Skocz do zawartości

prośba o profesjonalną podpowiedź o zestaw stereo


Dominik Krawczyk

Recommended Posts

witam szanownych forumowiczow

chciałbym poprosić o doradzenie w kwestii doboru mojego pierwszego systemu stereo. 

zestaw niestety będzie stał w dość niekorzystnym miejscu gdyż jest to otwarty salon, więc domyślam się że kwestie akustyki mogą być trudne do ogarnięcia...

Zestaw powinien być nowy, kwota to okolice 6000 PLN (Max 7500)

Źródło dźwięku to streaming. 

Muzyka niestety dość szerokie spektrum. od klasyki rocka typu gunsi, metalica, pink floyd, rhcp, uwielbiam tez koncerty akustyczne i z orkiestrami symfonicznymi, muzykę filmową, ale I aktualnie popularnych wykonawców typu ed sheeran, Andrea bocelli, sarah brightman...

 

kolumny mają stać tak jak zaznaczyłem na pliku, ok 2 m od siebie, przy ścianie. miejsce odsłuchu ok 3m od nich (narożnik, tak jak rowneiz zaznaczylem). 

Do tej pory wydawało mi się że szukam bardziej ciepłego brzmienia, z nieprzesadzonym ale wyraźnym basem. natomiast w salonie denona posłuchalem canton   chrono 509.2 I mnie zaskoczył bardzo pozytywnie. kolumny stały przy ścianie ( nie było to w pokoju odsluchowym tylko na sklepie) nie dudnil bas, a utwór (Unforgiven metallici) idealnie zagrany, membrany dawały radę przy szybkich przejściach. natomiast nie wiem jakby się zachowywały te kolumny przy choćby płycie z orkiestrą symfoniczną, czy nie byłyby "zbyt metalowe"... wybaczcie ładnie zwroty... fantomy byly podpiete do marantza bodajze 6006.

słuchałem też oberonow 5 i zensorow 7 ale dudnily mi za bardzo basem co obawiam się że ze względu na bliskość ściany miałoby I miejsce u mnie. cantony miały  wylot jakby w podstawie. 

 

przyznam się szczerze że przeczesujac Internety I różne fora wydawało mi się że już wiem co chce ale to wszystko jest na papierze... 

Osobiście myślałem I takich kolumnach (oprócz tych cantonow które rozwazam)

Heco Aurora 700

KEF Q750

Ale też biorę pod uwage choćby PolkAudio RTI A7 (choć budżet już wyzszy) 

 

co do wzmacniacza to przemawia do mnie jakoś Yamaha RN 803D lub Onkyo TX 8270 gdyż tak jak mówiłem źródłem dźwięku będzie przede wszystkim streaming czyli Spotify. 

Ale w zasadzie będzie podpięty do TV kablem optycznym A tam jest ta aplikacja więc po zastanowieniu się stwierdzam że może nie jest to najważniejsza funkcja... 

 

Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny. 

pozdrawiam

 

 

20190101204843.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dominik Krawczyk napisał:

natomiast w salonie denona posłuchalem canton   chrono 509.2 I mnie zaskoczył bardzo pozytywnie.

Nie wiem jak długo słuchałeś tych kolumn , ja po pierwszych dziesięciu minutach piałem z zachwytu nad detalicznością , szybkością przekazu , po pół godzinie już nie mogłem słuchać , jak to się mówi w żargonie audio " krew z uszu". Nie przekreślam tych kolumn, radzę tylko przed zakupem ich nieco dłużej posłuchać.

32 minuty temu, Dominik Krawczyk napisał:

co do wzmacniacza to przemawia do mnie jakoś Yamaha RN 803D

Sądzę , że będzie ok. a kolumny dobiorą Ci koledzy z branży.

41 minut temu, Dominik Krawczyk napisał:

KEF Q750

Moim zdaniem dobry wybór , ale niezbędny jest odsłuch , najlepiej w swoim pomieszczeniu , w salonach audio wszystko będzie grało inaczej niż u Ciebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym miejscu powinieneś postawić dwa panele akustyczne wolnostojące to po pierwsze do okna trzeba będzie włożyć jakiś panel tłumiący rozpraszający najlepiej będzie wrzucić to w program i zobaczyć gdzie masz fale odbijające chodzi o dwa pierwsze odbicia.
A jeżeli chodzi o kolumny to wybór jest długi i szeroki.
Pylon diamond 25
Monitor audio silver 6
bez różnicy czy kupisz jedno czy drugie
Mógłbyś do zestawu podłączyć jeszcze wzmacniacz lampowy to wszystko zmieni
fezz audio Silver Luna
Proponuję poszukać coś w używanym sprzęcie
bo nie musi być nowy Pamiętaj tylko żeby dać trochę grubsze przewody z czystej miedzi
Jeżeli o chodzi o streaming polecam tidala hi fi
jakiś odtwarzacz sieciowy na przykład na kościach 32bit ESS Sabre ja na przykład Uwielbiam te przetworniki za analityczny dźwięk
No to już masz jakiś obraz w wielkim skrócie
jeszcze potrzebujesz 4 pułapki basowe
No i wtedy możesz się cieszyć bardzo pięknym dźwiękiem Pozdrawiam70db7a1e21de733106d2770ce941da02.jpg

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Przede wszystkim musisz się zastanowić nad jednym. Czy chesz wzmacniacz czy amplituner stereo.

Pierwsza opcja będzie grała lepiej ale będzie droższa.

Tutaj proponuję Marantza PM 6006 + NA 6006. Ewentualnie Pioneer A50 + N50AE

Jeśli chodzi o amplituner to tu zdecydowanie Yamaha RN803D

Co do kolumn. Jeśli podobały Ci się Chrono od Canto na sprawdź Magnaty 757 - rewelacja!

Heco są cieplejsze ale to bardzo dobre, tanie kolumny. W gre wchodzą także nowe Oberony 7 czy jaśniejsze Monitor Audio Bronze 6.

Zapraszam na odsłuch i po wypożyczanie sprzetu.

 

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi, krótkie komentarze i kolejne pytania:

 

 

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

Nie wiem jak długo słuchałeś tych kolumn , ja po pierwszych dziesięciu minutach piałem z zachwytu nad detalicznością , szybkością przekazu , po pół godzinie już nie mogłem słuchać , jak to się mówi w żargonie audio " krew z uszu". Nie przekreślam tych kolumn, radzę tylko przed zakupem ich nieco dłużej posłuchać.

Sądzę , że będzie ok. a kolumny dobiorą Ci koledzy z branży.

Moim zdaniem dobry wybór , ale niezbędny jest odsłuch , najlepiej w swoim pomieszczeniu , w salonach audio wszystko będzie grało inaczej niż u Ciebie.

 

Masz racje Tomku, sluchalem około 10 minut i stad moje zachwyty. Ta detaliczność była niesamowita. Ale jakbym miał tak sluchac dluzej to chyba bym podzielil Twoje zdanie co do krwotoku z uszu ;) Czytalem ze ta Yamaha jest zaskakująco dobrze zrobiona, a do tego opcja korekty z mikrofonem w przypadku mojego pomieszczenia czyli sporej przestrzeni po lewej może być kluczowa. A jak te Kefy przy scianie mogą stać?

 

 

7 godzin temu, Wooke napisał:

w tym miejscu powinieneś postawić dwa panele akustyczne wolnostojące to po pierwsze do okna trzeba będzie włożyć jakiś panel tłumiący rozpraszający najlepiej będzie wrzucić to w program i zobaczyć gdzie masz fale odbijające chodzi o dwa pierwsze odbicia.
A jeżeli chodzi o kolumny to wybór jest długi i szeroki.
Pylon diamond 25
Monitor audio silver 6
bez różnicy czy kupisz jedno czy drugie
Mógłbyś do zestawu podłączyć jeszcze wzmacniacz lampowy to wszystko zmieni
fezz audio Silver Luna
Proponuję poszukać coś w używanym sprzęcie
bo nie musi być nowy Pamiętaj tylko żeby dać trochę grubsze przewody z czystej miedzi
Jeżeli o chodzi o streaming polecam tidala hi fi
jakiś odtwarzacz sieciowy na przykład na kościach 32bit ESS Sabre ja na przykład Uwielbiam te przetworniki za analityczny dźwięk
No to już masz jakiś obraz w wielkim skrócie
jeszcze potrzebujesz 4 pułapki basowe
No i wtedy możesz się cieszyć bardzo pięknym dźwiękiem Pozdrawiam70db7a1e21de733106d2770ce941da02.jpg

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka
 

Wooke, dzięki za odpowiedz. Nie znam tych kolumn które piszesz ale widze ze one naleza już do droższych pozycji... Ze względu na sposób finansowania musze mieć sprzet nowy wiec powiedzmy ze to nie jest dużym problemem nawet tysiąc więcej, o ile jakość jest faktycznie zauwazalna. kompletnie się nie znam na lampach i nie wiem jak wygląda potem obsluga. Na pewno dźwięk będzie ciekawy ale nie wiem czy jestem godzien ? Co do streamingu w Spotify mam próbkowanie 320kb/s wiec na moje uszy wystarczy spokojnie. 

 

Co do paneli nie ma szans niestety... naet nie będę mówił żonie że na srodku pokoju postawie takie ładne panele, które troszkę nam stół zasłonią... :D i tak już wywalczyłem wstawienie 2 metrowych kolumn a nie przecież tak samo grającego pięknego soundbara JBL :D 

 

Czy mógłbyś mi przybliżyć temat pułapek basowych czym są i gdzie mogę je postawić? Czy one zniwelują pogłos basu jak będą kolumny z tylnym basreflexem do ściany przysunięte?

 

Wybacz laickie pytania...

 

3 godziny temu, S4Home napisał:

Witaj,

 

Przede wszystkim musisz się zastanowić nad jednym. Czy chesz wzmacniacz czy amplituner stereo.

Pierwsza opcja będzie grała lepiej ale będzie droższa.

Tutaj proponuję Marantza PM 6006 + NA 6006. Ewentualnie Pioneer A50 + N50AE

Jeśli chodzi o amplituner to tu zdecydowanie Yamaha RN803D

Co do kolumn. Jeśli podobały Ci się Chrono od Canto na sprawdź Magnaty 757 - rewelacja!

Heco są cieplejsze ale to bardzo dobre, tanie kolumny. W gre wchodzą także nowe Oberony 7 czy jaśniejsze Monitor Audio Bronze 6.

Zapraszam na odsłuch i po wypożyczanie sprzetu.

 

Piotr

Piotr - zastanowiłem się - i odpowiedź brzmi: nie wiem :D 

 

Z racji pomieszczenia myślałem że amplituner będzie w stanie zrobić korektę problematycznego pomieszczenia... 

Co do kolumn, po przeanalizowaniu chyba z Cantona będę rezygnował ze względu na zbyt wielką detaliczność właśnie. 

Oberonów i Monitorów nie znam. Czy gdzieś w wielkopolsce można odsłuchać kolumn u Was? Jak jest ze zrobieniem odsłuchów u mnie? Czy współpracujecie może z jakimś leasingodawcą? 

 

 

 

Bardzo Wszystkim dziękuję za odpowiedzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dominik Krawczyk napisał:

Z racji pomieszczenia myślałem że amplituner będzie w stanie zrobić korektę problematycznego pomieszczenia... 

Nie liczyłbym zbytnio na to , ale możesz sam dopasować dźwięk do upodobań.

4 godziny temu, Dominik Krawczyk napisał:

Czy mógłbyś mi przybliżyć temat pułapek basowych czym są i gdzie mogę je postawić? Czy one zniwelują pogłos basu jak będą kolumny z tylnym basreflexem do ściany przysunięte?

Pułapka basowa wygląda tak / dwa razu się zastanów nim to zdjęcie pokażesz żonie :) /, powinna być i tak teraz mam do sufitu , a czy coś zmienia ? Nie ma reguły , w każdym pomieszczeniu będzie inaczej.

IMG_2198.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, audiowit napisał:

Czizas, gramofon na subwooferze !

Gwarantuję , że jest mu bardzo dobrze. Sub. nie jest na automacie , jest na co dzień wyłączony, ale nim go tam postawiłem  też miałem obawy , sprawdziłem na włączonym i nic się nie dzieje . To chyba zasługa budowy suba. bydle waży 60 kg. jest zbudowany pancernie.

14 minut temu, audiowit napisał:

Ta na zdjęciu może nic nie zmienić, albo naprawdę niewiele.

Masz rację , wiem , że nie są profesjonalne, ale tylko takie przeszły :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Z wykresu wygląda że w niższych tonach jest lepiej niz przy tej twojej

A , takie też mam, i może wg. wykresu ..... a realnie to sam już nie wiem czy to działa czy nie. W pierwszym momencie po postawieniu w rogach pomieszczenia wydawało mi się , że słyszę zmiany w basie , szczególnie w KD. ,natomiast teraz " głowy bym nie dał" :) 

IMG_2418.JPG

9 godzin temu, Dominik Krawczyk napisał:

A jak te Kefy przy scianie mogą stać?

Generalnie to żadna kolumna nie powinna stać dosunięta do ściany, ale teoria teorią, a realia życia codziennego skazują nas na kompromisy. Na co dzień jak słuchasz w tle mogą być przy ścianie , jak z przysłowiową lampką wina zechcesz delektować się muzyką i trunkiem, zawsze można je wysunąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pboczek napisał:

Zrezygnuj, przecież to bez sensu tak się oszukiwać. Wystaw w dziale sprzedam albo ja wezmę za koszty przesyłki ...

Stary , nie po to walczyłem z żoną przez dwa tygodnie, by móc to wstawić, by je teraz wywalić :) Wolę już się oszukiwać , jakoś to przeżyję , nie to bym był jak pies ogrodnika ... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Wooke napisał:

Jak masz dobre kolumny to nigdy nie jest za mało basu

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka
 

Grube uproszczenie, niestety. Nawet bardzo dobre kolumny mogą zagrać bardzo słabo w pewnych okolicznościach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że się nie poddajesz więc Chodzi o to że jak jest pokój jest za mało to ciężko uzyskać bas ponieważ fala basowa ma bardzo długi metraż rozchodzenia się tak to Nazwijmy jak dobrze pamiętam to chyba ta fala ma długość 3 m czy coś w tym rodzaju was też możemy czuć a niekoniecznie słyszeć i dlatego wydaje nam się że on jest albo go nie ma

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wooke napisał:

Widzę że się nie poddajesz więc Chodzi o to że jak jest pokój jest za mało to ciężko uzyskać bas ponieważ fala basowa ma bardzo długi metraż rozchodzenia się tak to Nazwijmy jak dobrze pamiętam to chyba ta fala ma długość 3 m czy coś w tym rodzaju was też możemy czuć a niekoniecznie słyszeć i dlatego wydaje nam się że on jest albo go nie ma

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka
 

Nie rozumiemy się. Dobrej nocy. Idę mecz obejrzeć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 2.01.2019 o 07:12, S4Home napisał:

Witaj,

 

Przede wszystkim musisz się zastanowić nad jednym. Czy chesz wzmacniacz czy amplituner stereo.

Pierwsza opcja będzie grała lepiej ale będzie droższa.

Tutaj proponuję Marantza PM 6006 + NA 6006. Ewentualnie Pioneer A50 + N50AE

Jeśli chodzi o amplituner to tu zdecydowanie Yamaha RN803D

 

jedno pytanie, poprawcie jeśli źle myślę i z jakiegoś powodu to nie jest dobry pomysł...

 

skoro PM 6006 gra lepiej niż Yamaha RN803D, to czy dobrze myślę że jesli moim glownym zrodlem dzwieku jest streaming, to moge do marantza podpiac na poczatek TV optycznym kablem, mając na nim zainstalowana aplikację Spotify ustawiona dla jakości dźwięku probkowanie 320kb/s (czyli Spotify HiFi) czy też jest jakis powod że ta idea jest glupia idea? chodzi mi o to że w ten sposób przybliże się znacznie do lepszego sprzętu w krótszym czasie ? A potem ewentualnie stwierdze że rozbuduje system o jakiegoś NADa czy CD... czy tez takie zrodlo dźwięku to samo zlo i nie ma sensu (tylko nie wiem czemu...) 

 

ponoć nie ma głupich pytań - niemniej jednak jeśli to pytanie ma prawo do takich się zaliczyć to przepraszam ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dominik Krawczyk Wiesz w audio ważne są szczegóły, czasem oddzielenie poszczególnych stopni zasialania ma olbrzymie znaczenie dla jakości dźwięku. Pewnie stąd obawa że w telewizorze gdzie głównym zadaniem jest wyświetlanie obrazu wraz z jako takim dźwiękiem istnieje małe prawdopodobieństwo że te wszystkie dobre praktyki audio zostały użyte. Wiele osób także wypowiadało się o własnych odsłuchach przy użyciu telewizora które nie do końca ich satysfakcjonowały ale byli i zadowoleni.

Według mnie kupno lepszego brzmieniowo wzmacniacza ma sens oczywiście z dobrze dobranymi kolumnami.

Źrodlem w pierwszym kroku może przecież być ten telewizor albo zakupiony Chromecast Audio za niewiele ponad 100pln. Mając taki zestaw grasz sobie spokojnie powoli szukając dobrego źródła. Tutaj wszyscy chcą Ci bardzo pomóc w zadanym budżecie i stad jakieś propozycje których nie rozumiesz - są one kompromisem jakość/cena. Tak szczerze mówiąc niewiele domowych zestawów to te „bezkompromisowe” na takie potrzebne są naprawdę potężne pieniądze ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...