Skocz do zawartości

Pierwsze Kino Domowe (mały metraż) - 4-5 tyś.


Misiek87

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

Powinienem zacząć przewrotnie od „poszukuję soundbara do 2’000 PLN” i jeszcze miesiąc temu byłaby to prawda. Dość długo szukałem soundbara i za każdym razem docierałem do miejsca gdzie ktoś pytał, dlaczego nie stereo lub proste kino? Odpowiadałem, że zaważyły kwestie finansowe, minimalizm (optymalizacja przestrzeni) i dbałość o domowy kompromisy. Na szczęście tym razem Żona zgodziła się, że nie każdy kompromis jest dobry – zwłaszcza, że nie jestem głuchy.

Po długiej lekturze postów, recenzji, porównań i opinii wiem tylko mniej. Stąd niniejszy post.

Do rzeczy. Kino domowe czy stereo? Wiem, wiem - to kwestia moich preferencji (czytałem). U mnie jest tak - 50% filmów/seriali (Netflix, blu-ray), 20% granie na konsoli X-BOB, 30% słuchanie muzyki (radio, Spotify). Co do muzyki – głównie rock, preferuję dźwięk pełny, ale nie może być przesadzony i przekoloryzowany, a jednocześnie by nie był syntetyczny (sterylny, analityczny?). Nie jestem też fanem basu burzącego ściany – subtelnie i budząc emocje, a dopiero gdy trzeba wyrywając z butów.

Moje wątpliwość to powierzchnia pomieszczenia odsłuchowego – prostokątnych salon o powierzchni 17,5 m2 (rzut poniżej), gdzie część kinowo/rekreacyjna ma około 10 m2, a od  kanapy do TV dzieli mnie 2,7 m (kanapa przyklejona do ściany). Czy Kino na tak malej przestrzeni ma sens? Pomijając, że głośniki podstawowe wylądują po bokach kanapy (albo na szerokich podłokietnikach kanapy).

Budżet to około 4’000-5’000, przy czym pewnie lepiej będę się czuł w dolnej granicy - górna to absolutny max. Z uwagi na metraż docelowo zestaw 5.1 (na początek 5.0). Bez szans na więcej. Czy mimo tak małej przestrzeni subwoofer będzie niezbędny? 

Zastanawiałem się nad amplitunerem av Yamahy nyRX-V485 + zestaw Indian Line Nota. Jest to baza nad którą się zastanawiałem i pewien pkt wyjścia. V485 z uwagi na optymalną ilość funkcji, a głośniki z uwagi na design i wymiary. Na forum często pojawia się Onkyo TX-NR686 i Yamaha RX-V685. Czy różnica w dźwięku jest tak znacząca? Miałem okazję słuchać V685, i indiana line tesi 561, nie wiem niestety jak w porównaniu wypada V485. Budowanie zestawu 7.x i 9.x to nie moja bajka, z dostępnością do materiałów z Dolby Atmos podobnie. Jeśli różnica jest aż tak znacząca, to będę musiał rozważyć zakupów etapami, rozpoczynają do ampli i kolumn podłogowych. A może inne głośniki?

Oczywiście powyższe modele to tylko pewne sugestie, pkt odniesienia. Z chęcią poznam wszelkie propozycje. Z góry dzięki!

rzut.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze dodam od siebie, że przy pójściu w kino, to tak - sub będzie niezbędny.

Odnoszę wrażenie, że każdemu, kto jeszcze nie obcował z kinem, wydaje się, że subwoofer służy tylko do przesuwania mebli i zwijania zasłon przy wybuchach bomb. A on uzupełnia znacznie więcej dźwięków ze ścieżki dźwiękowej, niż mogłoby się wydawać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Z Twojego opisu wynika, że system będzie służył przede wszystkim do kina domowego, odsłuch muzyki jest drugorzędny. W takim razie zastanawiałbym się nad Indiana Line, czy będzie to dobra opcja. To kolumny grające plastycznie, z dobrym wypełnieniem, ciepło. To zestawy, które pomimo ograniczonego budżetu i systemu kina domowego, potrafią świetnie zagrać w stereo, gwarantując pełny, miękki, plastyczny dźwięki. Ale u Ciebie jest kino domowe - w związku z tym szukałbym zestawu o dźwięku bardziej dynamicznym, ofensywnym, otwartym, trochę efekciarskim. 

Zaczynając od elektroniki, możemy pozostać przy Yamaha RX-V485, chociaż gorąco namawiałbym na troszczkę droższy, a lepszy amplituner Onkyo TX-NR686. Połączyłbym go z kolumnami Polk Audio T531. Zestaw taki zapewni Ci mocny, szybki i dynamiczny dźwięk, efektowne kino domowe oraz pełną funkcjonalność. Tak jak koledzy powyżej napisali, w kinie domowym subwoofer naprawdę jest potrzebny. Do zestawu dołożyłbym Klipsch R-8SW i w założonym budżecie mamy bardzo porządny system kina domowego.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wszystkie propozycje.

Jedno jest pewne… będzie sub. Ma być kino, więc będzie z sub’em – choć dokupionym w niedalekiej przyszłości.

Co do reszty to „klops”… budżet jest jaki jest, więc jakiś kompromis będzie potrzebny. Obecnie zastanawiam się nad trzema konfiguracjami.

Zatem:

1)      Yamaha RX-V685 i Polk Audio T531

2)      Yamaha RX-V485 i Indiana Line Nota X

3)      Onkyo TX-NR686 i Polk Audio T531

Odsłuch muzyki rzeczywiście będzie na drugim miejscu, choć nie mniej istotny. Chciałbym kupić zestaw, który poradzi sobie również w stereo (oczywiście z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z budżetu – cudów nie ma).

Chyba muszę najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie Polk Audio czy Indiania Line? Jeśli Indiana Line, to wielkiego wyboru nie mam – w tym pieniądzach tylko V485. Jeśli Polk Audio to mogę wybierać pomiędzy V685 lub Onkyo 686. Chyba, że w tych przypadkach to nie kolumny zrobią różnicę tylko aplituner?

Ogólnie szukając recenzji (sam nie miałem okazji zobaczyć i posłuchać na żywo Polk Audio) natrafiłem na pozytywne opinie obu zestaw kolumn.  Jeśli idzie o kwestię wizualną, to w Indiana Line przekonują mnie trochę mniejsze gabaryty. Rzut pomieszczenia nie oddaje jak mało miejsca – w szczególności na tylne kolumny, które wylądują na bokach kanapy. Muszę również wziąć po uwagę sugestie żony i jej prośbę bym w szale zakupów nie zastawił salonu;) Czy poza charakterystyką brzmienia i kwestiami wizualnymi coś jeszcze powinienem wziąć pod uwagę porównując te zestawy? Czy któryś gorzej sobie radzi w warunkach domowych (niededykowane, małe pomieszczenie odsłuchowe)?

Z góry dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze kolumn kieruj się wykorzystaniem systemu. Polk Audio świetnie sprawdzą się w kinie domowym oraz szybszych, mocniejszych kawałkach muzycznych. Indiana Line to spokojniejsze, cieplejsze, bardziej miękkie granie. Ja stawiałbym na połączenie Polk Audio z Yamaha lub Onkyo. Jeśli Yamaha, to także namawiam na model RX-V685.

Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się wrażeniami. „Prawie” dwa odsłuchu za mną. O ile Yamaha RX-V485 + Indiana Line Nota X posłuchałem jak trzeba (salon audio) to okazało się, że posłuchanie Polk audio T531 to już inna bajka. Z braku opcji pozostało mi posłuchanie T50 z DENON AVR-X250BT w jednej z sieciówek „nie dla idiotów”, a dzięki zaangażowanemu doradcy/sprzedawcy wyszło całkiem nieźle ;) 

W skrócie: miłe zaskoczenie z Polk T50 i niedosyt po odsłuchu Nota X.

A teraz coś więcej, subiektywnie i po swojemu - gdyby ktoś zastanawiał się na podobnym wyborem (może pomoże).

Co ciekawe, odsłuch Indiana Line i konfiguracji kina domowego zakończyłem po kilku minutach (trochę materiałów Demo i początek Władcy Pierścieni: Drużyna Pierścienia), bez większych zachwytów i refleksji. Cała reszta odsłuchu to muzyka w stereo (m.in. ścieżka dźwiękowa Staników Galaktyki vol. 2 oraz Watchmen DC, Queen, Kings of Leon, Daft Punk). I tu zaczęły się schody. Ogółem płasko, nieostro, bez wyrazu, niby dynamiczniej niż to co mam obecnie, ale mimo to słyszalnie ciężko. Im dalej słuchałem tym bardziej byłem zmieszany. Zwłaszcza, że na początku grudnia słuchałem RX-V-585 i Indiana Line Tesi i miałem w pamięci niezłe wspomnienia (może za sprawą Tesi). Jako, że nie dawało mi to spokoju poprosiłem o podłączenie RX-V685. To było to… zagrało dynamiczniej, pełniej, z większym rozmachem, rozpiętością, głębią. Gdybym miał szukać porównania powiedziałbym, że optyk dobrał okulary, nareszcie ostrzej, wyraźniej ciekawiej. To nie różnica 5-10%. Dla mnie przepaść nie do przyjęcia. 

(Tyle, że zestaw Nota X i RX-V685 to już inny budżet, a i pewnie przy takim budżecie należałoby rozważyć inne opcje;)

Z Polk T50 problemem są warunki odsłuchu i amplituner. Jednak posłuchałem tych samych kawałków. Wrażenia dość przyjemne – na pewno żwawiej i dynamiczniej – i to wiele. Jednocześnie klarownie, bez ociężałego tła, wszystko na swoim miejscu. Minus, że nie słyszałem z RX-685. Mogę jedynie zakładać, że to głównie zasługa kolumn, a nie amplitunera. W końcu, skoro RX-685 tak bardzo w moim odczuciu „poruszył” Nota X to MOŻE mogę spodziewać się podobnych fajerwerków przy Polk T50. Jak piszę bzdury to mnie poprawcie.

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misiek87 napisał:

Staników Galaktyki vol. 2

to mnie rozwaliło na łopatki - genialny słownik ;)

Faktem jest, że czasem lepiej dopłacić do wyższego ampli - co prawda kolumny są ostatecznym wyznacznikiem brzmienia, ale ampli (tudzież wzmacniacz stereo) też niemało wnoszą.

W każdym razie osobiście dziękuję Ci kolego Misiek87 za podzielenie się wrażeniami - kolejny dowód na to, że pierdyliard przeczytanych wpisów na forum nie zastąpi choćby jednego, własnego, "nausznego" odsłuchu. I szczerze, chciałbym, żeby inni użytkownicy (zwłaszcza "nowi") wyciągnęli z tego wątku jakieś wnioski, ale patrząc po ilości mnożących się tematów z tym samym problemem, nikła nadzieja. Ale ponoć ona umiera ostatnia. ;) 

Więc z nadchodzącym nowym rokiem wszystkim poszukującym życzę całą masę własnych odsłuchów i jak najmniej przestrzelonych decyzji 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Czas na podsumowanie. Postawiłem na RX-V685 i Polk Audio T531. Oj, jestem zadowolony… i to bardzo. Od połowy stycznia cieszę się dźwiękiem. Subiektywnie w skrócie - kolumny grają ciekawie, zaś wielość opcji i możliwości kalibracji w amplitunerze OGROMNIE na plus. Muzyka w stereo, filmy w 5.0. Ja zaś szybko zweryfikowałem początkowe wątpliwości. Zupełnie inne wrażenia filmowe, a po wczorajszym seansie Avengers Infinity War wyraźnie brak subwoofera – do uzupełnienia.

Raz jeszcze dzięki za pomoc i porady.

P.S. Dzięki Q21 za udane zakupy ;)

P.S2. Dzięki kurierzy DPD za dodatkowe wrażenia zakupowe. Pierwsza przesyłka była nieporozumieniem, to co DPD zrobiło z kolumnami T50 przeszło ludzkie pojęcie. Dużo taśmy, kartony podziurawione, kolumny zmasakrowane. Raz jeszcze potwierdzona stara prawda – dokładnie, dokładnie sprawdzić przesyłkę przy kurierze. Druga przesyłka bez przygód. Dłużej poczekałem, bardziej się ucieszyłem. Miałem czas by położyć i pochować kable.

P.S3. Szukałem, szukam, będę szukał. Jak dotąd nie znalazłem „Staników Galaktyki”, choć mam pewne przypuszczenia co do gatunku…

Dzięki i pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Dzień dobry - ponownie.
Nowego tematu nie ma co zakładać. Tu mam wszystko zebrane. Zakupiony zestaw się sprawdza, choć efekt WOW już minął :D

Czas na subwoofer. Na pewno czegoś brakuje mi w filmach. Z muzyką to inna sprawa - wydaje mi się że basu z polk T50 mam dość, a zaczyna brakować gdzie indziej (choć to pewnie efekt braku porównania ;) 
Co do Suba to poprzednio padły 2 propozycje:
1. Klipsch R-8SW
2. Magnat sub 302a

I tu moje pytania:
1. Czy Klipsch z 8" to nie za mało? Przypominam, pokój 17,5 m2. Ktoś może podzielić się opinią?
2. Czy jeśli już Klipsch to nie lepiej popatrzeć na R-100SW? 
3. Za magnatem przemawia cena. Problem z wygaszaniem mi nie straszny. Jedynie boję się kompromisów finansowo/jakościowych (choć z zestawu polk T531 jestem zadowolony to już czuję niedosyt ;) 
4. A może jakaś nowa propozycja?
6. No i żebym nie przesadził z doborem i mocą do tego "wielkiego" salonu.

P.S. Za rady z góry dzięki. Żadnego z powyższych jeszcze nie słuchałem, ale to przede mną.

Budżet miał być do 1000, ale R-100SW naciąga go do około 1300 (absolutny max). 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci w punktach bo tak będzie Ci łatwiej.

1. R8SW to bardzo słąby sub. Nie patrz na niego wogole. Magnat sub 302A jest lepszy nawet od modelu R100SW

2. Jeśli tylko Klipsch to oczywiście że tak. Ale jeśli dokładamy inny sub to warto inny.

3. To lepszy sub od Klipscha. Kupując dwa w tej samej cenie co jeden R100 deklasujeszgo całkowicie.. A i jeden pokaże klasę lepszego grania.

4. Nieco droższy ale Heco Aurora Sub 30A albo Tannoy TS2.10

5. Nie o to chodzi. Sub mocniejszy, większy, przetłacza więcej ciśnienia. Mimo że będzie skręcony. I tak sub mocniejszy na 30% mocy zagra w małym pomieszczeniu lepiej niż mniejszy na 90% mocy.

Budzet: No to dwa Magnaty i czad!

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...