Skocz do zawartości

Aktualizacja kina domowego


WojtekT

Recommended Posts

Myślę o aktualizacji swojego zestawu do kina domowego. Jego przeznaczenie to 90% kino, 10% muzyka. Aktualnie posiadam:

1. amplituner Pioneer VSX-922 (na tą chwile pozostaje)

2. głośniki Wharfdale Diamond 8 (przód 8.3, tył 8.1, central, sub Power Cube 8A)

Myślę nad wymianą głośników (całe kino zostało przeniesione do nowego pomieszczenia, a głośniki mają już swoje lata). Pomieszczenie dosyć spore (salon + kuchnia w sumie około 57m2 ale muszę nagłośnić tylko część "salonową"). Pozostaję przy konfiguracji 5.1. Sprzęt ma być nowy.

Ograniczenia:

max. szerokość głośnika centralnego 59cm

max. wysokość kolumn przednich około 100cm

wymiary głośników tylnych wysokość max. 36cm, szerokość max. 20cm

max. szerokość subwoofera 40cm (a najlepiej <36cm)

Wstępnie myślałem o zestawie Jamo 809HCS ewentualnie sub zamiast Jamo - Klipsch R-12SW

Budżet ~5000PLN (optymalnie) lub ~8000 (szaleństwo :-) ).

Na rysunku zaznaczone położenie głośników czerwonymi kwadratami.

Proszę o podpowiedzi czego warto poszukać/posłuchać.audioint.thumb.jpg.71ef1b38b67bb42b9a376efac67d6425.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro 90% kina, to te Jamo w kinie podobno jakoś się sprawdzają, w muzyce już jest gorzej. Ale sub z tego zestawu ewidentnie do wymiany. 

Jeżeli głównym aspektem determinującym wybór kolumn są ich rozmiary, to nic innego nie podpowiem. Natomiast to, co rzuca się jeszcze w oko na planie, to dość wąski rozstaw kolumn frontowych - w moim odczuciu zdecydowanie za wąski

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabaryty głośników podałem bo tyle mam miejsca nie ma szans na zamiany bo remont zakończyłem ledwo kilka miesięcy temu, więc trudno by było na nowo wszystko przerabiać. Rozstaw przednich kolumn to teraz około 1,8m może udało by się go zwiększyć do max 2,3m.

Co do gabarytów to jak będą jakieś propozycje zestawów to sobie sprawdzę czy mieszczą się z wymiarami w założeniach. 

Edytowano przez WojtekT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

No i minęło trochę czasu i w zeszłym tygodniu pojawił się u mnie zestaw Heco Aurora 1000 (całe 5.1 z subem 30A). Kolumny są ogromne i ustawione tak jak na rysunku powodowały że telewizor (55cali) wyglądał jakby nie by nie był od zestawu - jakiś taki maleńki. Teraz kolumny są rozstawione szerzej i skierowane pod kątem. Wygląda to lepiej i dla dźwięku to też zaleta. Jedyna rzecz która mnie zaskoczyła to, że basu nie ma tyle ile oczekiwałem. Liczylem na to że wypełni on pomieszczenie a w rzeczywistości jest jakis taki plytki. Wszyscy piszą że te kolumny dają dużo basu ale ja tego nie odczuwam. I teraz pojawia się pytanie gdzie szukać poprawy. Kable - aktualnie podłączenie bi amp kablami glośnikowymi z hurtowni elektrycznej przekrój 2,5mm^2, a może jednak wymiana amplitunera (budżet załóżmy okolice 5k pln). Natomiast subwoofer w kinie daje radę - wszystko czuć na fotelu/wypoczynku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dla potomności. Głośniki pograły trochę u mnie i zaczynam ograniczać niskie tony. Jednym słowem musiały się rozegrać ( wygrzać). Więc jak komuś w przyszłości będzie brakowało basu to niech poczeka aż kolumny trochę pograją a nie od razu pisze że grają słabo - tak jak ja to zrobiłem 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...