Skocz do zawartości

Wybór amplitunera - nowy czy uzywazny?


michael661

Recommended Posts

Witam,

stoję przed wyborem amplitunera. Zastanawiam się między sprzętem używanym, na który jestem gotów wydac ok 800 zł i sprzętem nowym.
Z nowych amplitunerów mam możliwość zakupienia:
Yamaha rx-v485 (ok 1400)
Harman Kardon AVR 171-S (ok 1300)

Z używanych amplitunerów znalazłem:
https://allegro.pl/amplituner-7-2-yamaha-rx-v667-pilot-hdmi-myslenice-i7706029068.html
https://allegro.pl/amplituner-7-1-denon-avr-2310-z-hdmi-myslenice-i6925578777.html
https://allegro.pl/amplituner-7-1-denon-avr-1912-usb-net-3d-myslenice-i7697720841.html
https://allegro.pl/amplituner-5-2-onkyo-tx-nr525-hdmi-net-myslenice-i7647306833.html
Ewentualnie onkyo 606,607...

Jeśli chodzi o głośniki planuje zakup tav606.
Pokój 20 m2(kwadratowy), 50% film, 20% muzyka, 30% gry.

1)Jak wypada jakość dźwięku w nowych amplitunerach które zaproponowałem, względem używanych konstrukcji?


2) (Pytanie dodatkowe) Układ pokoju jest taki, że narożnik na którym będę siedział jest dosunięty do przeciwległej ściany względem kolumn frontowych. Czy jest jakiś minimalny odstęp jaki należy zachować od głowy słuchacza do tylnych kolumn? (być może system 5.0 głośników w ogóle nie jest możliwy do zrealizowania)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywane duzo lepiej zagraja. Zdecydowanie polecam uzywane. Jesli nie zalezy ci na atmosie i bajerach sieciowych to bez dwoch zdan. Mialem onkyo 606 swietny sprzet. Jedyna wada to kalibracja slabsza co kilkadziesiat cm sprzet ustawia. Nowe amplitunery ustawiaja co kilka cm od sluchacza (dokladniej lokalizuje dzwiek taki glosnik) zorientuj sie czy lepsze modele uzywane maja taka kalibracje dokladna. Ale jak masz pomieszczenie odsluchowe nieprzygotowane bo meble/sciany to nie zawracaj sobie głowy tym- to taka mala uwaga ode mnie 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s4 home myślałem ,że wiesz :). Odległość głośników od słuchacza. Niektóre amplitunery ustawiają odległość np. co 15cm. Inne lepsze co 5cm. Ja słyszałem różnicę. Lepiej dźwięk jest pozycjonowany. Ale to trzeba ustawić dobrze głośniki 5.0. Inaczej jak ktoś ustawi surround tam gdzie "musi" ,a nie może to raczej nie odczuje żadnej różnicy.

Chyba ,że s4home mylę się i to jest cały proces kalibracji na tym polega to mnie popraw.

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci nigdy nie zwróciłem uwagi na to czy Kolumny są oddalone od słuchacza o 2,5 m czy 2,35m.

Bardziej zależało mi na tym aby podczas kalibracji te odległości były równe. I przeważnie udaje mi się tak to zrobić że ampli sam tak wykrywa. Co do mocy to już inna kwestia. Bo utaj mogą być odbicia niwelowane właśnie głośnością.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam kolejne pytanie. Do postu dołączyłem orientacyjny rysunek pokoju z rozmieszczeniem głośników 5.0. O ile mogę nieco zmienić położenie głośników frontowych, to głośniki surround lewy i prawy będą musiały mieć stałe położenie, ze względu na narożnik (który jest nieprzesuwalny). W dodatku muszę przymocować je do ściany, bądź postawić na jakiejś półce przymocowanej do ściany. Czy z takim ufiksowanym położeniem, możliwe będzie uzyskanie zadowalającego efektu dźwięku przestrzennego?  

kd50.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną opcją na sub jest prawa ściana, niestety jest tam okno i poniżej niego kaloryfer. Druga opcja to przednia ściana(między szafką rtv a prawą ściana jest odległość 1m, ale musi znaleźć się tam miejsce  także na prawy front) Nie zdążyłem zorientować się jeszcze gdzie zazwyczaj umieszcza się sub.
Czy sub powinien być blisko dosunięty do ściany?
Wiem, że ciężko generalizować, ale na jaką odległość od ściany powinno się odsunąć fronty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...