Skocz do zawartości

Jak podłączyć dwa subwoofery?


stan

Recommended Posts

Nie bardzo, niektóre amplitunery (np. Denon) mają już problem z wysterowaniem jednego suba, podpięcie w ten sposób drugiego i zwiększenie obciążenia widzianego przez wyjście może doprowadzić do dalszego spadku napięcia. Większość subów oprócz wejścia ma też wyjście rca i tam najlepiej wpiąć drugi subwoofer.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłączeniu za pomocą trójnika CINCH, nie ma żadnych skutków ubocznych. Układy wejściowe suba aktywnego, są na tyle małym obciążeniem dla wyjścia SUBWOOFER, że nie ma to znaczenia, czy będzie podłączony jeden, czy dwa suby.
Nie każdy sub posiada wyjście CINCH do podłączenia drugiego suba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 15 years later...
Dnia 11.04.2007 o 22:18, cz58y napisał:

Przy podłączeniu za pomocą trójnika CINCH, nie ma żadnych skutków ubocznych. Układy wejściowe suba aktywnego, są na tyle małym obciążeniem dla wyjścia SUBWOOFER, że nie ma to znaczenia, czy będzie podłączony jeden, czy dwa suby.
Nie każdy sub posiada wyjście CINCH do podłączenia drugiego suba.

Moim zdaniem jest różnica. Właśnie zlutowałem dwa kable RCA w jedną wtyczkę. Różnica w dźwięku niestety jest :(. Posiadam amplituner Onkyo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.03.2023 o 08:17, Piotr Sonido napisał:

Spróbuj wypożyczyć sobie kabel do subwoofera typu Y.

Być może to kwestia lutowania.

obraz.png.5a2aa6001c021f9804d0ef8b2a7ad017.png

Wypozyczenie nie kosztuje wiele

 

 

Czyli według Ciebie żadnej straty w sygnale nie powinno być w przypadku podłączenia dwóch subów z jednego RCA?.
Jak mam zlutowane 2 RCA i podłączone to wyczuwam że suby nie schodzą tak nisko w basie jak w podłączeniach indywidualnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, sachy napisał:

Jak mam zlutowane 2 RCA i podłączone to wyczuwam że suby nie schodzą tak nisko w basie jak w podłączeniach indywidualnych.

Bo tu mogą się złożyć dwa czynniki.

Pierwszy to potencjalnie kwestia elektryczna. Ale zasada kalibracji subów w kinie jest jedna i wlasciwie eliminuje ona ewentualne spadki po rozgałęzieniu RCA. Volume na subie ustawia się tak, by po kalibracji poziom korekcji amplitunera był zbliżony do 0Db. Jak za mocno odstaje to kręcimy potencjometrem i robimy pomiar od nowa. W nowszych amplitunerach jest ułatwienie ponieważ przed zasadniczym pomiarem generowany jest szum testowy w którym proszeni jesteśmy o dostosowanie głośności do widełek. Nie słyszałem by ktokolwiek po prawidlowym przeprowadzeniu pomiarów miał volume blisko granicznej wartości wzmocnienia. Przypomnę że dołożenie suba to pomiary od nowa.

Drugi czynnik to kwestia akustyki. W pewnych okolicznościach dwa suby mogą sprawić wrażenie słabszego grania niż solo. Wynika to z faktu pogłębienia problemów wynikających z modów pomieszczenia. Tu wystarczy zmienić położenie drugiego suba by sytuację odmienić o 180 stopni - tak jak to było u mnie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Bo tu mogą się złożyć dwa czynniki.

Pierwszy to potencjalnie kwestia elektryczna. Ale zasada kalibracji subów w kinie jest jedna i wlasciwie eliminuje ona ewentualne spadki po rozgałęzieniu RCA. Volume na subie ustawia się tak, by po kalibracji poziom korekcji amplitunera był zbliżony do 0Db. Jak za mocno odstaje to kręcimy potencjometrem i robimy pomiar od nowa. W nowszych amplitunerach jest ułatwienie ponieważ przed zasadniczym pomiarem generowany jest szum testowy w którym proszeni jesteśmy o dostosowanie głośności do widełek. Nie słyszałem by ktokolwiek po prawidlowym przeprowadzeniu pomiarów miał volume blisko granicznej wartości wzmocnienia. Przypomnę że dołożenie suba to pomiary od nowa.

Drugi czynnik to kwestia akustyki. W pewnych okolicznościach dwa suby mogą sprawić wrażenie słabszego grania niż solo. Wynika to z faktu pogłębienia problemów wynikających z modów pomieszczenia. Tu wystarczy zmienić położenie drugiego suba by sytuację odmienić o 180 stopni - tak jak to było u mnie.

Słuszna uwaga, powinno się zrobić ponowną kalibrację. Co do drugiej opcji, posiadam kolumny z subami dokładnie Definitive Technology BP9080, w tym wypadku nie dokładałem suba tylko zmieniałem sposób połączenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.03.2023 o 15:35, sachy napisał:

Moim zdaniem jest różnica. Właśnie zlutowałem dwa kable RCA w jedną wtyczkę. Różnica w dźwięku niestety jest :(. Posiadam amplituner Onkyo.

nie ma, zobacz na schematy tego Onkyo. O ile w instrukcji amplitunera nie masz napisane, że inny sygnał jest na każde wyjście podawane to tam jest po prostu normalne rozdzielnie tak jakbyś wsadził kabel Y.

 

Dnia 8.03.2023 o 17:17, Piotr Sonido napisał:

Napięcie będzie takie samo no ale zmaleje natężenie?

Trzeba by fizyka tutaj.

drobne sprostowanie, elektronik wystarczy ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Chodziło mi o wyjaśnienie teorii.

Ale koledze nie o to chodzi.

Z jednego gniazda wychodzi na dwa suby.

W sumie ma 4, Bo pracują tam Definitive BP z aktywnymi modułami basowymi.

@sachy jakieś wnioski po weekendzie?

Niestety ostatnio zupełny brak czasu. Muszę kupić trójniki i testować bo przelutowywać znowu mi się nie chce :(
Wracając do kalibracjo Onkyo - AccuEQ ROOM CALIBRATION - oprócz ustawienia poziomy db ta kalibracja zmienia coś w sygnale gniazd RCA?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sachy napisał:

Niestety ostatnio zupełny brak czasu. Muszę kupić trójniki i testować bo przelutowywać znowu mi się nie chce :(
Wracając do kalibracjo Onkyo - AccuEQ ROOM CALIBRATION - oprócz ustawienia poziomy db ta kalibracja zmienia coś w sygnale gniazd RCA?

Tak, opóźnienie. To może działać być kompatybilne z odległością.

Masz w jednym ustawieniu poziom głośności w dB a w innym odegłość w 'm' kolejnych głośników.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...