Skocz do zawartości

Magnat mr780


Nowy123

Recommended Posts

Od tego ile kosztują kable ważniejsze będzie czy dobrze się wpasują w sprzęt który masz i Twój gust. Nie oczekuj może zawsze rewolucji, ale po dobrym osłuchaniu się z swoim sprzętem będziesz mógł ocenić czego brak. Jeśli potrzebujesz lekkiego złagodzenia góry pasma i bardziej plastycznego dźwięku niż detalicznego, to 4pr będzie dobry. Jeśli chcesz czegoś odwrotnego, to będzie to niewypał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usłyszysz różnicę tylko na Twoim miejscu wstrzymał bym się póki wszystko nie zacznie Ci grać jak należy po ulożeniu się elektroniki. Poznasz dźwięki, ustawienie kolumn poprostu poznasz dźwięk jego wady i zalety. Wtedy dobierz kabel i będzie lepiej. Ja sam po wielu ustawieniach wszystkiego wymian sprzętu kabel zostawiłem jako ostatni

2 minuty temu, MobyDick napisał:

Od tego ile kosztują kable ważniejsze będzie czy dobrze się wpasują w sprzęt który masz i Twój gust. Nie oczekuj może zawsze rewolucji, ale po dobrym osłuchaniu się z swoim sprzętem będziesz mógł ocenić czego brak. Jeśli potrzebujesz lekkiego złagodzenia góry pasma i bardziej plastycznego dźwięku niż detalicznego, to 4pr będzie dobry. Jeśli chcesz czegoś odwrotnego, to będzie to niewypał.

Dokładnie jest jak piszesz👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Możesz kupić kable za krocie które po prostu nie będą grały jak chcesz. Niektóre rozjaśniają system niektóre zciemniają. Nie zmienisz brzmienia systemu kablami. Ale dokonasz poważnego szlifu.

Moim zdaniem warto inwestować w dobre kable. Co nie znaczy w  cenie samochodu :P Chodź nikomu nie zabronie wręcz zapraszam :P:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MobyDick napisał:

Jeśli potrzebujesz lekkiego złagodzenia góry pasma i bardziej plastycznego dźwięku niż detalicznego, to 4pr będzie dobry. Jeśli chcesz czegoś odwrotnego, to będzie to niewypał.

No i widzisz, czytając opisy Rafała wyobraziłem sobie trochę coś innego. Cytując Rafała: "Średnica wyraźniejsza a góra jest słodka bez żadnych wostrzeń"

Jeśli czegoś będę w przyszłości szukał to poprawy detaliczności , sceny 3D i teraz zgłupiałem, ten kimber nadaje się czy to taki misio, co ociepli, dołoży trochę basu a jednocześnie trochę zamgli odbiór.? Kurcze, trzeba słuchać a nie pisać, możemy sobie pogadać o samochodach, telewizorach, ale nie o dźwięku. Zresztą , już sam czasem nie jestem pewien co slyszę. Kilka lat spędzonych przemyśle, gdzie często człowiek musi opuścić swoje biuro i mieć żywy kontakt z procesem a silniki, wentylatory niestety nie należą do cichych i mój słuch chyba jednak trochę już jest zdegradowany. 

I żeby była jasność, nie szukam w tym momencie kabli, po prostu interesuję się tematem i rozwijam swoją wiedzę audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto o to zapytać, aby nie kupić drogich kabli które wprowadzą do dźwięku coś czego nie chcemy. Na pewno warto posłuchać. Tego Kimbera misiem bym nie nazwał. Sporo zależy od tego do jakich kolumn będzie podłączony wzmacniacz i jak już pisałem co lubisz. Jeśli chcesz poprawy detaliczności to raczej nie ten kabel. Z nim jeśli miałeś zbyt dużo zgrzytliwości i dźwięk był dość suchy, uzyskasz więcej przyjemności ze słuchania muzyki i relaksu. O zamgleniu raczej nie będzie mowy. Gdy jednak kolumny grają nadmiernie ciepło ze złagodzona górą, to wtedy może się to tylko lekko pogłębić. Jeśli chcesz większej detaliczności zwykle kable z miedzi srebrzonej dadzą taki efekt. Jednak bywają kable miedziane o podobnym charakterze np. Chord-y.

Kable Kimber z droższej serii TC zwykle bardzo dobrze zgrywają się ze wzmacniaczami lampowymi, jednak w połączeniu z tranzystorowymi mogą dawać niezbyt przyjemny dźwięk.

Bardzo możliwe że kable które okazały się złe u Wito76, w Twoim systemie mogą być dobre. Lub nie ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadzam sie z przedmówcą że o żadnym zamgleniu czy przymuleniu nie ma mowy. Wręcz przeciwnie gdyż separacja instrumentów i ich wybrzmienie poszło w ładnym przejrzystym kierunku. Pisałem że w górze pasma znikneła lekka piskliwość ale ogólny wyraz tej części pasma został ożywiony i wzbogacony jeszcze piękniejszym brzmieniem bardziej słyszalnym ale bardzo przyjemnym w odbiorze. U mnie scena jest genialna więc tutaj nieoczekiwałem poprawy  Kimber 4PR ożywia średnicę i pięknie zaokrągla górę pozbywając się jednak piskliwości oraz dołem bardzo dobrze kontrolowanym z mocnym basem który potrafi zapuścić się w najniższe rejestry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoim przykładzie wiem, że początkujący w audio  bombardowani są dużą ilością marketingu i nie wiem czy się zgodzicie, ale najczęściej pojawiają się tu kable melodika jako takie nie za drogie a bardzo czadowe. Też prawie je kupiłem. Panowie w sklepie mi odradzili widząc moje preferencje odsłuchowe.

Tak z innej beczki, niby elektryk jestem, ale nigdy nie mierzyłem prądu i napięcia w głośnikach - interesuje mnie to bardziej właśnie w aspekcie kabli. Przeważnie wszyscy kupują 2x 2,5mm2, a czemu nie 2x 1,5 mm ? Aż taki prąd tam płynie? 

P.S 

Wrzućmy ze 2 zdania o Magnacie, bo nas admin pogoni :) 

 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy kablu 1.5mm stracimy uderzenie basu. To taka moja intuicja elektryczna:) Z tego co wiem kolumny są napędzane dość niskim napięciem, więc przy 100W to będzie kilka dobrych amperów.

Ps. Właśnie u siebie zmierzyłem wartość max i wyszło 6.2A przy max głośności.

Jeśli o Magnacie mamy trochę pogadać, to może ktoś polecić mi do niego kable:)? Takie, które dodadzą do basu trochę uderzenia i niczego mi nie zaokrąglą? Czy powinienem zwiększyć jego przekrój np. do 2x4mm ?

  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze swojego Magnata nie kręciłem na maksa. Ma dwa tygodnie więc jest na dotarciu jeszcze, nawet nie wiem do ilu jest skala. Najdalej doszedłem do 0dB i widziałem że chce iść na plusy. Cytując forumowych guru wygrzewam głośniki i układam sobie kable. Do tej pory około 25-30h słuchania mam gdzieś na koncie.

Ale przyjdzie taki moment, że poproszę o te kimbery i np. kultową melodikę i posłucham sobie po 2 tygodnie tych i tych. Póki co cieszę się tym co mam. 

Jedno co mnie wkurza to trochę słabo grające radio na dołączonej antence. Oczywiście to nie wina magnata tylko mojej lokalizacji. Coś tam odbieram, ale bez szału więc korzystam ze stacji internetowych. Zastanawiam się nad sensem zakupu jakiejś aktywnej anteny pokojowej. A może dołączony kabelek-antenka wymienić na jakiś markowy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kwestia doboru kabli do tego wzmacniacza w odniesieniu do posiadanych kolumn może być bardzo istotna. Pojawiły się informacje o pewnych cechach brzmieniowych, które mogą wymagać skorygowania kablami głośnikowymi. 

Idealne kable głośnikowe powinny mieć najmniejszy opór. Jednak wiesza średnica przewodu daje inne problemy. Wzrasta poprzeczna pojemność przewodu na jednostkę długości. Efekt jest taki że grubsze kable tego samego typu zwykle są bardziej basowe i przy tym mniej detaliczne z tendencją do bardziej zaokrąglonej góry. Pewien konstruktor kolumn mówi że lepsze kable to krótsze kable. Tyle że to nie jest w interesie producentów przewodów audio i czegoś takiego raczej się nie uświadczy w ich materiałach reklamowych. Prędzej to, że kable musza być odpowiednio długie aby miały swoje dobroczynne działanie. Niektórzy producenci kabli nie podają ich przekroju. Zwykle ci którzy robią przewody o małym przekroju. DNM Reason  podaje średnicę swoich najgrubszych przewodów głośnikowych jako 1 mm , co daje 0,78 mm kw. pola przekroju. Na pewno do zasilania sekcji basowych głośników estradowych kable powinny być grube. Jednak w kolumnach jakie mamy w domu w torze głośnika niskotonowego jest połączona z nim cewka nawinięta drutem rzadko przekraczającym 1 mm średnicy i jest go zwykle więcej niż kabli do podłączenia wzmacniacza. Z tej perspektywy kable o grubości ponad 1,5 mm kw tracą sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 1,5mm2 to granica rozsądku w domowym graniu to czemu wszyscy kupujemy grubsze i przede wszystkim w sprzedaży są głównie te grubsze? Nieraz na forum czyta się, że ktoś tam do pylonów kupił sobie 4mm2 chcąc być do przodu.

Producenci też chyba właśnie 2,5mm2 mają jako swój flagowy produkt i najwięcej tego produkują. Rozumiem, że jest granie estradowe, studyjne, długie odcinki kabli stąd potrzeba wyższych średnic. Ale zwykły konsument na przykładzie melodika purple rain zamiast 22 zł mógłby zapłacić 16 obniżając grubość. Dla higieny psychicznej każdy kupi za 22 PLN, żeby potem nie żałować gdy słabo to zagra.

P. S.

Najbardziej ulubione miejskie samochody to dzisiaj SUVy.

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dochodzi wiele parametrów kablowych jak naskórkowość itp itd. Niektórzy w to wierzą inni mniej. Nie zmienia to faktu że dla czystej fizyki wystarczy kabel 1,5mm.

Muzykalnie, dla jakości dzwięku raczej robi się 2,5mm.

No kurcze jest różnica.

Wypożycz , posłuchaj sam, daj sobie czas.

4 minuty temu, klavikort napisał:

Teraz to ja się już obawiam kupować jakiś kabel bo musiałbym wydać 2x4m = 8*50zł = 400zł. A jak się okaże, że mam lepszy efekt na tych moich 7zł kablach ze zwykłej czystej miedzi?

No no wypożycz i sprawdź. Nie kupuj w ciemno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wito76 napisał:

...

Jedno co mnie wkurza to trochę słabo grające radio na dołączonej antence. Oczywiście to nie wina magnata tylko mojej lokalizacji. Coś tam odbieram, ale bez szału więc korzystam ze stacji internetowych. Zastanawiam się nad sensem zakupu jakiejś aktywnej anteny pokojowej. A może dołączony kabelek-antenka wymienić na jakiś markowy :) 

Mnie dokładnie to samo denerwuje. Kupowałem ten amplituner, ponieważ miał niezwykle dla mnie ważne ... radio FM+DAB. Tylko dlatego go wybrałem(w sumie teraz nie żałuje, bo przy okazji odkryłem co to wzmacniacz hybrydowy) Cena wydawała sie sugerować, że jest to dobry sprzęt i bedzie miał dobre radio. Teraz widzę, że dla dobrych efektów, trzeba sprzęt składać z kilku elementów.  Sprawdziłem, że tuner w Magnacie to układ Frontier Verona 2 szeroko stosowany w radiach przenośnych. Rzeczywiście słabo odbiera stacje o małym sygnale, ostatnio słucham radia DAB+ więc mniej to mi przeszkadza, ale denerwuje jak syn sobie włączy stację FM, której u mnie Magnat nie wyszukuje:)

Co do anteny chętnie się przyłącze do tematu, może ktoś ma rozwiązanie, z tego co szukałem, są tylko zewnętrzne anteny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od położenia odbiornika w stosunku do nadajników słuchanych stacji radiowych. Jeśli sygnał jest silny to bardzo dobrze sprawdzają się takie kabelki podłączone wprost do radia. Gdy jest gorzej, to trzeba pomyśleć o dookolnej antenie zewnętrznej ze wzmacniaczem na dachu. Gdy chcemy słuchać stacji które są jeszcze dalej, należy użyć kilka anten kierunkowych skierowanych na nadajniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem amplituner z racji słowa tuner w nazwie. Można było czysty wzmacniacz kupić ale absolutnie nie żałuję. Ten magnat ma coś w sobie, w brzmieniu i w epoce internetu nie ma problemu by korzystać z radia.
Póki co czekam aż się kabelek antenowy wygrzeje i ułoży :)
Aczkolwiek też dołączam się do pytania o sprawdzona antenę pokojową. Nie chciałbym ciągnąć kabli na dach czy balkon. Kolejne straszydło.
Sprzęt jest w sypialni na poddaszu, skośny blaszany dach chyba właśnie zakrywa mi sprzęt i dlatego kiepsko odbiera. Na parterze odbiera w porządku a na podwórku radio w samochodzie czy w garażu też odbiera normalnie. No i chyba sobie sam odpowiedziałem.

Wysłane z mojego MI PLAY przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żartujcie Państwo:) Większości tutaj słoń raczej nie nadepnął na ucho, a Polskie Radia internetowe to jakiś kiepski streaming MP3. Ja już wolę, tą niby gorszej jakości modulację FM. Poza tym FM i DAB+ mam niezależnie czy internet jest, czy go nie ma. Po prostu włączam radio i jest. Moja córka nawet 5 letnia sobie włącza Magnata, aby posłuchać Radio Dzieciom:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, klavikort napisał:

Mnie dokładnie to samo denerwuje. Kupowałem ten amplituner, ponieważ miał niezwykle dla mnie ważne ... radio FM+DAB. Tylko dlatego go wybrałem(w sumie teraz nie żałuje, bo przy okazji odkryłem co to wzmacniacz hybrydowy) Cena wydawała sie sugerować, że jest to dobry sprzęt i bedzie miał dobre radio. Teraz widzę, że dla dobrych efektów, trzeba sprzęt składać z kilku elementów.  Sprawdziłem, że tuner w Magnacie to układ Frontier Verona 2 szeroko stosowany w radiach przenośnych. Rzeczywiście słabo odbiera stacje o małym sygnale, ostatnio słucham radia DAB+ więc mniej to mi przeszkadza, ale denerwuje jak syn sobie włączy stację FM, której u mnie Magnat nie wyszukuje:)

Co do anteny chętnie się przyłącze do tematu, może ktoś ma rozwiązanie, z tego co szukałem, są tylko zewnętrzne anteny. 

Nie mam Magnata,ale jakiś czas temu miałem problem z radiem w innym sprzęcie. Mi wyraźnie pomogła taka antena, w dodatku niedroga. Ale też musi stać w odpowiednim miejscu. Przesunięcie jej np. o 0,5 m w bok na szafce i traci sygnał. 

https://sklep.awhandel.pl/antena-radiowa-fm-sonus-solo.html

Edytowano przez wushu81
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te anteny na allegro, antena pasywna bez wzmacniacza i różne opinie zbiera. Zastanawiałem się nad nią, ale w takim razie poczekam na @klavikort . Daj znać jak podepniesz i posłuchasz. Ja akurat tylko FM korzystam, nie jestem w zasięgu DABa, człowiek z prowincji jestem. 

P.S

Super dyskusja na temat kabli zasilajacych wzmacniacz toczy się w sąsiednim wątku. Polecam posty #59 i #60, leżałem ze śmiechu, tzn taki trochę śmiech przez łzy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...