Skocz do zawartości

Rotel A12


wilson

Recommended Posts

Dnia 8.12.2021 o 11:13, lukluk71 napisał:

Czym się różni A14 MK1 od MK2? 

W największym skrócie, cytując artykuły na ten temat

Cytat

"udoskonalenia w postaci nowego przetwornika cyfrowo-analogowego Texas Instruments wspierającego audio 384kHz/ 32-bity, wspomaganego przez 25 nowych komponentów w filtrach wyjściowych DAC-a. Zmiany objęły również komponenty w układzie zasilania, w którym projektanci sięgnęli po rozwiązania projektowe z modeli Tribute Rotela. Dodatkowe modyfikacje w obwodach toru sygnałowego zapewniają bogatszy i pełniejszy dźwięk z jeszcze realistyczniejszym odwzorowaniem muzyki".

Funkcjonalnie żadnych różnic nie ma, ale dźwięk rzeczywiście się różni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Nadszedł chyba czas małego podsumowania jeśli chodzi o Rotela A14 w wersji MK II. Po okresie wygrzewania mogę stwierdzić, że w porównaniu z wersją pierwszą, którą posiadałem, aktualny wzmacniacz gra nieco pełniejszym środkiem, a brzmienie jest cieplejsze i bardziej zrównoważone. Obrazowo - kiedy posiadałem Rotela A12 to miał on tendencje do grania ładnym środkiem z leciutkim wycofaniem skrajnych pasm, kiedy posiadałem Rotela A14 w wersji pierwszej, to w przeciwieństwie do A12 grał on lekko odchudzonym środkiem pasma z mocniejszymi od A12 skrajnymi pasmami czyli sopranem i basem. A 14 MK II w pewnym sensie łączy trochę te cechy gra środkiem w sposób pełny jak A12 i również dobrym sopranem i basem jak A14 w wersji pierwszej i dodatkowo jeszcze w porównaniu ze starszą wersją A14 ten dźwięk ulepsza, grając cieplej i bardziej "szlachetnie".  Oczywiście trzeba mieć świadomość pewnych proporcji i skali opisywanych przeze mnie różnic, bo wszystkie wzmacniacze Rotela mimo różnic brzmieniowych jednak w dużym stopniu dążą do neutralnego brzmienia i przez to są bardzo uniwersalne. Rotel A14 MK II to naprawdę świetny wzmacniacz i choć przesłuchałem parę innych to nie bardzo widzę dla niego konkurencję na prezentowanej przez niego półce cenowej. Ostatnio w zaprzyjaźnionym salonie audio podłączyłem testowo A14 MK II do wartych 10 razy więcej od niego kolumn Sonus Faber i wzmacniacz poradził sobie z nimi znakomicie, aż zakiełkowała we mnie myśl, że to będą dla mnie za jakiś czas kolumny docelowe, choć posiadane przeze mnie Focale Aria również grają pięknie, ale jednak różnica niemal 50 tysięcy złotych między Focalami a Sonus Faber w brzmieniu jest doskonale słyszalna. :) Z czystym sumieniem mogę polecić Rotela A14 MK II każdemu. Na koniec należy oczywiście zastrzec, że Rotel nie z każdymi kolumnami dogaduje się równie pięknie, ale jeśli chce się rozpocząć od dobrego uniwersalnego wzmacniacza w dobrej cenie, to odsłuchanie Rotela A14 MK II powinno być jednym z pierwszych wyborów. No chyba, że ktoś ma zamiar łupać disco polo, albo jakieś techno szukając basu wypychającego szyby z okien, to wtedy niekoniecznie. :)

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2022 o 19:33, greg235 napisał:

Nadszedł chyba czas małego podsumowania jeśli chodzi o Rotela A14 w wersji MK II.

A ja już straciłem nadzieję, że takie podsumowanie się pojawi :) Wielkie dzięki! Gdzieś tam we mnie też narasta chęć zmiany na MK II ;) Albo 1572... 

Edytowano przez Piciu1975
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lysyrafal napisał:

Większa moc wzmacniacza w niczym nie przeszkadza.

Sprawdzi się zarówno w mniejszym, jak i większym pomieszczeniu.

W zasadzie masz rację. Ale z drugiej strony biorąc pod uwagę, że słucham ostatnio z przyjemności dość często, nie chcę prądożernej elektrowni. Tym bardziej niepotrzebna mi duża moc, bo zazwyczaj słucham o późniejszych porach, więc niezbyt głośno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądożerny w stosunku do mocy wyjściowej jest bardzo zbliżona dla wszystkich wzmacniaczy. Bo o tym decyduje ich klasa pracy. A one sa chyba w AB?

To jedynie informacja na jak duży pobór prądu przygotowane sa te wzmacniacze. I akurat przy klasycznym graniu powiedzmy aby uzyskać natęzenie dzwiek una poziomie ludzkiej mowy Rotel tudziez inny wzmacniacz będą pobierać 50-100W. Ale lepiej jeśli wzmacniacz jest przygotowany do wyższego poboru.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 20.04.2022 o 23:58, Iceman93 napisał:

@greg235 z ciekawości, czy wersja MkII też tak się nagrzewa w tym samym miejscu co starsza wersja?

Architektura wersji MK II czyli rozmieszczenie podzespołów wewnątrz, o ile mi wiadomo na podstawie opisów, nie zmieniły  się. Zostały tylko podmienione na lepszej jakości. Więc miejsce grzania się obudowy nie zmieniło się. Natomiast poziom grzania się wydaje się mniejszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
2 godziny temu, Mariusz3004 napisał:

Mam pytanie, a mianowicie:

Słuchał ktoś z Was może połączenia Rotel-a A14 MKII z kolumnami Indiana Line Tesi 561??

Jak wrażenia??

Witaj, tak słuchałem z a14 oraz 1572.

Generalnie świetne wzmacniacze ale trochę do innych kolumn, zdecydowanie lepszy efekt dały z Bowersami, wtedy vocal był zdecydowanie bardziej odklejony od głośników i dynamiczniejszy bas. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

kurde odgrzeje troche kotleta 🙂

otoz mam od dwoch tygodni rotela a12, kolumny to elac FS207A, wygladaja super.

oczywiscie wzmak i kolumny uzywane ale w super stanie. kolumny sa, jakies 60cm od sciany (mierzac od frontu kolumn).

tv mam przez optyk polaczony z rotelem, na poczatek slucham troche spotify na tv, taga 10b tez mam i slucham tez troche formaty flac z twardziela (wifi), muzyka rozna, pop, rock, blues...

niby to niezle gra, ales jakos brakuje troche takiego pelniejszego dolu, takiego ciut cieplejszego brzemnia, niby elaci takie sa, polecane do rotela tez, ale mimo to nie jestem na 100% zadowolony.

Kable glosnikowe to van damme blue.

Nie wiem czy zmiana np. na Elac FS208.2 cos zmieni (maja 18cm niskotonowe, wieksze od 207A)

Czy moze zmiana na A14 ktory w wczesniejszych postach byl opisany jako cieplejszy od a12.

nowych kolumn to raczej nie darady kupic, bo do dyspozycji nie mam za duzo kasy.

Edytowano przez Johann
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Johann napisał:

kurde odgrzeje troche kotleta 🙂

otoz mam od dwoch tygodni rotela a12, kolumny to elac FS207A, wygladaja super.

oczywiscie wzmak i kolumny uzywane ale w super stanie. kolumny sa, jakies 60cm od sciany (mierzac od frontu kolumn).

tv mam przez optyk polaczony z rotelem, na poczatek slucham troche spotify na tv, taga 10b tez mam i slucham tez troche formaty flac z twardziela (wifi), muzyka rozna, pop, rock, blues...

niby to niezle gra, ales jakos brakuje troche takiego pelniejszego dolu, takiego ciut cieplejszego brzemnia, niby elaci takie sa, polecane do rotela tez, ale mimo to nie jestem na 100% zadowolony.

Kable glosnikowe to van damme blue.

Nie wiem czy zmiana np. na Elac FS208.2 cos zmieni (maja 18cm niskotonowe, wieksze od 207A)

Czy moze zmiana na A14 ktory w wczesniejszych postach byl opisany jako cieplejszy od a12.

nowych kolumn to raczej nie darady kupic, bo do dyspozycji nie mam za duzo kasy.

Elaci to dobre kolumny. Rotel A12 miałem i bardzo lubiłem jego brzmienie. To co mogę zasugerować, to źródło dźwięku jest ważne więc nie wszystko jedno z czego i w jakiej jakości odtwarzasz.  Odtwarzanie z TV po przewodzie optycznym to delikatnie mówiąc bardzo średnia opcja. Przewód głośnikowy to też raczej nie jest docelowa opcja dla Rotela A12. Ja na Twoim miejscu jeśli chcesz cieplejszego i ciemniejszego grania spróbowałbym wymienić przewody głośnikowe na Cardas 101, sam mimo, że mam kable z innej półki cenowej to Cardas 101 też trzymam w szufladzie i jakoś ciężko mi się rozstać :) Poza tym jeśli masz w Rotelu fabryczny przewód zasilający to koniecznie poszukaj lepszego, może ktoś sprzedaje np. jakiegoś używanego Furutecha albo AudioQuesta najlepiej serii NRG Z. A przyszłościowo zainwestowałbym przede wszystkim w źródło dźwięku jakiś odtwarzacz sieciowy i odpuścił odtwarzanie z telewizora. Jeśli istnieje taka możliwość to podłączyłbym się do Rotela przewodem analogowym a nie optycznym. A jeśli już cyfrowym to lepiej koaksjalnym.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Johann napisał:

niby to niezle gra, ales jakos brakuje troche takiego pelniejszego dolu, takiego ciut cieplejszego brzemnia

Poproszę o jeden malutki utworek w którym potrzebujesz trochę takiego pełniejszego dołu. Sprawdzę na 3 kolumnach.

Jeśli i mnie tam tego dołu pełniejszego zabraknie, to razem Ty i ja się zjednoczymy i razem znajdziemy rozwiązanie tego problemu. Jestem nastawiony pozytywnie, mam dużo wolnego, mam chęci, to się musi udać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Dziekuje wam za odpowiedzi.

I tak z tym pelniejszym dolem to troche inaczej. jego czasem niema, albo poprostu sa takjakby "dziury" w niskich tonach, a znow znow z drugiej strony wystepuje lekkie "buczenie", ale to tez zalezy od utworow.

Akustyka niestety nie perfekcyjna. Sciana tylna ma 4m, na niej stoi mebel 3x2m. Miedzy meblem a sciana jest 50cm po obu stronach, Elaci stoja wysuniete do przodu przy tych wnekach, jak mowilem 60cm od sciany tylnej, do bocznej jest 20-25cm, lekko skierowane w kierunku srodka. pokoj ma w sumie 4x6m, na podlodze jest laminat, ale sa dywany, zaslony itd.

Co do kabla zasilajacego mote tez byc AQ serii NRG-Y3? A Kabledo kolumn w niemczech jakos nie moge znalesc, w szwajcarji sa, ale po 300Fr za pare, to normalna cena?

Co do optyka to w takim razie D/A Decoder Rotela nie za dobry ze polecanie polaczenie cinch. jako zrodlo mam tez taga harmony twa-10b,  narazie na cinch. Czy np. D/A Decoder z A14 jest duzo lepszy??? CZy A14 gra cieplej od A12? bo zamiast kupowac nowe kable glosnikowe, sprzedam A12 dokladam 150€ i mam a14, a za 800€ moge miec prawie nowke a14 mk2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Johann napisał:

a za 800€ moge miec prawie nowke a14 mk2.

Nowy wzmacniacz i nowe nadzieje. Rozumiem co tam teraz u Ciebie się w głowie dzieje.

I oby zaradził 

1 godzinę temu, Johann napisał:

albo poprostu sa takjakby "dziury" w niskich tonach, a znow znow z drugiej strony wystepuje lekkie "buczenie"

Z kablami także nie pomogę. Na forum dużo podobnych wątków, na pewno coś dla siebie znajdziesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Johann napisał:

Co do kabla zasilajacego mote tez byc AQ serii NRG-Y3? A Kabledo kolumn w niemczech jakos nie moge znalesc, w szwajcarji sa, ale po 300Fr za pare, to normalna cena?

Co do optyka to w takim razie D/A Decoder Rotela nie za dobry ze polecanie polaczenie cinch. jako zrodlo mam tez taga harmony twa-10b,  narazie na cinch. Czy np. D/A Decoder z A14 jest duzo lepszy??? CZy A14 gra cieplej od A12? bo zamiast kupowac nowe kable glosnikowe, sprzedam A12 dokladam 150€ i mam a14, a za 800€ moge miec prawie nowke a14 mk2.

Każdy przewód zasilający AQ będzie lepszy od fabrycznego i poprawi dół pasma, oczywiście w jakimś tam ograniczonym ale zauważalnym stopniu i tu im lepszy (w tym przypadku droższy) tym bardziej słyszalna różnica, przynajmniej w pewnym zakresie. Przewody głośnikowe to osobny temat, nie chodzi o to żeby kosztowały konkretną kwotę, tylko żeby pasowały do konkretnego sprzętu. Np. Cardas 101, o którym wspomniałem, kosztuje trochę ponad 100zł za metr bieżący plus ewentualne wtyki i naprawdę sprawdza się tam gdzie brakuje ciepła i dołu w brzmieniu. Przetestowałem to również z Rotelem A12.

Taga Harmony TWA-10b cudem nie jest, ale odtwarzanie z niego na pewno jest  lepsze niż z TV, zakładając oczywiście , że nie łączysz po przewodzie za 20zł. DAC z tego TW jest porównywalny z DAC-iem Rotela A12. DAC Rotela A14 jest lepszy, ale nie zawsze jest to zaleta, pisałem o tym wcześniej w tym wątku. O ile grając w zestawieniu z nie najlepszym źródłem dźwięku A12 potrafi "maskować" pewne problemy, o tyle A14 w wielu przypadkach po prostu nie wybacza błędów i uwypukla kiepską jakość źródła.

Pamiętaj, że dźwięk za pośrednictwem przewodu optycznego ma swoje ograniczenia.

Podsumowując. Ja bym nie szalał zaraz ze zmianą wzmacniacza, tylko troszkę doinwestował zestaw w chociaż trochę lepsze przewody. W końcu każdy zestaw jest tak dobry jak jego najsłabszy element. Bez sensu inwestować we wzmacniacze, odtwarzacze itp. Jak się potem je łączy czymś na poziomie zwykłego drutu. A jak stwierdzisz, że wymiana przewodów to jednak za mało, to zawsze możesz wymieć wzmacniacz, a kable i tak już będziesz miał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...