Skocz do zawartości

Jaka cyna do lutowania jack kabli słuchawkowych


Recommended Posts

8 minut temu, undecided napisał:

Jak to powinno być zrobione fachowo tak jak jack jest lutowany w fabryce? 

Nie mam pojęcia, ale wiem jedno , nigdy już nie popełnię tego błędu by lutować wtyki słuchawkowe cyną ze srebrem. Ta cyna nie ma topnika i lutuje się tragicznie a szczególnie cienkie przewody, gdzie tak naprawdę powinno się lutować za jednym dotknięciem lutownicy. MobiDick wspomniał / jak chcesz na bogato/ "o lucie cynowym ze srebrem i złotem Mundorfa" zawierającym topnik. 

Ja po wspomnianym incydencie z wtykami do HD 650 lutuje zwykłą cyna z topnikiem i jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, wpszoniak napisał:

Jeżeli kabel nie jest z przewodnika srebrnego lub posrebrzanego to nie ma się co wygłupiać i robić sobie dodatkowego kłopotu- cyna będzie równie dobra.

tak dokładnie ostatnio sam lutowałem kabel posrebrzany i kabel miedziany cyną z dodatkiem srebra.. kabel posrebrzany od razu pokrył się ową cyną natomiast miedz już inaczej reagowała. tonek4446 dobrze piszę z tym topikiem, bo inaczej możesz przegrzać wtyk.. tylko dobrze oczyść żyłę kabla od słuchawek ponieważ niektórzy producenci kryją miedz przezroczystym lakierem.. 

Edytowano przez Gołąb
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, undecided napisał:

jakiej cyny użyć do zlutowania jack w słuchawkach.

A ,przypomniało mi się, wtyk też lutowałem tą cholerną cyną ze srebrem, a w dodatku Furutecha który jest ciężki i naprawdę trzeba się do połączeń przyłożyć ,by po trzech wpięciach nie urwały się kabelki. Jeszcze raz ,tylko zwykła cyna.

IMG_2298.JPG

PS.

Nie polecam tego wtyku początkującym w lutowaniu. Bardzo blisko siebie piny , lutowanie wymaga dużej cierpliwości i łatwo jest przegrzać cienkie tworzywo rozdzielające poszczególne styki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyną ze srebrem lutuję się gorzej nie tylko ze względu na brak topnika. Właściwie we wszystkich, które mam (cynel, mundorf) jest topnik. Sam lut jest po prostu trudniejszy do stosowania - wyższa temperatura topnienia, pomimo topnika gorzej "zwilża" (nie wiem jak to inaczej ująć :) ) lutowane powierzchnie. Poza tym nie zauważyłem, aby ten zwykły cynowo-ołowiowy coś pogarszał. Właściwie nie widzę ku temu powodów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zwykła cyna z topnikiem wystarczy? 

Jeszcze ma takie pytanie do samego kabelka od jacka  

W kabelku mam 5 przewodów zielony,niebieski,czerwono-zielony i teraz jeszcze jest czarny oplot w którym są dwa kabelki czerwony i miedziany. Rozumiem, że zielony lewa słuchawka niebieski masa, czerwono-zielony mikrofon, w tym czarnym oplocie czerwony to prawa słuchawka, miedziany to masa. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, undecided napisał:

Rozumiem, że zielony lewa słuchawka niebieski masa, czerwono-zielony mikrofon, w tym czarnym oplocie czerwony to prawa słuchawka, miedziany to masa. 

Należałoby to sprawdzić miernikiem a nie sugerować się kolorami kabelków.

http://forum.pclab.pl/topic/462994-Tutorial-Naprawa-słuchawek/

https://www.wykop.pl/wpis/9969682/elektronika-sluchawki-samsung-jak-myslicie-mirki-d/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nwm co się dzieje, podczas gdy słuchawki działają normalnie, kiedy podłącze wejście mikrofonowe do PC pojawiają się trzaski, piski a mikrofon w słuchawkach nie jest podłączony.
Złe luty? Słaba przewodność miał ktoś taki przypadek? Jack jest jakiś uszkodzony jakieś elementy lub łączenia mogą dotykać do siebie>?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.12.2018 o 15:54, undecided napisał:

Witam jakiej cyny użyć do zlutowania jack w słuchawkach. Cyna z dodatkiem srebra? Zwykła cyna z topnikiem?

Zwykła cyna z topnikiem, ale ołowiowa. Ekologiczna bezołowiowa ma wyższą temperaturę topnienia i dodatkowo jest mniej elastyczna. Bezołowiówka obecnie jest stosowana powszechnie i niestety ogranicza trwałość połączeń. W urządzeniach wojskowych i medycznych do lutowania nadal nadal stosuje się stop ołowiowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
5 minut temu, undecided napisał:

Co jest nie tak? 

Po opaleniu zapalniczką wyczyść przewód z resztek spalonej izolacji. Zanurz grot lutownicy w kalafonii i przyłóż do przewodów a następnie przytknij drut cyny do grotu i przewodów. Ta operacja musi trwać tylko chwilę i grot musi mieć odpowiednią temperaturę / musi momentalnie roztapiać cynę, ale trzeba uważać by go nie spalić/.

Możesz też wcześniej pobielić cyną przewody.

Nikt nie mówił , że będzie łatwo ale dojdziesz do wprawy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...