Skocz do zawartości

Nowa era dźwięku


Recommended Posts

Witam,

No i stało się, koniec poszukiwania źródła. Zródło + DAC skompletowane. Długo nie zdradzałem tajemnicy, jakie urządzenie będzie pełnić tę funkcję w moim systemie. Nie bez powodu, dla wielu konserwatywnych ?audiofilów? jest to wręcz herezja. A co tam możecie mnie spalić na stosie, ja tam słysze swoje icon_wink.gif

Moim nowym nabytkiem jest małe "pudełeczko" zwane "Squeezebox Classic"

http://www.logitech.pl/produkty/glosniki-p...squeezebox.html
http://www.allegro.pl/item430892860_logite...sic_system.html

To niepozorne urządzenie działa bardzo prosto. Korzystając z informacji na dysku sieciowym lub serwerze przesyła bezstratnie (WIFI lub kabel LAN) pliki muzyczne w postaci cyfrowej do DAC. Urządzenie ma wbudowany własny DAC, ale pomijając wąskie gardło tego daczka, mam na myśli odpowiednią maszynę, np. Theta DSPro Generation V uzyskujemy dźwięk o niesamowitej jakości.
Na innym forum powstało wiele wątków na ten temat. Obecnie jest chyba więcej przeciwników niż zwolenników, ale nic na to się nie poradzi, powoli następuje nowa era. Podobnie jak CD zastąpiły Vinyl, tak dzisiaj format bezstratny powoli będzie zastępował CD.
Nie będę tutaj tłumaczył na czym polega zaleta korzystania z plików cyfrowych. Pozwolę sobie wkleić wypowiedź faceta z Linn Polska (tekst wkleił forumowicz gutekbull, na forum audiostereo)

"W tradycyjnym odtwarzaczy CD, dane do przetwornika muszą spływać w określonej kolejności, w równych odstępach czasu. Teoretycznie jest to nietrudne do osiągnięcia, lecz w audio takich teoretycznie łatwych spraw mamy całą masę. Wkładając płytę do odtwarzacza CD, chcemy posłuchać muzyki już i teraz. Im dokładniejszy odczyt (oraz kilka innych czynników), tym lepiej całość zabrzmi. Stąd też masywne transporty zapewniające najlepsze warunki odczytu itp. Niestety nawet najlepszy transport nie jest w stanie w nieskończoność powtarzać odczytu, kiedy natrafi na błędy. Jeśli pracuje z większą szybkością niż 1x, może ponowić odczyt raz, może dwa.
W przypadku zgrywania płyt na komputerze, nie potrzebujemy mieć danych na teraz. Dobry program, jakim jest EAC lub oprogramowanie RipFactory (odpowiednio ustawione), kiedy natrafi na błędy ponawia odczyt, aż informacja zostanie w jak największej ilości właściwie odczytana. Dostarczając "perfekcyjny" strumień cyfrowy, nawet z posiadanej już płyty, do DS'a zabrzmi on lepiej, niż identyczna płyta odtworzona w normalnym układzie (transport-dac). Jitter w DSach jest tak mały, że może on zostać uznany za margines błędu stosownych urządzeń pomiarowych. Jak zawsze trudno sobie wyobrazić rezultat, jest tylko jedna metoda aby się przekonać - posłuchać. Chciałbym jeszcze dodać, rezultat dźwiękowy uzyskany dzięki niemal perfekcyjnemu odtworzeniu płyty nie tylko zasługą zgrania płyty do pliku. Do tego dochodzi jeszcze wiele czynników, przesył danych do DAC'a (jitter), szumy oraz same stopnie wyjściowe przetwornika. Osobiście wątpię, czy jakikolwiek urządzenie dzielone (transport i przetwornik) zbliży się jakością do urządzenia zintegrowanego DS z tej samej półki cenowej. Dzięki temu, że mamy w jednym urządzeniu oba elementy i kontrolujemy ich jakość oraz wspólną pracę, zabrzmi to lepiej niż dwa różne elementy np. media serwer i zewnętrzny przetwornik, nawet wysokiej klasy. Nie bez powodu, topowy odtwarzacz Sondek CD12 był odtwarzaczem zintegrowanym."

Od siebie mogę dodać, że dźwięk jaki udało mi się uzyskać jest naprawdę wysokiej jakości i nie będę tutaj rozpisywał się poetycko co się poprawiło. To zupełnie inny świat muzyki.
Mogę podać tylko kilka przykładów. Znajomy porównuje dźwięk Theta + Squeezebox do CD playera DCSa za prawie 50kzl. Forumowicz gutekbull (audiostereo) posiadający Mini Utopie i CD Accuphase DP500 również korzysta z Squeezeboxa. A jako DAC używa wewnętrzny przetwornik DP500. Ostatnia jego wypowiedź w jednym z wątków jest jednoznaczna. Forumowicz pisze, że już prawie w ogóle nie wykorzystuje DP500 jako playera CD. Wykorzystuje go jako DAC. Pisze tutaj także, że gdyby zastosować DAC klasy/i ceny DP500 można by uzyskać dźwięk jeszcze lepszy !.
Dlatego Bartku pisałem o tym, że jestem pewien, iż połączenie Theta V + SB będzie lepsze niż Accu DP500. Najśmieszniejsze jest to jakim kosztem ! Squeezebox można już kupić za około 600 zl. Kwestia tylko dobrego DAC i kabla cyfrowego.
Co do samego urządzenia. Możliwości konfiguracji są niesamowite. Pełna kontrola z komputera lub dołączonego pilota. Opcjonalnie można kupić pilot z wyświetlaczem LCD. Na jednym ze zdjęć możecie zobaczyć potencjometry analogowe na wyświetlaczu, a temu podobnych bajerów jest jeszcze więcej.
Poniżej zamieszczam zdjęcia. Przepraszam za jakość, ale aparat mam już wiekowy.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Tomaszu! Wielkie i szczere gratulacje!
Witamy tego, który niesie myśl świeżą i nową!!!
Prawdopodobnie tego typu urządzenia stanowią przyszłoiść hi-fi i hi-endu... niestety.
Wychowany na płytach analogowych i wchodzących dopiero płytach CD z coraz większym zdumieniem obserwuję ewolucję rynku audio, a po swych reakcjach widzę, że staję się coraz starszy i coraz bardziej konserwatywny (nie tylko zresztą po tym - zauważyłem również, że coraz młodsze kobiety mi się ostatnio podobają icon_mrgreen.gif) !
Nie ma już pięknych i wielkich winylowych okładek, bo to, co otrzymujemy wraz ze srebrnymi płytkami stanowi zaledwie "erzatz"! Nie ma odkurzania i "prania" czrnych płyt, mozołu ustawiania - kalibrownia gramofonu i wkładki. Nie ma celebracji związanej ze zmianą strony płyty. Nie ma... itd.
Trudno - zaakceptowałem. Chcociaż nie bez przyczyny trzymam w domu toploadera z wielkim ciężkim krążkiem kładzionym na wierzch płyty CD.
A teraz - proszę - jakaś cyfrowa skrzyneczka...
Tomku!
Dzięki za zdjęcia i opis! Jestes prekursorem! Wyczytałem, że "to to" ma nawet budzik! A przypadkiem jajek na miękko na śniadanie nie ugotuje?
To napisz, proszę, w chwili wolnej jak sobie poradziłeś z koniecznością podpięcia tego magicznego przedmiotu do komputera i wszelkimi z tym związanymi problemami tj. choćby szum kompa?
No i opisz sprawę okablowania!
Pozdrawiam
Bartek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie tesknie za ta celebracja. Zwycieza wygoda icon_smile.gif Siedze sobie przy kompie (lub sterowanie z pilota) i mam dostepnych ponad 1000 albumow w jednej chwili. Zrobienie playlisty to tylko chwila. Moze lampa daje mi namiastke celebracji i magii.

Z szumem kompa nie ma problemu, heh icon_smile.gif Obecnie korzystam z laptopa, a ten jest cichy. Poza tym nie wazne gdzie stoi laptop, wszystko i tak myka przez WIFI. Mozna jeszcze wstawic komputer, a najlepiej serwer np QNAP i tak wlasnie planuje zrobic.

http://www.allegro.pl/item439782418_nas_se...wer_plikow.html

Urzadzenie to moze stac w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Caly transfer do Squeezeboxa odbywa sie za pomoca WIFI lub LAN. A QNAP z dyskiem to kolejne multum mozliwosci, to taki maly komputerek z dyskiem, a nawet dwoma (jesli chcemy miec aktywny np auto back up). Poza tym nie potrzebuje on klawiatury, ani monitora. Konfiguracja i komunikacja z komputera.

Postawienie w domu sieci + Squeezebox zajelo mi jakies 30 min. Robilem to zupelnie na czuja bez instrukcji. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne. Takze prosze sie nie zrazac, to nic trudnego.

Co do okablowania to tak jak widac na zdjeciach. Squeeze pobiera muzyke z dysku (dysk sieciowy/komputer/server) dalej przekazuje cyfrowo do DAC. Uzywam do tego cyfrowego referenycjnego kabla Velum.

Zasilanie Squeeze jest bardzo proste i tu moj znajomy planuje pojsc dalej. Mam nadzieje, ze uda mu sie zasilic to urzadzonko zwykla sieciowka. Ciekawe jakie beda tego efekty.

Bartek, to nie tylko ma budzik icon_smile.gif Squeeze laczy sie z setkami darmowych stacji radiowych na swiecie. Wiele programow tematycznych, wspaniala muza. Jakosc rozna zalezna od stacji. Ile to ma funkcji nie mam pojecia icon_smile.gif jest tego naprawde sporo, dopiero zaczela sie zabawa icon_evil.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hybyrd83

Jesteś zdrajcą ! icon_evil.gif Jesteś przechrztą ! icon_evil.gif Jesteś ............ słów mi braknie na określenie twojego postępku icon_cry.gif Nakładam na ciebie w imieniu Ortodoksyjnych Audiofili dożywotnią anatemę icon_twisted.gif Jak mogłeś popełnić taki uczynek? Ty, który ( o Judaszu !), czarowałeś nas wszystkich w swoich dotychczasowych kilkuset postach Muzycznym Rajem z formatu stereo przeszedłeś na stronę Cyfrowych Odszczepieńców i Innowierców !!!! icon_twisted.gif Armagedon !!! Nie ma już na świecie świętości żadnej!!!! icon_confused.gif icon_cry.gif icon_redface.gif

PS. To powiadasz, że to tak zafajdziście gra? Muszę gdzieś tego posłuchać icon_idea.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekad korzystam z tego samego formatu cyfrowego, ktory jest zapisany na plycie. No ... tylko plyta sie nie kreci icon_cool.gif icon_wink.gif icon_redface.gif

Polecam sprobowac. Zawsze staralem sie obnizac koszty i nie wydawac pieniedzy na to co nie trzeba. W tym przypadku mozna zaoszczedzic naprawde spore pieniadze, a jakosc dzwieku jest naprawde nieporownywalna. Klase dzwieku w tym przypadku generuje DAC, reszte mamy zapisane w samych plikach icon_smile.gif
Czytajac plik z dysku nie mamy zadnych strat, a ilosc informacji muzycznej jest naprawde imponujaca.

Jeszcze raz przypomne, najwazniejszy jest dobor DAC i kabla cyfrowego.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak moje lampowe pre gramofonowe .

A tak na poważnie to już od jakiegoś czasu czułem ,że nastąpi taki moment,że servery muzyczne zastąpią CD-ki ale myślę ,że na skalę masową
nadejdzie to za 2-3 lata.
Jest jeszcze trochę problemów technicznych ale jak Producenci sprzętu "poczują kasę" to szybko je rozwiążą.

O te kabelki pytałem nie bez przyczyny bo slyszę ich wpływ na brzmienie w przypadku integry CD a w szczególności przetwornika cyfrowo-analogowego.
Miałem też kiedyś transport CD AudioNote Zero i też był on podatny na okablowanie a w końcu server to też coś w rodzaju transportu a dysk HD to
urządzenie mechaniczne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hybyrd83 gratuluje zakupu jakiś miesiąc temu dorwałem całkiem przypadkowo na internecie ten wynalazek poczytalem i opinie takie i siakie wniosek ..nie potrafiłem nic konkretnego powiedzieć..a tu masz ci los.. u nas..i jeszcze jak zauważył Perkoz_1, Ty!!!
Cieszę się ze masz to urządzenie sam pomyślałem aby to kupić jako, że w prost przeciwnie do stricte myślenia audiofilskiego .. lubie takie rozwiązania
Nie na darmo zakładałem kiedyś na naszym forum wątek o serwerach muzycznych..ale umarł śmiercią naturalną..

Jestem bardzo za takim rozwiązaniem.. bardzo bardzo...a że uwielbiam takie nowinki rozwiązania...chyba sam zakupię

Czy może podłączałeś do jakiegoś av na próbę ?? czy az tak nisko nie przepadłeś ??icon_smile.gif))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o zasilanie. Tak jak mowilem, moj znajomy wspominal, ze bedzie probowal cos wykombinowac, by podlaczyc standardowa sieciowke. Ja sie zupelnie nie znam na elektronice, wiec czekam co On wymysli icon_smile.gif Mimo to, Squeeze przy standardowym zasilaniu tworzy dzwiek porownywalny z iscie hi-endowymi zrodlami.

muzyczny_gość
Nie, nie podlaczalem Squeeze do zadnego innego urzadzenia, poza DAC. Z zalozenia urzadzenie to ma sluzyc do celow stricte "audiofilskich" icon_wink.gif
A tak na powaznie, nie dysponuje innym sprzetem. Zreszta i tak mam problem to wszystko pomiescic, a przy tym zachowac poprawna akustyke pomieszczenia.

Urzadzenie w polaczeniu z dobrym DAC, czaruje niesamowita jakosc brzmienia. Nie chce Was tutaj namawiac, nie taki moj cel. Warto jednak chociaz posluchac, do czego namawiam i zapraszam do siebie na odsluch. Oczywiscie szczerze polecam sprobowania Squeeze, naprawde WARTO icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie korzystam z dysku laptopa i dysku zewnetrznego podlaczonego do lapa. W niedalekiej przyszlosci planuje postawic mini-server, mam tutaj na mysli QNAPa. Przykladowy link podalem wyzej.

Jak bedzie juz QNAP, nie bede musial wlaczac komputera/laptopa, by posluchac muzyki. Glowny program (Squeeze center) z ktorym laczy sie automatycznie Squeeze bedzie zainstalowany na serv i po problemie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dd6

Nie, nie rozwazalem. Squeeze kosztuje grosze. Podpiety do wysokiej klasy DAC + kabel cyfrowy, moze stowrzyc zrodlo porownywalne do CD playerow w budzecie nawet do 50kzl.

Przyznam sie, ze zastanawialem sie czy taki Squeeze podajac sygnal cyfrowy (poprzez kabel coax-->DAC) jakos go nie "psuje". Niby nie powinien, bo przeciez podaje on tylko " 010110010". No, ale jak to w audio, nie wiadomo. Wiele niewytlumaczalnych spraw, mozna jednak uslyszec icon_smile.gif

Sneaky , model ten zupelnie mnie nie interesuje. Nie potrzebuje dodatkowego wzmacniacza, czy kolumn.
Ciekaw jestem natomiast, jak mialyby sie inne DSy. Moglby byc taki z dyskiem, ale co wazne tylko z dyskiem i nic wiecej. Prostota na maksa. Wazne by podal sygnal cyfrowy do DAC jak najmniej "zmienion". Jesli w ogole jakies zmiany moga zajsc ?

W kazdym badz razie, jest to inny swiat i zupelnie inne mozliwosci. Nowa jakosc ...

Pozostawiam sprawe do dyskusji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Squeeze odtwarza pliki muzyczne MP3, AAC, WMA, Ogg, FLAC, Apple Lossless, WMA Lossless i WAV.

Osobiscie uzywam WAV i format bezstratny FLAC.
MP3 probowalem no i gra, czemu nie ? jak ktos lubi icon_smile.gif

Ciekawe sa stacje radiowe z calego swiata. Jest ich naprawde duuuzo, podzielone sa tematycznie.
Poza tym, zaskoczyl mnie zbior okolo 1000 darmowych zapisow - calych koncertow !. Przegladalem pobieznie, nie znalem zadnego wykonawcy. Ale klikajac w ciemno, natrafilem na kilka fajnych, nie znanych mi wczesniej kapeli.

Funkcje alarmu sa niesamowite i wlasciwie jest wszystko co tylko mozna sobie w tej kwestii wyobrazic. Pelna konfiguracja. Mozliwosc budzenia radiem, przez nas stworzona playlista, czy wspomnianym koncertem z bazy danych.

Squeeza na probe podlaczylem do glosniczkow komputerowych Creative T20 (bezposrednio z wyjscia SqueezeDACa - po RCA) i nawet mi sie spodobalo. Chyba bede uzywal tego jako budzik, a i kobieta bedzie czesciej z tego korzystala, bo nie trzeba bedzie wlaczac "skomplikowanej voodoo lampy" icon_smile.gif

Transporter ma wbudowany DAC (ponoc rozbudowany), a do dyspozycji mamy jeszcze 2 wyswietlacze. Jak ten daczek gra, nie mam pojecia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przeglądałeś to rozumie przez kompa ? czy przez urządzenie ?
Zastanawia mnie jak by się to sprawdziło w typowym budżetowym systemie w granicach..4-8tyś pln
bez DACa

co do transportera..wyjściowa cena przekroczyła 7 tyś nawet podeszła do 8..w obecnej chwili..można kupić za około 5tyś pln


Zastanawia mnie jaka jest podstawowa różnica między.. Twoim maleństwem a tym transporterem.. bo funkcje spełnia te same ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latwiej jest oczywiscie przez komp (przejrzysciej), ale rownie dobrze mozna to zrobic za pomoca pilota - i nie ma z tym wiekszego problemu.
Bardzo latwy system wyszukiwania i to na rozne sposoby.

Jedyna roznica to rozbudowany DAC i obudowa (wyswietlacze, wyjscia, preamp). Moim zdaniem nie ma sensu, bo za te pieniadze mozna kupic znacznie lepszy DAC no i Squeeza Classic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Squeezebox Duet nie ma jednej najwazniejszej jak dla mnie rzeczy, a mianowicie wyswietlacza, ktory jest bardzo przydatny. Duet za to ma fajny pilocik z wyswietlaczem, ktory komunikuje sie z serv rowniez przez WiFI. (pobiera dane/okladki albumow etc). Problem w tym, ze wyswietlacz ten jest tylko 2,4-calowy. Nie wiele bedzie na tym widac, co nie znaczy, ze nie jest to fajny bajerek.
Wybralem wersje Classic, poniewaz nic nie stoi na przeszkodzie, by dokupic oddzielnie pilot z wyswietlaczem (obecnie okolo 700zl). Jak na razie nie widze takiej potrzeby.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe "newsy". icon_cool.gif
Człowiek na parę dni odetnie się od Forum, a tu takie zmiany!

Ciekawe - ale skoro (w miarę) niskie koszty (tzn. niższe niż przy wcześniejszych rozwiązaniach) a dzwięk nawet lepszy, to czemu nie? Trzeba być otwartym na nowe rozwiązania - no i posłuchać, pobawić się, polubić...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwiek "nawet lepszy", oj nie icon_smile.gif tutaj mamy skok spoooro do przodu, a przy tyam jak sam zuwazyles nizszym kosztem.
Wiem, wiem trudno w to uwierzyc icon_cool.gif
Jesli tylko ktos chce posluchac, zapraszam ! Nie ma to jak przekonac sie osobiscie/nausznie.
Z przyjemnoscia ugoszcze, chociaz w skormnych warunkach, ale szczerze icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dzwiek "nawet lepszy", oj nie icon_smile.gif tutaj mamy skok spoooro do przodu, a przy tyam jak sam zuwazyles nizszym kosztem.
Wiem, wiem trudno w to uwierzyc icon_cool.gif


Wcale nie tak trudno uwierzyć, bo to przecież technicznie proste - odtwarzanie pliku, który powstał po BEZBŁĘDNYM zgraniu z CD - który zawiera wszystkie informacje, trzeba je tylko przetworzyć na dźwięk analogowy. A to już prostsza sprawa niż zapewnienie BEZBŁĘDNEGO napędu.

Szczerze mówiąc spodziewałem się, że pójdzie to w tą stronę, trochę mi szkoda okładek płyt, lśnienia krążków - pozostaje "sama" muzyka.
Po odejściu płyt winylowych narzekałem, że płyty straciły duszę.Teraz wygląda na to, że straciły także ciało...

Pewnie pójdę i ja w tę stronę, ale na razie trochę mi przeszkadzałby szum komputera, nie mam wszak serwerowni...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mejson

Niestety niektorym bardzo trudno w to uwierzyc. Sa ludzie, glownie starszej daty, ale i nie tylko, ktorzy nie potrafia sobie tego wyobrazic. Przeciez zadna z plyt sie nie kreci, utwor muzyczny pochodzi "znikad" (transport poprzez WiFi), a muzyka jednak gra. Nie jestem oczywiscie zadnym rewolucjonista, tak jak mowisz to nic szczegolnego, mozliwosci zastosowania podobnego roziwazania byly juz dawno. Zaluje, ze wczesniej sam na to nie wpadlem. Przyznam sie, ze sceptycznie do tego podchodzilem. W glowie pojawialy sie juz pomysly kupna zrodla za 20-30 kzl i wielka rozpacz - skad ja wezme tyle pieniedzy ?
Naszczescie da sie prosciej, a dzwiek najwyzszych lotow.

Mejson, tak jak pisalem wyzej, komputer nie musi stac w pokoju odsluchowym ! Caly transfer do Squeeze odbywa sie za pomoca WiFi lub kabla. Zwroc uwage na schemat, ktory zamiescilem w pierwszym poscie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...