Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Yamaha N803D ?


tom_bombadil

Recommended Posts

Cześć!

Zwieńczeniem ciężkiej pracy nad remontem mieszkania ma być system Audio :)
Zastosowanie - uniwersalne. Do słuchania FLAC (czasem strumieniowaie z netu) oraz do filmów (wraz z projektorem UST).
Jestem niemal zdecydowany na Yamaha N803D - Czy to dobry wybór? 

Pozostaje wybór kolumn. Jak na razie wybrałem wstępnie:
 • KEF Q350
 • KEF R300 
 • Buchardt S300 MKII 
 • Bowers & Wilkins 606
 • Guru Junior
 • Vandersteen 1Ci  /   VandersteenVSM-1  (ale to droższe i większe kolumny)

Nie jestem specem. Słyszałem Buchardt S300 MKII  i Q350. Buchardt był jak dla mnie minimalnie lepszy, ale kosztuje 2x więcej
Przypuszczam że R300 będzie na podobnym poziomie.

Odnośnie długoletniej trwałości - czy między tymi produktami może być jakaś różnica? To drogi sprzęt więc chciałbym by grał długie lata.  Informacja jaką znalazłem odnośnie Buchardt S300 MKII " kondensatory to typ metalizowanej folii. Są znacznie droższe od elektrolitów, ale te brzmią znacznie lepiej i nie wysychają ani nie zmieniają zachowania wraz z wiekiem. "

A może polecacie jakieś inne kolumny z tego przedziału cenowego i gabarytów ?

Jest jakiś sposób by porównać na spokojnie 2 produkty w domu ?

Edytowano przez tom_bombadil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zacznę od elektroniki - jeśli szukasz urządzenia all-in-one o możliwie najlepszej jakości dźwięku, wybór Yamaha R-N803D jest optymalny. To praktycznie w pełni wyposażony amplituner, który został zbudowany na bazie wzmacniacza A-S701. Dodatkowo posiada system automatycznej kalibracji akustyki pomieszczenia. Natomiast są oczywiście alternatywy. Będą to w każdym przypadku klasyczny wzmacniacz i dedykowany odtwarzacz. Spójrz np. na NAD C356 BEE (mocne, dynamiczne, energiczne granie), Audiolab 6000A (bardziej delikatnie, ale za to bardzo dokładne, szybkie, swobodne, plastyczne brzmienie), Atoll IN80SE, może Cyrus One. Jako cyfrowe źródło możemy wykorzystać np. Yamaha WXAD-10. Takie konfiguracje kosztują podobnie, natomiast oferują wyraźnie lepszą jakość dźwięku, mamy także duże możliwości wyboru konkretnego modelu. Jest jeszcze aspekt długowieczności. W przypadku zakupu amplitunera sieciowego za kilka lat będziemy zmuszeni wymienić go ze względu na ograniczenia w funkcjonalności, braku jakiś funkcji, dekoderów itp. W przypadku natomiast zakupu dobrego wzmacniacza i zewnętrznego odtwarzacza pozostaje tylko wymiana samego odtwarzacza, który jest nieporównywalnie tańszy. 

Kolumny - Buchardt S300 MK2 to raczej klasa kolumn Kef R300, Q350 jest konstrukcją na pewno gorszą. Wyższe modele na pewno wymagają lepszego wzmacniacza, właśnie w tym przypadku zapewne warto pomyśleć o dedykowanym, dobrym wzmacniaczu, wtedy różnica brzmieniowo będzie znacznie większa. Na pewno jednak nie stawiałby tylko Kef R300 jako zdecydowanie najlepsze. Jest natomiast jeszcze wiele bardzo ciekawych alternatyw. Jeśli słuchasz dużo rocka i raczej szybsze, mocniejsze kawałki, posłuchaj koniecznie Focal Aria 906. Dużo swobody i dynamiki uzyskasz z flagowych polskich  monitorów Pylon Audio Diamond Monitor. Na pewno warto spojrzeć na ofertę Dynaudio. Nie wspomnę już o takich produktach jak świetne i bardzo eleganckie Audio Physic Classic 3 czy Audiovector QR1.

To tylko kilka moim zdaniem ciekawych rozwiązań. Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania. W salonie mamy dziesiątki urządzeń i kolumn, które możesz w komfortowych warunkach posłuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MariuszZ napisał:

A jak się mają Elac Uni-Fi BS U5 vs KEF R300? To podobne brzmienie czy te pierwsze są na półce niżej notowane ? 

Kef R300 mają także więcej basu, są zestrojone trochę bardziej efektownie w dole może minimalnie kosztem kontroli, ale za to bas wydaje się bardziej potężny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc!

Może jeszcze kwestia czego zamierzam słuchać (wiele gatunków: Rock, Metal, Hip-Hop i lubię mocny bas) i jakie jest pomieszczenie - salon 25m2.
Wrzucam plan - nie wiem jeszcze jak ogarnąć kwestie odbić - może będę wystawiał bardziej przed szafkę i do przodu?
Nie mam doświadczenia w tej kwestii, ale przypuszczam, że szafa po prawej i filar po lewej mogą powodować odbicia / blokować część fal akustycznych.

Na ten moment odnośnie głośników.

 • Pylon Audio Diamond      38Hz - 20 kHz
 • FOCAL ARIA 906 HG        55Hz - 28kHz (+/- 3dB) 
 • KEF R300                         42Hz - 45kHz (-6dB)
 • KEF R3                             38Hz - 50kHz (-6dB)

Rozstrzał cenowy od ponad 3000 do prawie 6000zł za parę wiec spory.
Zakres częstotliwości - jest spora różnica na papierze przynajmniej.
Zaczerpnąłem wiedzy i poniżej 60Hz zaczyna się sub-bass natomiast powyżej 16kHz teoretycznie nic interesującego nie ma a wszystkie modele idą dużo wyżej.
Sprawdzone na szybko więc mnie skorygujcie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że te różnice w częstotliwości nie mają znaczenia i bardziej liczy się to co kolumna robi w paśmie które ma.
Niektóre instrumenty są w stanie schodzić tak nisko ( a nawet jeszcze niżej - ale to raczej rzadkie dźwięki w muzyce). Jeśli już należy patrzeć na to pasmo to chyba tylko od dołu? 
Czy Focal FOCAL ARIA 906 HG nie traci czegoś względem KEFów które schodzą ciut niżej?

Pytania jakie jeszcze mi się nasuwają:

Jaki jest mniej więcej czas życia takich kolumn? Czy to są rzeczy na długie lata (gdy są nie katowane - nie zamierzam nagłaśniać nimi imprez :D) ? To mi podpowie ile racjonalnie mogę wydąć.
Czy wybór monitorów w tym pomieszczeniu (muzyka, filmy) do dobry pomysł? Czy może lepiej podłogówki?
Jeśli podstawkowe - tom które sprawdzą się w bliskiej odległości ściany?
Czy pułap cenowy KEF R3 i KEF R300 to nie za drogie głośniki do Yamaha R-N803D ? W sensie czy warto wydać więcej jeśli wąskim gardłem miałby być wzmacniacz.

Czy jest sens kupić np. 2 zestawy i potem jeden odesłać? Chyba innej drogi nie ma by byś w stanie ocenić i porównać je miarodajnie.

Może warto jeszcze nad wzmacniaczem podumać? Zależy mi na 2 sprawach:
 • by był kompatybilny (impedancja moc) z kolumnami
 • by można było słuchać FLAC (ewentualnie jakaś przystawka?)

W yamaha r-N803D ciekawa wydaje się ta kalibracja YPAO

salon.jpg

Dziękuję za pomoc!

Może jeszcze kwestia czego zamierzam słuchać (wiele gatunków: Rock, Metal, Hip-Hop i lubę konkretny bas) i jakie jest pomieszczenie - salon 25m2.
Wrzucam plan - nie wiem jeszcze jak ogarnąć kwestie odbić - może będę wystawiał bardziej przed szafkę i do przodu?
Nie mam doświadczenia w tej kwestii, ale przypuszczam, że szafa po prawej i filar po lewej mogą powodować odbicia / blokować część fal akustycznych.

Na ten moment odnośnie głośników.

 • Pylon Audio Diamond Monitor    38Hz - 20 kHz
 • FOCAL ARIA 906 HG        55Hz - 28kHz (+/- 3dB) 
 • KEF R300            42Hz - 45kHz (-6dB)
 • KEF R3            38Hz - 50kHz (-6dB)

Rozstrzał cenowy od ponad 3000 do prawie 6000zł za parę wiec spory.
Zakres częstotliwości - jest spora różnica na papierze przynajmniej.
Zaczerpnąłem wiedzy i poniżej 60Hz zaczyna się sub-bass natomiast powyżej 16kHz teoretycznie nic interesującego nie ma.
Sprawdzone na szybko więc mnie skorygujcie jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że te różnice w częstotliwości nie mają znaczenia i bardziej liczy się to co kolumna robi w paśmie które ma.
Niektóre instrumenty są w stanie schodzić tak nisko ( a nawet jeszcze niżej - ale to raczej rzadkie dźwięki w muzyce). Jeśli już należy patrzeć na to pasmo to chyba tylko od dołu? 
Czy Focal FOCAL ARIA 906 HG nie traci czegoś względem KEFów które schodzą ciut niżej?

Pytania jakie jeszcze mi się nasuwają:

Jaki jest mniej więcej czas życia takich kolumn? Czy to są rzeczy na długie lata (gdy są nie katowane - nie zamierzam nagłąśniać nimi imprez :D) ? To mi podpowie ile racjonalnie mogę wydąć.
Czy wybór monitorów w tym pomieszczeniu (muzyka, filmy) do dobry pomysł? Czy mozę lepiej podłógówki?
Czy pułap cenowyKEF R3 i KEF R300 to nie za drogie głośniki do Yamaha R-N803D ? W sensie czy warto wydać wiecej jeśli wąskim gardłem miałby być wzmacniacz.
Czy w okolicy Koszalina jest gdzieś możliwość posłuchać ww kolumn?

 

WXAD-10 - widzę że nie ma jednej ważnej opcji - portu USB w który można wpiąć np. pendrive 256Gb z FLACami


 

Edytowano przez tom_bombadil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...