Skocz do zawartości

Najkorzystniejsze używanie FLAC


Maciej Piechowiak

Recommended Posts

Jako, że jestem świeżakiem w świecie audio i ciągle dowiaduje się czegoś nowego zaczęło mnie zastanawiać kilka rzeczy. Aktualnie używam Tidal HiFi "bezstratny", tylko, że używam go przez BT, więc mimo posiadanie aptX w telefonie i tak tracę, ale czy naprawdę tak dużo? Czy kupienie chromecasta i podpięcie go do amplitunera i do niego telefonu jest warte świeczki? Jest jakiś odczuwalny skok jakości? Czy istnieje wogóle możliwość wykorzystania MQA z Tidala (istnieje tylko na PC) czy musiałbym podpiąć laptopa do jakiegoś DACA, a następnie do amplitunera? Mój amplituner to Marantz mcr611.  Aktualnie zakupiłem kartę pamięci do smartfona specjalnie po to, aby zapisać jak najwięcej piosenek w formacie FLAC, więc chce wykorzystać go w najlepszy sposób.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że jestem świeżakiem w świecie audio i ciągle dowiaduje się czegoś nowego zaczęło mnie zastanawiać kilka rzeczy. Aktualnie używam Tidal HiFi "bezstratny", tylko, że używam go przez BT, więc mimo posiadanie aptX w telefonie i tak tracę, ale czy naprawdę tak dużo? Czy kupienie chromecasta i podpięcie go do amplitunera i do niego telefonu jest warte świeczki? Jest jakiś odczuwalny skok jakości? Czy istnieje wogóle możliwość wykorzystania MQA z Tidala (istnieje tylko na PC) czy musiałbym podpiąć laptopa do jakiegoś DACA, a następnie do amplitunera? Mój amplituner to Marantz mcr611.  Aktualnie zakupiłem kartę pamięci do smartfona specjalnie po to, aby zapisać jak najwięcej piosenek w formacie FLAC, więc chce wykorzystać go w najlepszy sposób.
Ja też słucham Tidals bo BT (mam LG G6 z aptXHD i bdb ale dość drogi transport z aptX podpięty cyfrowo do DAC) Wg mnie apka na PC nawet w trybie master gra słabiej. Na pewno z plików bezstratnych Tidal można osiągnąć lepsze brzmienie niż z BT ale przez lepszy płatny program na PC(np. Roon, Audirvana) albo ze streamera. Można też próbować przez Bubble. Na telefon z Androidem jest świetny program USB Audio Player Pro, kosztuje 40 zeta a za kolejne 18 zeta masz MQA. Tidal chodzi bardzo sprawnie. On służy głównie do tego żeby słuchać przez DAC i słuchawki, w domowym systemie puszczanie muzy z komórki przez USB raczej nie będzie wygodne, ale program ma też opcje puszczania przez BT i gra to dużo lepiej niż apka Tidala. Oczywiście trudno mówić o hires przez BT. Zresztą są różne BT np. jak puszczam muzykę przez BT z laptopa to gra słabiej niż z telefonu i słabiej niż z tego samego laptopa po USB.
Z tego co widzę to Twój Marantz nie ma USB audio więc możesz ewentualnie spróbować Chromecasta i połączyć go kablem optycznym do amplitunera.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, S4Home napisał:

Dużo osób nie słyszy różnicy między FLAC a MP3. A wiele twierdzi że słyszy mqa vs FLAC. 

Od pewnego czasu zauważyłem że rośnie ciśnienie na jakość muzyki względem słuchania muzyki. 

Serio są święta. Posłuchaj czegoś w przyjemnej atmosferze i nie myśl o tym.

W 100% popieram, cieszmy się słuchaniem muzyki, a nie bitów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Sądze, że nikt z nas nie słyszy bitów a jeśli jest taki to chyba jako przedstawiciel nowego gatunku.:) Słuchanie np. MQA poprawia jakość oddania melodyjności, przestrzenności, niuansów gry i śpiewu (mikrodynamika) co w efekcie może spowodować wzrost przyjemności ze słuchania muzyki. U mnie tak się dzieje.

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest muzyka oczywiście i jeśli nie słychać różnicy to po co przepłacać. Jako test proponuję rozpocząć darmowy orkes próbny w Spotify oraz Tidal hifi ( zrezygnować od razu z obydwu po aktywacji) i przez darmowy miesiąc posłuchać muzyki na jednym i drugim. Proste i za darmo. 

Co do wyższości chromecast audio nad bluetooth to oprócz jakości to wygoda. Kiedy streamujemy na chromecast audio to telefon działa jako pilot. Nie trzeba się martwić, że ktoś zadzwoni, trzeba wyjść poza zasięg bluetooth, można na nim robić coś innego, nie tracimy transferu z telefonu. 

Co do testów to tak samo jak powyżej, kupić w sklepie chromecast audio, przetestować, podoba się to zostawić, nie podoba się to oddać i nie dopłacać :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden pro tip ,na który wpadłem. Doczytałem teraz ,że masz Marantz 611 więc obsługuje on DLNA i zakłądam ,że jest podłączony do sieci domowej.

Opcja 1

Na telefon pobierasz aplikację BubbleUPnP , wybierasz sobie playlistę do słuchania w tidalu  i klikasz udostępnij ( na górze listy masz takie 3 kropki i tam jest ta opcja ) z tego programu jako docelowe urządzenie wybierasz swojego Marantz.

Opcja 2

Ta sama aplikacja. Dodajesz do niej swoje dane logowania Tidala, i  przeglądasz bezpeśrednio bez optwierania Tidala. wybierasz sobie piosenki / playlisty czy co tam chcesz słuchac i jako głośnik wybierasz swojego Marantz.

Ja korzystam z tej appki bo Yamaha Musiccast ma niewygodną obsługę Tidala. Muzyka jest przesyłana w 44khz 16 bit nawet jeśli album jest w MQA ( od niedawna wszystkie telefony mają dostęp ) Dodatkowo, jeśli masz jakiś NAS lub w komputera udostępniasz dysk sieciowy, to tej aplikacji możesz uzyć jako pilot. Brzmi skomplikowanie ale na prawdę nie jest. Chromecast audio będzie wygodnieszy ale tu działa od razu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...