Skocz do zawartości

Sens CD w moim zestawie


Arek T

Recommended Posts

Witam,

przepraszam jeśli dubluje temat,lecz po krótkim szukaniu na forum, wydaje mi się, że nie dam ciała:)

Zastanawiałem się nad sensem kupowania CD w zakresie 2000-3000zł (raczej nowe) do swojego zestawu Onkyo TX-RZ830+Dali Zensor 7. Nurtujące mnie pytania to:

1)czy jest sens kupowania oddzielnego CD do tego toru?

2)czy kupowanie drogiego CD do tego zestawu istotnie wniesie jakieś duże różnice w przekazie względem napędu BD podłaczonego po coaxialu i czy różnice te będą warte 3000zł?

Jeśli wszystkie odpowiedzi będą twierdzące to co polecacie kupić by osiągnąć jak najbardziej naturalny (nie koloryzowany) przekaz? 

Słucham wielu gatunków stąd niechciałbym ubarwiać żadnego z pasm:)

Pozdrawiam:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis dobry duch forum mnie natchnal:)teraz dosyc mocno zastanawiam sie nad zakupem cambridge audio cxuhd, chyba w tej klasie cenowej ciezko wybrac cos lepszego?:) na zagranicznych stronach czytalem, ze jest to bardzo dobry transport:) jeszcze zastanawialem sie nad Sony UBP-X800, lecz chyba ten cambridge jest lepszym wyborem?:)podobno nawet pod wzgledem audio:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup dobrego daca używanego za 2500 zł i do tego zwykły używany odtwarzacz CD do 500 zł jako transport. Patrz na dostępność laserów CD.

Uzyskasz brzmienie kilka klas lepsze niż z nowego odtwarzacza. Od odtwarzacza CD wyjdziesz optykiem lub koaksjalnym do daca. W zależności od modelu. Dodatkową korzyść możesz podłączyć jeszcze dodatkowo kilka urządzeń np. TV.

Docelowo za jakiś czas kupisz lepszy wzmacniacz od ampli onkyo. I będziesz się cieszył lepszą jakością. Albo zostawisz onkyo jako źródło i też puścisz przez daca bo może się okazać że dźwięk dużo lepszy. 

Napisz jakiej zmiany oczekujesz w dźwięku. Napisz jak jest teraz i co chciałbyś poprawić. 

Koledzy doradzą daca. W budżecie do 2500 zł można poszaleć. Używany dac, który kosztuje dziś 2500 zł wcześniej kosztował między 6000-8000 zł nowy. A to dla Ciebie ogromny skok jakościowy. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

1. Tak

2. Nie. Solidny transport podłączony cyfrowo i tyle.

RZ830 mimo że dobry to jednak wciąż amplituner kina i nie służy do stereo.

 

Piotr

Pozwolę sobie podpiąć się troszeczkę pod temat.
A czy do TX-8250 jest sens kupować jakiś dobry odtwarzacz CD?
W tej chwili słucham na BD-SP353 i też się zastanawiałem nad podobną kwestią.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie każdy wzmacniacz jeśli jest wyposażony w wejścia cyfrowe nie potrzebuje napędu optycznego z własnym DAC-iem, a jako coś takiego rozumie się miedzy innymi odtwarzacze CD. Jeśli podłączasz do wzmacniacza taki CD z pominięciem jego sekcji cyfrowej to ma to jakiś sens. Większość amplitunerów kd jeśli nie włączy się specjalnego trybu omijającego tą sekcję przetworzy sygnał analogowy z powrotem do postaci cyfrowej aby go obrobić i użyje wbudowanego DAC-a do przetworzenia sygnału znowu do postaci analogowej. To raczej niema sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender postaram sie opisac co mi chodzilo po glowie,chociaz wybacz jesli bedzie troche chaotycznie:)

Pieniadze jakie chcialem przeznaczyc na rozwiniecie swojego systemu w sferze audio to nie do konca jest to czym dysponuje w chwili obecnej jako wolnymi srodkami:)stad zaznaczylem,ze raczej nowe gdyz mialem gdzies w myslach uruchomienie kredytu. 

Jeszcze 3 miesiace temu bylem w trakcie rozwijania swojego toru sluchawkowego, do ktorego mialem dokupic CHORD HUGO 2, lecz wszedlem w KD i tutaj zostawilem sporo pieniazkow. Wpierw moim zamierzeniem bylo rozwiniecie dzwieku z samego TV,lecz apetyt rosnie w miare jedzenia i tak niewiadomo kiedy dorobilem sie 5.1:) bardzo spodobalo mi sie to co uslyszalem w filmie, a zarazem w muzyce puszczanej z Tidala jak rowniez CD podlaczonego do KD (muzyka oczywiscie stereo). O ile rozpoczynajac swoja przygode z KD moje nastawienie bylo 60 film 40 muzyka o tyle po tych 3 miesiacach ta granica przesunela sie na 50/50 i z cala pewnoscia oraz swiadomoscia stwierdzam,iz ta szala nie przechyli sie na strone muzyczna a jedynie bedzie oscylowala w poblizu srodka lub czasami przesuwala sie w kierunku filmu. 

Co chcialbym osiagnac,poprawic?

Zastanawialem sie czy taka drobniejsza zmiana jak lepsze CD bede mogl wzbogacic swoje doznania muzyczne bez przerabiania calego toru,ktory tak naprawde zbudowalem z mysla o kinie 4k,hdr itp.,ktory przy okazji polechtal podniebienie i rozpalil nadzieje na wyciagniecie muzyki na wyzszy poziom :) takie CD byloby ta wisienka na torcie:) 

Jesli takie zalozenie jest niemozliwe do zrealizowania to z cala radoscia dalej bede poswiecal czas na kd i muzyce z kd wiedzac,ze uniwersalnosc jest niemozliwa do osiagniecia:)Aczkolwiek jak wspomnialem wczesniej przy takim zalozeniu coraz mocniej bede myslal nad tym brytyjskim kombajnem, ktory poniekad tez jest jakims zlotym srodkiem:)

Jestem jak zwykle niezmiernie wdzieczny za pomoc, bo to dzieki Wam mam cos co sprawia mi prawdziwa radosc:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak sprawa wygląda , to raczej zainwestowałbym w dobrą końcówkę mocy na kanały przednie, podłączoną pod pre out amplitunera. Lepiej było by takiej szukać jako używanej. Nie jestem pewien ale chyba allegro oferuje udzielanie rat na zakupy na ich portalu.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, pietrek napisał:

Pozwolę sobie podpiąć się troszeczkę pod temat.
A czy do TX-8250 jest sens kupować jakiś dobry odtwarzacz CD?
W tej chwili słucham na BD-SP353 i też się zastanawiałem nad podobną kwestią.

Jest bo to jednak amplituner CD. Z tym że jest sens jeśli podłączysz go analogowo.

Arek T model CXUHD jest na prawdę dobry i Ender nie bój się o jego laser. Będzie jeszcze długo dostępny. A cabridge raczej nie słynie z awaryjności swoich odtwarzaczy.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, S4Home napisał:

Jest bo to jednak amplituner CD. Z tym że jest sens jeśli podłączysz go analogowo.

Piotr

Ja w tej chwili też mam podpięte analogowo ten BD-SP353 z TX-8250.
Nie widzę powodu podłączać inaczej.
Zresztą zrobiłem ślepy test znajomemu. Puściłem muzykę z tego blueraya.
Przełączałem między optykiem a analogiem.
Znajomy powiedział że słyszy lekką różnicę na korzyść połączenia RCA.
Zresztą ja też. 
Więc po co mi optyk w tym połączeniu.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo istotne, bo wskazuje na to że wolisz DAC wbudowany w BD. Gdybyś chciał skorzystać z korekcji cyfrowych procesora i miał podłączony BD na drodze analogowej wtedy w amplitunerze przetwornik analogowo/cyfrowy musiałby zamienić sygnał do postaci cyfrowej poddać obróbce , a potem znowu przeszedł by przez DAC amplitunera. Ten BD ma tylko wyjście stereo analogowe i dla uzyskania właściwych efektów przestrzennych płyt z dźwiękiem wielokanałowym wymaga podłączenia na drodze cyfrowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MobyDick napisał:

To bardzo istotne, bo wskazuje na to że wolisz DAC wbudowany w BD. Gdybyś chciał skorzystać z korekcji cyfrowych procesora i miał podłączony BD na drodze analogowej wtedy w amplitunerze przetwornik analogowo/cyfrowy musiałby zamienić sygnał do postaci cyfrowej poddać obróbce , a potem znowu przeszedł by przez DAC amplitunera. Ten BD ma tylko wyjście stereo analogowe i dla uzyskania właściwych efektów przestrzennych płyt z dźwiękiem wielokanałowym wymaga podłączenia na drodze cyfrowej.

Czyli rozumiem, że mam dobrze podłączone? 
I rozumiem też, że kupno jakiegoś odtwarzacza CD poprawi jakość brzmienia w porównaniu z posiadanym BD?

Jeśli tak, to jaki odtwarzacz kolega by zaproponował?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował wybrać taki który będzie najbardziej pasował koledze. :) Pozostaje posłuchać. Jak już wspomniałem raczej podłaczyłbym lepsze końcówki mocy do wyjść analogowych amplitunera. A jeśli już miałbym coś podłączać po stronie wejść to były to raczej jakiś dobry DAC. I tu wybór zależy od tego jakiego dźwięku się oczekuje.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MobyDick napisał:

Ja bym proponował wybrać taki który będzie najbardziej pasował koledze. :) Pozostaje posłuchać. Jak już wspomniałem raczej podłaczyłbym lepsze końcówki mocy do wyjść analogowych amplitunera. A jeśli już miałbym coś podłączać po stronie wejść to były to raczej jakiś dobry DAC. I tu wybór zależy od tego jakiego dźwięku się oczekuje.   

Dziękuję za sugestie i poświęcony czas.
Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dobrze amplitunerów Onkyo, ale najpewniej jest to tryb czystego wzmacniacza bez obróbki dźwięku. Jest w nim jeszcze jakiś tryb typu >> Direct ? Za to do oglądania filmów zdecydowanie trzeba korzystać również z dźwięku audio poprzez hdmi lub drugiego wyjścia cyfrowego gdy dźwięk na ścieżce dźwiękowej ma więcej niż 2 kanały :) , w przypadku tego BD Onkyo o którym była mowa.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze teraz zwrocilem uwage na jedna rzecz:) cambridge w ogole  nie posiada wyjsc analogowych:)znaczy,ze jest calkowicie pozbawiony daca?czy jakos inaczej zmusza sie go do wlasnego dekodowania?:))moze banalne pytanie,lecz ja nie znam odpowiedzi:)

MobyDick jest tryb Direct jest i Pure:)zerkne chyba do instrukcji czym one sie charakteryzuja:)

Edytowano przez Arek T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czyli moglbym sprobowac podlaczyc BD do DAC cyfrowo i dopiero z niego wyjsc na ampli RCA? wowczas to DAC przejalby cala obrobke?:)zaraz wyprobuje jaka bedzie roznica:)

Eh input mam tylko po usb wiec lipa:(

Hugo 2 tez ma tylko usb input. Czy sa jakies specjalne DACi do TV?

Edytowano przez Arek T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że DAC-i mają na ogół wyjście 2 kanałowe analogowe. Współczesne TV z reguły mają wyjścia cyfrowe. Do ogladania TV podłaczasię je na drodze cyfrowej do amplitunera. Zwykle przez hdmi.

Cytat o Hugo 2:

 Urządzenie oferuje 4 wejścia cyfrowe (optyczne, coaxialne i HD USB) oraz Bluetooth z możliwością odtwarzania plików hi-res aż do 768kHz oraz DSD512 przez HD USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza sie,natomiast kombinuje jak do mojego niedrogiego zestawu KD dobrac urzadzenie, ktore nie zrujnuje mnie finansowo ,nie bedzie dazylo do zmiany toru -  bo dopiero co go kupilem, a pozwoli cieszyc sie bogatszym przekazem muzycznym:) Juz myslalem o combo:

1) odtwarzacz 4k z dac jak:

oppo 203, sony UBP-X1000ES, Pioneer UDP-LX500 

2) odtwarzacz CD puszczony przez direct w ampli

3) odtwarzacz CD z dac

Ktora z koncepcji bylaby sluszna? ktora droga wlasciwsza?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...