Skocz do zawartości

Nauka pod kątem elektroniki w audio


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Szukam dobrego źródła wiedzy do dogłębnego zrozumienia działania elektroniki w Audio. Zabawa w głośniki, słuchawki i wzmacniacze trzyma mnie już od kilku lat i za kilka następnych planuję przeprowadzkę "na swoje" z pomieszczeniem przeznaczonym tylko i wyłącznie pod stereo. Audio-zabawa bardzo mnie cieszy i dostarcza sporo frajdy, ale jedno od dawna mnie zastanawia. Są to ceny elektroniki. Na przykład DAC. Zamienienie sygnału cyfrowego na analogowy to nie jest magia w XXI wieku, a koszty tranzystorów są niskie. Nie bardzo więc kumam, czemu niektóre firmy liczą sobie za DAC 5k, 10k, czy 15k PLN. Do mojego sceptycyzmu dochodzi jeszcze fakt, że Markowy DAC za kilka k PLN nie "gra" jakoś lepiej od karty dźwiękowej do PC za kilka setek. Zaryzykowałbym też stwierdzenie, że słuch mam dobry. W wieku 30 lat bez problemu słyszę 20kHz i jestem w stanie w ślepym teście określić, kiedy podbite są wokale o 2-3dB. A kompletnie nie jestem w stanie rozpoznać, czy w ślepym teście mam podpięty jako źródło CD, DAC z USB czy PC (reszta toru ta sama). Stąd też mam taką swoją teorię, że dlatego producenci audio przestali oferować sprzętowe equalizery, bo te pozwoliłby by grać dobrym kolumnom ze średniej półki zbyt podobnie do tych z linii premium z jednym zerem więcej w cenie.

 

No i właśnie stąd moje pytanie. Z wykształcenia jestem informatykiem, z zawodu programistą i dobrze rozumiem świat cyfrowy. Wiem, co to próbkowanie, dyskretyzacja, itd. Nie wiem natomiast, jak to działa pod kątem fizyki. Konwersja prądu zmiennego z sieci na stały w torze audio, wzmacnianie sygnałów, przewodnictwo dziurowe, kondensatory bipolarne i inne są to tematy obco mi brzmiące. Oglądałem sporo odcinków na YT z kanału "Reduktor Szumu" oraz "RS elektronika". Bardzo fajne i w tym kierunku, ale szukam czegoś znacznie dokładniejszego. Tak, abym umiał zbudować własny DAC czy wzmacniacz audio oraz powiedzieć, że ten jest dobry, bo to i tamto. Chciałbym móc umiejętnie ocenić, czy dany sprzęt audio faktycznie jest warty swojej ceny i dlaczego.

 

Czy jest coś, co polecacie do nauki? Mogą to być materiały online, książki czy nawet studia podyplomowe (tylko Wrocław).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, kolego... Cel sobie postawiłeś dość ambitny. Widzę jednak, że masz na uwadze odleglejszy horyzont czasowy do jego osiągnięcia, skoro piszesz nawet o studiach - i słusznie ;). Ale jak są chęci... Trzymam kciuki. Jeżeli chodzi o literaturę, pozycją moim zdaniem wartą uwagi, a wręcz konieczną do przestudiowania, aby mieć ogólne rozeznanie w temacie, jest bez wątpienia "Sztuka elektroniki" Horowitz, Hill - 2 tomy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.01.2019 o 02:26, Karister napisał:

Nie bardzo więc kumam, czemu niektóre firmy liczą sobie za DAC 5k, 10k, czy 15k PLN

Jako programista wiesz zatem, że włożenie własnych algorytmów w układ (procesor) programowalny kosztuje dużo więcej niż sam układ. Patrz co robi konstruktor i inżynier Watts. Jego Chord Hugo 2 to dzieło sztuki w tej materii. Jak chcesz uczyć się elektroniki zacznij może od zabawy w projektowanie filtrów RC np. dolnoprzepustowych Link. Bawiąc się ogarniesz coraz to więcej materiału. Polecam na początek mobilną aplikację na andka Elektrodroid. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...