Skocz do zawartości

Nowe kino domowe - przejście na UHD/ 4K


skywalker1978

Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

Jestem nowym użytkownikiem forum i w temacie kina domowego jestem zupełnym laikiem. Chciałbym zaktualizować swój sprzęt. Poniżej kilka szczegółów odnośnie tego co mam i co chciałbym mieć oraz szkic pokoju, w którym znajduje się kino.

W chwili obecnej mam:

TV Panasonic Plasma FullHD (sprzed ok 7 lat)

Ampli: Harman Kardon AVR 360

Głośniki: przód: Monitor Audio Silver 6, tył: Monitor Audio Silver FX, Sub: Monitor Audio Radius HD, centralny: Monitor Audio Radius HD.

Powierzchnia pokoju to ok 30 m2, w miarę kwadratowa. Głośniki przednie niestety blisko siebie (jak na szkicu), głośniki tylne podwieszone na wysokości ok 2,3m (mieszkanie wysokie - 3m). Tylne wydaje mi się, że wiszą za wysoko.

W 90% sprzęt wykorzystywany do oglądania filmów, 10% muzyka, 0% gier.

Chciałbym przejść na kino UHD/ 4K więc w pierwszej kolejności czeka mnie wymiana TV, a w drugiej ampli. Chciałbym się zamknąć w budżecie 10 tys. zł a jeśli się uda w tym budżecie to odrzucić 7 głośniki i zrobić 7.1.

Pytania:

1. Jaki sprzęt polecacie (TV, ampli)?

2. Czy głośniki mogą zostać?

3. Jakie ewentualnie głośniki żeby przejść na 7.1. (dwa dodatkowe)?

4. Czy głośniki tylne powinny "zawisnąć" niżej?

Oczywiście im mniejsze wykorzystanie budżetu tym lepiej.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Szkic.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mkk napisał:

Co robi za źródło ? Bo tak mi się wydaje że najprościej/najtaniej byłoby kupić nowy TV 4K , a do tego źródełko z dwoma wyjściami HDMI : obraz bezpośrednio na TV , a dźwięk na ampli ( wtedy HK zostaje ) . Głośniki mogą zostać , ewentualnie dokupić dwa FX 

W tej chwili Dune HD Base 3.0 ale już niedługo Zidoo Z9S.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skywalker1978 jak zmienisz telewizor na drugi to proszę opisz wrażenia.  Też mam plazmę sprzed kilku lat panasonica 720p i od momentu jak są LEDY/OLED to nie widziałem lepszego obraz niż z plazmy której już niestety nie ma w sprzedaży. Ale są różne gusta może tobie podpasuję któryś .

A 7.1 to co będziesz oglądał? te 5% filmów ,które wychodzą? :)

Głośniki tył powinny być na wysokość uszu

Wstępnie sprawdzałem to masz dobre głośniki i amplituner. Jak wymienić to na coś lepszego? 10tys. na sam ampli+głośniki i powinno być lepiej :)

Dla mnie to bez sensu ,że chcesz się przerzucić na 4k i wymieniać chcesz wszystko co obecnie nic lepszego za taką cenę nie kupisz. Chyba ,że znajdzie się magik co Ci to do kupy złoży. Wstępnie wypożycz sprzęt do domu i przetestuj przed ostateczną decyzją

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za opinię. Oczywiście jak już coś wybiorę z TV to podzielę się wrażeniami.

Jeśli chodzi o 7.1. to tylko takie moje przemyślenia - w razie czego gdyby to nie rozwaliło budżetu ale 5.1. w zupełności wystarczy.

Jeśli dobrze rozumiem to przejście na 4K wymaga na pewno zmiany TV i ampli (obydwa sprzęty nie obsługują tej rozdzielczości). Wymiana tak na dobrą sprawę tylko ze względu na 4K. TV chciałbym zwiększyć z 50 na 65 cali. Zakładam, że koszt TV to ok 7000 - 8000 zł a ampli w granicach max 2000, stąd budżet 10000.

Być może w kontekście tego co chce osiągnąć są lepsze rozwiązania. Niestety Zidoo z9s ma tylko jedno wyjście HDMI, więc opcja podłączenia bezpośrednio do TV i pozostawienia ampli HK (bardzo kusząca, bo mógłbym zaoszczędzić na zakupie nowego ampli), chyba nie wchodzi w rachubę. Czy coś takiego jak splitter HDMI zda egzamin? Sygnał z Zidoo przez splitter rozgałęziany na TV gdzie pójdzie bezpośrednio obraz i na ampli gdzie pójdzie dźwięk. To ma sens i jest realne?

Gdybym jednak zdecydował się na nowe TV i ampli to jakie sprzęty polecacie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amplituner masz dobry to nowy musiałby kosztować dużooo więcej. Albo wymienisz na taki żeby tylko miał 4k ,a możliwe ,że stracisz na jakości dźwięku na rzecz obrazu 4k. Sprawdź odtwarzacze czy płynnie obsługują 4k bo z tym bywa różnie.

Na twoim miejscu tv bym zostawił i kupił projektor, rolety na okno , zwijany ekran projekcyjny i zostanie Ci jeszcze kasy.

Z tego co się orientuję to obraz-dzwięk leci jednym kablem HDMI i nie można go podzielić na pół. Ale może się mylę. Poczekaj aż eksperci się odezwą. W wekend lubią pospać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli na sam ampli przeznaczony budżet, to 2k, to musisz liczyć się z gorszym brzmieniem od posiadanego obecnie HK. Takie są realia. Żeby przejść z TV na 4k możesz, ale wcale nie musisz zmieniać samego ampli, o czym z resztą wspomniał kolega mkk. Z tą różnicą, że ja bym zastosował na Twoim miejscu układ podpięcia źródeł do TV, a dźwięk z TV puścił na posiadany już ampli albo HDMI ARC, albo optykiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Markcox napisał:

jeżeli na sam ampli przeznaczony budżet, to 2k, to musisz liczyć się z gorszym brzmieniem od posiadanego obecnie HK. Takie są realia. Żeby przejść z TV na 4k możesz, ale wcale nie musisz zmieniać samego ampli, o czym z resztą wspomniał kolega mkk. Z tą różnicą, że ja bym zastosował na Twoim miejscu układ podpięcia źródeł do TV, a dźwięk z TV puścił na posiadany już ampli albo HDMI ARC, albo optykiem

Ok. Jak to dobrze poradzić się osób, które znają się na rzeczy. Czyli w moim przypadku z zidoo do TV i z TV do ampli. Obraz pójdzie do TV bezpośrednio z zidoo a dźwięk przez TV pójdzie do ampli i zachowam pełnego 5.1. łącznie z DTS. Dobrze rozumiem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz może nie będziesz musiał wymieniać ampli :).

Projektor 4k już od około 5tys. można kupić.  cena/jakość np "ViewSonic PX727"

Do kablówki moim zdaniem lepsza plazma. Z kolei do filmów bluray 4k lub z sieci pliki 4k zazwyczaj powyższej 20gb to już od gustu plazma/projektor/led.

Ledy,oledy to delikatne telewizorki wymagają perfekt obrazu. Można oczywiście oglądać na nim źródła analogowe ale to jak komu się podoba (bo mnie nie). Plazma ładnie wygładzi niedoskonałości.  np. do plazmy 42" obejrzę film 2gb 720p , a do projektora poniżej 14gb 1080p raczej nie.

Jak masz jakieś pytania w sprawie projektorów to pytaj.

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak poruszając jeszcze jedną kwestię, jako ciekawostkę..

2 godziny temu, modelarz01 napisał:

Też mam plazmę sprzed kilku lat panasonica 720p i od momentu jak są LEDY/OLED to nie widziałem lepszego obraz niż z plazmy

kilka lat temu, podejmując temat zmiany TV, właśnie z plazmy (na tamten czas już 7-8 letniej), będąc do tego zagorzałym zwolennikiem obrazu właśnie plazm, miałem baaaardzo duże obiekcje do przesiadki na LCD. Dużo czytałem, oglądałem, testowałem i wreszcie zaryzykowałem i przełamałem się na zakup LCD, wysoko ocenianego w tamtym czasie (pod względem odwzorowania obrazu - wszelkie wodotryski, smarty itp. nie miały dla mnie żadnego znaczenia) modelu SONY. I nawet przez chwilę nie żałowałem tej decyzji. "wypranie" obrazu posiadanej w domu wieloletniej plazmy było widać dopiero przy bezpośredniej konfrontacji. A wydawało mi się, że mam taką zaje***tą czerń w plazmie i ogólnie super obraz. ;) 

Są oczywiście gusta i guściki. Ale warto czasem spróbować, przetestować we własnych warunkach coś innego. Czasem można się zdziwić 

20 minut temu, modelarz01 napisał:

Ledy,oledy to delikatne telewizorki wymagają perfekt obrazu. Można oczywiście oglądać na nim źródła analogowe

tylko kto w dzisiejszych czasach analogowe źródła uskutecznia?! To trochę, jak kupić auto sportowe zasilane paliwem rakietowym i mieć pretensje, że jest lipne, bo słabo jeździ na oleju słonecznikowym ;)  I obawiam się, że budżet 5k na projektor 4k to zdecydowanie za mało na dobrej jakości produkt. Za te pieniądze ciężko by było nawet warty polecenia TV zakupić w rozsądnym rozmiarze. Takie realia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak napisałem zależy dużo od źródła. Napisz Markcox jaki model tv sony

30 minut temu, Markcox napisał:

 I obawiam się, że budżet 5k na projektor 4k to zdecydowanie za mało na dobrej jakości produkt. Za te pieniądze ciężko by było nawet warty polecenia TV zakupić w rozsądnym rozmiarze. Takie realia

Obrazy mogą być zbliżone do siebie jakościowo, a cenowo nie zawsze. Głębsza czerń oczywiście zazwyczaj będzie lepsza w tych droższych projektorach.

np. porównanie projektora 4k za 5k z SONY za 15k

http://www.luminari.pl/optoma-uhd65-benq-w1700-czy-sony-vw260es-ktore-4k-wybrac/

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamiast Zidoo, nie lepiej np Sony UBP-X800? 

W tv będziesz miał i tak smarta z Netflixem itp., a ten Soniacz to jedna z lepszych opcji pod kątem różnorodności obsługiwanych nośników. Do tego ma 2xHDMI - jedno stricte pod audio i porządne metalowe wykonanie, a nie jakies plastikowe g...

Mam go u siebie od ok 3tyg i jestem bardzo zadowolony. Zapłaciłem 1250 chyba. 

Edytowano przez PeWu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60W605B i na dzień dzisiejszy już też jest leciwym. Chciałem tylko podzielić się swoim doświadczeniem. Też uważałem, że mam super czerń i obraz, którego nie da mi żaden LCD. Ta sytuacja pokazała, jak bardzo byłem w błędzie, a moje obawy były bezpodstawne. 

2 godziny temu, modelarz01 napisał:

Głębsza czerń

i to ona w dużej mierze jest wyznacznikiem jakości obrazu. Ale już nie zaśmiecajmy tematu autorowi tematami pobocznymi - na ten moment to nie sam TV jest jego problemem ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za ożywioną dyskusję. Duże ciekawych wątków i informacji, aczkolwiek faktycznie trochę obok mojego problemu. Niemniej jednak jeszcze raz dziękuję.

W celu doprecyzowania z mojej strony. Jak wspominałem 90% to filmy Full Blu-Ray z pełnym menu i do tego z dysku - więc odtwarzacz mutlimedialny a nie samo BD.

Mój ampli obsługuje DTS-HD Master Audio, więc chyba (na ile się znam) jeden z najlepszych formatów przed Dolby Atmos. Od strony dźwiękowej nie chciałbym tego stracić, a zyskać UHD/ 4K, którego teraz nie mam.

Z całości dyskusji wnioskuję, że mam 3 opcje:

1. Ekran i projektor i pozostawić obecny TV - wtedy UKD mam na ekranie do filmów.

2. Nowy TV i nowy ampli żeby obsługiwał UHD.

3. Nowy TV i obecny ampli - do zastanowienia jak przesyłać dźwięk DTS jeśli źródło będzie podłączone bezpośrednio do TV (być może faktycznie jakiś splitter da radę).

Jeśli chodzi o TV to moje typy: LG OLED65B7V, Samsung QE65Q9F, Philips 65OLED873, Sony KD-65AF8, LG OLED65B7V, Panasonic TX-65FZ950E. Wiem, żę cenowo oscylują w graniacach 10tys zł, a nawet więcej ale liczę na to, że z czasem trochę potanieją i wraz z ampli zmieszczę się w kwocie 10tys.

Co do ampli to nie mam zielonego pojęcia. Czy dalej iść w HK czy coś innego.

Prośba o dalsze porady sprzętowe lub ewentualne inne rozwiązania jakie mógłbym zastosować.

Dzięki,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,3 to zalezy od ciebie czy wolisz wieksze ekrany, czy ogladasz w ciemnosci filmy?, jak czesto? Do kablowki to ja zostawilbym plazme. Ale przejdz sie po sklepach, zbadaj rynek. W sklepach najczęściej jest uruchomiony material demonstracyjny 4k ktory nie zawiele ma wspolnego z kablowka. Sam musisz sobie odpowiedziec na większośc pytan :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zarówno opcja 1 jak i 3 pozostawia ten sam problem - jak uzyskać jednocześnie 4k na ekranie i DTS w ampli. Może jakaś używka ampli KD, która już ogarnie 4k, a nie straci na jakości dźwięku? 

1 godzinę temu, skywalker1978 napisał:

Czy dalej iść w HK czy coś innego.

Jeżeli pytasz o produkty nowe, to HK niestety wypadł z gry już kilka lat temu i nie prezentuje takiej jakości brzmienia i bezawaryjności, jak jeszcze kilka lat temu (choćby posiadany przez Ciebie 360).

Same TV podałeś kilka fajnych modeli, ale w różnych technologiach - zanim podejmiesz decyzję ostateczną, zapoznaj się przede wszystkim z bolączkami zarówno jednej, jak i drugiej technologii (LCD/OLED), bo takowe istnieją i nie ma co się czarować, że jest inaczej. Osobiście do swoich warunków i rodzaju użytkowania brałbym OLED'a. 

1 godzinę temu, skywalker1978 napisał:

LG OLED65B7V

wystąpił w Twoim poście dwukrotnie, więc może to jest jakiś znak ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się wypowiedzieć co do TV, z rysunku który przedstawiłeś wygląda na to że do telewizora masz 3.5m odległości. Miałem podobny problem do ciebie i najpierw zakupiłem 65 cali jednak była to za niska przekątna i dopiero zmiana kosztem jakości na 75 cali sprawiła mi większą radość pomimo ułomności technologii LCD LED.

Z 65 cali niekwestionowanym liderem będzie LG OLED65B7V (różnica między B8 a C8 jest zauważalna tylko przy wnikliwym porównaniu obu modeli, trochę wolniejszy procesor w B7) 8 500 - 9000 zł. PRzy twoim sposobie użytkowania jest nikła szansa na wypalenie oleda.

Jeśli planowałbyś teraz kupować i budżet to 7-8 tys. zł to brałbym Sony Bravia KD-65XF9005 matryca VA (dobry kontrast, jeden z najlepszych tv jeśli chodzi o odwzorowanie ruchu), wysoka jasność w HDR (w końcu przechodzić na UHD więc to jest ważny parametr). Atrakcyjna cena 6 500zł.

Natomiast ciekawą propozycją za ok 11-12 tys zł Sony KD-75XF9005, rozmiar robi różnicę. Te same zalety co modelu mniejszego od Sony.

Co do Samsunga 65q9FN brałem też wersję 65 cali lecz nie za tę cenę (za którą kupisz dobrego Leda 75 cali). Ten model stosuje zbyt agresywne wygaszanie i co z tego że ma najlepszą czerń spośród LED-ów, jak w ciemnych scenach szary bliski czarnemu nie występują za względu na to wygaszanie, zauważyłem też problem z DSE, na scenach z jednolitym kolorem (tzw efekt brudnego ekranu - plamy np. przy oglądaniu meczów) potwierdza to też portal rtings.com.

 

PS: Oledy z obecnej generacjii w 65 calach nie zejdą poniżej 7 500zł, natomiast te przyszłe z 2019 roku dopiero pewnie pod koniec roku.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami wystarczy żeby ktoś naprowadził na właściwy tor - dzięki modelarz01. TV będzie bardziej uniwersalny, tym bardziej, że z całego oglądania to 70% przypada na kablówkę. Kolejną wątpliwość rozwiązana.

Druga, to utwierdzam się w kwestii TV, szczególnie w kontekście powtórki :) (teraz szedłbym w LG). Co do cali to jestem trochę ograniczony szerokością ściany dokładnie 158cm, więc 75 może się nie zmieścić. Poza tym ponad 11tyś to zdecydowanie poza budżetem :(

Jeszcze kwestia doboru ampli do głośników. Faktycznie, używka to niezły pomysł. Co by dobrze grało z MA?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja zasieję jeszcze ziarno niepewności - co prawda, podaj konkretny model swojej plazmy, ale i tak w ciemno śmiem twierdzić, że każdy z wymienionych przez Ciebie TV, nawet na kablówce (o ile ona sama jest rozsądnej jakości) będzie bił na głowę obecnie posiadany przez Ciebie TV. Jeżeli kwestia mocno akcentowanych "wypaleń" w OLED'ach Cię nie przeraża, tym bardziej, że z każdą następną serią bolączka jest coraz mniejsza (z resztą masz plazmę, je też to dotyczyło, więc wiesz, że trzeba mocno się postarać, żeby do takiego stanu doprowadzić) to szedłbym bez dwóch zdań w tą technologię, jeżeli faktycznie 75" Ci się nie zmieści. Ale trzeba się tu zgodzić z kolegą Freddie - rozmiar ma znaczenie ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze i ja cos dodam odnosnie TV:) posiadam model Sony Bravia KD-65XF9005,jakosc obrazu rewelacja a hdr to trzeba zobaczyc:) odleglosc do ekranu to 3-3,5m dokladnie nie pamietam:) czy na takim dystansie potrzebowalbym wiekszy ekran?niekoniecznie:) po zakupie TV i postawieniu go na zwyklej szafce RTV efekt nie za bardzo mnie zadawalal, z pomoca przyszlo powieszenie ekranu na scianie:)calosc wymierzona tak by srodek TV byl ponizej linii oczu przy normalnym siedzeniu na kanapie. Dzieki temu zabiegowi wrazenia z ogladania bardzo mocno sie poprawily i o wiekszym wyswietlaczu nie mysle:)

W ktoryms z moich postow mozesz zobaczyc jak to u mnie wyglada:)

A tak po swiatecznemu:)

IMG_20181224_143923.jpg

Edytowano przez Arek T
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. U mnie jednak ściana mnie ogranicza w rozmiarach i niestety wysokość oczu odpada, bu muszę powiesić TV na kolumnami - miejsca miedzy nimi zostaje ok 120cm.

Napisałem do serwisu HK z prośbą o przesłanie ostatniego softu do ampli. Dostałem taką odpowiedź: "Ostatni soft jest z  ok. 2010r,  był to upgrade umożliwiający  przepuszczanie sygnału 3D przez HDMI, ale tylko w trybie Bypass. Jest szansa że 4k też przepuści ale nie jestem pewny.

Soft w załączeniu.

Zmiana  na własną odpowiedzialność, były przypadki kiedy klienci uszkadzali sprzęt przy zmianie softu."

Ostatnie zdanie jest niepokojące...szczególnie, że pada z ust przedstawiciela serwisu. Bądź tu mądry.

A u mnie wygląda to tak, również w świątecznym wydaniu :) Jak widać tylne głośniki wiszą dosyć wysoko - zdecydowanie do obniżenia.

2.jpg

3.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...