Skocz do zawartości

Wzmacniacz Diora WS442 - pytanie techniczne


neo1984

Recommended Posts

Witam. Jestem posiadaczem "zabytkowego" wzmacniacza Diora WS442. Według specyfikacji ma on moc wyjściową 2x35 WAT przy 8 Ohmach. Niestety, kolumny którymi dysponuję, to cztery 3-drożne TONSILowskie kolumienki o mocy zaledwie 25 WAT (8 Ohm). Wzmacniacz umożliwia podłączenie dwóch zestawów kolumn. I teraz przechodzę do zasadniczego pytania: czy jeśli podłączę 4 kolumny o mocy 25 WAT (8 Ohm), to wzmacniacz będzie traktował je jak 2 kolumny 50 WAT-owe? Czy taka arytmetyka ma sens? Wolę wcześniej posłuchać ekspertów, bo wyrosłem już z fazy dzikich eksperymentów :)  a nie chcę uszkodzić sprzętu (bez względu na jego wartość).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neo1984 - witaj na Forum AUDIO.

Wzmacniacz nie będzie traktował 4 kolumn 25W jakby były to 2 kolumny 50W.

Nie ma sensu grać równocześnie na 4 kolumnach - możesz podłączyć cztery, ale graj tylko na dwóch (bo to jest przecież stereo).
Nie graj na maksymalnej głośności i wtedy nic nie powinno się stać kolumnom - poza tym gdy pojawiają się zniekształcenia/przesterowania to są one wyraźnie słyszalne i wtedy należy ściszyć. No i nie podbijaj skrajów pasma (np. wysokie tony podkręcone na maksimum) przy głośniejszym słuchaniu, bo możesz uszkodzić głośniki w kolumnach (zazwyczaj pierwszy "leci" głośnik wysokotonowy).

Podłączenie 2 par kolumn ma sens wtedy, gdy słuchasz w dwóch różnych miejscach (np. przy biurku i w fotelu - i odpowiednio rozstawisz obie pary kolumn), a wtedy przełączasz sobie między jedną parą (A) i drugą (B).

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...