Skocz do zawartości

Magnat mr780


Nowy123

Recommended Posts

Dwie kwestie :)

1. Ja znam MA 1000 mamy go na stanie. Przybliżyłem go jedynie dlatego że bardzo popularny jest MR780. Czy ktoś z was może chce sprawdzić?

2. Co do neutralności dźwięku. To powiem Wam że przez lata nauczyłem się. Że ani klienci ani producenci do tego nie dążą. A to co mówi się w kolorowych broszurach to marketing.

Z tego co pamietam to w Polsce faktycznie Harpia i STX przy najmniej z wykresu dążyły do tego. Ale serio to rzadkość.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MobyDick napisał:

Jednak kształt charakterystyki pokazuje że tunel jest zbyt krótki.

Dzięki @MobyDick sądziłem, że producent strojąc tunel na 40Hz, zrobił wszystko co można było, aby zejść jak najniżej z basem, dlatego dałem sobie spokój licząc, że producent wykorzystał czestotliwość przenoszenia głośników maksymalnie. Jednak, możesz mieć rację, że ludzie lubią 100Hz i zostało to tak zamodelowane. Aczkolwiek ktoś kto chciał kupić ode mnie pylony też liczył na mięciutki bas i musiałem mu powiedzieć, że przykro mi ale to nie ten kierunek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam i mam pytanie techniczne. Czy w naszym Magnacie na wyjściu słuchawkowym mamy dokładnie ten sam dźwięk co na wyjściach kolumnowych czyli poprzez przedwzmacniacz lampowy i wzmacniacz tranzystorowy itp. Czy to jest jakoś inaczej ?

Edytowano przez MaGav
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas wymiany lamp, nagrywałem utwory testowe właśnie z wyjścia słuchawkowego i słyszałem różnice. Żeby sprawdzić czy to wyjście jest odprowadzone po przedwzmacniaczu lampowym wyjąłem lampy no i dźwięku w słuchawkach nie było. Nie wiem jak to jest z końcówką mocy, ale chyba bez przejścia przez wzmacniacz mocy, sygnał byłby za słaby...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam pytanie do @MobyDick i tych co się orientują w sprawie. Rozebrałem moje kolumny i poniżej przedstawiam zdjęcie Bass Reflexu. Kiedyś przesyłałeś mi program do konstrukcji kolumn głośnikowych. Trochę się nim pobawiłem i z tych moich zabaw wynika, że BR powinien być zestrojony na przynajmniej 10Hz :) Czy dołożenie powiedzmy takiej drugiej płytki, jak ta poniżej i przedłużenie dwukrotne tunelu załatwiło by teoretycznie sprawę, czy potrzeba zbudować jakiś bardziej skomplikowany tunel?

IMG-0904.thumb.jpg.ba8751afa40f44bcec3298e4206b8edc.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym programie możesz symulować różne częstotliwości strojenia. Możesz wybrać średnice okrągłego tunelu jednego lub więcej lub prostokątnych. Wtedy dostaniesz długość do dostrojenia do odpowiedniej częstotliwości. Tą deskę która stanowi jego górną część możesz przedłużyć. Robiąc w niej wzdłuż ukośne przecięcie możesz ja lepiej rozeprzeć. Taki tunel jeśli trzeba może być łamany i może iść potem w górę. Może też zmieniać powierzchnię w części jego długości. Jeśli na jakiejś długości zmniejszysz jego prześwit, również obniżysz częstotliwość strojenia. Tylko wtedy to trochę komplikuje obliczenia. Wtedy raczej musisz ufać swojemu słuchowi.

10Hz to bardzo mała wartość. Wyjdzie wtedy bardzo duża długość tunelu br.

Najprawdopodobniej wyjdzie coś podobnego gdy zamkniesz tunel zupełnie. W tym programie możesz wybrać opcję obudowy zamkniętej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MobyDick napisał:

Jeśli na jakiejś długości zmniejszysz jego prześwit, również obniżysz częstotliwość strojenia.

czy to zależy też od materiałów zastosowanych , drewno, płyta wiórowa, czy program to uwzględnia, czy też nie ma żadnego wpływu zastosowany materiał, i też grubość?

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przedłuże ten tunel dwukrotnie i zobacze jaki będzie efekt. Trochę się obawiam, że odezwą się jakieś inne problemy. Gdyby to było takie proste to producent by zamontował trochę dłuższą płytę i by basik był miekki tak jak większość oczekuje, tak sobie myślę.

Co do samego programu, to raczej będę się opierał na słuchu, niż traktował sztywno te obliczenia. Raz to mi wyszła ujemna długoś tunelu dla tej kolumny. Sam program natomiast jest pomocny, by zrozumieć jakie są zależności, przy konstruowaniu kolumn.

Edytowano przez klavikort
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe ze ich konstruktor  chciał uzyskać bas taki jak masz. Zmiana strojenia może sprawić ze będzie bardziej pasował dla Ciebie. Materiał z którego jest zrobiony tunel ma małe znaczenie. Obudowa BR to rezonator Helmholtza. Ważna jest objętość zamkniętej przestrzeni i podatność otworu na zewnątrz. Do tego występują w obudowie szeregi zjawisk falowych. Tyle że to już inne zagadnienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, klavikort napisał:

Podczas wymiany lamp, nagrywałem utwory testowe właśnie z wyjścia słuchawkowego i słyszałem różnice. Żeby sprawdzić czy to wyjście jest odprowadzone po przedwzmacniaczu lampowym wyjąłem lampy no i dźwięku w słuchawkach nie było. Nie wiem jak to jest z końcówką mocy, ale chyba bez przejścia przez wzmacniacz mocy, sygnał byłby za słaby...

Dzięki. No właśnie też słyszę różnicę i stąd wzięło się moje pytanie. Tak się składa, że ostatnio mam czas na muzykę raczej tylko wieczorami więc albo pozostaje mi ciche słuchanie albo właśnie słuchawki. W tygodniu będę miał lepsze słuchawki więc może coś więcej wysłucham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick jak juz jestesmy w temacie portow mam pytanko do Ciebie. Posiadam rekomendowane wymiary portu do mojego subwoofera. obecnie pracuje w zamknietej obudowie ale chcialbym zobaczyc jak bedzie sie sprawował w br. Problemem jest to ze mamy policzony port i obudowe przez producenta ale w formie br - tunel okrągły a ja wolalbym to samo strojenie w postaci portu szczelinowego. Jaki jest najlepszy sposob by to przeniesc na szczelinowy port i jak to sie wykonuje w narożniku? Trzeba tam profilowac na polokraglo czy można zrobic zakręt 90stopni "ostry kant" i czy to mocno wplynie na odbior basu, strojenie, furgotanie...? Długość portu jest dluzsza niz długość scianki.

20200503_135800.jpg

Screenshot_20200503-135446_Acrobat for Samsung.jpg

Najlepiej byloby to wrzucic w jakis program do budowy skrzynek, niestety nie posiadam kompa tylko tel i nie wiem czy istnieje dobry program do androida.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest pole powierzchni przekroju tunelu i jego długość. Tunele szczelinowe w przypadku subwooferów robi się zwykle jako druga ścianka wzdłuż boków obudowy. Zwykle specjalnie się nie wyobla miejsca załamania. Można zaokrąglić ostrą krawędź. Zazwyczaj optymalna obudowa BR jest większa niż zamknięta dla tego samego głośnika. Taki port szczelinowy zabiera dodatkowo objętość wnętrza. Gdy objętość obudowy subwoofera jest niewielka może wyjść bardzo długi port br  lub o bardzo małym przekroju i wtedy będzie on mocno słyszalny przez dużą szybkość wypływu powietrza. Wtedy zwykle lepiej sprawdza się membrana bierna.

Wiele głośników do obudowy zamkniętej nie nadaje się lub bardzo kiepsko sprawdza się w obudowie br. Z dobrego subwoofera można zrobić bardzo mało wybredny, taki który nada się jedynie do kd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MobyDick napisał:

 

Wiele głośników do obudowy zamkniętej nie nadaje się lub bardzo kiepsko sprawdza się w obudowie br. Z dobrego subwoofera można zrobić bardzo mało wybredny, taki który nada się jedynie do kd.

Spokojnie perametry glosnika mowia ze mozna go aplikować zarowno do zamknietej jak i br. Jest na pograniczu miedzy tymi rozwiązaniami.

Screenshot_20200503-135614_Acrobat for Samsung.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MobyDick napisał:

Gdy objętość obudowy subwoofera jest niewielka może wyjść bardzo długi port br  lub o bardzo małym przekroju i wtedy będzie on mocno słyszalny przez dużą szybkość wypływu powietrza. 

Parametry obudow sa wyliczone przez producenta glosnika i dopasowane do niego wiec z tym ok tylko chcialbym te parametry okraglego portu zamienic na prostokatny... :(

masz @MobyDick pomysł na to jak to zamienić?? 

7 minut temu, MobyDick napisał:

Pewnie zaokrągliłbym ostrą krawędź :) . Myślę ze ma to jednak niewielkie znaczenie.

Ok dzieki bedzie zaoblone

Screenshot_20200503-222129_Chrome.jpg

A moze to z jakiegos wzoru zamienic. Potrzeba 4 cale w rurce przełożyć na prostokatny wlot.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MobyDick napisał:

Jaką masz objętość obudowy ( wewnątrz ) ? 

Obecnie mam wymiary wedlug producenta oto one...:

Screenshot_20200503-225841_Acrobat for Samsung.jpg

Tutaj info o wymiarach grubosci scianek i ze te parametry sa podane netto.

Screenshot_20200503-230024_Acrobat for Samsung.jpg

Oczywiście obudowa zamknieta wedlug zalecen producenta. Teraz czas na br i porownanie tylko ten nieszczesny port blokuje mnie

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...