Skocz do zawartości
Kraft

Audioquest NightOwl kontra kilku koleżków

Recommended Posts

No takie posty to się przyjemnie czyta;). Pożyjemy zobaczymy, czy będzie tak różowo. Trochę głupio, że jak piszecie AQ wycofał się ze słuchawek. Ciekawe, co poszło nie tak?

Myślę że pierwotnie założone ceny były zbyt wysokie. Do tego marka nie miała czasu zdobyć zaufania w dziedzinie słuchawek. Zapewne projektowaniem i wykonaniem zajmował się ktoś nie związany z AQ i nie oznacza to że że działalność tych ludzi zaniknie w tej dziedzinie.

Z niezwykle obszernego opisu na stronie AQ wynika, że to ich autorski projekt. No ale wiele razy sam wytykałem producentom, że wypisują bajki, więc nie wiem, czy można w to wierzyć. W każdym razie część tekstu o wadach klasycznych przetworników i rewolucyjnych rozwiązaniach, które sami zastosowali jest ciekawa.

http://personal.audioquest.com/measurements

Edytowano przez Kraft

Z Momentum M2 bezpośrednio, ale także z tym, co pamiętam z odsłuchów AT 990Z i Beyerdynamic DT 880 oraz innych słuchawek, które kiedyś miałem. Ale spokojnie. Nie mam ambicji znaleźć najlepsze słuchawki w danej cenie, a jedynie poszukać takie, które dają przyjemność z odsłuchów adekwatną do ceny. Do tego przyjemność z odsłuchów do dla mnie nie tylko dźwięk, ale też komfort użytkowania i przyjemność, jaką daje obcowanie z wysokiej klasy materiałami z których słuchawki są zbudowane. W przypadku słuchawek te pozabrzmieniowe aspekty są ważniejsze niż w jakimkolwiek innym sprzęcie grającym.

Edytowano przez Kraft

Pytanie o DAP-a. Czekając na dostawę słuchawek myślę jeszcze o ich ewentualnej equalizacji. Jeśli dostrajać, to precyzyjnie, więc najlepszy będzie DAP z wielozakresowym equalizerem. Chyba nie do pobicia będą tu DAP-y z Androidem i możliwością instalowania dowolnych programów odtwarzających. Taki Foobar2000 ma np. equalizer 18-sto pasmowy. Teraz pytanie do znawców. Jakie DAP-y powiedzmy do 1500, ale lepiej tańsze, mają pełnego Androida z dostępem do sklepu Play? Znalazłem Fiio X5 III za 1700 zł. Czy da się taniej?

Generalnie dobre DAP-y kupuje się do dobrych słuchawek i zwykle nie używa się w nich equalizacji. A co do pełnego Androida to moim zdaniem lepiej użyć po prostu przyzwoity smartphon i zrobić z nim kanapkę z dobrym DAC/Ampem słuchawkowym. Może to nie jest najładniejsze i eleganckie rozwiązanie, a bardzo dokładna equalizację można spotkać w bardzo tanich urządzeniach wyposażonych w rockboxa.  Korektor wprawdzie 10-cio pasmowy ale w pełni parametryczny, czyli dla każdego pasma wybierasz nie tylko natężenie ale i częstotliwość i dobroć nachylenia filtrów.

A dasz jakiś przykład konkretnego odtwarzacza z Rockboxem? Czy on jest instalowany seryjnie, czy należy go doinstalowywać samemu?

Rockbox to taki system operacyjny do celów głównie audio dający znacznie większe możliwości urządzeniom na które go stworzono. Przykładem może być Sandisk Sansa Clip Plus ( już nie produkowany ). I o ile taki DAP zapewne byłby w stanie zagrać z Night Owl-ami to nie bardzo miało by chyba sensu :) .

Ten system trzeba sobie było wgrać samemu i dawał on możliwość pracy opcjonalnie normalnej na fabrycznym oprogramowaniu.

2 minuty temu, Kraft napisał:

Mam Sansa Clip Plusa, a właściwie miałem, bo trochę podupadł na zdrowiu i teraz może działać jedynie jako pamięć USB.

Moja sztuka jest Ok, tyle że rozładowana. Ale nie spodziewał bym się urwania nabiału.

No bo on urywał to w czasach swojej świetności w połączeniu z słuchawkami o cenach sensownie z nim skojarzonych, szczególnie po wgraniu rzeczonego oprogramowania :) .

Czyli wracamy do pytania, jaki przyzwoity DAP z pełnym Androidem? (Przy czym opcję telefon + DAC proponowaną przez Mobiego zachowuję w pamięci).

Chwilę posłuchałem, nie tędy droga Panowie. Clip nawet całkiem dobrze napędza Howki, głośność na połowie i gra dość głośno, ale nie będę opisywał tego jazgotu. Clip u mnie służy do wygrzewania doków.

6 minut temu, Kraft napisał:

Czyli wracamy do pytania, jaki przyzwoity DAP z pełnym Androidem? (Przy czym opcję telefon + DAC proponowaną przez Mobiego zachowuję w pamięci).

Musi grać dość jasno, czyli nie oszczędzać wysokich tonów.

4 minuty temu, Janusz Duryn napisał:

Musi grać dość jasno, czyli nie oszczędzać wysokich tonów.

Ale ja chcę kupić nowego DAP-a ze względu na potencjał zaawansowanej equalizacji, więc wysokie ustawię sobie, jakie będę chciał;)

11 minut temu, Kraft napisał:

Ale ja chcę kupić nowego DAP-a ze względu na potencjał zaawansowanej equalizacji, więc wysokie ustawię sobie, jakie będę chciał;)

Domyślam się o co Ci chodzi, ale posłuchaj najpierw Howków z  Fiio X1 i sprawdź czy uda Ci się to ustawianie.

12 minut temu, Kraft napisał:

Ależ oczywiście, że tak. Tak sobie na razie dywaguję z nudów, czekając na dostawę słuchawek.

No i oczywiście koniecznie sprawdź w innych dziurkach, obowiązkowo w NA6005.

Edytowano przez Janusz Duryn

No, no, to może być to. Cena pewnie sporo poniżej 1000 zł. Tylko chyba Android jest w nim w specjalnej wersji i nie można instalować wszystkiego, co się chce.

Edytowano przez Kraft

21 minut temu, Kraft napisał:

No, no, to może być to. Cena pewnie sporo poniżej 1000 zł. Tylko chyba Android jest w nim w specjalnej wersji i nie można instalować wszystkiego, co się chce.

Cena 180 dolców, tam jest jakaś biała lista aplikacji, które można instalować.