Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo do salonu


Cipher

Recommended Posts

Witam serdecznie,

chciałbym prosić w pomoc w wyborze wzmacniacza do zestawu stereo. Aktualnie posiadam średniej jakości DAC-a kupionego do użytku biurkowego (słuchawki) i stare, ale w pełni sprawne monitory Tonsil Perfect 150, które w przyszłości na pewno będę wymieniać na coś lepszego. Sam posiadam nikłą wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania zestawów Hi-Fi, nie są też mi bliskie konkretne marki ani inne szczegóły pomocne w podjęciu samodzielnej decyzji zakupowej. Proszę więc o radę Was, jako tych bardziej doświadczonych w temacie. Wszelkie opinie mile widziane :) Poniżej kilka faktów / wymagań.

  1. Budżet na wzmacniacz – ok. 1000 zł. Może być trochę więcej za coś wartego ceny, ale wolę w miarę możliwości i sensowności oscylować w tych granicach – najwyżej kiedyś się wymieni. Sprzęt może być używany jeśli będzie z pewnego źródła. Nie potrzebuję tunera, bo radio zamierzam streamować.
  2. Pomieszczenie odsłuchowe – salon, powierzchnia ok. 38 m^2, prostokąt, dużo okien, pełna cegła, pośrodku drzwi wejściowe i wcinające się ścianki działowe z obu stron pokoju. Sprzęt będzie stał przy krótszym boku. Może uda mi się do jutra dorzucić plan.
  3. Kolumny – obecnie Tonsil Perfect 150, w przyszłości zamierzam kupić coś znacznie lepszego. (tu przy okazji również mile widziane sugestie)
  4. DAC – Sound Blaster X-Fi SB1090 5.1 (do Raspberry Pi) oraz NuForce uDAC-5, niekoniecznie używany w zestawie, ale jak coś to jest jest. 
  5. Planowane źródła: Mac/PC, Apple TV (Spotify, AirPlay, etc.), Raspberry Pi, w niedalekiej przyszłości gramofon (tu również mile widziane sugestie) - bardzo chcę eksplorować ten kierunek; sporadycznie TV (Netflix, etc.) i XBOX.
  6. Gatunki muzyczne: bez twardego ukierunkowania – jazz, klasyka/symfoniczna, rock wszelakiej maści, a nawet reggae, dub i jungle (co nie każdy uważa za muzykę) – tak więc zależy mi również na tonach niskich. Od zawsze bardzo drażni mnie zbyt wysoka i niekontrolowana góra, na którą jestem wyczulony.
  7. Okablowanie mam póki co Melodiki.

To tyle. Jeśli o czymś zapomniałem to proszę o upomnienie, dorzucę wszelkie konieczne info.

Z góry bardzo dziękuję za wszelaką pomoc :)

 

Edytowano przez Cipher
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i wszystkie sugerowane pozycje! Odniosę się do nich po kolei.

 

Pioneer A30 – Ciekawa pozycja, aczkolwiek z racji tego, że będę chciał podpinać wzmaka do TV/XBOX/PC, to fajnie byłoby mieć jakikolwiek wbudowany DAC :)

Onkyo A9010 – Też ciekawy, chociaż nie znam firmy – muszę poczytać. Większość wymagań spełnia, ale szkoda, że gniazda na tylko jedną parę głośników. No i nie wiem czy nie będzie za słaby patrząc przyszłościowo w kontekście wielkości pomieszczenia.

Pioneer A-400, NAD 3020, Cambridge Audio A500 – Kultowo, pięknie i solidnie. Jednak brak korekcji treble/bass, wejścia na dwie pary głośników i DAC niestety wykluczają dla mnie te pozycje. Gdyby to miało być czyste stereo do odsłuchu z dobrej jakości źródeł to pewnie wybrałbym coś z tej trójcy.

Pioneer A40 – W porównaniu do A30 bardzo kusi, bo wygląda na to że ma wszystko czego potrzebuję. Tylko cena mogłaby być deczko niższa... ;)

 

Podsumowując. Rozważam wyjście poza budżet i zastanawiam się nad Onkyo A-9030 lub Pioneer A40. Wolałbym nie odjechać za bardzo od budżetu choć jest spora pokusa.

Czy według was taka moc (~30W (8 ohm) / kanał) będzie wystarczająca? Te pozycje są sensowne? Warto dopłacić do wbudowanego DAC?

Może przychodzi wam coś jeszcze do głowy? ;) Może jakieś inne używki?

 

 

Edytowano przez Cipher
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło 500 zł max., jednak na zaintegrowanym DAC zależy mi w zasadzie z uwagi na podpięcie TV/XBOX, do których już zewnętrznego DAC nie podepnę* ;) 
* Przenośnego, takiego jakiego teraz używam.

2 godziny temu, 1Ender napisał:

Możesz zwiększyć budżet? O ile? Ja wybrał bym używany wzmacniacz stereo i do tego dac. 

Myślisz, że używka + DAC z własnym zasilaniem i COAX/TOS ma większy sens niż np. taki Marantz PM6006?

Edytowano przez Cipher
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Cipher napisał:

Panowie, prośba o opinie. Onkyo A-9010, Pioneer A-40 czy Marantz PM6006?

Przecież Ty masz 38 m2 do nagłośnienia, skąd w ogóle pomysły w tym wątku na te wzmacniacze? Przecież one są za słabe.  Trzeba poszukać czegoś mocnego , wydajnego, aby było dobrze i w przyszłości był odpowiedni do napędzenia lepszych kolumn. Tylko używki wchodzą w grę. Ale w starszych wzmacniaczach nie znajdziesz wbudowanego Dac'a, więc trzeba będzie zakupić osobno. Swoją drogą te Dac'i wbudowane w te nowe podstawowe integry są baaaardzo słabej jakości.  Owszem , podłączysz zewnętrze urządzenia po optyku czy tam coaxial jeżeli wbudowany dac na to pozwala , ale dobrej jakości  dźwięku to się nie spodziewaj.  No chyba, że ma on służyć tylko po to aby podączyć np. konsole i dźwięk z gierek był. Tak czy tak , jeśli chodzi o muzykę to one są kiepskie.

Dnia 11.12.2018 o 15:16, Cipher napisał:

Kolumny – obecnie Tonsil Perfect 150, w przyszłości zamierzam kupić coś znacznie lepszego. (tu przy okazji również mile widziane sugestie) 

W jakiej kwocie?

Napisałeś , że słuchasz Rocka wszelkiej maści, tak więc czy muzykę metalową też?

Z jakim wzmacniaczem słuchałeś tych Tonsil u siebie?

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, S4Home napisał:

9010 vs pm6006 to dwa różne światy. 

Serio czy nie lepiej ci wypożyczyć do domu i sprawdzić? No sam widzisz jak to wygląda 

Bladzisz jak dziecko.

Piotr

Sądząc po cenie, opisach i opiniach – oczywiście. Jasne, że nie kupię nowego wzmacniacza bez uprzedniego odsłuchu. Proszę o radę właśnie po to, aby wiedzieć czym jest sens się zainteresować. Rozwiniesz proszę pierwsze zdanie?

 

4 godziny temu, mordor12 napisał:

Przecież Ty masz 38 m2 do nagłośnienia, skąd w ogóle pomysły w tym wątku na te wzmacniacze? Przecież one są za słabe.  Trzeba poszukać czegoś mocnego , wydajnego, aby było dobrze i w przyszłości był odpowiedni do napędzenia lepszych kolumn. Tylko używki wchodzą w grę. Ale w starszych wzmacniaczach nie znajdziesz wbudowanego Dac'a, więc trzeba będzie zakupić osobno. Swoją drogą te Dac'i wbudowane w te nowe podstawowe integry są baaaardzo słabej jakości.  Owszem , podłączysz zewnętrze urządzenia po optyku czy tam coaxial jeżeli wbudowany dac na to pozwala , ale dobrej jakości  dźwięku to się nie spodziewaj.  No chyba, że ma on służyć tylko po to aby podączyć np. konsole i dźwięk z gierek był. Tak czy tak , jeśli chodzi o muzykę to one są kiepskie.

Dzięki za odpowiedź. Jesteś w stanie polecić w takim razie jakieś używki? Jaką moc sugerujesz? Może faktycznie rozważę dokupienie zewnętrznego DAC. Skoro budżetowo wyjdzie podobnie, a jakościowo znacznie lepiej.

 

4 godziny temu, mordor12 napisał:

W jakiej kwocie?

Napisałeś , że słuchasz Rocka wszelkiej maści, tak więc czy muzykę metalową też?

Z jakim wzmacniaczem słuchałeś tych Tonsil u siebie?

Kolumny w przyszłym roku najprawdopodobniej, więc jeszcze nie zastanawiałem się nad budżetem. Zakładam, że ok. 2-3 tys. maks.

Metal – Też się zdarza, ale raczej rzadko.

Na początku jakiś Radmor, potem niestety Kenwood KA-1030. Ostatnie parę lat muzyki na zestawie słuchałem rzadko. Teraz zmieniłem lokal, więc kompletuję coś od nowa.

Edytowano przez Cipher
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowych wzmaków do tych kolumn to Marantz Pm 6006 mógłby się zgrać. By uzupełniały się nawzajem.

Z używek to jest spory wybór, ale to też zależy jaki dźwięk będą reprezentowały przyszłe kolumny które zakupisz.

W granicach 1K możesz mieć:

!. Sony Ta F 670 Es. - Dźwięk dynamiczny, lekko ocieplony z fajną sceną. Mocne wzmacniacze.  Świetne w muzyce elektronicznej, klubowej, ale do spokojniejszych klimatów też.

2. Rotel Ra 980 Bx - Dzwięk bardzo dynamiczny z mocnym basem o super kontroli. Po neutralnej / lekko jasniejszej stronie. Obszerne brzmienie. Wzmak bardzo wydajny prądowo, mocny i szybki. Super do wszelkiej maści Rock'a , Metal'u, ale też Elektroniki, Jazz'u, Pop'u - generalnie uniwersalny wzmacniacz

3. Nad 372 - Cieplejsze, lekko ciemne brzmienie z obfitym basem, luźniejszym niż w Rotelu, więc też nie ma takiej kontroli, ale co kto lubi. Również wydajny prądowo wzmacniacz.  Dobry do Rocka, Hard Rocka, muzyki rozrywkowej

4. Thule Ia 100 - Cieplejsze brzmienie z dość wyeksponowaną średnicą , ale ciepłą, niskie solidne, wysokie spokojne. Super sprawdza się w wokalach, Jazzie, Rocku, gorzej z metalem.

 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki za te pozycje. Przestudiuję je wszystkie i będę dalej kombinować.

Wiem, że sporo zależy od kolumn i może od tej strony powinienem zacząć budowę stereo. Finalnie zestaw ma być lekko ciepły, z podkreślonym dołem, ale równocześnie dynamiczny z muzykalnym i kontrolowanym basem. Zdecydowanie nie może być jasny, ale ciemnym bym go też nie nazwał – bardziej chodzi o łagodne i neutralne soprany, na które jestem bardzo wyczulony. Fajnie byłoby doświadczyć względnie szerokiej sceny i analityczności, aby móc dobrze identyfikować detale/poszczególne instrumenty.

Edytowano przez Cipher
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...