Skocz do zawartości

Balast do standów: ołów, piasek, stal?


Recommended Posts

Właśnie przymierzam się do zakupu balastu którym chciałbym wypełnić niewielkie podstawy w jakie wyposażone są kolumny Vandersteen 1ci. Z racji tego że baza na której stoją nie jest duża, na oko ma pojemności po ok. 1,2 dm3, moje myśli krążą wokół ołowiu którego ciężar nasypowy jest duży.

Prowadząc pertraktacje handlowe ze sprzedawcą granulatu ołowianego, otrzymałem informację, że zaleca on zakup kuleczek powleczonych emalią, by uchronić się przed ścieraniem i pyleniem tego nieobojętnego dla zdrowia metalu. Cena nie mała jak za taką przyjemność bo ok. 360 zeta za 2,5 dm3, przy średnic kulek ok. 2 mm (22 zł za kg). Oczywiście granulat nie emaliowany odpowiednio taniej. Taniej także o około połowę, śrut ze stali stopowej.

1 dm3 (litr) ołowiu to ok. 6,8 kg

1 dm3 (litr) stopu stalowego to ok. 4,6 kg

Czy ktoś kupował coś podobnego? Jest tu jakaś konkurencja na rynku?

 

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Odkopuję temat. 

Kupiłem standy Elac LS80 i chciałbym czymś dociążyć środkowy kształtownik. Policzyłem że w środku mam mniej więcej 4 litry. Czyli ok. 3 litry towaru mógłbym zasypać. Tylko co wybrać? 

Na 3 litry wyjdzie:

> piasek kwarcowy ok. 4,5-5 kg i to jest najprostsze i najtańsze rozwiązanie

> kulki ze stali chromowanej o różnej średnicy to już grubo ponad 10 kg, więc konkretniej, a zależy mi właśnie na jak największym dociążeniu https://www.olx.pl/d/oferta/obciazenie-stalowe-w-ksztalcie-kulek-balast-CID767-IDJwZny.html?reason=observed_ad

Dodatkowo mógłbym wtedy zasypać piaskiem, żeby wypełnić przestrzeń między tymi kulkami

> śrutu ołowianego wolałbym nie używać w domu, mam male dziecko, poza tym wolę uniknąć "dyskusj" z lepszą polową...

Chociaż znalazłem coś takiego, może jest to bezpieczniejsze https://www.olx.pl/d/oferta/srut-olowiany-granulat-balast-kulki-CID4269-IDOtgPx.html

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach akwarystycznych można kupić piasek lub żwir do akwariów. Jest on wyprażony, a więc sterylny. Nie polecam piasku z piaskownicy lub bezpośrednio ze żwirowni. Czasem z takim piaskiem można przynieść do domu niepotrzebnych gości w postaci jaj owadów, samych owadów, glonów itp. Najcięższy byłby śrut metalowy, no ale to już droższe rozwiązanie. Można też nazbierać drobnych kamieni, ale przed zasypaniem do standów wskazane byłoby je wyprażyć lub przynajmniej umyć i zalać wrzątkiem ze dwa razy. Można też zalać betonem, z tym że to już raczej na stałe.😉

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ołów jest najcięższy z łatwo dostępnych metali. Do tego jest miękki i łatwo formowalny :) młotkiem.

Do uszczelniania i osadzania okien dachowych używa się blachy ołowianej bo jest miękka i łatwo się ją układa i docina.

 Ścinki tej blachy idealnie nadają się na balast :) czyli trzebaby wołać @tomek4446 niech zbiera ;) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2023 o 07:12, tomasz1w napisał:

Odkopuję temat. 

Kupiłem standy Elac LS80 i chciałbym czymś dociążyć środkowy kształtownik. Policzyłem że w środku mam mniej więcej 4 litry. Czyli ok. 3 litry towaru mógłbym zasypać. Tylko co wybrać? 

Na 3 litry wyjdzie:

> piasek kwarcowy ok. 4,5-5 kg i to jest najprostsze i najtańsze rozwiązanie

> kulki ze stali chromowanej o różnej średnicy to już grubo ponad 10 kg, więc konkretniej, a zależy mi właśnie na jak największym dociążeniu https://www.olx.pl/d/oferta/obciazenie-stalowe-w-ksztalcie-kulek-balast-CID767-IDJwZny.html?reason=observed_ad

Dodatkowo mógłbym wtedy zasypać piaskiem, żeby wypełnić przestrzeń między tymi kulkami

> śrutu ołowianego wolałbym nie używać w domu, mam male dziecko, poza tym wolę uniknąć "dyskusj" z lepszą polową...

Chociaż znalazłem coś takiego, może jest to bezpieczniejsze https://www.olx.pl/d/oferta/srut-olowiany-granulat-balast-kulki-CID4269-IDOtgPx.html

Polecam śrut ołowiany, jest najlepszy. Szkodliwe są opary ołowiu, które powstają po roztopieniu. Ale jeśli masz obawy, to zastosuj ten granulat ołowiany miedziowany. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...