuchawki dla każdego. Albo kochasz albo marudzisz że  ciemne i dziwne :P 

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Ale czego się można spodziewać po sowach ;) ?

Z tego co pamiętam to Sowy są trochę jaśniejsze, delikatniej mniej basu, ale ogólny charakter brzmienia Audioquestów się nie zmienia. Ale takie zmiany można też osiągnąć, zmieniając pady, kable czy nawet zaklejając siateczkę na muszlach Carbonów.

Z Howkami największy problem to zaakceptowanie ich innej prezentacji dźwięku. A które brzmienie jest bliższe wierności, czy Audioquesta czy innych potentatów słuchawkowych, to już musi każdy sam rozstrzygnąć. Znam osłuchane osoby w temacie słuchawek, które po trzykroć kupowały te słuchawki i dalej nie mogły się do nich przekonać. Po prostu i zwyczajnie, słuch przywykł do danego rodzaju prezentacji i nie tak łatwo się przestawić na inny przekaz. Sam miałem z nimi problem na początku. Kupiłem 3 miesięczne Carbony od znajomego z forum, na liczniku miały przegrane 200h. Słucham ich i za żadne skarby świata nie pokrywa mi się to, co o nich przeczytałem dotychczas. Gdzie ten relaks, spokój, gładkość i spójność grania, ano przybył po kolejnych 50h grania i wygrzewania mózgu. :D Większość słuchawek ma membrany mylarowe, w Howkach dostajemy membranę z biocelulozy na gumowym zawieszeniu, najprawdziwszy głośnik. Stąd bardzo długi okres ich wygrzewania, tak istotny we właściwej ocenie tych słuchawek. W przypadku tych słuchawek trzeba wykazać się cierpliwością, a zostanie to nagrodzone.

A że warto, to napiszę tak. Za główne słuchawki robią u mnie DT990PRO. Po kilku latach poszukiwań w końcu udało mi się zbudować tor pod te słuchawki, który mnie w pełni satysfakcjonuje. Gra to tak samo dobrze jak Howki z Pionkiem, ten sam poziom lecz trochę inna prezentacja.  W końcu dotarło do mnie, że podświadomie i na siłę szukałem brzmienia Howków. Z tym że Pionieer i Carbony to koszt około 2000-2500 zł. Tor pod DT990PRO to Meier Corda Classic + Nuforce Dac-80, ceny tych klocków można sobie sprawdzić w sieci. Wtedy może będzie Wam łatwiej zrozumieć dlaczego warto zainteresować się Howkami, a koniecznie chociaż ich posłuchać.

Edytowano przez Janusz Duryn

Drążę temat Audioquest NightOwl i natrafiłem na interesujący eksces pomiarowy. Owle odmiennie od większości innych słuchawek wypadają w pomiarze zniekształceń fali prostokątnej.  Właściwie jako jedyne jej nie masakrują. Ciekawe dlaczego innym producentom się to nie udaje. Osobna kwestia, czy to ma jakiekolwiek słyszalne konsekwencje. Poniżej pomiary Owl-ów i kilku innych modeli słuchawek.

Na wykresach w kolejności: AudioQuest NightOwl, Audio Technica ATH-A1000X, Beyerdynamic T70p, Sennheiser HD 800 S, Sennheiser Momentum M2 i Audeze LCD-2 

2141636556_AudioQuestNightOwlStockPadsSW.jpg.d633533c069db2d4f63148e05d732ef3.jpg

1234821201_AudioTechnicaATH-A1000XSW.jpg.12c0d99602462c5056fb037b752edf26.jpg983604336_BeyerdynamicT70pSW.jpg.c11e266d51614cc36d006ccd92a4e1d4.jpg

961186061_SennheiserHD800SSW.jpg.77e9e73076d6ee8e0547985e91eae01c.jpg702774288_SennheiserMomentumM2SW.jpg.2cde75d24a3bbb32d91d2bb15337321b.jpg

178644372_AudezeLCD-2SW.jpg.973c90375ae10fe27263b26dfe5fef16.jpg

Edytowano przez Kraft

34 minuty temu, Kraft napisał:

Drążę temat Audioquest NightOwl i natrafiłem na interesujący eksces pomiarowy. Owle odmiennie od większości innych słuchawek wypadają w pomiarze w pomiarze zniekształceń fali prostokątnej.  Właściwie jako jedyne jej nie masakrują. Ciekawe dlaczego innym producentom się to nie udaje. Osobna kwestia, czy to ma jakiekolwiek słyszalne konsekwencje. 

Ma niestety lub stety przełożenie na dźwięk. Na MP3 panuje powszechnie opinia, że to najczyściej grające słuchawki. I pomyśleć, że taki projekt upadł nim się tak naprawdę dobrze rozwinął.

Taki obraz przetwarzania przebiegu prostokątnego świadczy o tym że ich membrany dobrze tłumią drgania własne i ich czas reakcji na impulsy jest krótki. To dobrze , lecz może to towarzyszyć również przetłumieniu.

I jeszcze jeden pomiar. Odpowiedź częstotliwościowa przy zastosowaniu różnych padów. Różnice są niewielkie, ale są. Co ciekawe pomiary i nazwy padów są trzy, a w zestawie ze słuchawkami sprzedają tylko dwa. Z czego jest zrobiony trzeci pad?  

AudioQuestPads_NightOwl_Graph_Compare.jpg.e8ff9ed607d61717d6ffdb3a9c76ff2d.jpg

Rozumiem. Mamy więc pady proteinowe, welurowe i proteinowo-welurowe, przy czym tych ostatnich już nie oferują.

@Janusz Duryn, mam prośbę. Możesz mi zmierzyć, jaka jest głębokość padów w w Twoich NightHawkach?

1 minutę temu, Kraft napisał:

Rozumiem. Mamy więc pady proteinowe, welurowe i proteinowo-welurowe, przy czym tych ostatnich już nie oferują.

@Janusz Duryn, mam prośbę. Możesz mi zmierzyć, jaka jest głębokość padów w w Twoich NightHawkach?

Nie jestem pewien, ale można chyba jeszcze dostać te hybrydowe pady. U mnie pady proteinowe maja dobre 3 cm głębokości.

+\- bo u góry są mniej ugniecione. 

Jeszcze parę pytań do @Janusz Duryn. Ile zakresów ma equalizer w Twoim DAP-e PIONEER XDP-100R? Jakie pasma można w nim regulować? Zastanawiam się nad propozycją poprawy brzmienia Hawków za pomocą equalizacji. Proponował ją autor poniższego testu. 

https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-sluchawek-audioquest-nightowl-dragonfly-red-perch/

Czy próbowałeś tego w swoich Hawkach?

Poniżej zmiana odpowiedzi częstotliwościowej jaką uzyskał autor po podbiciu zakresu 2-3 KHz. Według autora po korekcji grają lepiej.

AQNO-90-01EQ.thumb.jpg.3fd0ed7ee2edcfa9f2057ae313819785.jpg

Warto zwrócić uwagę na to że rejon częstotliwości 3 kHz bywał celowo wycofywany w słuchawkach AKG dla poprawy wrażenia przestrzenności. Inżynierowie Sony mieli na ten temat zupełnie  inne zdanie i celowo eksponowali kiedyś ten zakres dla poprawy odbioru ludzkiego głosu i ogólnie średnich tonów. Jednak w ich ostatnich wyrobach widać że odeszli od tego.  W słuchawkach dokanałowych często eksponuje się ten zakres częstotliwości.

Sam konstruktor również polecał użycie equalizacji. Jak przyjechały do mnie Carbony (które niby miały 200h), to grały mi jakoś nerwowo, męczyły mnie szybko, przytłaczały. Na pewno nie było to brzmienie relaksacyjne, miękkie i przyjemne. Dziwiłem się jak na tym samym Pionku ludzie słuchają Howków z podbitym gainem i z głośnością na poziomie 130 (maks. skala 160). Pisałem nawet o tym w temacie na MP3.  Zastosowałem wówczas korektę i dało się ich słuchać, wygrzewać dalej. Po około dodatkowych 50h wszystko się uspokoiło i już w zasadzie equalizacja nie jest potrzebna. Ustawiłem korektor na słuch i po jakimś czasie zauważyłem że to jest odwrócona krzywa Howków.

image.png.fa55ad7f7e0cb494799f4a19aa2a6408.png

image.png.453a8e76cc3873b4a355d8064a5b778a.png

To jeszcze wrzucę wykresy dla Hawków i Owlów. Widać, że trochę zmienili seryjne strojenie w Owlach. Zakres 400-2000 Hz bardzo się różni.

AudioQuestPads_NightHawk_Graph_Compare.jpg.f215fde7812337fd71aee243965084a9.jpg

AudioQuestPads_NightOwl_Graph_Compare.jpg.b8d27c6eb11e142737d3065951b4115d.jpg

Edytowano przez Kraft

3 minuty temu, Kraft napisał:

To jeszcze wrzucę wykresy dla Hawków i Owlów. Widać, że trochę zmienili seryjne strojenie w Owlach. Zakres 400-2000 Hz bardzo się różni.

AudioQuestPads_NightHawk_Graph_Compare.jpg.f215fde7812337fd71aee243965084a9.jpg

AudioQuestPads_NightOwl_Graph_Compare.jpg.b8d27c6eb11e142737d3065951b4115d.jpg

Inny kabel, inne pady w Owlach i Carbonach zrobiły swoje, przetwornik jest taki sam. Z założenia miało być jaśniej, więcej wysokich niż w Howkach.

7 minut temu, Janusz Duryn napisał:

Inny kabel, inne pady w Owlach i Carbonach zrobiły swoje, przetwornik jest taki sam. Z założenia miało być jaśniej, więcej wysokich niż w Howkach.

Ale z wykresów wynika, że wysokie w obu konstrukcjach są identyczne (od 3000 Hz). Różnice są tylko w średnicy i na przejściu w wysokie.

1 minutę temu, MobyDick napisał:

No i przede wszystkim inny rodzaj obudowy w których pracują ich głośniki.

Dokładnie, Owle chyba grają najrówniej z całej stawki. Niestety nie miałem okazji ich posłuchać i bezpośrednio skonfrontować.

1 minutę temu, Kraft napisał:

Ale z wykresów wynika, że wysokie w obu konstrukcjach są identyczne (od 3000 Hz). Różnice są tylko w średnicy i na przejściu w wysokie.

Wysokie tony uwypuklają całe proteinowe pady, na welurach już jest ich słyszalnie mniej. 

3 minuty temu, Janusz Duryn napisał:

Niestety nie miałem okazji ich posłuchać i bezpośrednio skonfrontować.

To ja je potestuję. Już zamówiłem:)

2 minuty temu, Kraft napisał:

To ja je potestuję. Już zamówiłem:)

No to jestem ciekaw czy Ci się spodobają. Myślę, że nie masz jeszcze naleciałości po innych słuchawkach i adaptacja przebiegnie bezboleśnie.  Akurat Momentum Ci nie wypatrzyły słuchu. 

Z wykresów wynika, że Momentum mają trochę mniej wysokich tonów niż Owl (albo raczej inaczej rozłożone akcenty). Zmiana powinna więc nastąpić w pożądaną stronę. Z drugiej strony, dużo słucham na tych Sennheizerach i grają bardzo dobrze. Nic mi nie brakuje. Chcę po prostu spróbować czegoś (trochę) innego.

Momentum.jpg

Owl.jpg

Edytowano przez Kraft