Skocz do zawartości

Rotel A12


wilson

Recommended Posts

16 godzin temu, greg235 napisał:

Nie wiem jakiej muzyki słuchasz i czego w dźwięku poszukujesz. Ja będąc muzykiem, którego ucho zna brzmienie większości instrumentów z natury i mając tym samym zakodowane gdzieś w głowie żywe wzorce brzmieniowe, porównując Rotele z NADami, bez najmniejszego wahania wybrałem Rotele. NAD-y to nie jest moje granie, dźwięk jest jak dla mnie nienaturalny. Oczywiście, że jeden dzień odsłuchu to o wiele za mało, to co słyszysz to dopiero wstęp do grania. Kiedy kupiłem A12 to brzmienie było fajne, ale dopiero po około miesiącu, a może nawet ciut więcej wygrzewania wzmacniacz zaczął grać tak, że tylko coraz większy uśmiech rósł mi na twarzy. A14 mam zbyt krótko i jeszcze nie dotarłem do takiego stanu wygrzania, ale już na dzień dobry słyszałem znaczącą różnicę na plus jeśli chodzi o  DAC-a. Jak pisałem w poprzednich postach, wcześniej grałem na dość starym wzmacniaczu Yamahy o zupełnie innej charakterystyce brzmienia i też musiałem się trochę przestawić, ucho też ma swoje przyzwyczajenia, to normalne. Nie wiem jakie masz źródło, z którego odtwarzasz Tidal i jak dużym pomieszczeniem dysponujesz. Ja póki co odtwarzam Tidal z niezbyt drogiego odtwarzacza sieciowego Yamahy i porównywałem jakość dźwięku poprzez połączenie optyczne, koaksjalne i RCA (analogowe) i wyszło mi, że znacząco lepiej od optycznego i zwłaszcza RCA, brzmi odtwarzanie poprzez kabel koaksjalny. Myślę, że A14 nie wybrałbym do pomieszczenia znacząco mniejszego niż 20 metrów kwadratowych, bo jest po prostu za głośny, tu przypuszczalnie lepiej sprawdziłby się  A12. Ogólnie zwróć uwagę nie tylko na źródło dźwięku ale również na przewody, bo wbrew pozorom, to nie jest zupełnie bez znaczenia w myśl zasady, że każdy sprzęt jest tak dobry jak jego najsłabszy element. Ja nie mam jakichś kosztownych i wydumanych kabelków, ale też nie są to przewody za przysłowiowe 2 zł za metr. Nie słyszałem kolumn, które posiadasz, sam gram aktualnie na Focalach Aria 926, ale u mnie Rotele naprawdę dobrze zabrzmiały nawet na starych budżetowych Avance Omega. Myślę, że w wolnej chwili za jakieś 2 - 3 tygodnie jeszcze raz zrobię dłuższe porównanie A12 z A14 nie tylko na podstawie wrażeń słuchowych, ale też jakimś najprostszym analizatorem częstotliwościowym, ale już teraz mogę powiedzieć , że przynajmniej w moich warunkach salonu 21 m^2 A14 z bardzo dużym prawdopodobieństwem okaże się lepszy od A12. Ale pewien będę po całkowitym wygrzaniu A14.

W salonie Top HiFi sprzedawca mówił, że Rotel często wybierany jest przez muzyków i jak widać coś w tym jest🙂

Mnie A14 z B&W kompletnie nie podeszła, bo muzyka straciła, jak dla mnie, całą "fajność", ale teraz zastanawiam się czy nie kupić A12 do moich Emit M10 (pokój 12 mkw).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w salonie sprzedawca tak mówił, to najwyraźniej jestem kolejnym dowodem na tą tezę. :) I domyślam się nawet dlaczego tak jest, że muzycy wybierają Rotela. Bo są to wzmacniacze, które grają bardzo naturalnym, muzykalnym o dużej wierności w stosunku do oryginału dźwiękiem z  dość dużą precyzją i selektywnością sceny i poszczególnych instrumentów.  A właśnie takich rzeczy zazwyczaj poszukują zaawansowani muzycy, bez żadnych sztucznych podbić itp. Przynajmniej takie jest moje osobiste odczucie.

Mnie również nie podeszły kolumny B&W mimo, że to jedna stajnia z Rotelem. Właśnie z powodu tego co napisałem wyżej. B&W grają podbitymi skrajami pasma z dość suchym jak dla mnie środkiem, dlatego grają u mnie zupełnie inaczej zachowujące się  Focale. Myślę, że do 12 mkw. to spokojnie wystarczyłby Rotel A11, tylko nie wiem jak on gra w porównaniu z A12 i A14.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość forumowiczów zwykle mówi, że zapas mocy się przyda, więc A11 odpada🙂

Poza tym spodobały mi się kolumny Dynaudio Evoke 10, które są bardziej wymagające od moich obecnych Emit M10 i przy ewentualnej zmianie kolumn nie chciałbym znowu szukać nowego wzmacniacza.

Póki co poczekam na Twoje wnioski końcowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony zapas mocy jest przydatny, z drugiej spory nadmiar też jest szkodliwy, bo to nie jest komfortowa sytuacja, kiedy odkręcasz wzmacniacz np. na 20% volume i więcej nie możesz, bo ogłusza. Sam kiedyś wpadłem w taką pułapkę. Zresztą A12 ma 2 x 60 W, a A11 2 x 50 W, czyli mamy różnicę 10 W na kanał przy 8 Ohmach. To niezbyt wielka różnica. W sumie przy kolumnach Dynaudio chyba istotniejszym parametrem porównawczym byłaby wydajność prądowa wzmacniaczy.

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jan Onufry napisał:

Wg testów A12 i A11 mają nawet po 20W przy 8 ohmach więcej.

Tak, również widziałem te testy. Tym bardziej do 12 m.kw. bez problemu wystarczy pewnie A11, zwłaszcza, że Dynaudio Evoke mają impedancję 6 ohmów więc, moc wzmacniacza będzie jeszcze większa. No ale musiałbyś odsłuchać i porównać oba wzmacniacze, bo o ile A14 i A12 nie różnią się tak bardzo, to w A11 już nieco bardziej odbiega jeśli chodzi o funkcjonalność.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, fosge napisał:

Jeszcze lepiej spróbować z monitorami  z większą efektywnością na Dynkach świat się nie kończy

To fakt, ale jak już komuś podpasują to nie chce się zmieniać🙂

 

22 godziny temu, greg235 napisał:

Np. ja między innymi ze względu na stosunkowo niską sprawność kolumn Dynaudio i ich "prądożerność" przestałem brać je pod uwagę w poszukiwaniu czegoś dla siebie do domu.

Masz już może jakieś wnioski odnośnie różnic pomiędzy A14 a A12? A co jest u Ciebie źródłem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jan Onufry napisał:

Masz już może jakieś wnioski odnośnie różnic pomiędzy A14 a A12? A co jest u Ciebie źródłem?

Jeszcze trochę cierpliwości, jeszcze "dogrzewam" A14. Póki co trochę eksperymentuję z kablami.  Jako źródło u mnie jeśli chodzi o streaming gra zwykła Yamaha NP-S303, do tego CD i komputer po kablu USB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jan Onufry napisał:

Spoko🙂 CD z Rotela CD14?

Nie trochę starszy ale bardzo przyzwoity japoniec z Yamahy. Dzisiaj posiedziałem trochę dłużej przy moich wzmacniaczach przy okazji testowania paru wypożyczonych kabelków głośnikowych i oczywiście zastrzegając, że mój A12 jest  już dość dobrze wygrzany, a A14 jeszcze cały czas nabiera brzmienia, to muszę napisać, że poza oczywistą różnicą, że A14 jest trochę głośniejszy, to A14 gra na ten moment z trochę większą dynamiką i lepszymi skrajnymi pasmami, ale za to w A12 bardziej podoba mi się środek pasma, taki trochę bardziej do przodu i melodyjny. A12 jest również jakby odrobinę cieplejszy brzmieniowo. Zobaczymy jak będzie za jakiś czas po wygrzaniu A14 i dłuższym rozgrzaniu obu wzmacniaczy do temperatury roboczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

greg235

Model A14 jest też wydajniejszy, bo ma większy transformator i więcej energii. To, zauważalnie przekłada się na kontrolę basu w tym urządzeniu. Jest lepiej, na każdych kolumnach, jakie podłączaliśmy. Dodatkowo dochodzi DAC-USB B. Wiele osobom to pomaga , korzystając dzięki temu z plików, z komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, pozwalam sobie podpiac sie pod temat. 
Rozwazam zakup nowego wzmacniacza. Bylem zdecydowany na Rotel RA1572 ale po tak szczegolowym opisie A14 przez greg235, bardziej zaczalem sklaniac sie ku nizszemu modelowi Rotela. No i do tego Aria 926. Pytanie tylko czy pomiedzy tymi modelami jest az tak duza roznica, ze warto doplacic?

u mnie poloj 23 m2, muzyka bardzo rozna, ale z przewaga Nick Cave, Pink Floyd, Dead Can Dance, Pat Metheny, ale i Pearl Jam i Tool. Yello tez poleci. Głownie Cd. 
poradzcie prosze, bo czaszeczka juz ostro mi sie przegrzewa. 
Dzieki i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie czytając opisy i testy to RA1572 funkcjonalnie wiele się od A14 nie różni. RA1572 ma większą moc 120W na kanał, symetryczne złącza XLR, które akurat mi do niczego nie są potrzebne. Pokój masz tylko o 2 m2 większy ode mnie, więc nie jest ci potrzebna większa moc, u mnie nie tylko 80W na kanał A14 ale również 60W na kanał A12 się sprawdziło. Tym bardziej, że są to wartości nominalne, a  faktycznie zmierzone w testach są jeszcze większe. Ja bym na twoim miejscu brał A14, u mnie z Focalami Aria 926 sprawdza się idealnie, odkąd jeszcze dobrałem kable głośnikowe to słucham muzyki tak często jak nigdy, bo po prostu sprawia mi to naprawdę wielką przyjemność. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg235 wielkie dzieki za odpowiedz. Odslucham jeszcze te 2 wzmacniacze przed zakupem, ale mysle ze na moje potrzeby a14 w zupelnosci wystarczy. A ok. 2k roznicy w cenie pomiedzy tymi piecami zainwestuje w kable 😀.

pozdrawiam!
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co z kablami przesadzać. U mnie najlepiej zabrzmiały przewody po 50zł za metr bieżący, choć testowałem różne przewody ok. 2 - 3 krotnie droższe. Oczywiście trzeba brać pod uwagę indywidualną akustykę pomieszczenia, ale tą gdyby co zawsze można poprawić. Gdybym zaoszczędził 2 tys. na wzmacniaczu to pewnie przeznaczyłbym je na lepsze źródło dźwięku.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Dnia 21.12.2020 o 08:49, S4Home napisał:

 

Witajcie, odświerzę temat.

Planuję zakup A12 lub A14 do pokoju 18m2 oraz kolumny focal Aria 906. Który z tych modeli wybrać waszym zdaniem?

Z jednej strony Gregg zestawił A12 oraz A14 z dużo większymi kolumnami - Aria 926. Natomiast Aria 906 ma mniejszą sprawność, więc będzie potrzebowała trochę więcej mocy do tej samego poziomu głośności. Z drugiej strony nie potrzebuję słuchać głośno, sprzęt będzie stał w gabinecie i w dużej mierze będzie to muzyka podczas pracy oraz czasem filmy, bo sprzęt będzie podłączony optykiem do TV. 

Waszym zdaniem A12 czy A14 - który będzie lepiej pasował?

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Vaaldus napisał:

Witajcie, odświerzę temat.

Planuję zakup A12 lub A14 do pokoju 18m2 oraz kolumny focal Aria 906. Który z tych modeli wybrać waszym zdaniem?

Z jednej strony Gregg zestawił A12 oraz A14 z dużo większymi kolumnami - Aria 926. Natomiast Aria 906 ma mniejszą sprawność, więc będzie potrzebowała trochę więcej mocy do tej samego poziomu głośności. Z drugiej strony nie potrzebuję słuchać głośno, sprzęt będzie stał w gabinecie i w dużej mierze będzie to muzyka podczas pracy oraz czasem filmy, bo sprzęt będzie podłączony optykiem do TV. 

Waszym zdaniem A12 czy A14 - który będzie lepiej pasował?

Pozdrawiam

 

Z jednej strony Rotel A12 by spokojnie wystarczył na pomieszczenie 18m2 . U mnie grał na 21 m2 i było zupełnie wystarczająco tyle, że z podłogowymi kolumnami Focal Aria 926 . Z drugiej strony chcesz zestawić Rotela z podstawkowym Aria 906, to rzeczywiście przemawia za Rotelem A14, bo większa moc przy niższej sprawności się przydałaby, a poza tym, o czym kiedyś pisałem, Rotel A14 w porównaniu z A12 gra znacznie lepszymi skrajami pasma, czyli mocniejszym basem i sopranem, co ma moim zdaniem spore znaczenie w przypadku użycia kolumn podstawkowych, które z natury mają mniejszy bas niż wersje podłogowe. W sumie jakbyś był zainteresowany, to mógłbym ewentualnie sprzedać jednego Rotela A14 w stanie sklepowym w cenie zbliżonej do Rotela A12

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Vaaldus napisał:

Waszym zdaniem A12 czy A14 - który będzie lepiej pasował?

Popatrz kilka postów wyżej, tam Greg235 trafnie opisał różnice między A12 a A14. Oba wzmacniacze napędzą te kolumny, pytanie tylko, który charakter brzmienia preferujesz. Coś mi jednak mówi, że skoro wybrałeś kolumny Focal Aria, to znaczy, że ich brzmienie z jakiegoś powodu Tobie odpowiadało i... sparujesz je z A14 :)  Spójrz zresztą, co mam w podpisie :) Ale niech to nie będzie wyrocznią dla Ciebie - niech decyduje Twoje ucho! 

Edytowano przez Piciu1975
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...