Skocz do zawartości

Standy czy wymiana na podłogówki?


bart1987

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich,

lubię rocka, bluesa i jazz. W ciągu dnia często słuchamy z żoną SDMu, Sojki, Stinga, Norah Jones, ACDC, Adele itp, od czasu do czasu wpadają kawałki np Black Sabbath, wieczorami lubię posłuchać starych dobrych kawałków Pink Floyd, Led Zeppelin, Dire Straits, The Doors, Miles Davisa. Lubię wyraźny wokal, dźwięczne, nawet dość ostre, namacalne granie instrumentów, miękki bass.

W 2015roku po "wchłonięciu" wiedzy z kilku forów audio, oraz po kilku odsłuchach zakupiłem amplituner stereo onkyo TX8150 i kolumny JBL STUDIO 230 + polecone w sklepie kable. Rozradowany wróciłem do domu, podłączyłem, jedną kolumnę postawiłem na taborecie, drugą na szafce tv (wtedy jeszcze o długości 240cm) i tu pierwszy zawód. Dźwięk jakiś wycofany, płaski, brak dźwięcznych detali, średni bass. Nie to co w sklepie. Wróciłem do forum: no tak zapomniałem o wygrzaniu i nie spodziewałem się, że taką różnice zrobi akustyka pomieszczenia. Po ok 2 tygodniach poprawiłem ustawienie sprzętu, złożyłem tani i lekki stand z allegro dla tej kolumny na taborecie. Było/ jest lepiej. Obecnie w zależności od muzyki na onkyo treble mam ustawione na +6/+8, bass +4/+6. Jazz i blues słucha się dość przyjemnie ale w niektórych rockowych lub popowych kawałkach dźwięk się jakoś rozlatuje, często bass dudni, czasami brakuje średnich tonów, wokal ucieka lub jest mało wyraźny. Aktualnie zmieniłem trochę umeblowanie pokoju, m.in zmieniłem szafkę na sprzęt i TV na 120cm. Pojawiło się miejsce np na dwie kolumny podłogowe lub solidne standy do moich JBL. I tu pojawia się mój problem. Pokój jest dość mały, to salon z aneksem nieco ponad 21m2 z czego przestrzeń odsłuchowa to ok 13m2 - załączam rys pokoju.

Zastanawiam się czy zakup standów np NorStone STYLUM 2 poprawi akustykę/pracę kolumn czy będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Czy może lepiej postawić małe podłogówki. Z drugiej strony obawiam się, że wstawienie małych kolumn podłogowych typu Melodika BL30 MK3 zaowocuje brakiem bassu. Melodiki BL40 MK3 wydają mi się już za duże na tak małą przestrzeń.

Nie słucham głośno, w ciągu dnia na skali mam ok 20 jednostek głośności wieczorami 10-15.

Moje źródła to Spotify, CD onkyo DX-7333, muzyka w flac.

Jak uważacie, co byłby dobrym rozwiązaniem: zakup standów, zakup podłogówek czy może zakup standów i wymiana kolumn podstawkowych? Może macie podobny problem albo udało się go Wam rozwiązać. Może macie jakieś typy kolumn lub standów.

Budżet: standy ok 500zł, kolumny podłogowe ok 2500zł.

Z góry dzięki za pomoc.

A2.10 ściany-01.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw kolumny 2,5 metra od siebie i skręć obie do środka .Tak aby słuchając na kanapie powstał trójkąt. Oczywiście muszą one stać na standach.Tak aby głośnik wysokotonowy był na wysokości głowy.A i odstaw je tak 30 cm od tylnej sciany.Ja to nic nie da to zostaje wymiana monitorów.

Edytowano przez Elizjum7919.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och, tego zapomniałem napisać, zanim wymieniłem szafkę pod TV kolumny stały w odległości ok 2,5m od siebie.Jedna na podstawce ok 30 cm od ściany druga na szafce (i małej podstawce drewnianej homemade w celu wyrwania wysokości) ok 20 cm od ściany. Tworzyło to dla mnie jednak trochę jakby za szeroką scenę i kolumna stojąca w rogu pokoju trochę dudniła. Ścisnąłem je ok 2,2m od siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglądało jeszcze kilka dni temu.

111.jpg

Tak wygląda na dzień dzisiejszy i mam pełną świadomość że ustawienie jest złe. To moment kiedy się zastanawiam nad zakupem 2 standówlub podłogówek.

IMG_20181125_152852.jpg

W salonie pokój odsłuchowy był tez znacznie większy, za kolumnami spokojnie był odstęp metr od ściany, po bokach spokojnie też po 1m albo i więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Elizjum7919. napisał:

Do tego złe ustawienie i odbicie od ścian.

Masz , rację , aby mieć pewność "pojeździłbym" z tymi kolumnami po pokoju i przynajmniej bym wiedział , czy w którymś momencie dźwięk się zmieni na plus. To nic nie kosztuje a może przynieść zaskakujący efekt. Inna sprawa to czy będzie mogło tak zostać :) , dobre miejsce dla kolumn nie zawsze jest akceptowalne przez domowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak blisko przysuniętych kolumnach do tylnej ściany to nie ma prawa zagrać prawidłowo.

Pod te białe podstawy płytowe podklej małe gumowe podkładki np:

https://www.poweraudio.pl/monacor-hf-50-2szt-p-335.html

Przed kolumny ułóż dywan lub dwa i sprawdź czy jest lepiej. I wysuń kolumny 50-80cm do przodu zwrócone w kier. słuchacza.

Ranking_sprzętu.pdf

Edytowano przez Marek Jankowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bart1987 napisał:

Obecnie w zależności od muzyki na onkyo treble mam ustawione na +6/+8, bass +4/+6. 

Zacznij od wyzerowania ustawień i poprawnego ustawienia kolumn (tu nie będę powtarzał tego co słusznie napisali poprzednicy). W twoim pokoju monitory będę grały ok. ale muszą stać na standach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, S4Home napisał:

Zdecydowanie podlogowki. Wypożyczenie ci do domu żeby można udowodnić niedowiarkom że w twoim pomieszczeniu może to zagrać lepiej. Zgoda.?

Piotr

Propozucja ciekawa ale potestuje najpierw to co mam. Jeśli nie uda mi się uzyskać optimum odezwę się. 

A jakie podlogówki byś polecił?

Trochę już jeździły po pokoju ale faktycznie 50cm od ściany nigdy nie stały. Na pierwsze 2 kawałki przy wyzerowanych  ustawieniach  jest lepiej. Bass nie  jest taki nachalny i nie dudni. Lepiej słychać  szczegóły. Prawa kolumna tylko zastawia mi przejście;( Potestuje dzisiaj i się odezwę jakie efekty.

1545239536276-545049608.jpg

Edytowano przez bart1987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Arko55 napisał:

Nie ma chyba lepszej opcji niż tej której ja używam.

Wysuwam jedną kolumnę do przodu tylko na czas odsłuchu.

Polecam kupić standy i pod nie podstawki, by można było jeździć kolumnami na czas odsłuchu.

 

 

Wczoraj jak przestawiałem kolumny to tez pomyślałem o opcji mobilnej, do przestawiania na wieczory przy muzyce. Są takie gotowe rozwiązania czy musiałeś sam coś zbudować? Podesłałbyś fotkę?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Elizjum7919. napisał:

A jak dźwięk poprawił się?

Nigdy nie testowałem ustawienia 50-55cm od ściany. Dźwięk jest inny, żywszy, bass przyjemniejszy. Jest dużo lepiej. Choć jednak czasami brakuje mi troszczę szczegółów w średnich tonach - ale to muszę jeszcze przesłuchać kilka dni. Ustawienia na Onkyo mam na 0 i generalnie mógłbym jedynie treble podbić +2 max +4. W pure audio jest bardzo dobrze. Chyba faktycznie zainwestuje w standy i obmyślę system podróżowania nimi po pokoju na dni/wieczory przy muzyce. Cenowo kuszą mnie Norstone Design Stylum 2 lub 1 (muszę to pomierzyć). Sprawdzą się?

21 godzin temu, Arko55 napisał:

Nie ma chyba lepszej opcji niż tej której ja używam.

Wysuwam jedną kolumnę do przodu tylko na czas odsłuchu.

Polecam kupić standy i pod nie podstawki, by można było jeździć kolumnami na czas odsłuchu.

 

 

Wczoraj jak przedstawiałem kolumny pomyślałem o takim rozwiązaniu. Są takie podstawki pod standy z kółkami czy masz jakąś własną konstrukcję? Możesz podesłać fotkę?

Edytowano przez bart1987
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2018 o 17:39, S4Home napisał:

Zdecydowanie podlogowki. Wypożyczenie ci do domu żeby można udowodnić niedowiarkom że w twoim pomieszczeniu może to zagrać lepiej. Zgoda.?

Piotr

Podlogowe zagraja bardzo fajnie.Mam mniejsze pomieszczenie i BL40 i nie mam z tym zadnego klopotu.Juz mi sie smiac chce gdy czytam ze w takim to a takim pomieszczeniu tylko monitory....Bzdura kompletna.Skorzystaj z propozycji Piotra i sam sie przekonasz....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...