Skocz do zawartości

Wzmacniacz mi się zepsuł (NAD C316BEE)


plaguman

Recommended Posts

Witam,

Prawa kolumna (Pylon Pearl 25) zaczęła trochę charczeć a potem (jak myślałem) przestała grać. Po przyłożeniu ucha okazuje się, że gra ale bardzo cicho. Grają wszystkie 3 głośniki. Po zamianie przewodów prawego z lewym to samo dzieje się z lewą kolumną a prawa gra normalnie, co pozwala sądzić, że to wina wzmacniacza. Model to NAD C316BEE (stara wersja, nie ta V2).

1. Czy to jest objaw jakiejś typowej usterki?

2. Czy jest to naprawialne w domowych warunkach?

3. Czy jest to naprawialne w ogóle?

4. Czy znacie serwis w Rzeszowie warty polecenia?

Wspomóżcie jakąś radą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz pojęcia o elektronice. Nie masz Multimetru czy lutownicy to oddaj do zakładu. W innym przypadku zdejmij obudowę, zrób przegląd tzn. sprawdź bezpieczniki, czy coś nie zmieniło koloru na czarny ? czy wręcz nie spaliło się, czy elektrolity nie są wybrzuszone itd. Pomierz napięcia od zasilacza do końcówki mocy. Serwisowe schematy są ogólnie dostępne. Zlokalizuj uszkodzony element i wymień na dobry. Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

To normalne w NADach. Da się łatwo naprawić.

Piotr

Cześć,

Piotr a możesz napisać cos więcej, co konkretnie się psuję i jakie tego są wcześniejsze objawy ?

No bo wiesz też mam tego NADa u Was kupionego ;) i od samego początku dziwnie zachowuje się regulacja głośności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, seb.s napisał:

... i od samego początku dziwnie zachowuje się regulacja głośności.

O co dokładniej chodzi? O to , że od najmniejszych poziomów najpierw startuje lewy kanał , a następnie dołącza prawy? Czy może że podczas regulacji z pilota jest bardzo duży przeskok głośności?

Jeśli chodzi o to pierwsze to niestety "normalne" i w większości modeli z poprzedniej linii to występowało. Zresztą nie tylko NAD miał z tym problem. Miałem kilka wzmaków NAD'a i w każdym było to samo. Mi to generalnie nie przeszkadzało. 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mordor12 napisał:

O co dokładniej chodzi? O to , że od najmniejszych poziomów najpierw startuje lewy kanał , a następnie dołącza prawy? Czy może że podczas regulacji z pilota jest bardzo duży przeskok głośności? 

Jeśli chodzi o to pierwsze to niestety "normalne" i w większości modeli z poprzedniej linii to występowało. Zresztą nie tylko NAD miał z tym problem. Miałem kilka wzmaków NAD'a i w każdym było to samo. Mi to generalnie nie przeszkadzało. 

no nie, z tego sobie zdawałem sprawę.

U mnie jest tak, że przy całkowitym ściszeniu nadal cichutko gra, a  regulując pokrętłem głośność i startując od zera na początku nie zmieni się nic i nagle potem pojawia się dźwięk, mówiąc wprost nie ma płynności albo też jest nie regularna.  Oczywiście nie jest wielkim problemem, ale mam na oku ten potencjometr ;)

 

  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damn IT!!

Przejrzeliście mnie. Ale to prawda. Nie będę pisał kup nowy bo to nie ma sensu. Skoro kupisz gorszy :D

Wina leży po słabej stronie izolacji potencjometru przed czynnikami zewnętrznymi. Model 356 nie ma tej wady. Ale 316 i 326 tak.

W najlepszej sytuacji wystarczy go przedmuchać i popsikać

https://sklep.semicon.com.pl/shop2/kontakt-pr-60-ml-artagt-007,p11171,c1460?lang_id=3&gclid=EAIaIQobChMI7_npnYGg3wIVUaqaCh0BUwyLEAAYASAAEgLfo_D_BwE

w nieco bardziej skomplikowanej. Wykrecic i wtedy przeczyścic.

Skrajnie trzeba go wymienić.

Tak chyba siedzi czarny alps o ile pamiętam. Od 30  do 130 zł:

https://allegro.pl/listing?string=potencjometr alps&order=m&bmatch=engm-d-dict-rtv-1-3-1204

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...