Skocz do zawartości

Magnat mr780


Nowy123

Recommended Posts

Tak jak jeszcze rok temu w temacie wymiany lamp była kompletna cisza i powszechny strach przed tą operacją tak ostatnio jest jakiś wysyp osób wymieniających lampy. Podpowiem tylko, że gdy ostatnio kupowałem parę Mullardów (właśnie od sklepu Langrex na ebay) to ich koszt z wysyłką wynosił około 135zł. Potem niespodzianka, gdy przyszedł listonosz, musiałem dopłacić 32zł, prawdopodobnie to było cło. Tak więc docelowo ponad 160zł mnie to kosztowało. Screeny poniżej.

Niektórzy obawiają się zamawiać z zagranicy, a niektórzy po prostu nie mają konta ebay/paypal i technicznie temat "nie do przeskoczenia". Zainteresowane osoby, może dogadajcie się między sobą i zróbcie zbiorowe zamówienie, koszty wysyłki choćby rozłożą się wtedy na 3-4 osoby. 

Ja w ubiegłym roku na facebookowej grupie yaqina tak dogadałem się z kilkoma chłopakami i kupiliśmy do kupy z Rosji zestaw chyba 16 lamp. Akurat z Rosji opłacało się to, bo para lamp 30zł a wysyłka 50zł. Zrobiliśmy sobie na messengerze grupę i ten który kupował co kilka dni nam przesyłał screeny z trackingu przesyłki by czuć się pewniej. Zaryzykowaliśmy i z góry zapłaciliśmy temu, który robił zamówienie, przeliczył wszystko ile wychodzi na łebka, do tego koszt paczkomatu i suma sumarum wyszło i tak zdecydowanie korzystniej niż gdyby każdy sam zrobił zamówienie. A że to messenger a nie forum (anonimowe nicki) więc widać było gębę zamawiającego, miejscowość, znajomych itd i w razie czego wiadomo by było gdzie udać się z kilerami po zwrot kasy. Ale audiofile to raczej uczciwa nacja. Z Klavikortem wysyłaliśmy sobie po dżentelmeńsku sprzęty warte kilkanaście stów, inny forumowicz wysłał mi miesiąc temu na testy lampy za prawie 1k a ja jemu swoje i wszystko poszło zgodnie z planem. Teraz akurat czekam na przesyłkę z Rosji, jest w trakcie oclenia i to też taki zakup na spółę z forumowiczem, który poprosił mnie o przysługę. Jemu 4kpl, sobie jeden komplet lamp zamówiłem, dzielimy się przesyłką, ja założyłem kasę, jak przyjdzie paczka to zrobię aukcję prywatną na OLX z wysyłką za 5zł i jak kolega dostanie przesyłkę wpłaci mi kasę. Taki przynajmniej jest plan.

Tak więc chłopaki, dogadajcie się między sobą, kto chętny i jeden z was (posiadacz konta ebay) niech zrobi zamówienie, no taka propozycja do przemyślenia.

received_301046915386644.jpeg

received_356857389236318.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ace2 napisał:

Z tagi co napisałeś można zrozumieć że są zestawy głośnikowe które pasują wyłącznie pod pewne wzmacniacze jeśli tak jest to jaki zestawy wg Ciebie są zgrane od razu do tego sprzętu?

Ale to do mnie pytanie?

Nie, nie ma takiego czegoś jak specjalne kolumny pod konkretny wzmacniacz. Są pewne parametry które pozwalają z góry przewidzieć co z czym na pewno dobrze nie zagra, oraz pozwalają przewidzieć co z czym zagrać dobrze może, czyli warto wziąć pod uwagę(ale wcale nie musi - ostatecznie decyduje odsłuch). 

Jesteśmy w wątku o mr780 - zadawałem tutaj o niego pytania, również o jego "większego brata" czyli ma900.

Nigdy nie byłem fanem lampowego grania. Przez trzy dekady dorosłego życia, niezliczone odsłuchy, wystawy audio - zdarzało się słyszeć fajne lampki ale to co fajne przez jeden wieczór niekoniecznie chciałbym  mieć na co dzień.

No ale - teraz chcę dodatkowy zestaw w związku z przenosinami do nowego lokum, do obsadzenia jest "wieczorowo-romantyczne pomieszczenie z kominkiem, tv i łóżkiem 😉  pomyslałem że wbrew temu co lubię na co dzień - taka hybryda jak magnat  może się idealnie wpasować ze swoim ciepłym graniem i wyglądem. Tyle, że bazowałem na opiniach i recenzjach(głównie niemieckich).

Trafiła się okazja - gość sprzedawał mr780 bo przesiadł się na 900 w, w związku z tym zupełnie niespodziewanie mogłem posłuchać obu.

Wracałem do domu mocno się smiejąc. Nie kupiłem - od razu mówię.

Nie jestem "lampiarzem" - nie mam wielkiej bazy porównawczej w lampach, ani końcówkach ani hybrydach ale nawet dla mnie - tranzystorowca do niedawna(głównie Marantz/Harman, później zdecydowana przesiadka na Primare, ostatnio wszystko w odstawkę na rzecz Lyngdorfa) jasne jest że magnaty(oba wymienione) to raczej dolne rejony średniej półki.

I o ile 780, powiedzmy, w tej cenie ma jeszcze sens jako namiastka dobrego lampowca - wyposażenie jest ok, wygląd jest ok(a nawet sugeruje "coś więcej"), ogólne brzmienie powiedzmy ujdzie  to ma900 w tej cenie w ogóle nie rozumiem.

Oba wzmacniacze słuchane na niewielkich ale fajnych półkowcach Triangle BR03. Znam je z odsłuchów na innym wzmaku więc wiem jak mogą grać z elektroniką z wyższej półki.

Oba na fabrycznych lampach więc oczywiście można to poprawić(ale i cena zakupu jakby rośnie i gwarancja w piach).

Na obu bas w miarę poprawnie, lekko spowolniony, lekko "uśredniony" ale nie ma co się czepiać. Niestety - im bardziej w górę tym słabiej. Środek to taka dziwna kombinacja - równoczesnie lampowo "podgrzany" i trochę wypchnięty do przodu, zwłaszcza wokale i główne źródła jak dęciaki ale równocześnie ogólne wrażenie przytłumienia i pogubienia połowy detali. Góra to już w ogóle - wygładzona jak krótko ścięty trawnik, gra jak zza papierowej ściany. Na ma900 ta ściana nieco cieńsza, jest nieco lepiej.

Owszem, jest ciepło, i miło. Nic nie zakłuje bo nie może - tu nawet blachy tracą metaliczny atak i wybrzmienie i są kleistym cykaniem, raczej w tle.

Ogólnie bez korekcji wszysto to takie zamulone, kleiste, nieco sztuczna stereofonia. ma900 z lepszą dymaniką - jakby bardziej "chciał" pograć mocniej.

Za to przypuszczam ze całkiem ciekawie i fajnie  to mogłoby zagrać z kolumnami jasno grającymi(jak nowe serie Jamo) albo efekciarskimi, z podbitą górą i basem(jak starsze Triangle).

Na pewno nie są to piece do neutralnych kolumn. Na pewno nie do szybkiego, agresywniejszego grania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł7 napisał:

Tak, masz rację. Jak później przeczytałem co napisałem to praktycznie powieliłem co napisałeś.
I oczywiście zgadzam się z tym, że to kolumny nadają jakby charakter całego systemu.
Obecnie testuję różne różniste wzmacniacze z moimi kolumnami, od takich za 100PLN do takich za 20-30tyś PLN. I z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wzmacniacz potrafi "zepsuć' kolumnę w sensie sprowadzić ja do poziomu plastikowych kolumienek z miniwież albo odkryć "umiejętności" których się nawet nie spodziewaliśmy.

A tak już zupełnie obok tematu...
Zastanawiam się na jakich wzmacniaczach producenci odsłuchują swoje produkty...

 

Ceny klocków audio to jest prześmieszna sprawa.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że powyżej pewnej półki cenowej, powiedzmy 10=15K zaczyna się pojawiać coś czego nie ma w tej elektronice "dla większości" - czyli sprzęt hobbystyczno/snobistyczny.

Produkty z małych firm/manufaktur, których jedyną wartością jest to, że są wyjątkowe/niskoseryjne i "nie każdy moze je mieć".  Otworzysz taki - i nie masz pojęcia za co tu płacić. W środku pustka i przeciętność.

Pomierzysz - tym bardziej nie wiesz bo wyniki słabe, zniekształcenia wysokie etc.  Ładna obudowa, unikatowość. Bywają takie sprzęty.

Weź taką końcówkę mocy Primare. A35.2 - 15K i to jest niesamowita maszyna. Albo A60 - 30K albo za podobną cenę, niewiele drożej integrę Macintosha ma 7200. Wszystko to jest realny, prawdziwy high-end w swoich klasach. ZNiekształcenia praktycznie poza słyszalnymi, współczynik tłumienia tak gigantyczny że wraz z dużą mocą wysterują dowolnie trudne kolumny, nawet 2ohm-owe. Majstersztyki inżynierii, podzespoły z najwyższej półki. Drogo, ale dostajesz produkt - najleposze co można mieć za pieniądze. Ale są w tej cenie również elektroniczne...no, buble, któe gdyby były tanie to zmieszanoby je z błotem, a że są drogie to cóż...ktoś je kupi. Jak kolekcjonerzy kupują samochody. Niekoniecznie nimi jeżdżą :)

Inaczej mówiąc - w każdym przedziale cenowym są kity i hity.

Jeśli wzmacniacz tranzystorowy ma niski współczynnik tłumienia(albo producent to ukrywa i nie podaje), nie zwiększa znacząco(co najmniej 70=80% ) mocy przy 4 ohm w stosunku do 8, ma wysokie zniekształcenia albo i/lub ich niekorzystny rozkład to jest to kiepski wzmacniacz i tyle, niezależnie od ceny.

Takie rzeczy to wybaczamy lampowcom bo tam chodzi o specyficzne brzmienie i tą przyjemnądla ucha nienaturalność/wypełnienie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Atropos napisał:

Jestem świeżo (4dni) po wymianie lamp. U mnie fabrycznie grały czeskie JJ, wymieniłem na Psvane - kupione chyba w maju w Polsce, 270 PLN para. Różnica jest KOLOSALNA. Wszystko brzmi lepiej, niuanse i drobiazgi są lepiej słyszalne, a największa różnica jest w scenie. Różnica w niskich częstotliwościach jest taka, że przy pierwszym uruchomieniu po wymianie sprawdzałem czy potencjometr na pewno jest "na 0". Nie wiem jakie będzie finalne brzmienie (po wygrzaniu), ale jestem pewien, że warto wymieniać fabryczne lampy.

 

Wymianę zostawiłem fachowcom, a konkretnie Panu Andrzejowi z https://www.facebook.com/audiovintageserwis 

Obsługa klienta godna medalu - dostałem na @ pomiary przed i po wymianie. Może ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie. Poniżej "rutynowe, nie kalibrowane pomiary" przed wymianą.

IMG_20220126_092333.jpg

IMG_20220126_092344.jpg

IMG_20220126_092320.jpg

IMG_20220126_092353.jpg

Poniżej pomiary po wymianie lamp. Opis jaki otrzymałem z serwisu: " po wymianie lamp wzmacniacz ma większe wzmocnienie o ponad 3dB, oraz pasmo do 100kh". Pytałem o możliwość wymiany kondensatorów na lepsze, ale dostałem info, że wg. serwisu ma to średni sens zważywszy na budżetowość podzespołów i konstrukcji.

 

Co do kolumn - u mnie grają Aria 906 i po wymianie lamp niczego mi nie brakuje. Sprzęt kupiłem w S4Home, byłem na odsłuchach i jestem bardzo zadowolony z wyboru. 

IMG_20220126_095302.jpg

IMG_20220126_095158.jpg

IMG_20220126_095247.jpg

IMG_20220126_095220.jpg

IMG_20220126_095255.jpg

IMG_20220126_095238.jpg

IMG_20220126_095150.jpg

IMG_20220126_095132.jpg

IMG_20220126_095142.jpg

Witaj w klubie ja tez mam psvane już prawie wygrzane  😀 

6 godzin temu, MrJansjo napisał:

Ale to do mnie pytanie?

Nie, nie ma takiego czegoś jak specjalne kolumny pod konkretny wzmacniacz. Są pewne parametry które pozwalają z góry przewidzieć co z czym na pewno dobrze nie zagra, oraz pozwalają przewidzieć co z czym zagrać dobrze może, czyli warto wziąć pod uwagę(ale wcale nie musi - ostatecznie decyduje odsłuch). 

Jesteśmy w wątku o mr780 - zadawałem tutaj o niego pytania, również o jego "większego brata" czyli ma900.

Nigdy nie byłem fanem lampowego grania. Przez trzy dekady dorosłego życia, niezliczone odsłuchy, wystawy audio - zdarzało się słyszeć fajne lampki ale to co fajne przez jeden wieczór niekoniecznie chciałbym  mieć na co dzień.

No ale - teraz chcę dodatkowy zestaw w związku z przenosinami do nowego lokum, do obsadzenia jest "wieczorowo-romantyczne pomieszczenie z kominkiem, tv i łóżkiem 😉  pomyslałem że wbrew temu co lubię na co dzień - taka hybryda jak magnat  może się idealnie wpasować ze swoim ciepłym graniem i wyglądem. Tyle, że bazowałem na opiniach i recenzjach(głównie niemieckich).

Trafiła się okazja - gość sprzedawał mr780 bo przesiadł się na 900 w, w związku z tym zupełnie niespodziewanie mogłem posłuchać obu.

Wracałem do domu mocno się smiejąc. Nie kupiłem - od razu mówię.

Nie jestem "lampiarzem" - nie mam wielkiej bazy porównawczej w lampach, ani końcówkach ani hybrydach ale nawet dla mnie - tranzystorowca do niedawna(głównie Marantz/Harman, później zdecydowana przesiadka na Primare, ostatnio wszystko w odstawkę na rzecz Lyngdorfa) jasne jest że magnaty(oba wymienione) to raczej dolne rejony średniej półki.

I o ile 780, powiedzmy, w tej cenie ma jeszcze sens jako namiastka dobrego lampowca - wyposażenie jest ok, wygląd jest ok(a nawet sugeruje "coś więcej"), ogólne brzmienie powiedzmy ujdzie  to ma900 w tej cenie w ogóle nie rozumiem.

Oba wzmacniacze słuchane na niewielkich ale fajnych półkowcach Triangle BR03. Znam je z odsłuchów na innym wzmaku więc wiem jak mogą grać z elektroniką z wyższej półki.

Oba na fabrycznych lampach więc oczywiście można to poprawić(ale i cena zakupu jakby rośnie i gwarancja w piach).

Na obu bas w miarę poprawnie, lekko spowolniony, lekko "uśredniony" ale nie ma co się czepiać. Niestety - im bardziej w górę tym słabiej. Środek to taka dziwna kombinacja - równoczesnie lampowo "podgrzany" i trochę wypchnięty do przodu, zwłaszcza wokale i główne źródła jak dęciaki ale równocześnie ogólne wrażenie przytłumienia i pogubienia połowy detali. Góra to już w ogóle - wygładzona jak krótko ścięty trawnik, gra jak zza papierowej ściany. Na ma900 ta ściana nieco cieńsza, jest nieco lepiej.

Owszem, jest ciepło, i miło. Nic nie zakłuje bo nie może - tu nawet blachy tracą metaliczny atak i wybrzmienie i są kleistym cykaniem, raczej w tle.

Ogólnie bez korekcji wszysto to takie zamulone, kleiste, nieco sztuczna stereofonia. ma900 z lepszą dymaniką - jakby bardziej "chciał" pograć mocniej.

Za to przypuszczam ze całkiem ciekawie i fajnie  to mogłoby zagrać z kolumnami jasno grającymi(jak nowe serie Jamo) albo efekciarskimi, z podbitą górą i basem(jak starsze Triangle).

Na pewno nie są to piece do neutralnych kolumn. Na pewno nie do szybkiego, agresywniejszego grania.

 

Ja posiadam ma 900 z głośnikami niemieckiej firmy IQ 4180at  z lat 90 doradzono mi żeby kupić coś z przetwornikami vifa no stało się kolumny pasują świetnie może w ten weekend kupie 5180at to niby jest jeszcze lepsze 😀 a po wymianie lamp wszystkie pasma się polepszyły 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Wito76 napisał:

 

Tak więc chłopaki, dogadajcie się między sobą, kto chętny i jeden z was (posiadacz konta ebay) niech zrobi zamówienie, no taka propozycja do przemyślenia.

received_301046915386644.jpeg

received_356857389236318.jpeg

Dobry pomysł, jakby co to ja jestem chętny, ale nie mam konta na ebay oraz co najważniejsze konta PayPal. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Nowy123 napisał:

Dobry pomysł, jakby co to ja jestem chętny, ale nie mam konta na ebay oraz co najważniejsze konta PayPal. 

Ja miałem i zlikwidowałem boję się go zakładać. 

21 minut temu, Nowy123 napisał:

Dobry pomysł, jakby co to ja jestem chętny, ale nie mam konta na ebay oraz co najważniejsze konta PayPal. 

Ja miałem i zlikwidowałem boję się go zakładać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie chodzi o oszczędności na przesyłce,  bo to byłby kłopot dla zamawiającego, musiałby przecież to przepakować i rozsyłać. Jak dla mnie wystarczy że ktoś zamówi z dostawą na mój adres i zapłaci, wcześniej oczywiście ja przeleję jemu kasę,  gdyby się okazało że będzie jakaś nawet dopłata to wtedy już mój problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Nowy123 napisał:

To już nie chodzi o oszczędności na przesyłce,  bo to byłby kłopot dla zamawiającego, musiałby przecież to przepakować i rozsyłać. Jak dla mnie wystarczy że ktoś zamówi z dostawą na mój adres i zapłaci, wcześniej oczywiście ja przeleję jemu kasę,  gdyby się okazało że będzie jakaś nawet dopłata to wtedy już mój problem.

Dobry pomysł. Ja też bym tak chciał. Tylko czy będzie jakiś życzliwy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.01.2022 o 23:06, MirekZabrze napisał:

Wymiana jest prosta. Odkrecasz śrubki obudowy (bez frontu), zdejmujesz obudowę, odkrecasz dwie śrubki od płytki na której osadzona jest obudowa i gniazda lamp, odkręcona płytkę delikatnie odsuwasz od panelu frontowego, odkrecasz dwie śrubki obudowy lamp, zdejmujesz obudowę i masz dostęp do lamp.. wyjmujesz, wkładasz nowe, skręcasz..

F8181B3B-9AAA-4490-8F22-0B0001CAF4DD.jpeg

22554F29-FC5C-4E00-8D71-4DFD4E137CA9.jpeg

Ta płytka na której znajduje się obudowa lamp i lampy, trzyma się tylko na tych dwóch śrubkach? Podczas odchylania jej,  aby zdjąć tę obudowę, idzie lekko czy jest w coś wpięta? A te dwie zalakowane na czerwono od góry to co to jest? I ta jedna obok tej zalakowanej to trzyma panel przedni?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.01.2022 o 09:50, Wito76 napisał:

No to trochę jednak inna liga niż tytułowy MR 780. Porównasz cokolwiek do 30stki? Dużo lepiej gra? A może remis chociaż? 

Wizualnie ten RV3 to pierwsza liga, mega wygląda. 

Czy inna liga to nie wiem, wygląda inaczej ;) .
Jednak co do walorów akustycznych to przyznam, że trochę mnie rozczarował. Na początku wręcz myślałem, że jest uszkodzony bo to niemożliwe żeby aż tak źle grał. Później trochę się wygrzał, ja przywykłem ... jak z kobietą - ładnej więcej wybaczamy 😉... ale to i tak nie tak jakbym chciał.

Dziś przyszły porządne lampki... to nie ten wzmacniacz... tak jakbym go zmienił. Poprawie uległo dosłownie wszystko. Pracują dopiero jakieś 3godz. ale teraz mogę powiedzieć, że zostanie u mnie na dłużej ;)
Jak z kobietą, nie dość że piękna to jeszcze da się jej słuchać 🙂.

Do tego jak Ty to piszesz, tupię nogami, bo jutro przyjdzie nowy DAC... już się nie mogę doczekać 😫.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Paweł7 napisał:

Czy inna liga to nie wiem, wygląda inaczej ;) .
Jednak co do walorów akustycznych to przyznam, że trochę mnie rozczarował. Na początku wręcz myślałem, że jest uszkodzony bo to niemożliwe żeby aż tak źle grał. Później trochę się wygrzał, ja przywykłem ... jak z kobietą - ładnej więcej wybaczamy 😉... ale to i tak nie tak jakbym chciał.

Dziś przyszły porządne lampki... to nie ten wzmacniacz... tak jakbym go zmienił. Poprawie uległo dosłownie wszystko. Pracują dopiero jakieś 3godz. ale teraz mogę powiedzieć, że zostanie u mnie na dłużej ;)
Jak z kobietą, nie dość że piękna to jeszcze da się jej słuchać 🙂.

Do tego jak Ty to piszesz, tupię nogami, bo jutro przyjdzie nowy DAC... już się nie mogę doczekać 😫.

Wiesz, albo ładna albo mądra :). No tak mówią przynajmniej.  Co tam za lampy w oryginale siedzą i na co zmieniłeś? A tak w ogóle to mógłbyś mi odpisać na wiadomość co ci napisałem na priv. Nie tu, tam. 🙂

 

Edytowano przez Wito76
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wito76 napisał:

Wiesz, albo ładna albo mądra :). No tak mówią przynajmniej.  Co tam za lampy w oryginale siedzą i na co zmieniłeś? A tak w ogóle to mógłbyś mi odpisać na wiadomość co ci napisałem na priv. Nie tu, tam. 🙂

 

Były Electro-Harmonix ....
Teraz TOSHIBA 5963 NOS z 65r.
Tam zapomniałem hasła i próbując odgadnąć zablokowałem sobie konto ale już dzięki uprzejmości jednego moderatora udało się odzyskać. Zaraz sprawdzę tam pocztę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Paweł7 napisał:

Czy inna liga to nie wiem, wygląda inaczej ;) .
Jednak co do walorów akustycznych to przyznam, że trochę mnie rozczarował. Na początku wręcz myślałem, że jest uszkodzony bo to niemożliwe żeby aż tak źle grał. Później trochę się wygrzał, ja przywykłem ... jak z kobietą - ładnej więcej wybaczamy 😉... ale to i tak nie tak jakbym chciał.

Dziś przyszły porządne lampki... to nie ten wzmacniacz... tak jakbym go zmienił. Poprawie uległo dosłownie wszystko. Pracują dopiero jakieś 3godz. ale teraz mogę powiedzieć, że zostanie u mnie na dłużej ;)
Jak z kobietą, nie dość że piękna to jeszcze da się jej słuchać 🙂.

Do tego jak Ty to piszesz, tupię nogami, bo jutro przyjdzie nowy DAC... już się nie mogę doczekać 😫.

Co za dac jeśli można wiedzieć też myślę o kupnie dac do ma900

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Nowy123 napisał:

Przy wyciąganiu lamp jakieś wskazówki? Wychodzą lekko do góry, czy trzeba coś manewrować? Nowe po prostu wcisnąć,  trzeba jakąś regulację przeprowadzać czy można od razu włączyć po skręceniu?

Ciężko wychodzą.. ja podtrzymalem jedna ręka gniazdo, druga wyciągałem lampe. Delikatnie ruszasz nią na boki żeby wyszła. Włożenie jest już banalne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...