Skocz do zawartości

Zestaw stereo do pomieszczenia 20 m2


Qaw321

Recommended Posts

Witam.

Jak w temacie. Potrzebuję zestaw stereo do salonu ok 20m2 (4,5 m x 4.5m).  W tej chwili mam pseudo zestaw kina domowego Sony bdv-e6100. Chcialbym jednak polepszyć dźwięk z tv + dekoder cyfrowego Polsatu, oraz Xbox one, poprzez zmianę głośników na zestaw stereo. Ze względu na ograniczone miejsce biorę pod uwagę tylko głośniki podstawkowe. Zależy mi na czymś w miarę uniwersalnym pod każdy rodzaj muzyki. W związku z tym mam kilka pytań. 

Po przeczytaniu dużej ilosci opinii i for, skłaniam się ku głośnikiom Elac debut b6. Jaką resztę zestawu polecacie? 

Amplituner czy wzmacniacz? Muzyka będzie głównie odtwarzania z aplikacji zawartych w Smart tv czyli you tube, Spotify, itp.  Czy konieczny będzie subwoofer oraz dac? Czy przy opcji że wzmacniaczem, mogę jako źródło zastosować amplituner Sony który aktualnie posiadam - czy to nie najlepszy pomysł.? Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to ok 3000 zł. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

biorąc pod uwagę wielkość salonu oraz chęć zbudowana systemu uniwersalnego, zwróciłbym Twoją uwagę na wzmacniacz NAD C338 bądź Marantz PM6006. Obydwa wzmacniacze mają wbudowane przetworniki, tak więc będziesz mógł podłączyć zewnętrzne cyfrowe urządzenia i cieszyć się wysoką jakością dźwięku. NAD ma dodatkowo wbudowany google chromecast, który daje duże możliwości odsłuchu źródeł sieciowych niezależnie od Twojego Smart TV. Dźwiękowo NAD jest bardziej dynamiczny, eSnergiczny, szybki. Marantz reprezentuje dźwięk spokojniejszy, bardziej plastyczny, dokładny. Alternatywą są amplitunery sieciowe. W takim przypadku warto brać pod uwagę Yamaha R-N602 oraz Onkyo TX-8250.

Kolumny - zdecydowanie poleciłbym Heco Aurora 300. To wystarczająco mocne kolumny do prawidłowego nagłośnienia Twojego salonu. Jako alternatywa trochę droższa, ale lepsza spójrz na Focal Chorus 706 oraz Monitor Audio Bronze 2.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie roznica między elac debud b6 a heco Aurora 300? Cena widzę podobna.  700 - 800 zł to max co chciałbym wydać za jedną kolumne, więc pozostałe propozycje trochę za drogie. Chyba że różnica jest aż tak duża że warto dopłacić do tych audio bronze 2? 

Zakładając że stosunek cena / jakość jest najlepszy przy proponowanych kolumnach heco Aurora 300 i na nie się zdecyduje to lepszy będzie amplituner Yamaha rn602 czy onkyo tx8250 dla ww głośników? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heco oferuje dźwięk bardziej wypełniony, plastyczny, gęsty, dynamiczny. Elac jest bardziej równy, dokładny, ale także płaski.

Wybór amplitunera zależy od indywidualnych preferencji, Yamaha wyraźniej eksponuje skraje pasma, lepiej sprawdzi się w mocnych, szybszych gatunkach muzycznych. Onkyo jest spokojniejsze, równiejsze, bardziej dokładne. Szybsze kawałki także zagra dobrze, ale swoją klasę pokaże przy spokojniejszej muzyce.

Mamy takie pakiety promocyjne z elektromiką i kolumnami, zawsze wychodzi znacznie taniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz opinie podzielone. Czy iść w elac jak zakładałem na początku czy heco? Sklaniam się raczej ku funkcjonalności i amplitunerowi, tylko pytanie czy zagra on na tyle słabiej niż wzmacniacz, że zwykly szary słuchacz usłyszy różnice? Bo jeśli ta różnica będzie kosmetyczna to wolałbym funkcjonalność amplitunera. Tylko który będzie lepszy? Z racji tego że mam malutkie dzieci 90% czasu sprzęt będzie działał na niskiej głośności, więc chciałbym aby w takich warunkach dźwięk był lepszy niż ten który płynie teraz z Sony e6100. Jeśli heco to raczej skłaniam się ku onkyo tx8250, a jeśli jednak elac b6 to nie wiem jaki amplituner do niego. Czekam na propozycje. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia o której zapomniałem napisać. Kolumny raczej będą stać na szafce która ma głębokość ok 40 cm, więc nie wiem czy kolumny które mają bass reflex z tyłu się nadają? Bo jeśli nie to heco Aurora 300 i elac debut b6 odpadają. I co wtedy wybrać pod amplituner onkyo tx8250 lub tx8270 bo chciałbym mieć jednak wejście hdmi arc. Audio bronze 2 odrzucam bo mają kiepskie opinie w necie. 

Do wystroju salonu pasowały by mi kolumny białe lub w jakichś jasnych kremowych odcieniach jak te heco Aurora 300. Co polecacie? 

Edytowano przez Qaw321
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny podstawkowe powinny stać na podstawkach, czyli standach. Głośniki wysokotonowe powinny być na wysokości ucha. Minimalna odległość od ścianki tylnej przy małych kolumnach to 30-40 cm do miejsca pierwszego odbicia. Bez względu na umiejscowiony bassreflex. Minimalny rozstaw kolumn między sobą to 180-190 cm, bo scena będzie za wąska. Kolumny powinny się "widzieć". Kolumny powinny stać w trójkącie rownobocznym, czyli wszystkie odległości powinny być jednakowe (rozstaw kolumn i odległość do miejsca odsłuchu). Odstepstwem jest zasada trójkąta równomiennego. 

Więc to co piszesz jest bez sensu. Takie ustawienia też, bo nie będziesz miał dobrego dźwięku. 

Poczytaj proszę o akustyce, tu masz LINK

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, 1Ender napisał:

Minimalna odległość od ścianki tylnej przy małych kolumnach to 30-40 cm do miejsca pierwszego odbicia.

To chyba tez zależy od kolumn i pomieszczenia nie? Cyrus o swoich monitorach mówi 10-30 cm z tego co pamietam. Moje Mission QX2 jak odstawię na 30 czy 40 nic nie zmienia w dźwięku w sypialni. U syna w pokoju Q-Acoustics tez są może 20 cm od tylnej przeszkody i grają bardzo fajnie. Wiec ta odległość to nie jest taka „prawda kategoryczna” wszystko zależy od pomieszczenia, rodzaju sprzętu itd... zmiennych jest sporo i najlepiej słuchać i dopiero wybierać 

53 minuty temu, Qaw321 napisał:

Do wystroju salonu pasowały by mi kolumny białe lub w jakichś jasnych kremowych odcieniach jak te heco Aurora 300. Co polecacie? 

Jak się Tobie podobają to wypożycz i zobacz czy jest ok, to najlepsze co można zrobić 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie ma szans na przesunięcie kolumn 30 cm przed ścianę tylną. 10-15 cm to jest max co będe w stanie osiągnąć, zasada trójkąta będzie zachowana, kolumny będą stały odsuniete od siebie około 3.5 metra i będą się widziały. Czy heco Aurora 300 będzie poprawnie grała w tych warunkach (wizualnie najbardziej mi odpowiada) czy jednak macie jakieś lepsze propozycje? 

Jak widać na załączonym zdjęciu nie mam miejsca żeby lewy głośnik wysunąć do przodu.  Planuję przesunąć tv w prawo a głośnik umieścić obok tv po lewej stronie na szafce, ale wtedy będzie od ściany tylnej max 15 cm. Niestety nie za bardzo jest jak kombinować inaczej. Czy takie ustawienie będzie aż tak bardzo wpływać na pogorszenie dźwięku? o

Ktoś się orientuje czy jeśli np kupiłbym onkyo tx8250 zamiast 8270 to jak podłącze dekoder i Xboxa do tv przez hdmi, a następnie tv do onkyo optykiem, to czy po włączeniu pilotem tv, automatycznie włączy się amplituner? Czy do tego konieczne jest połączenie tv - onkyo przez hdmi arc - czyli muszę kupić model 8270? 

IMG_20181229_191115.jpg

Edytowano przez Qaw321
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Qaw321 napisał:

No niestety nie ma szans na przesunięcie kolumn 30 cm przed ścianę tylną. 10-15 cm to jest max co będe w stanie osiągnąć,

I spokojnie wypożyczają te Aurora’y i sprawdzaj, według mnie nie ma problemu jak odległość będzie 15 cm spokojnie zagrają.

Według jednego z recenzentów moje QX2 potrzebowały podczas testu 80 cm od ściany,no to je odstawiłem nic więcej albo lepiej nie usłyszałem wiec wróciły na komendę i jest super. Stoją w odległości względem siebie może 160 cm w pokoju długości 4,5 na 4m nie ma żadnego równobocznego trojkąta? i jest przestrzeń bas i wszystko co powinno być.

Odstawic bardziej może i bym mógł ale muzyka jest dodatkiem, przyjemnością w moim życiu a nie religią z twardymi dogmatami.

?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Inferno napisał:

dstawic bardziej może i bym mógł ale muzyka jest dodatkiem, przyjemnością w moim życiu a nie religią z twardymi dogmatami.

?

Też tak do tego podchodzę:) ma ładnie grać, ale ma być również funkcjonalnie, nie postawie sobie kolumny na środku pokoju. Problem będzie z wypożyczeniem bo jestem z Rzeszowa, więc tutaj chyba nikt nie oferuje takiej usługi. 

Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na pytanie z mojego poprzedniego postu odnośnie automatycznego włączania amplitunera, wraz z uruchomieniem tv? Jeśli konieczne do tego jest hdmi to może macie jeszcze jakieś inne propozycje zamiast tego onkyo tx8270? Znajdę coś tańszego np. z używek o podobnej funkcjonalności? Ewentualnie w podobnej cenie używany ale lepszy sprzęt? No i szukam czegoś raczej pod te kolumny heco Aurora 300 bo jestem na nie zdecydowany w 90%. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie przejmuj sie ustawieniem.Te opowiesci o akustyce sa oczywiscie zasadne ale czasem bywa zgola odmiennie jak u mnie np.Dopiero ustawienie kolumn wbrew jakims tam ogolnym zasadom akustycznym dalo bardzo pozytywny efekt.Jedna z nich stoi miedzy meblami a biurkiem a druga w rogu scian i brzmienie jest super.Gdy ustawialem jak ci tu znawca audiovoodoo polecal to sluchac sie tego nie dalo.Naprawde kazde pomieszczenie jest inne i czasem ustawienia wychodzace poza wszelkie przyjete normy moze sie okazac najlepsze....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem u siebie w Rzeszowie profesjonalny salon audio Nautilus 2 i tam zamierzam udać się na odsłuch sprzętu. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, na tą chwilę moim faworytem jest zestaw:

Onkyo tx-8270 + heco Aurora 300

Trochę przekroczylem zakładany budżet ale w zamian mam dużą funkcjonalność, ale jaki dźwięk? 

Chodziło mi po głowie jeszcze kupno używanego wzmacniacza nad c326 bee ( jest w mojej okolicy do wzięcia za 800 zł. 

https://www.olx.pl/oferta/nad-326bee-jak-nowy-CID99-IDur5Fb.html

Jest też za 700 zł w Rzeszowie nad c352 z tym że widać spore ślady użytkowania, pewnie sprzęt kiepski już. 

https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-nad-c-352-CID99-IDxAVCy.html

+ do tego jakis dac. Jest taniej ale tracę na funkcjonalności. Czy zyskalbym na dźwięku przy heco Aurora 300 w stosunku do onkyo 8270?

Ewentualnie co lepszego można skompletować w cenie nowego onkyo 8270 + heco 300?

Edytowano przez Qaw321
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu kilku spraw, stwierdziłem że pójdę w sprzęt używany kupiony w okolicy z możliwością sprawdzenia. W ten sposób kupiłem roczne kolumny Indiana Line Nota 550X oraz półtora roczny amplituner Onkyo tx 8150. Całość wyniosła mnie 2450 zł więc myślę że całkiem niezle. Sprzęt w idealnym stanie, z kartonami itd.. Po odsłuchu stwierdzam że brzmienie bardzo mi się podoba, chociaż brakowało mi troszkę basu - + 4 na amplitunerze i już jest super. Spokojne akustyczne utwory brzmią bardzo ładnie jak na moje ucho. Zaskoczyłem się również pozytywnie, że po podpięcie dekodera Polsatu i Xboxa przez hdmi do tv a następnie tv do onkyo optykiem mogę sterować poziomem głośności amplitunera pilotem od tv. Jedynie do włączenia i wyłączenia amplitunera potrzebuje 2 pilota. 

Mam tylko jeden mały problem. Może będziecie potrafili pomóc. Zainstalowałem w Smart tv tidala. Kupiłem dostęp premium. Na głośnikach z tv muzyka z tidal gra, a po przelaczeniu na kabel optyczny podpięty do onkyo pojawia się w kolumnach buczenie i tyle. Dlaczego tak się dzieje? Czy onkyo nie obsługuje jakiegoś kodeka? 

Edytowano przez Qaw321
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2018 o 19:24, Inferno napisał:

I spokojnie wypożyczają te Aurora’y i sprawdzaj, według mnie nie ma problemu jak odległość będzie 15 cm spokojnie zagrają.

Według jednego z recenzentów moje QX2 potrzebowały podczas testu 80 cm od ściany,no to je odstawiłem nic więcej albo lepiej nie usłyszałem wiec wróciły na komendę i jest super. Stoją w odległości względem siebie może 160 cm w pokoju długości 4,5 na 4m nie ma żadnego równobocznego trojkąta? i jest przestrzeń bas i wszystko co powinno być.

Odstawic bardziej może i bym mógł ale muzyka jest dodatkiem, przyjemnością w moim życiu a nie religią z twardymi dogmatami.

?

No wlasnie.U mnie tez kolumny stoja bardzo po "nie audiofilsku" bez zadnych trojkatow i innych bajerow i jest super.Gdy sluchalem tych porad o akustyce i tak ustawialem to bylo slabo, slabo, slabo....Akustyka jest wazna i wszelkie tam opowiesci o trojkatach pewnie tez.Ale zdarzaja sie pomieszczenia w ktorych to nie zdaje egzaminu i trzeba wtedy kombinowac przeciwnie do tego typu porad.Kolumny mam rozstawione w taki sposob ze ani odlegosc miedzy nimi nie jest rowna w stosunku do miejsca odsluchu ani odleglosci od scian nie sa zachowane wedlug audiofilskich wzorcow.Jedna z nich stoi w narozniku a druga jakby w polowie pokoju.Gadanie za kazdym razem ze zrob tylko tak i tak w zasadzie czlowieka jedynie wprowadzi w problemy.Zawsze nalezy podkreslic ze najpierw zrobimy wedlug ogolnych zasad ustawiania a jesli nie bedzie efektu to wtedy kombinujemy juz jak w wolnej amerykance.Bo czasem mozna znalesc pozytywny efekt w sposob daleko odbiegajacy od przyjetych norm....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...