Skocz do zawartości

Yamaha r-n803 i 2 moduly YPAO


lechique

Recommended Posts

Witam serdecznie. To moj pierwszy post jednak czytam forum juz od jakiegos czasu. Jako swiezy posiadacz 803 rozgryzam wlasnie temat YPAO. Nurtuje mnie informacja o dwoch trybach pracy YPAO: korektor oraz volume (np. w watku: https://forum.audio.com.pl/topic/56545-yamaha-r-n803-test-mało-subiektywny/   @Kraft o tym pisał, czy w innym miejscu ktoś wkleił nawet ekran z jakiejś aplikacji gdzie mozna włączyć je niezależnie).

Sama instrukcja do 803 niestety milczy o takim podziale - jest po prostu: "Automatyczna optymalizacja ustawień głośników (YPAO)". Rowniez w ustawieniach amplitunera czy samej aplikacji MusicCast nie znajduje nic ciekawego. 

Czy możecie się odnieść do tego tematu? Gdzie mogę kontrolować czy mam włączone jedynie ypao volume a wyłączony korektor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, podstawą do zmiany ustawień kalibracji jest aplikacja MusicCast. Z jej poziomu można zmieniać różne parametry. U mnie wygląda to następująco.

Aby „dostać się” do poziomu z ostatniego zdjęcia wykonaj następujące kroki:

1. Uruchom aplikacje MusicCast i naciśnij na ikonkę ustawień w prawym górnym rogu poniżej wskaźnika baterii

4EFD4460-8BF7-4011-893D-405639632E45.thumb.png.02a98ccdf24578665447c5342ccc7462.png

 

2. Wybierz ampli Yamahy z ustawień pokoju

A23308F2-ED21-4BB3-B2B3-F915615ADF3F.thumb.png.f5ad50bb5b12c615f9944662e18c0ec9.png

 

3. Następnie wybierz konfiguracja głośnika 

26F2EAE9-FE5D-40D8-AA79-646176873B9B.thumb.png.f67f087a733bd85dc0be92ff47b0f2d9.png

 

4. I tutaj masz aktualne ustawienia które możesz modyfikować (ja osobiście mam włączone YPAO Volume i wyłączny korektor - i gra to jak dla mnie świetnie ;)

Ogólnie w moim przypadku YPAO robi ogromną różnice w jakość dźwięku, lepsza dynamika, głębia itd. i myślę, że w tej cenie Yamaha R-N803D to naprawdę kawał dobrego sprzętu.

D715ADC4-EF76-4B9F-9843-F49BF19405E8.thumb.png.fe05b233b00c65d29eee3a9e80a85fc2.png

 

4880EA9B-FCC6-4592-BB34-1C291F4CE0C2.thumb.png.0d8a4d76534f78c95307b5fca417a764.png

Edytowano przez nwo86
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poziomu amplitunera również włączyć/wyłączyć YAPO Volume - tylko nie może być w trybie Pure Direct.

Wciskasz na pilocie Setup, strzałką w dół wybierasz YAPO następnie Enter/wybierasz np Speaker A/wybierasz YAPO On i przechodzisz strzałka w dół do wyboru YAPO VOL i masz do wyboru ON/OFF :)

Natomiast nie wiedziałem, że jest możliwość włączania w MuscCast.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, z poziomu pilota też można włączyć/wyłączyć YPAO oraz włączyć/wyłączyć YPAO Volume ale nie można włączyć/wyłączyć Korektora - który moim zdaniem jednak trochę "psuje" dźwięk. ;)

lechique,

I jak po zmianie ustawień, słyszysz jakąś różnicę? Tak z ciekawości, jakie masz kolumny podłączone do Yamahy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, nwo86 napisał:

lechique,

I jak po zmianie ustawień, słyszysz jakąś różnicę? Tak z ciekawości, jakie masz kolumny podłączone do Yamahy?

Hmm... YPAO Volume rzeczywiscie bardzo pomaga. Tak jak napisal @nwo86 pojawia sie głebia, dociazenie, dzwiek jest bardziej wyrazisty. Zdecydowanie na plus. Natomiast nie zaobserwowalem praktycznie zadnej roznicy przy dodatkowo włączonym / wyłaczonym korektorze. Niemniej dopiero zaczynam swoja przygode z audio i przechodze z grania na prostych glosnikach podłączonych do Cocktail Audio X10 i sporo jest dla mnie zaskoczeń (na plus ale rowniez na minus) ale o tym innym razem (w innym wątku) jak sprzet się wygrzeje i na spokojnie wszystko przetestuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nwo86 brawo! Takich użytkowników tu trzeba!

Co do YPAO Volume to funkcja która ma zadbać o dynamikę przy cichym słuchaniu. I to warto włączyć. Działą to troszkę podobnie do Audyssey Dynamic, chodź moim  zdaniem Audyssey stoi półkę wyżej. Korektor to co innego i tutaj YPAO także ma rożne poziomy w zależności od modelu. W wyższych modelach amplitunerów AV jest rozbudowana, w stereo nie wiem? Raczej jest to ograniczone do odległości i mocy.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Nie do końca. Gdyż to nie sygnał audio ulega korekcji a urządzenie je odtwarzające. Eqalizer działa na charakterystykę grania samego urządzenia a nie sygnału. 

Nie wiem czy dobrze ci to tłumacze aby zrozumieć. Ale dla przykładu omówimy wzmacniacz audio. Tam sygnał doprowadzony analogowo przechodzi przez potencjometry nie zmienia się na cyfrowy. Tu jest podobnie. Tylko bardziej zaawansowanie. 

Druga sprawa to dlaczego nie warto go ponownie konwertować? Przecież o oto robisz kalibrację. Aby charakterystykę zmienić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Dla każdego trybu A, B lub A+B przechowuje osobno. Ja mam podpięte kolumny pod A. Kalibrację YPAO mam zrobioną na A oraz A+B. Na A mam wyłączone YPAO, a na A+B włączone z aktywnym YPAO Volume i wyłączonym korektorem. Wszystkie fizyczne pokrętła mam na 0. Dzięki temu korzystając tylko z przycisków A i B (bez długotrwałego wchodzenia do menu w aplikacji lub pilotem, mam na A praktycznie Pure Direct, a na A+B tryb do cichego wieczornego słuchania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...