Skocz do zawartości

Onkyo TX RZ 810 i Dali Oberon 7 - jakie kable


Epmkk

Recommended Posts

Witam,

stałem się posiadaczem zestawu Onkyo TX RZ 810 i Dali Oberon 7 (do wyboru miałem jeszcze Klipsch RP 6000F) Po podłączeniu wszystkiego w domu mam wrażenie, że scena stała się węższa oraz brakuje tonów niskich. Zestaw mam podłączony zwykłymi kablami Acoustique Quality 640. Zastanawiam się czy to nie wina kabli. 

Zestaw obecnie gra jedynie w stereo. W przyszłości rozbudowa o pełne KD. 

Z góry dzięki za poradę i pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

kable oczywiście dają pewne możliwości dopasowania brzmienia, ale nie licz na to, że po zmianie okablowania będziesz miał wyraźnie więcej basu i szerszą scenę, są to raczej subtelna różnice. Onkyo jest wzmacniaczem o raczej szybkim, mocnym ale krótkim basie, jeśli wymagasz głębszego, mocniejszego basu i lepszej sceny, trzeba było posłuchać np. Denon AVR-X4500H, Marantz SR6013. Są także kolumny, które wyraźniej eksponują bas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wina kabli. A amplitunera denon nie dobiera się do kolumn dali.

Przede wszystkim sprawdź ustawienia. 

Wyłącz suba w opcjach oraz pozostałe kolumny. Odległość daj na 1m mimo że masz inną. Możesz dać nawet mniej. Pobaw się ustawieniem. Włącz ekstra bas. 

Pamiętaj że to amplituner kina domowego.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam jak napisałem Onkyo tx rz 810 więc pytanie czy ten amplituner zagra ładniej właśnie z Dali Oberon 7? Dla mnie wydaje się, że jest za mało basu średnie ok, wysokie ok. Scena mało przestrzenna. Słucham jedynie w stereo (brak pełnego 5.1) i z wyłączonym SUBem - opcja pure audio czyli czysty dźwięk jaki wychodzi z aplitunera bez żadnych "dodatków". 

Chciałem wymienić kable na inne - czy ma to sens, czy te, które wymieniłem nie są takie złe?

Czy ten amplituner lepiej zagrałby z Klipsch RP 6000F? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Epmkk napisał:

Dla mnie wydaje się, że jest za mało basu średnie ok, wysokie ok. Scena mało przestrzenna.

A jak kolumny są ustawione względem ściany, jakie pomieszczenie? Może stoją za blisko? Bass reflex mają z tyłu, to może mieć znaczenie...

Poza tym to dość nowy model, pewnie nie przegrał jeszcze 100 godzin?

Edytowano przez dannon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoją 50 CM od ściany. Przegrały około 6h. Pomieszczenie 25m2. Stół. Komoda narożnik. Głównie chodzi również o budowanie sceny. Mam wrażenie że dźwięk jest taki scentralizowany.  Stad moja sugestia odnośnie kabli. 

Drugi pomysł był właśnie nad Klipsch rf6000. Jednak jakościowo Dali w dźwięku wydawały się mi pelniejsze chociaż ucha audiofila nie mam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam im szansę. Jakie pozostałe elementy to kompletnego 5.1.2 sugerujecie? Pytam się na przyszłość jakbym pozostał przy DALI. Interesuje mnie rozwiazanie oparte na Dolby Atmos. Kolumna centralna jak i stereo 4.10m od miejsca odsluchu. Atmos mogę powiesić nad kolumnami frontowymi lub nad miejscem odsluchu. Nie mogą to być jednak głośniki stricte sufitowe. Tylko wieszane bądź stawianie na kolumnach frontowych. 

Edytowano przez Epmkk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączam mocno poglądowy schemat pokoju. Przestrzeń 4x5m. Obok linii pokazane są orientacyjne odległości. Obecnie posiadam prosty sub jamo 210, ale wyłączony jest z odsłuchu stereo. Czy warto go włączyć? Czy takie jego umiejscowienie jest odpowiednie? Dosunięty jest do samej ściany i jest tak za kolumną po jej prawej stronie.

Same kolumny są odsunięte od ściany na około 50cm - wczoraj mierzone. Scenę zasłania trochę stół po prawej stronie pokoju.

 

pokój.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko rozmieszczenie jest ok. Daj im się wygrzać i będzie dobrze.

Ewentualnie jeśli masz możliwość podłączenia wzmacniacza stereo (pożyczynia?), to możesz spróbować.

Jeżeli by to zdało egzamin, kombinuję tak: zakupić wzmacniacz stereo (używany?) i podłączyć go to front preout (masz w swoim ampli). Drugi wzmacniacz może być chyba automatycznie załączany przez gniazdo trigger. Jak w przyszłości kupisz resztę głośników (a trochę końcówek masz), to będziesz miał dedykowny wzmak na fronty. Ale nie piszę tego z doświadczenia! Branża, czy to dobry pomysł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Znalazłem ciekawy materiał o podłączaniu kabli głośnikowych. Pewnie nie pomoże w Twoim konkretnym przypadku, ale porusza ciekawe kwestie spadku mocy na basie:

Co ciekawe słuchając kanału tego gościa dochodzę do wniosku, że na pytanie "jakie kable" jedyną słuszną odpowiedzią jest "miedziane i z odpowiednim przekrojem" - polecam playlistę Audiovoodoo ;)

A abstrachując od kabli to może pomóc:

 

Edytowano przez dannon
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to rozstawienie nie jest jednak dobre. Nie wiem na ile top schemat ale. Już przy skrajnym siedzeniu różnica w odległości jest inna pomiędzy frontami a Tobą. Co oznacza że im bardziej w lewo siadasz to problem się pogłębia.

Suba nie włączaj do stereo nie takiego. Bas jest odpowiedni kiedy w równym czasie dociera do słuchacza z obu kanałów. w Przypadku amplitunera AV warto się pobawić w Bi Amp.

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali Oberon 7 nie obsługują Bi Amp.  Odległość pomiędzy słuchaczem a lewą i prawą kolumną jest następująca 4m dla lewej i 4,20 dla prawej. Sub w stereo nie gra. 

Czy możecie polecić mi dobrą kolumnę centralną i tylne? Będę chciał rozbudować całość do 5.1 i powoli kalkuluje koszty. Pomieszczenie 25 m2. Rozłożenie jak na powyższym schemacie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Zapomniałem. 

Wyższe serie już tak.

Centralne. To jak nie do kompletu vokal i zensor 1 to polecam znacznie lepsze klipsch 440c i 240s. Świetnie spisują się też tyły monitor audio FX a centralny tannoy nawet z linii Mercury. 

Wiele osób nie akceptuje odrębnej firmy niż fronty jak jest u ciebie?

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem Dali Oberon 7 ze względu na lepsze właściwości dźwiękowe w stereo niż Klipsch.  Kolumny Klipscha wg mojej wiedzy są bardziej pod KD. Nie mam parcia, że pozostałe kolumny centralna i surround mają być tej samej firmy co Dali. Pierwotnie zastanawiałem się pod centralny Dali Opticon vocal - czy to lepszy wybór niż Klipsch 440c? 

Surround - nie mam tutaj preferencji - zależy mi na jakości surround i efektach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.01.2019 o 12:39, Epmkk napisał:

Pomysł Ciekawy. Pytanie jak to podłączyć, aby fronty zagrały na oddzielnym wzmacniaczu podłączonym do Onkyo TX RZ810. I jaki wzmacniacz był tutaj najbardziej pasował do tych kolumn. Dajcie znać.

 

Dzięki za pomoc.

Witam,

Ja aktualnie czekam na Onkyo M-5000R prosto od dystrybutora, końcówka będzie również współpracować z Onkyo RZ-810 przez wyjście front L/R pre-out.
Miałem możliwość posłuchać w domu kilkanaście różnych wzmacniaczy stereo, a kupiłem tego, którego jeszcze nie słuchałem :D
Za tydzień podzielę się moją opinią.

 

image.png.c0720222aa7e4b16bdf7f01e3706f078.png
Instrukcja obsługi Onkyo RZ-810.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...