Skocz do zawartości

Magnat mr780


Nowy123

Recommended Posts

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Warto aby przewody były możliwie krótkie.

Coaxial np. Prolink Exclusive TCV 3010

RCA np.PROLINK EXCLUSIVE TCV 4270 0.5m

A to ciekawe bo ja z kolei czytałem, że w przypadku kabli coaxialnych zaleca się minimalną długość ok 1.5m lub 2m. Chodzi o zwiększenie opóźnienia pomiędzy falą główną, a falą odbitą i zmniejszenie w ten sposób powstających interferencji w odbiorniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kabli cyfrowych ważna jest odpowiednia impedancja falowa. Długości fal będą rożne dla różnych częstotliwości próbkowania , a ich rozkład harmoniczny ma bardzo szerokie pasmo w górę. Dłuższe kable maja tendencje do ograniczania wyższych składowych. To prowadzi do zaokrąglania przebiegów prostokątnych jakimi są sygnały cyfrowe. Na temat tego że przewód cyfrowy musi mieć jakąś długość minimalna, słyszę po raz pierwszy. Swoją drogą trudno było by zwykle zmieścić wewnątrz małego DAC-a 1,5 m przewodu aby nie pogarszać transmisji w jego wnętrzu. Zwykle połączenia robi się możliwie krótkie. Generalnie na dłuższych przewodach słychać większe różnice pomiędzy rożnymi kablami. Dla słuchających kabli to zaleta. Z punktu widzenia audio dość obiektywnego, to zdecydowana wada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MobyDick napisał:

W przypadku kabli cyfrowych ważna jest odpowiednia impedancja falowa. Długości fal będą rożne dla różnych częstotliwości próbkowania , a ich rozkład harmoniczny ma bardzo szerokie pasmo w górę. Dłuższe kable maja tendencje do ograniczania wyższych składowych. To prowadzi do zaokrąglania przebiegów prostokątnych jakimi są sygnały cyfrowe. Na temat tego że przewód cyfrowy musi mieć jakąś długość minimalna, słyszę po raz pierwszy. Swoją drogą trudno było by zwykle zmieścić wewnątrz małego DAC-a 1,5 m przewodu aby nie pogarszać transmisji w jego wnętrzu. Zwykle połączenia robi się możliwie krótkie. Generalnie na dłuższych przewodach słychać większe różnice pomiędzy rożnymi kablami. Dla słuchających kabli to zaleta. Z punktu widzenia audio dość obiektywnego, to zdecydowana wada.

TUTAJ jest jeden z przykładowych artykułów poruszających ten temat. Przy zachowaniu dopasowania impedancji długość kabla nie ma znaczenia bo odpicia nie występują. Na płytce PCB łatwiej jet kontrolować impedancję ścieżek na etapie projektowania układu choć i to się ponoć rzadko zdarza. Temat rzeka... :)

2 godziny temu, S4Home napisał:

Kable sieciowe też powinno być pomiędzy 1,5-2m. Co po niektóre lepiej jak są dłuższe. Ale nie o tym wątek.

Czekamy na porównanie źródła do MR780.

 

Piotr

Już więcej nie odbiegam od tematu, ale często to wątki poboczne rozwijają się w ciekawe dyskusje. :)

Edytowano przez kukocz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje o potrzebie posiadania długich kabli zwykle rozsiewają ich producenci. Dlaczego ? Bo różnice pomiędzy tanimi i drogimi kablami zacierają się gdy są krótkie. Dłuższe kable są zwykle droższe. Jeszcze nie spotkałem się z wynikami badań wskazującymi że przebiegu po przejściu przez dłuższy kabel jest bardziej podobny do tego co było na jego wejściu. Jeśli chodzi o krótkie kable to jest to zasadą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy123 ; obadaj sobie np. ze spotify (zaskakująco przyjemny mastering) :

- martyna jakubowicz - w domach z betonu nie ma wolnej miłości (daj znać jak się podobają bębny oraz łączenie gitar akustycznej z elektryczną lewa/prawa kolumna)

- breakout - kiedy byłem małym chłopcem (tutaj do sprawdzenia miodnie brzmiąca gitara elektryczna)

ogólnie oba utwory mega spójne i przyjemne granie , ciekawe czy na magnacie też się to poczuje ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko znajdę chwilę to na pewno obadam i napiszę. Dzieki.

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Nowy123 ; obadaj sobie np. ze spotify (zaskakująco przyjemny mastering) :

- martyna jakubowicz - w domach z betonu nie ma wolnej miłości (daj znać jak się podobają bębny oraz łączenie gitar akustycznej z elektryczną lewa/prawa kolumna)

- breakout - kiedy byłem małym chłopcem (tutaj do sprawdzenia miodnie brzmiąca gitara elektryczna)

ogólnie oba utwory mega spójne i przyjemne granie , ciekawe czy na magnacie też się to poczuje ;) 

Hehe... znam te utwory, z milion razy je słyszałem ale dopiero teraz dostaję gęsiej skórki przy tych bębnach w tyle a w tym drugim gitarka ładnie grzeje no i rozdział instrumentów po lewej gitary i harmonijka a daleko po prawej perkusja

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś był lub jest użytkownikiem maliny z volumio to niech się wypowie w pewnej kwestii bo mam problem. W aplikacji na androida volumio jak klikniemy na utwór z dysku usb zaczyna się odtwarzanie i jest takie kółko z postępem czasu i pod spodem trzy przyciski, normalnie w każdym odtwarzaczu służyły by dwa z nich do przewijania lub przechodzenia do kolejnych utworów przód/tył i jeden do pausa/play. Problem polega na tym że pausa/play działa normalnie a dwa pozostałe nie tzn.nie przewijają i nie powodują przechodzenia do kolejnego lub poprzedniego utworu. Tak ma być czy coś mam skopane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nowy123 napisał:

Jeśli ktoś był lub jest użytkownikiem maliny z volumio to niech się wypowie w pewnej kwestii bo mam problem. W aplikacji na androida volumio jak klikniemy na utwór z dysku usb zaczyna się odtwarzanie i jest takie kółko z postępem czasu i pod spodem trzy przyciski, normalnie w każdym odtwarzaczu służyły by dwa z nich do przewijania lub przechodzenia do kolejnych utworów przód/tył i jeden do pausa/play. Problem polega na tym że pausa/play działa normalnie a dwa pozostałe nie tzn.nie przewijają i nie powodują przechodzenia do kolejnego lub poprzedniego utworu. Tak ma być czy coś mam skopane?

Przeskakiwanie po nagraniach działa, pod warunkiem, że masz ich więcej niż jedno w kolejce odtwarzania. Musisz dodać cały folder do kolejki w przeciwnym przypadku odpalasz tylko pojedyncze nagranie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Każde kliknięcie na utwór z biblioteki (czy to lokalnej czy z serwisu streamingowego bądź radia internetowego) dodaje go automatycznie do kolejki, która przy domyślnych ustawieniach zostaje zachowana nawet po restarcie volumio. Jak klikniesz na przycisk kolejki to tab będziesz miał listę wszystkich utworów, które można pojedynczo usuwać bądź przestawiać kolejność.
Generalnie volumio ma jeszcze kilka braków, które potrafią irytować, ale projekt rozwija się bardzo szybko i updaty wychodzą bardzo często. Jeżeli jesteś zainteresowany wersjami beta oprogramowania to możesz je włączyć w przeglądarce w menu vlumio.local/dev/.

Ciekawa rzecz odnośnie aplikacji volumio na androida i ios. Aplikacja na obie platformy jest płatna (ok 9zł więc nie majątek), natomiast można użyć darmowej aplikacji Pro-ject Play, któa służy do obsługi streamera Pro-Jest Stream Box S2 Ultra. Jego oprogramowanie to nic innego jak lekko zmodyfikowane volumio (Pro-Ject współpracuje z volumio). Jedyne co trzeba zrobić to wprowadzić manualnie adres IP serwera z volumio (zapewne ich apka wyszukuje serwer po innej nazwie dnsowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Volumio wykorzystuje mDNS do rozpoznawania nazwy urządzenia w sieci. MAC oraz IOS maja natywnie wbudowany serwis Bonjour, który potrzebny jest do rozpoznawania nazw. W windowsie może być konieczność instalacji usługi Bonjour, Natomiast na androida nie ma rozwiązania (musisz użyć adresu IP urządzenia). Wyjaśnienie masz także TUTAJ i TUTAJ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nowy123 napisał:

Dzięki. Na audiostereo zapytałem i jakoś nikt nie skumał o co mi chodzi. A wiesz może dlaczego nie mogę się dostać do volumio za pomocą przegladarki internetowej z androida? Ani firefox ani chrome nie ładują volumio local.

Spróbuj po ip np http://192.168.1.103 adres ip możesz sprawdzić w ustawieniach sieci w volumio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o to chodzi, ale chyba urządzenia muszą być w tej samej sieci (malina+ np telefon połączony po wifi). Po wyłączeniu maliny (choć ja tego nie robię) zmienia się chyba jej adres i wtedy tez trzeba go zmienić w przeglądarce (ja korzystam z jakiegoś ip scaner do ustalenia ip). Za "pilota" robi mi telefon z androidem, nie ma żadnych problemów. Mam zrobiony skrót ze strony na telefonie i nie muszę za każdym razem wklepywać ip, tylko sobie klikam i już mam volumio.

Edytowano przez Bebol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bebol napisał:

Nie wiem czy o to chodzi, ale chyba urządzenia muszą być w tej samej sieci (malina+ np telefon połączony po wifi). Po wyłączeniu maliny (choć ja tego nie robię) zmienia się chyba jej adres i wtedy tez trzeba go zmienić w przeglądarce (ja korzystam z jakiegoś ip scaner do ustalenia ip). Za "pilota" robi mi telefon z androidem, nie ma żadnych problemów. Mam zrobiony skrót ze strony na telefonie i nie muszę za każdym razem wklepywać ip, tylko sobie klikam i już mam volumio.

Słowo klucz to informacja, że nie działa mu przez adres volumio.local. Nigdzie nie napisał, że po ip też nie działa.

Dlaczego na androidzie nie działa volumio.local już wyjaśniłem. 

Co do zmiany adresu po restarcie to odrębny temat. Najlepiej zatrzasnąć adres w routerze i wówczas problem mamy z głowy. Z drugiej strony nie spotkałem się żeby czas dzierżawy był ustawiony domyślnie na mniej niż 24h więc o ile ktoś sam nie grzebał w ustawieniach to zmiana adresu nie powinna być zbyt częsta.

A adres maliny najprościej ustalić logując się na router i sprawdzając listę podłączonych klientów :) (no chyba że dostawca użycza nam urządzenie i nie daje do niego dostępu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej założyłem temat o malinie to nie było takiego zainteresowania jak tutaj.

Wszystko działa jak należy, zainstalowana apka volumio na androida, mam tylko wrażenie że trochę niestabilna jest. Czekam na kabelki (coaxial i rca) żeby potestować, mam kupione dwie płytki hifi- digi+pro i dac+pro i ciekaw jestem jak wypadnie ta z dac ale brak czasu ostatnio. Żona przejęła piloty i moje centrum mulimedialne jest chwilowo poza zasięgiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

A masz ten wątek jeszcze? Bo temat interesujący a zaburza nam kwestie Magnata.

 

Piotr

https://forum.audio.com.pl/topic/61038-konfiguracjainstalacja-raspbery-hifibery/

Może zaburza ale związany jest z magnatem bo malina będzie z nim grać

Edytowano przez Nowy123
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...