Skocz do zawartości

Ustawienie Kolumn - Otwarty Salon


Mattpl

Recommended Posts

Witajcie, chciałem poradzić się odnośnie ustawienia zestawu w salonie z aneksem kuchennym - Yamaha 303 + STX Electrino 150, zestaw wylądował wczoraj tak więc wszelkie obecne ustawienia są chwilowe tylko po to by cieszyć się z nowinki :) 

Przestrzeń otwarta tzn. salon+kuchnia + kawałek korytarza ok. 25m^2. Według mojego prowizorycznego rzutu pomieszczenia wchodząc mijamy drzwi obok nich są kolejne i za nimi (czerwony prostokąt) stoi komoda. Nad komodą telewizor na niej inne sprzęty. Póki co w tym miejscu ustawiony jest amplituner (na komodzie) i kolumny (przed komodą) niestety przestrzeń pomiędzy ścianą z lewej i z prawej strony komody nie pozwala na wrzucenie kolumn (są zbyt małe). Zastanawia się nad ściągnięciem z kolumn podstawek i wrzucenie ich na komodę (czerwony prostokąt) ?? Z pomiarów, wnęka  ma tylko 30 cm, komoda jakieś 40-50cm szerokości blatu, stoi oddalona od ściany na ok 20cm. Wrzucając na nią kolumny i przesuwając max do przodu uzyskuję przestrzeń od ściany (tył) jakieś 45cm i ok 30cm od boku (prawa strona obrazu) a kolumny wystają wówczas z wnęki. Obawiam się, że:
a) postawienie ich na komodzie spowoduje wibracje i wzbudzi ewentualnie elementy w komodzie ( w szafkach) 
b) odległość pomiędzy obiema kolumnami będzie za mała, ok 1.5m

Mniejsza wnęka, z prawej to kuchnia, zielony element kanapa i regał
 

Bez tytułu.jpg

Edytowano przez Mattpl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na rzut układu to nie oferuje on zbyt wielu opcji...

obecne wydaje sie, przy istniejącym rozkładzie drzwi i aneksu kuchennego, optymalne. Ewentualnie obrót z meblami o 180 stopni, ale nie wiem co mogłoby to zmienic. 

Sprobuj z kolumnami to co sam proponujesz: ustaw je na komodzie, nie przejmuj sie wąska baza, bardziej krytyczna jest bliskość scian :) 

Aby uniknąć „wzbudzania sie” rezonansow własnych komody, użyj albo blu tack’a (lepka, plastyczna masa) lub nawet lepiej: zakup 4 piłki tenisowe i przetnij na pol i na nich ustaw monitory. Możesz tez pokusić sie o podstawy z marmuru (nie granit), ale to juz jest niepotrzebne komplikowanie prostoty odcięcia. Najpierw ocen wersje z blu tack’iem i/lub piłkami tenisowymi. 

Warto tez pomyslec o ‚zmiekczeniu’ (akustyka) pomieszczenia jezeli sciany sa np. puste. A szczególnie strefy (sciany) za/wokół kolumnami. Przy tak krótkim polu dźwiękowym, zapewne to samo moze buc konieczne ze ściana tylna.  Zasłony, ustroje absorbujące w ilości w zależności od tego jak pomieszczenie sie zachowuje i jak będziesz odbierał przyjemność grania muzyki na wyższym level niz na tzw. godzine 9.

Powodzenia

pzdr

Edytowano przez WeBe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wskazówki :) spróbujemy po kolei, myślałem początkowo o jakimś filcu pod kolumny, też może być czy nic nie wniesie? Obrót o 180 spowoduje że kolumny wpadną do większej wnęki na szerokość i długość. Przy takim obrocie kolumny zostaną "uwięzione we wnęce" a z tego co czytałem raczej unikać taki zabiegów? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o to żebyś po prostu przetestował te dwa ustawienia.  Pograj w jednym, pózniej przestaw się o 180 stopni i zobaczysz w jakim układzie zagra lepiej.

Sam filc raczej niewiele da; zależy jeszcze jak wykonana jest ta komoda, czy jest to solidny, ciężki mebel czy po prostu cienki mdf, który będzie rezonował jak pudło gitary.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jeszcze odnośnie tej masy i piłeczek. Masa sprawi że kolumny zostaną przyklejone do komody - raczej odpada, Kobieta mnie zje mimo że masa podobno nie zostawia śladów. Piłeczki, tnąc je na pół i stawiając na nich kolumny nie sprawię że kolumna będzie się chybotać? Piłeczka jest pół okrągła jeżeli masa kolumny jej nie zgniecie to wówczas uzyskam zapewne efekt chybotania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...