Skocz do zawartości

Rotel A12


wilson

Recommended Posts

1 godzinę temu, S4Home napisał:

561 graj,ą zdecydowanie lepiej niż monitory.

W modelu 262 płaci się za wykonanie kolumn. bo jest lepsze niż w standardowych Tesi.

A co masz? Kolumny czy wzmak? Jeśli kolumny to sprawdź też NADa.

Pozdrawiam

Kolumny, wzmak juz zakupiony. Zastanawialem sie nad NADem c368, no ale bez odsłuchu to mozna sobie wybierac...;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.09.2019 o 09:24, Kashmir napisał:

Mam taka nadzieje, poniewaz ogranicza mnie budżet a indiany zostaly mi z poprzedniego zestawu (rn402d yamahy). Łaczyc je ze rotelem standardowo czy zostawic poprzednie polaczenie (bi-wire) tak jak mialem w tej "yamaszce"? 

Mam jeszcze jedna prośbe o pomoc w doborze odtwarzacza cd. Celuje w rotel cd11/14. Moze sa jeszcze jakies inne fajne alternatywy dla tego rotela a12? (np jakis cd do 1500 zł) czy lepiej faktycznie dorzucic pare stow do cd11 rotela? Muzyka ktorej slucham to miedzy innymi (Led zeppelin, Pink Floyd, David Gilmour, Mike Oldfield, Dio...stary dobry rock jak równiez Dead Can Dance) Nie mialem mozluwosciu odluchu, kupilem to w ciemno). Czy dokonal bardzo zlego wyboru do moich preferencji muzycznych?

Możesz bi-wire, możesz w singlu. To już własne preferencje. Sądzę jednak, że za wiele Ci to nie zmieni. Z tego co słyszałem od osoby, która już dysponuje CD 11, to nie ma istotnych różnic pomiędzy 14-stką a 11-stką. A w cenie kilka stówek...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Kilka miesięcy temu kupiłem wzmacniacz Rotela A12. Spodobała mi się jego muzykalność. Odsłuchowo porównywałem z NADem C368, który w moim odczuciu w porównaniu z Rotelem brzmiał dość "sucho". Dla mnie był to duży przeskok bo wcześniej od lat używałem wzmacniacza kina domowego Yamaha DSP A5, który zastąpiłem właśnie Rotelem. Z poprzedniego zestawu zostały mi kolumny Avance Omega 503, które chcę w najbliższym czasie zastąpić, bo przy Rotelu wyraźnie brakuje im i dołu i nieco górnego pasma. Może ktoś podpowie mi jakieś ciekawe kolumny do Rotela. Mój budżet to około 8 - 9 tysięcy za parę. Kolumny będą grać w salonie o nieregularnym kształcie o powierzchni ok. 21 metrów kwadratowych. Generalnie słucham głównie muzyki klasycznej w tym zwłaszcza barokowej, ale również instrumentalnej, nieraz starego soulu i r&b oraz jazzu. Lubię brzmienie ciepłe muzykalne ale nie rozmazane z wyraźnie rozróżnianymi instrumentami, z dobrze zaznaczonym ale nie dudniącym basem i nieostrą ale selektywną górą. Słuchałem Rotela z B&W 603 i było oczywiście lepiej niż moje stare choć niewiele używane Omegi, ale czegoś mi w tym brzmieniu jakby brakowało np. góra była chyba za ostra i jakby brakowało im nieco muzykalności. Jakieś propozycje? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

Mając na uwadze wszystko co wyżej napisałeś warto posłuchać kolumn Dynaudio Emit M30. Spokojne, muzykalne z dobrym basem i subtelną górą pasma.

Dziękuję za odpowiedź. Na pewno poważnie rozważę, choć mój problem polega na tym, że mieszkam w niewielkiej miejscowości z dala od dużych salonów audio i mogę mieć problem ze znalezieniem miejsca gdzie mógłbym odsłuchać. Zastanawia mnie określenie "spokojne", gdyż choć na ogół słucham dość łagodnej i harmonijnej muzyki, ale nie zawsze, dlatego zależy mi na jak najlepszej rozpiętości dynamicznej, bo nie lubię płaskiego dynamicznie dźwięku. Tak samo mam wątpliwości co do tego "subtelnego górą pasma", lubię jak góra jest wyraźna soczysta, ale nie zbyt metaliczna i przez to męcząca jak np. w słuchanych przeze mnie B&W 603. Ciekawi mnie również jak w tych kolumnach wygląda rozpiętość sceny, mając wybór wolałbym kolumny grające szeroką sceną stereofoniczną, a nie bardzo skoncentrowanym wąskim dźwiękiem. Inna kwestia, że ze względów zawodowych często słucham muzyki wieczorami, niezbyt głośno. Rzadko rozkręcam swojego Rotela na więcej niż 50 głośności i tu rodzi się pytanie czy Rotel poradzi sobie z rozruszaniem tych kolumn na niezbyt dużym levelu głośności. W końcu Emity M30 mają 200Watt RMS. Kolejna kwestia to to, że są to kolumny 4 Ohmowe, czy do Rotela nie byłyby lepsze kolumny 8 ohmowe,  które o ile się nie mylę są bardziej sugerowane? Ostatnia najmniej ważna dla mnie kwestia to wygląd, bo choć nie ukrywam, że najchętniej kupiłbym skrzynki w kolorze ciemnego drewna np. orzecha, to jestem w stanie z tego zamysłu zrezygnować w imię jak najlepszego brzmienia. Wiem, że mocno się rozpisuję i zadaję dużo pytań, ale chcę zdobyć jak najwięcej informacji zanim podejmę decyzję. :)

Jeszcze jakieś alternatywne propozycje forumowiczów będących na bieżąco z aktualną ofertą sprzętu hi-fi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Branża może Ci wypożyczyć kolumny i sprawdzisz je we własnych warunkach akustycznych bo odsłuchy w salonach nie są do końca miarodajne.

Dzisiaj kolumn 8Ω praktycznie nie ma bo większość z nich schodzi do 4Ω lub niżej, a Rotel daje możliwość podpięcia takich kolumn.

Kolumny B&W odsłuchane i już sam stwierdziłeś, że góra pasma Ci dokuczała a myślę iż cały zakres średnio-wysokotonowy i to już jest jakaś wskazówka.

Kolumny które zaproponowałem scenę mają dosyć szeroką i głęboką, a co do samej góry pasma to model wzmacniacza A12 powinien ją ładnie uzupełnić.

Odnośnie tej głośności to przy rozkręceniu np. do godziny 10 to powinno Ci to zupełnie wystarczyć, mają na uwadze jakie masz obecnie kolumny.

Jeśli chodzi o kolory tutaj nie ma dużego pola do popisu bo są tylko dwa kolory oklein czarny i biały, ale jak będą dobrze grały to chyba to przebolejesz.

Dnia 16.09.2019 o 15:15, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Różnic jest więcej, oba i nie tylko, były na dywaniku. 

 

Boguś odważysz się zarekomendować jakieś kolumny podłogowe do A12 w kwocie do 8-9K czy słuchałeś go tylko z B&W?

Ja miałem okazję go słuchać okazjonalnie, a jednak Ty lepiej go poznałeś dlatego pytam tak żeby kolega miał jakieś 3-4 kolumny do odsłuchu.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lysyrafal napisał:

Boguś odważysz się zarekomendować jakieś kolumny podłogowe do A12 czy słuchałeś go tylko z B&W?

Ja miałem okazję go słuchać okazjonalnie, a jednak Ty lepiej go poznałeś dlatego pytam tak żeby kolega miał jakieś 3-4 kolumny do odsłuchu.

hmmm.. chyba nie pomogę, w owym czasie szukałem właśnie wzmacniacza do Bowers i nie wiem co mógłbym polecić. no, chyba, że ..... Focal Aria 926

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

Branża może Ci wypożyczyć kolumny i sprawdzisz je we własnych warunkach akustycznych bo odsłuchy w salonach nie są do końca miarodajne.

Dzisiaj kolumn 8Ω praktycznie nie ma bo większość z nich schodzi do 4Ω lub niżej, a Rotel daje możliwość podpięcia takich kolumn.

Kolumny B&W odsłuchane i już sam stwierdziłeś, że góra pasma Ci dokuczała a myślę iż cały zakres średnio-wysokotonowy i to już jest jakaś wskazówka.

Kolumny które zaproponowałem scenę mają dosyć szeroką i głęboką, a co do samej góry pasma to model wzmacniacza A12 powinien ją ładnie uzupełnić.

Odnośnie tej głośności to przy rozkręceniu np. do godziny 10 to powinno Ci to zupełnie wystarczyć, mają na uwadze jakie masz obecnie kolumny.

Jeśli chodzi o kolory tutaj nie ma dużego pola do popisu bo są tylko dwa kolory oklein czarny i biały, ale jak będą dobrze grały to chyba to przebolejesz.

Boguś odważysz się zarekomendować jakieś kolumny podłogowe do A12 w kwocie do 8-9K czy słuchałeś go tylko z B&W?

Ja miałem okazję go słuchać okazjonalnie, a jednak Ty lepiej go poznałeś dlatego pytam tak żeby kolega miał jakieś 3-4 kolumny do odsłuchu.

Masz rację, wypożyczenie i odsłuch kolumn w docelowych domowych warunkach akustycznych byłoby najbardziej miarodajne, więc to opcja bardzo kusząca. Musiałbym się jednak dowiedzieć z kim, gdzie i na jakich warunkach to załatwić.  Z drugiej strony zaletą wizyty w dobrym salonie jest możliwość bezpośredniego porównania kilku alternatywnych produktów i wyboru najlepszej opcji. Problem w tym, że w moim rejonie (pomorze środkowe) nie znalazłem w internecie informacji o salonie audio, który dysponowałby Dynaudio Emit M30, a nie chciałbym zwłaszcza w obecnej sytuacji pandemicznej robić wycieczek na drugi koniec Polski, tym bardziej, że w grę wchodziłaby raczej tylko sobota. :) Gdzieś czytałem, że ten model kolumn niestety "nie grzeszy" jeśli chodzi o parametr sprawności i wymaga dosyć dużego prądu. Choć jestem miłośnikiem klasycznego wyglądu, wręcz retro, to jestem zdecydowany zrezygnować z kolorystyki na rzecz brzmienia, bo ono jest najważniejsze. Byle kolumny nie miały jakiegoś odjechanego futurystycznego wyglądu. Problem w moim przypadku polega między innymi na tym, że jako muzyk z wykształcenia i czynny instrumentalista, z nawyku, niejako automatycznie słucham muzyki w sposób analityczny, rozbijając scenę dźwiękową na poszczególne instrumenty, głosy itp. itd., co nie przeszkadza mi cieszyć się ogólną emocjonalną stroną całej sceny muzycznej. Dlatego przydałyby mi się kolumny szczegółowe, ale nie grające sucho i technicznie, muzykalne i oddające naturalną dynamikę muzyki.

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

hmmm.. chyba nie pomogę, w owym czasie szukałem właśnie wzmacniacza do Bowers i nie wiem co mógłbym polecić. no, chyba, że ..... Focal Aria 926

Wprawdzie mogę sobie pozwolić na przekroczenie zakładanego budżetu. Zresztą zbliża się Black Friday, co może napawać nadzieją na jakieś promocje cenowe. :) Ale czytając o Arii 926, boję się czy nie byłyby za mocne do mojego 21-metrowego salonu. Podobno wymagają ustawienia metr od ściany? A to u mnie mogłoby być niewykonalne. Pozdrawiam

A tak z ciekawości, jak byście scharakteryzowali np. o Elac Carina 247.4, albo o KEF Q950, względnie Bowers&Wilkins 704 S2?

Edytowano przez greg235
Dodanie treści
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, greg235 napisał:

A tak z ciekawości, jak byście scharakteryzowali np. o Elac Carina 247.4, albo o KEF Q950, względnie Bowers&Wilkins 704 S2?

Kef są ogromnymi kolumnami i takich chyba nie szukasz, a wyższy model B&W dużo nie zmieni jeśli chodzi o barwę brzmienia w stosunku do niższego modelu.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.11.2020 o 18:20, greg235 napisał:

Masz rację, wypożyczenie i odsłuch kolumn w docelowych domowych warunkach akustycznych byłoby najbardziej miarodajne, więc to opcja bardzo kusząca. Musiałbym się jednak dowiedzieć z kim, gdzie i na jakich warunkach to załatwić.  Z drugiej strony zaletą wizyty w dobrym salonie jest możliwość bezpośredniego porównania kilku alternatywnych produktów i wyboru najlepszej opcji. Problem w tym, że w moim rejonie (pomorze środkowe) nie znalazłem w internecie informacji o salonie audio, który dysponowałby Dynaudio Emit M30, a nie chciałbym zwłaszcza w obecnej sytuacji pandemicznej robić wycieczek na drugi koniec Polski, tym bardziej, że w grę wchodziłaby raczej tylko sobota. :) Gdzieś czytałem, że ten model kolumn niestety "nie grzeszy" jeśli chodzi o parametr sprawności i wymaga dosyć dużego prądu. Choć jestem miłośnikiem klasycznego wyglądu, wręcz retro, to jestem zdecydowany zrezygnować z kolorystyki na rzecz brzmienia, bo ono jest najważniejsze. Byle kolumny nie miały jakiegoś odjechanego futurystycznego wyglądu. Problem w moim przypadku polega między innymi na tym, że jako muzyk z wykształcenia i czynny instrumentalista, z nawyku, niejako automatycznie słucham muzyki w sposób analityczny, rozbijając scenę dźwiękową na poszczególne instrumenty, głosy itp. itd., co nie przeszkadza mi cieszyć się ogólną emocjonalną stroną całej sceny muzycznej. Dlatego przydałyby mi się kolumny szczegółowe, ale nie grające sucho i technicznie, muzykalne i oddające naturalną dynamikę muzyki.

Wprawdzie mogę sobie pozwolić na przekroczenie zakładanego budżetu. Zresztą zbliża się Black Friday, co może napawać nadzieją na jakieś promocje cenowe. :) Ale czytając o Arii 926, boję się czy nie byłyby za mocne do mojego 21-metrowego salonu. Podobno wymagają ustawienia metr od ściany? A to u mnie mogłoby być niewykonalne. Pozdrawiam

A tak z ciekawości, jak byście scharakteryzowali np. o Elac Carina 247.4, albo o KEF Q950, względnie Bowers&Wilkins 704 S2?

Odnoszę się wyłącznie do ostatniego zdania.

ELAC Carina, KEF Q950, B&W 704. To trzy różne konstrukcje. 

Elac -> Szybkość, precyzja, lekkie rozjaśnienie. Do tego dużo powietrza i lekkość

Kef -> Mocny bas, ale z bardzo dobrą kontrolą dzięki membranom biernym. Góra uspokojona z dużą ilością informacji

B&W -> Trochę twardy bas, zrównoważona góra, z mniejszą ilością szczegółów jak w przypadku Elaca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carina to super kolumna. Nigdy nie zrobi dobrego pierwszego wrażenia po odsłuchu 5 minutowym. Ale im dłużej słucha się tych kolumn tym banan na buzi rośnie.

9 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Elac -> Szybkość, precyzja, lekkie rozjaśnienie. Do tego dużo powietrza i lekkość

Kef -> Mocny bas, ale z bardzo dobrą kontrolą dzięki membranom biernym. Góra uspokojona z dużą ilością informacji

B&W -> Trochę twardy bas, zrównoważona góra, z mniejszą ilością szczegółów jak w przypadku Elaca.

Prawei się zgadzam. Ja jednak odbieram Bowersy za jaśniejsze kolumny. Szczegółów owszem jest mniej ale wyraźniejsze.

Rozumiem że możemy je odbierać inaczej. Tylko dodałem swoje 3 grosze :)

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Miras23 napisał:

Carina faktycznie jest fajna. Te smukłe wymiary zachęcają mocno do zakupu. Tam, jest jeszcze fajny model FS 267. Trochę droższy, ale z jeszcze lepszym wysokotonowym. Kiedyś miałem FS 247, -to jego następca widać.

Carina świetna kolumna . Ogólnie ELAC jest mało promowany a szkoda.Podobnie jak Canton - kompletnie zapomniany. Brałem je pod uwagę ale na razie nie na moją kieszeń🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi i podpowiedzi. Przejrzałem również kilka zagranicznych forów, których użytkownicy pisali, że odpowiadają im brzmieniowo również inne modele kolumn do Rotela A12. Rzecz w tym, że nie określali w jakich gatunkach muzycznych. W tej chwili planuję w miarę możliwości odsłuchać Dynaudio Emit M30, Focal Aria 926 i Elac Carina 247.4 w dowolnej kolejności. Kolumn podstawkowych zupełnie nie biorę pod uwagę, jak dla mnie nie ta głębia basu.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchałem mojego rotela w lokalnym salonie audio z kilkoma różnymi kolumnami, które akurat były do dyspozycji na miejscu. Może kogoś zainteresują moje wnioski i wrażenia. Najbardziej Rotel A12 nie dogadał się, czyli było najgorzej z kolumnami Audio Physic serii Classic. Było płasko bez dołu z dużym nadmiarem środkowego pasma. Nieco tylko lepiej zabrzmiały kolumny Revel serii Concerta 2F3x, również tu brzmienie było nieciekawe z bardziej wyrównanym środkiem, ale nadal bez dołu i z mało interesującą górą. Podobnie Audiovector bodajże QR 3. Nie sprawdziły się również półaktywne kolumny Definitive Technology serii BP90xx, brzmienie było niewiele lepsze niż w poprzednich przypadkach. Zdecydowanie powyższych kolumn nie polecam nikomu do Rotela. Dobrze zabrzmiały kolumny kolumny JBL HDI3800 gdzie słychać było, że dużo roboty zrobiła sama objętość skrzynek, Rotel bardzo łatwo sobie z nimi poradził. Ale pomijając, że mniej więcej dwukrotnie przekraczają założony przeze mnie budżet, to właśnie ta wielkość skrzynek jest dla mnie minusem, bo na moje potrzeby są te kolumny po prostu za duże. Pomijając te JBL-e Naprawdę fajnie po prostu najlepiej z kolumn, które wchodziły w rachubę pod względem gabarytowym i cenowym zabrzmiały Focale Chora 826. Na początku dźwięk nie był najgorszy, choć jeszcze nie do końca przekonujący, ale wystarczyło kilka minut "rozegrania" i kolumny odezwały się dźwiękiem, który naprawdę mi się spodobał. Z solidnym basem, wyrównanym środkiem i przyzwoitą górą. Biorąc pod uwagę, że Aria 926 to wyższy model myślę, że w ciemno mogę je brać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, greg235 napisał:

Naprawdę fajnie po prostu najlepiej z kolumn, które wchodziły w rachubę pod względem gabarytowym i cenowym zabrzmiały Focale Chora 826. Na początku dźwięk nie był najgorszy, choć jeszcze nie do końca przekonujący, ale wystarczyło kilka minut "rozegrania" i kolumny odezwały się dźwiękiem, który naprawdę mi się spodobał. Z solidnym basem, wyrównanym środkiem i przyzwoitą górą. Biorąc pod uwagę, że Aria 926 to wyższy model myślę, że w ciemno mogę je brać.

Odsłuch ze swoim piecem wykonany i to jest jak najbardziej ok, ale brać kolumny w ciemno to już nie jest dobry pomysł.

Mam nadzieję, że bierzesz poprawkę na różnicę w warunkach akustycznych w salce odsłuchowej kontra pokój w domu?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lysyrafal napisał:

Odsłuch ze swoim piecem wykonany i to jest jak najbardziej ok, ale brać kolumny w ciemno to już nie jest dobry pomysł.

Mam nadzieję, że bierzesz poprawkę na różnicę w warunkach akustycznych w salce odsłuchowej kontra pokój w domu?

 

Po prostu zakładam, że wyższy model Focala o bardzo zbliżonych parametrach fizycznych i technicznych może prezentować się tylko lepiej pod względem kultury gry. Tak oczywiście biorę pod uwagę różnicę warunków akustycznych salki odsłuchowej i mojego salonu. Wielkość pomieszczeń podobna, akustyka w moim salonie mam wrażenie, że lepsza, ze względu na więcej materiałów i elementów wytłumiających. Ponadto niewątpliwą zaletą Focali jest brak bass reflexu na tylnej ściance, co powoduje, że nie będę musiał odsuwać tych kolumn specjalnie mocno od ściany, a to dla mnie również ma znaczenie.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lysyrafal napisał:

Ja nie odciągam Cię od zakupu tych kolumn takie były zaproponowane, ale zwróciłem uwagę na pewne niuanse o których ludzie zapominają.

Co do otworu bas-reflex to tutaj może być lepiej lub gorzej i to jest następny argument, aby przed ostatecznym zakupem sprawdzić je w domu.

Na pewno jest to sensowna rada. Prawdopodobnie tak właśnie zrobię. Co ciekawe Focale Chora 826 odezwały się dobrym dźwiękiem przy włączonym bypassie czyli z pominięciem korekcji barwowej, nawet z plików mp3 poprzez bluetooth. Gdzie pozostałe testowane kolumny, nie licząc zbyt dużych i drogich JBLi HDI3800, nie były w stanie nawet zbliżyć się do dobrego dźwięku nawet przy manipulowaniu korektorem wysokich i niskich tonów na wzmacniaczu grając po kablu z bezstratnych plików wav wysokiej jakości.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...