Skocz do zawartości

Dźwięk do małego pokoju dziennego


Alexander Kot-Zaitsaú

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję rozwiązania audio do małego pokoju dziennego. Cały pokój jest około 3 x 6,5 m., ale sofa stoi w środku, tak jak na rysunku. Budżet mam na razie nie zbyt określony, myślę że tak  od 2000 do 4000 zł. Najchętniej zatrzymał bym się gdzieś po środku, czyli około 2500-3000 zł. Najbardziej zależy mi na słuchaniu muzyki (głównie gramofon, czasem muzyka z laptopa/smartfona przez bluetooth), na drugim miejscu jest oglądanie filmów/koncertów przez projektor (tu jakość dźwięku może być nie co słabsza, ale fajnie by była też w miarę ok). Ze względu na małą przestrzeń nie widzę sensu w 5.1, subwooferze itd. Dlatego temat zamieszczam w rozdziale stereo, nie kino domowe, choć chodzi tu też o podłączenie projektora. W każdym razie, myślę, że to ma jednak być stereo - albo wzmacniacz lub amlituner + 2 głośniki, albo aktywne głośniki. Jeszcze jedna ważna rzecz - nie jest to 100% koniecznością, ale najchętniej podwiesił bym głośniki na ścianę, albo pod sufit (ze względu na niedużą przestrzeń).

Co mam:

- gramofon (obecnie) Sherwood PM-9805, ale możliwie będę chciał go wymienić na coś poważniejszego z czasem. Przy okazji będę wdzięczny za polecenia ;) czegoś w budżecie do około 1000-1500 zł.

- ekran do projektora + projektor Optoma HD144X DLP. Jedyne wyjście dźwiękowe które ma, to mini jack. No i dwa łącza HDMI. 

- apple TV (netflix, airplay i takie tam), które łączy się z projektorem poprzez HDMI i ma wyjście optical, jeżeli chodzi o dźwięk.

- urządzenia które chciał bym podłączać przez bluetooth. 

- możliwie z czasem dokupię jakiś odtwarzacz blu-ray, ale coś mi się wydaje, że wystarczy mi samego apple TV, albo też laptopa podłączonego do projektora przez hdmi. Dlatego ten blu-ray na razie pod znakiem zapytania.

Co potrzebuję:

Wybrać pomiędzy trzema rozwiązaniami, albo znaleźć jakieś inne, które pozwoli podłączyć mi wszystkie urządzenia i we wszystkich przypadkach mieć dobry dźwięk z dobrych głośników :) Obecnie mam w głowie następne opcje: 

1) Głośniki + Amplituner, z wejściem phono (gramofon), optical (dla apple TV) oraz funkcją bluetooth. Może też mieć wbudowany spotify, ale nie koniecznie. W tym przypadku projektor albo podłączam przez hdmi (obraz i dźwięk) albo za pomocą tego wyjścia mini jack (sam dźwięk).

2) Głośniki + Wzmacniacz stereo. Gramofon łączymy przez phono, Apple TV przez optical, projektor przez ten mini jack. W tym przypadku nie mam bluetooth i teraz pytanie, czy przy takim budżecie itd. różnica w dźwięku pomiędzy wzmacniaczem a amlitunerem będzie aż tak drastyczny by rezygnować z wygody korzystania z nowoczesnych technologii? 

3) Aktywne głośniki ze wszystkimi niezbędnymi wejściami (phono, optical, mini jack albo analog do podłączenia projektora + bluetooth). Ktoś tu na forum pisał o takiej opcji, a konkretnie o głośnikach Triangle Elara Active LN-01A. Tylko nie wiem, czy mogę je podwiesić do ściany albo pod sufit. No i nie pytanie czy taka opcja jakościowo będzie lepsza/gorsza od 2 powyższych rozwiązań? Bo jak na razie, to kusi mi właśnie ta opcja, ponieważ jest to dość proste rozwiązanie - mam mniej urządzeń, mnij przewodów itd., co jednak dla tak małego pokoju jest bezwzględnie na plus. 

Jeżeli chodzi o moje wymagania - audiofilem może nie jestem, ale w przeszłości około 10 lat działałem w zawodzie muzycznym, więc wymagania co do dźwięku mam trochę wyższe od przeciętnego konsumenta mediamarktu ? 

P.s. odrazu przepraszam jeżeli czegoś nie kumam - jestem w tych rzeczach nowy i cała moja wiedza polega na googlowaniu oraz kilku wizytach do salonów sprzedających sprzęt. Przy okazji też sorry za mój polski - w Polsce jestem dopiero od 3 lat ;) 

Z góry dzięki za każdą opinię!

IMG_8436.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak monitory czy opcja 2 - wzmacniacz + kolumny? Jeżeli chodzi o muzykę, to w sumie słucham różnej muzyki, ale głównie jazz, dobry pop, soul, czasem coś rockowego, na ile to ma znaczenie przy wyborze sprzętu...

Jeżeli chodzi o opcję 2, to już kilka konsultantów mi doradzało kupić Marantz Pm6006 + głośniki Oberon on wall, albo jakieś inne. Tutaj pytanie które mógł bym dobrać w budżecie do 2000 zł. do tego wzmacniacza? 

Mam jeszcze wśród poleconych amplituner Yamaha rn303d + bowers & wilkins 685 s2 albo indiana line nota 260, jako tańsza opcja. 

Czy coś z wymienionych rzeczy moglibyście państwo polecić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 2: Wzmacniaczi  monitory. Monitory to także kolumny, model podstawkowy, nie podłogowy.

On WALL? Kto Ci coś takiego doradził? Matko co jest z tymi ludzmi? Przecież to tyły do kina a nie kolumny do stereo? Zarobek ponad wszystko ręce opadają.

RN303 + 685 S2 kolejny idealny przykład naciągania. :(

Z nowych RN 602 (nic niżej) + Quantum 723, Oberon ale model 3, Elac B6 itp.

Z używanych Onkyo 8050, 8150, Yamaha RN602 + ....... ni wiem co jest na rynku obecnie dostępne. Nawet klasyczne Tannoy M2, Mission M32i.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego postanowiłem tu napisać, bo jak przychodzę do jakich kolwiek sklepów, to normalnie chcą mi po prostu sprzedać to, co mają zamiast doradzić co było by dobrym rozwiązaniem. 

A co z tym Marantz pm6006? To chyba z tego co poczytałem w internecie jest w miarę dobry wzmacniacz, czy się mylę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...