Skocz do zawartości

Sprzęt Audio do 2300 pln


dorn44

Recommended Posts

Mam kilka pytań, jeśli można, do doświadczonych użytkowników forum. Otóż chciałem zasięgnąć rady w kwestii doboru sprzętu audio. Swego czasu, a było to bardzo dawno temu, byłem posiadaczem zestawu Sony (nie pamiętam modelu). Jednak zestaw ten dokonał swego żywota a ja w międzyczasie zmieniłem stan cywilny, przeprowadziłem się i trochę zaniedbałem swój stan posiadania jeśli chodzi o sprzęt tego typu. Aktualnie korzystam z jakiejś wieży, która jest po prostu fatalna i właściwie każdy sprzęt, o którym czytam na niniejszym forum byłby o klasę lepszy.

W związku z tym, postanowiłem zmienić stan rzeczy i zaopatrzyć się w coś bardziej konkretnego.

Niestety mój budżet jest bardzo skromny. Na cały sprzęt mógłbym przeznaczyć kwotę 2200-2300zł.

Na początek może o tym gdzie nowy sprzęt miałby grać. Będzie to więc pokój +/- 20m2.

Głównymi źródłami są pliki mp3 znajdujące się na zewnętrznym dysku (USB), laptop (mp3, wav + inne, np. youtube) a także płyty CD. Być może, choć tego nie jestem jeszcze pewien, od czasu do czasu mógłbym podłączyć do takiego sprzętu również TV. Dobrze byłoby, aby była taka możliwość na wszelki wypadek.

Wracając jednak do CD. Niestety sensownego odtwarzacza CD również nie posiadam. Jedyne czym ewentualnie mógłbym się ratować w tym zakresie jest standardowy odtwarzacz DVD, choć nie wiem czy to najlepszy pomysł.

Na kolumny stojące brakuje miejsca, więc jedynym sensowym rozwiązaniem byłyby chyba podstawkowe.

Jeśli chodzi o muzykę jakiej słucham to w zdecydowanej większości jest to ciężkie granie (metal).

Ważna sprawa, sprzęt raczej nowy.

Bardzo proszę o pomoc i propozycję, jak mógłbym poprawić swoją obecną sytuację w zakresie słuchania muzyki zgodnie z powyższymi kryteriami.

Zdaję sobie sprawę, że za tak niewielką kwotę nie mogę oczekiwać cudów, jednak coś muszę zmienić, bo nie daję już rady słuchać czegokolwiek na obecnym sprzęcie, o ile można go takowym w ogóle nazwać.

Edytowano przez dorn44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Biorąc pod uwagę założony budżet oraz wielkość salonu i preferencje, system zbudowałbym na bazie amplitunera sieciowego Yamaha R-N303D. To nowoczesne urządzenie, wyposażone w pełną funkcjonalność sieciową, dodatkowo posiadające wbudowany przetwornik i wejścia cyfrowe, które pozwolą Ci na wyprowadzenie sygnału cyfrowego z Twojego DVD. Taka konfiguracja zagra dobrze, odtwarzacz nie będzie ograniczał jakości dźwięku (całością przetworzenia do postaci analogowej zajmuje się przetwornik, wbudowany w amplitunerze) Przeglądając kolumny, moim zdaniem zdecydowanie najlepszą dla Ciebie opcją będzie polska konstrukcja Pylon Audio Pearl Monitor. To stosunkowo mocna konstrukcja, która w połączeniu z elektroniką Yamaha zapewni szybki, mocny, dynamiczny dźwięk. Finansowo przy zakupie zestawu zmieścimy się w górnych widełkach podanej ceny.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak zauważyłem, zaproponowany zestaw nieco wykracza poza mój budżet. Nie to jednak najbardziej mnie nurtuje. Otóż zauważyłem, że proponowany amplituner R-N303D nie posiada wejścia USB. W takim układzie nie bardzo wiem, jak miałbym do niego podłączyć mój dysk zewnętrzny, na którym znajduje się znaczna część moich zbiorów płytowych. Wstępna idea była taka aby był on podłączony "na stałe" do amplitunera. No i teraz jestem w kropce. Jeśli jest inny sposób połączenia dysku z tym amplitunerem proszę o podpowiedź oraz wybaczenie mej ignorancji w tej materii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, ile udało mi się doczytać wynika, że proponowane kolumny (Heco Victa 502) to chyba model wolnostojący na który niestety nie dam rady wygospodarować miejsca.

Druga sprawa to Amplituner/wzmacniacz. Oba zaproponowane dotychczas modele (Yamaha i Pioneer) są ciekawe, natomiast brakuje im jednej funkcjonalności, na której zależy mi chyba najbardziej czyli wejścia USB, co przekłada się na brak możliwości odsłuchu muzyki z zewnętrznego dysku. Ta Yamaha dla przykładu byłaby idealna, gdyby miała USB.

Wiem, że budżet jest niewielki. lecz coś wybrać muszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam (1 szt). Natomiast istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie to opcja czasowa. Zakładam, że za jakiś czas (rok-półtora) być może dorobię się jakiegoś w miarę normalnego odtwarzacza CD i wolałbym nie uzależniać się wyłącznie od aktualnie posiadanego DVD. Mam także telewizor z wejściami usb i teoretycznie przez niego również mógłbym się podłączyć ale chyba nie tędy droga.

A może coś z amplitunerem Pioneer SX-N30AE? Wiem, że jest droższy od wyżej proponowanych ale chyba ma wszystkie funkcjonalności jak wcześniej wymienione modele Yamahy i Pioneera i do tego USB. Czy udałoby się ewentualnie do tego amplitunera dobrać jakieś kolumny podstawkowe w zakładanym budżecie aby wszystko razem brzmiało sensownie w zakresie gatunków muzycznych w których się poruszam?

Na allegro znalazłem ciekawe ceny zestawów SX-N30AE z kolumnami: Magnat Shadow 203, Magnat Supreme 202, Heco Prime 202, Klipsch R-15M.

Nie wiem czy te kolumny są czegoś warte w zestawieniu z SX-30AE czy może należałoby pójść w inna stronę.

 

Edytowano przez dorn44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Witam ponownie,

Tym razem chciałbym podzielić się swoim wrażeniami z odsłuchów sprzętu który się zdecydowałem przetestować a mianowicie zestawu Pioneer SX-N30AE + Magnat Shadow 203 spięte kablami Klotz LY225T (2x2,5mm).

Postanowiłem w w/w sprzęt zaopatrzyć się w Q21. Myślałem również nad amplitunerem Onkyo TX-8250 lecz z racji tego, że w opinii większości specjalistów z branży (m.in. z niniejszego forum) są to sprzęty konstrukcyjnie oraz brzmieniowo bliźniacze, postanowiłem na początek wypróbować Pionieera, również z innego, bardziej prozaicznego powodu, a mianowicie niższej ceny. Zamysłem moim było w pierwszej kolejności zapoznanie się z możliwościami, jakie ma do zaoferowania tenże zestaw. Sprzęt podłączyłem i ustawiłem w warunkach niezbyt korzystnych pod względem "audiofilskim". Niestety przy rozmieszczeniu sprzętu w domu musiałem dostosować się, jak pewnie duża część osób, do warunków zastanych a nie odwrotnie. Dlatego też monitory Magnat zostały umieszczone w jedynym możliwym miejscu, a mianowicie na górnej części dwóch witryn ustawionych w rogach pokoju. Dodatkowo odległość tylnej części wspomnianych monitorów od ściany wynosi w tym momencie ok. 10 cm, odległość od ścian bocznych 30 cm. Sam pokój również nie zalicza się do miejsc idealnych pod względem odsłuchowym: jest mniej więcej w kształcie litery L. 

Mimo pewnych braków w zakresie idealnego rozstawienia sprzętu mam bardzo pozytywne wrażenia po około 10 dniach testów. Dźwięk jest czysty, dobrze wyważony, nie nachalny. Bas jest bardzo dobrze kontrolowany, nie rozlewa się i nie dudni mimo niewielkiej odległości kolumn od ściany tylnej, czego obawiałem się przy rozstawianiu monitorów. Wysokie tony wyraźne i selektywne, średnica również. Powiedziałbym, że całość bardzo harmonicznie ze sobą współgra. 

Amplituner pod względem funkcjonalności przerósł moje oczekiwania. Do tylnego gniazda USB mam wpięty zewnętrzny dysk twardy z systemem plików NTFS. Pioneer bez problemu odczytuje wszystkie pliki z tego nośnika.  Radio również działa bez zarzutów. Do amplitunera podpiąłem kablem cyfrowym odtwarzacz DVD, który póki co służy mi jako napęd do płyt CD. Wcześniej nie miałem specjalnie do czynienia z Chromecast'em. Ten wbudowany w amplituner niesamowicie ułatwił mi życie z racji tego, że bardzo często nowe płyty odsłuchuję w pierwszej kolejności z internetu. Obecnie słuchanie ich nabrało zupełnie innego wymiaru jakościowego.

Jest to pierwszy zestaw, który się zdecydowałem się przetestować. Myślałem o tym, że jeśli nie będzie mi pasował "dźwiękowo", po prostu odeślę do dostawcy i spróbuję z innymi klockami. Wszystko jednak mi odpowiada i sprzęt zostaje u mnie, z czego niezmiernie się cieszę.

Edytowano przez dorn44
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...