Skocz do zawartości
Kraft

Audioquest NightOwl kontra kilku koleżków

Recommended Posts

Podoba mi się funkcja sterowania z telefonu. DAP może wówczas robić za w pełni funkcjonalny odtwarzacz strumieniowy do stacjonarnego Hi-Fi. Takie 2 w 1 za 180 $? Super.

Wstępna cena miała być na USA 150 dolców. Mnie cieszy Sabre  ES9018Q2C w tym DAPie.

M6 to odtwarzacz muzyczny wyposażony w wiele funkcji:

* Exynos 7270 (dwurdzeniowy 1 GHz 14nm) z DAC ES9018Q2C dla doskonałej wydajności

* Korpus ze stopu aluminium ze sparowaniem ze szkłem 2.5D i ekranem dotykowym 3.2 "IPS HD

* Złącze symetryczne USB typu C 丨 2 GB pamięci wewnętrznej + obsługa kart micro-SD (2 TB)

* Pojemność baterii 1200mAh przez 13 godzin odtwarzania 丨 26-dniowy czas czuwania

* Obsługuje pliki ISO, DFF, DSF, APE, WAV, FLAC, AAC, ALAC, CUE oraz listy odtwarzania M3U / M3U8 itp.

* Dźwięk wysokiej wierności dla użytkowników Apple z obsługą funkcji AirPlay

* Obsługuje zdalne sterowanie M6 i wyświetla jego aktualny status odtwarzania za pomocą FiiO Link

* Dual-Mode Bluetooth 4.2 z obsługą pełnego formatu - aptX / aptX HD / LDAC / HWA / SBC

* Dostosowany do FiiO system operacyjny Android z obsługą strumieniowania muzyki Wi-Fi: Tidal, Spotify, Qobuz, Roon, Deezer itp.

* Pracuj jako asynchroniczny DAC USB dla twojego komputera, obsługujący dekodowanie 192 kHz / 24 bity

* Funkcja jako nadajnik Bluetooth wszystkich formatów, w tym LDAC, aptX, aptX HD i SBC dla twojego komputera

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.

Tylko ciekawe jak to będzie grało ?

Starszy Shanling M1 również daje możliwość sterowania nim z poziomu telefonu. Tyle że brak mu możliwości instalowania aplikacji o wifi.

Mocy mu starczy, żeby napędzić Howki. Sabre jest ok pod te słuchawki, oczywiście zależy jak zaimplementowane. Funkcjonalność  i cena spoko, eq jest 10 pasmowy. Nic tylko czekać na pierwsze opisy i testy.

Edytowano przez RoRo

Dla tych co 180$ to jednak dużo, byc może alternatywa.

App-ka USB Audio Player Pro teraz z obsługą Tidal MQA. Sprawdzałem na moich ATH-A990Z plus Huawei P20 i brzmi naprawdę nieźle. 

NightOwl są już u mnie. Krótkie wrażenia z unboxing-u. Całość gustownie i adekwatnie do ceny zapakowana, ładny neseserek, woreczki - tego się można było spodziewać. Z jednej strony słuchawki sprawiają wrażenie delikatnych - cienki pałąk, "sprężynkowe" zawieszenie muszli - a z drugiej kabelek jest gruby i sztywny, przynajmniej na przeważającej długości. Mam lekkie obawy o wytrzymałość samych słuchawek. Są ciężkie, ale konstrukcję mają filigranową. Minus to wygląd padów "welurowych". Inaczej je sobie wyobrażałem. W porównaniu do moich stareńkich Thomsonów to lipa. Tam to jest dopiero przytulny welur! Ale początkowo nawet nie wiedziałem, że dodatkowe pady są w komplecie, więc niech będzie. Plusika daję za to za jacka. Wtyczki wyglądają solidnie i mają nawet logo AQ. Elegancki drobiazg, który od razu wprawia użytkownika w dobry nastój.  

Wieczorem dla zainteresowanych (będzie tego chyba z dwie osoby;) pierwsze wrażenia z odsłuchów.

AQ01.jpg.8a5da75a9d565177e10f2ed4a200e30c.jpg

AQ02.jpg.ce7ee1fb2375f806fd58da6ab18cd03b.jpg

AQ03.jpg.fa263e5b0a681ced334ab29a385e371e.jpg

AQ04.jpg.5375c26807a62afbf71c4ab9ba8867b3.jpg

AQ05.jpg.b74040ecead73def8a760f1ba4722a58.jpg

AQ06.jpg.b63b5ef02bb54e0163a9f2b7d1337d73.jpg

AQ07.jpg.40fc381566ed11b5f9c1da10894c031f.jpg

Tego jacka, który mi się tak spodobał każdy może sobie kupić. Jedyne 60 zł.

https://www.tophifi.pl/sluchawki/akcesoria-sluchawkowe/audioquest-adapter-jack-35-63.html

audioquest-adapter-jack-3-5-6-35-mm-0-3.png.52956d1c9c2ee7649f5aa3202039372a.png

Grajek się rozładował, więc trzeba zrobić przerwę. Zresztą rodzina hałasuje, więc trudno o pełne skupienie. Wrócę do odsłuchów trochę później.

Na szybko, to wnioski są następujące. Efekt "Wow!" nie wystąpił. Ogólnie równowaga tonalna podobna do Momentum. Różnice są, ale jedne bardziej, a inne mniej oczywiste i nie jest to wszystko proste do opisania. Muszę więcej posłuchać, żeby nikogo nie skrzywdzić pochopną oceną. 

W przypadku driverów w tych słuchawkach samo zawieszenie raczej nie zmieni znacząco swych właściwości w procesie ich wygrzewania. Jednak w ich celulozowych membranach zapewne będą zachodziły zmiany i to w dłuższym okresie czasu.

Edytowano przez MobyDick

Dnia 10.12.2018 o 17:37, Janusz Duryn napisał:

Kupiłem 3 miesięczne Carbony od znajomego z forum, na liczniku miały przegrane 200h. Słucham ich i za żadne skarby świata nie pokrywa mi się to, co o nich przeczytałem dotychczas. Gdzie ten relaks, spokój, gładkość i spójność grania, ano przybył po kolejnych 50h grania i wygrzewania mózgu

250h wygrzewania, to spokojnie możemy życzyć sobie Wszystkiego Najlepszego i do usłyszenia "za rok" :D 

Moje ATH Z990A mają obecnie na liczniku myślę, że z 50h, ale róznić albe nie ma albo przebiegaja bardzo powoli i słuch się adaptuje szybciej niz zdąży je zauważć świadomość. O.o

Krótka relacja z wczorajszych odsłuchów. Na plus trzeba Owlom zapisać dobre budowanie przestrzeni. Scena wydaje się obszerniejsza niż w Momentum, bardziej trójwymiarowa i mająca znacznie więcej oddechu. Nie wiem, na ile za ten efekt odpowiadają obszerniejsze muszle niż w Momentum. Może to sztuczka psychologiczna - więcej przestrzeni wokół uszu, to i scena większa i luźniej zagospodarowana. Drugi plus, to coś, co można chyba nazwać rozdzielczością. Odsłuchów dokonywałem na utworach, które bardzo dobrze znam, a mimo to co chwila słuchawki zaskakiwały mnie jakimiś dźwiękami, których wcześniej nie zarejestrowałem. Sprawdzałem potem efekt na Momentum i wszystko tam było, nawet w tych samych miejscach i tak samo głośno, ale jakoś wcześniej nie zwracało mojej uwagi. Owle potrafią wydobywać drobne smaczki z tła. Wobec takich zalet, czy Momentum mają jakiekolwiek szanse? Niestety tak. Kiedy w utworach (przypominam - dobrze mi znanych) nadchodził moment, gdy bas powinien bardzo nisko zejść, to w Owlach nie następowało prawie nic. To co dochodziło do moich uszu, było cieniem, cichym pogłosem dźwięków, które powinienem był usłyszeć. Przyłapałem na tym Owle wiele razy. Co dziwne, normalnie nie odczuwa się deficytu basu. Wszystko jest OK, bas gra sprężyście i precyzyjnie, równowaga tonalna jest prawidłowa. Nie ma tylko najniższych zejść. Dodam, że wspomniane "zejścia" słyszę nie tylko na Momentum. Znam je także doskonale z odsłuchu na różnych kolumnach. Kiepska sprawa. Przestrzeń i szczegółowość Owlów są bardzo pociągające, ale nie mogą przecież przesłaniać faktu wykastrowanie muzyki z części użytecznego pasma.  

Cóż, będę słuchał dalej... 

Edytowano przez Kraft

Howki mają raczej miękki bas, ten najniższy przysłonięty jest trochę midbasem, który z wygrzewaniem się normuje. Grzej... :D

Edytowano przez RoRo

Spróbuj jednak jeszcze Ath A990Z. Basy właśnie mnie do nich przekonały przy podobnej przestrzeni. Dodam, ze nowe, zaraz z pudła grały jak dla mnie bez zarzutu

Jeszcze o przestrzeni w Owlach. Wrażenia na podstawie odsłuchu LONLON (RAVEL'S BOLERO) Angélique Kidjo. W Owlach jest słyszalny wyraźny pogłos, którego nie ma Momentum. Efekt buduje obszerną przestrzeń w której rozgrywają się wydarzenia muzyczne. Co to mówić, jest to efektowne, a instrumenty mają miejsce by grać odseparowane od siebie, co poprawia ich czytelność. Na tym tle Momentum grają płasko, jak deska. Pytanie, czy Owle odtwarzają w ten sposób to, co jest rzeczywiście nagrane, czy też kreują własną wizję? Jeśli to tylko akustyczna sztuczka, to muszę przyznać, że dałem się nabrać na to oszustwo (i nawet nie mam pretensji, że ze mnie zakpiono;). Niestety, tam gdzie w utworze rytm wybija kocioł, w Owlach brakuje mu uderzenia i subwooferowego zejścia. Momentum radzą sobie z nim za to bez problemu.

Uwaga, uwaga, bas się znalazł. Okazało się, że niski bas był w Owlach cały czas, tylko ja mam zwyczaj słuchać na zbyt niskich poziomach głośności.  W moim Fiio 20 jednostek, to dla mnie max. Spróbowałem jednak słuchać znacznie głośniej (30-40) i okazało się, że bas się pojawił dokładnie tam, gdzie powinien być. Sowy grają więc pełnym pasmem, ale tylko od pewnego poziomu głośności. Przeprowadziłem parę prób i okazało się, że aby uzyskać bas znany mi z Momentum muszę dodać equalizerem +4 dB w paśmie 62 Hz (najniższym, jakie mogę regulować w moim DAP-e). Mogę też trochę podgłośnić (do 25) i trochę dodać (+2 dB) - efekt podobny.

W związku z powyższym otwiera się przede mną tyle możliwości dalszych działań, że głowa mała:

1. Mogę słuchać nadal z komfortowym dla mnie poziomem głośności i korygować pasmo equalizerem.

2. Mogę słuchać z poziomem głośności optymalnym dla Owli i narazić się na dyskomfort i ryzyko utraty słuchu.

3. Mogę zastosować rozwiązanie kompromisowe - słuchać trochę głośniej i trochę korygować pasmo.

4. Mogę słuchawki schować do szafy na parę lat i poczekać aż ogłuchnę na tyle, że głośniejsze słuchanie nie będzie mi przeszkadzać.

5. Mogę wreszcie spakować słuchawki, odesłać do sklepu. Tylko, że ich brzmienie w sumie mi odpowiada, a pojawi się problem, co kupić w zamian. Z podobnej klasy konstrukcji mamy jeszcze AT 1000Z, Beyerdynamic DT 1770 PRO, Denona AH-D5200 lub Oppo PM-3. Wszystkie są jednak droższe lub dużo droższe, a gwarancji, że będą lepiej "ciągnęły" od niskich poziomów głośności nie ma. 

Jak to widzicie?