Skocz do zawartości

Nowa era dźwięku


Recommended Posts

Cytat

Karty 16 GB sa w miare tanie. Srednio plyta zFlacowana wazy okolo 350 mb. Czyli na karte 16 gb wejdzie okolo 45 albumow.
To duzo i malo. Obecnie mam 250 GB muzyki. Mysle, ze w wolnej chwili przetestuje jak zagra muzyka z pendriva kieszonkowego podlaczonego do QNAPa.

Hybryd
O PenDrive myślałem tylko jako porównanie dźwięku (w stosunku do dysków zewnętrznych), a właściwie zakłóceń, a nie jako normalny nośnik. icon_cool.gif
Zakładam, że pojemność musi być wystarczająca na minimum 300płyt (w końcu niektórych płyt słuchamy bardzo rzadko), no a docelowo - jakieś tysiąc.
Przy obecnych prędkościach zapisu na pendrive - może być taka sytucja, że do odsłuchów będziemy przegrywali z serwera muzycznego np. zawartość 50 czy 100 płyt (lub modyfikowali zawartość - dodawali i usuwali kilka czy kilkanaście albumów według potrzeb).
No i oczywiście trzymać będziemy zawartość na serwerze, bo pendrive "lecą" (w końcu pendrive jest bardziej urządzeniem do przenoszenia danych i daleko mu jeszcze do odpowiedniej niezawodności i trwałości).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Jestem tutaj nowy - to mój pierwszy wpis na jakimkolwiek forum. Dotychczas uważnie czytałem.
Ja również przesiadam się na sprzęt "nowej ery dźwięku". Choć, nie ukrywam, gdyby ktoś mi powiedział jeszcze dwa miesiące temu, że będę słuchał muzyki z komputera, to bym go wyśmiał. Hybyrd83 - gratuluję i zazdroszczę zestawu. Też o czymś takim pomyślę, ale najpierw muszę dokończyć budowę domu. Na razie mój zestaw to: laptop HP Pavilion + foobar2000 z Kernel Streaming + Pro-ject USB DAC BOX + wzmacniacz słuchawkowy Pro-ject Head BOX MKII + słuchawki Creative Aurvana Live!. Podłączone jest to kabelkiem USB Profigold oraz interkonektem Klotz LaGrande. Klocki Pro-ject'a w ładnej obudowie Pro-ject Design BOX. Wiem, śmiech na sali icon_smile.gif Mnie to jednak na razie musi wystarczyć i wystarcza. Da się tego słuchać, szczególnie gdy pomyślę jak niewiele to kosztowało (1.500 zł bez komputera).
Mam jednak mały zgryz z programem Easy CD-DA Extractor, który wypróbowałem (na razie wersja trial) po przeczytaniu tego forum.
Już mówię, o co chodzi:
1. U Hybyrd83 rippowanie CD do flac trwa około 2,5 do 3 godzin. U mnie natomiast płyta 66 min. zgrywana jest w kilkanaście minut (bodajże 18). Ustawienia mam takie same jak Hybyrd83 (post z dn. 02.10.2008r.). Skąd taka różnica?! Może pominąłem coś w innych ustawieniach?
2. Okładki - nie potrafię zapisać okładki w pliku z muzyką, tak aby wyświetlała mi się później w odtwarzaczu. Przed rippowaniem ściągam z bazy okładkę, pojawia się ona w okienku, a później ani nie zapisuje się w pliku, ani nie można jej tam przenieść robiąc kopiuj/wklej.
3. Czy to normalne, że pliki flac z jednej płyty odtwarzane są z róznym kbps (od 790 do lekko ponad 1000)?
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.
Adrian
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. U Hybyrd83 rippowanie CD do flac trwa około 2,5 do 3 godzin. U mnie natomiast płyta 66 min. zgrywana jest w kilkanaście minut (bodajże 18). Ustawienia mam takie same jak Hybyrd83 (post z dn. 02.10.2008r.). Skąd taka różnica?! Może pominąłem coś w innych ustawieniach?

---> Podstawowa roznica to wersja Trial. Nie posiada ona wszystkich funkcji. Ja zakupilem oryginalna pelna wersje, tak by miec 100% pewnosc ripowania. Kolejna roznica to naped. Zalezy to od danego odtwarzacza w kompie. Jeden wolniej pracuje, drugi szybciej. W kazdym badz razie pospiech przy ripowaniu nie wskazany.


2. Okładki - nie potrafię zapisać okładki w pliku z muzyką, tak aby wyświetlała mi się później w odtwarzaczu. Przed rippowaniem ściągam z bazy okładkę, pojawia się ona w okienku, a później ani nie zapisuje się w pliku, ani nie można jej tam przenieść robiąc kopiuj/wklej.

--> okladka pojawia sie np w programie (lub w pilocie SqueezeBoxa) obslugujacym Squeezeboxa, program - Squeezecenter.
Ripujac, program nie zapisuje okladki w folderze. Koduje to chyba jako metadane. Z tego co wiem foobar nie pokazuje okladek.
Z kolei przyczyna moze byc ponownie wersja Trial.


3. Czy to normalne, że pliki flac z jednej płyty odtwarzane są z róznym kbps (od 790 do lekko ponad 1000)?

-->Bede musial to sprawdzic.

Muzyka z kompa to jednak troszke inna filozofia. Zalozony watek dotyczy wlasciwie troczke innych urzadzen - tzw. serwerow muzycznych.
Gdybys mial pytania dotyczace grania muzyki z kompa, to polecam zakladke "PC audio". Granie muzyki z kompa nie jest takie proste. Zaklocenia, polaczenie USB, do tego bardzo wazne sa ustawienia systemu operacyjnego. Slyszalem tez, ze instaluje sie specjalne wtyczki. Bardziej skomplikowana zabawa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.
Wiem, że wątek dotyczy troszkę innego sprzętu, ale miałem pytania co do Easy CD-DA Extractor więc pozwoliłem sobie na zawrócenie Wam głowy. Mam wersję trialową bo chiałem zobaczyć jak to działa a potem wykupić licencję. Jednak z uwagi na prawdopodobne ograniczenia tej wersji, będę musiał od razu wykupić licencję i mieć nadzieję, że wszystko będzie ok., np. okładki. Bo foobar2000 wyświetla okładki.
Muzyka z komputera to rzeczywiście trochę inna filozofia i trudniej o dobry dźwięk. Ale jak się chce, to można. Foobar'a mam oczywiście z wtyczką Kernel Streaming, która powoduje ominięcie przez sygnał wszystkiego co szkodliwe dla dźwięku w komputerze i kieruje go prosto do zewnętrznego DAC'a.
Dobra, jeszcze raz dziękuję i nie zawracam już glowy.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam jednak mały zgryz z programem Easy CD-DA Extractor, który wypróbowałem (na razie wersja trial) po przeczytaniu tego forum.
Już mówię, o co chodzi:
1. U Hybyrd83 rippowanie CD do flac trwa około 2,5 do 3 godzin. U mnie natomiast płyta 66 min. zgrywana jest w kilkanaście minut (bodajże 18). Ustawienia mam takie same jak Hybyrd83 (post z dn. 02.10.2008r.). Skąd taka różnica?! Może pominąłem coś w innych ustawieniach?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.
Adrian


W wersji trial wszystkie ustawienia są dostępne, sam ją wczoraj ściągnąłem i pierwszy raz zobaczyłem ile potrafi moja karta dźwiękowa i słuchawki do niej podpięte. W załączniku jest zrzut ekranu z pokazanymi ustawieniami. (Ważne są te rzeczy zaznaczone)

PS U mnie zgrywanie trwa ok 2h, więc to chyba tylko kwestia napędu

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pacio94

Beresforda nie znam. Korzystam ze sprzetu z wyzszej polki. Mam zle doswiadczenia z tanszymi DACami (np Audionemesis UP1), ale to pewnie za sprawa przezroczystego systemu, ktory nie wybacza slabych klockow. W budzetowych systemach takie DAC pewnie sie sprawdzaja.

Co do D-Linka, rowniez mam zle doswiadczenia. Czeste zawieszki, niestabilnosc. Osobiscie korzystam z Linksysa. Wielu znajomych rowniez i z tego co wiem sa bardzo zadowoleni.

Edit
Dopiero teraz zauwazylem, ze ten D-link to droga zabawka. Dla SB w zupelnosci wystarczy cos znacznie tanszego. Ja uzywam Linksys WRT54G. Router ten spokojnie obsluguje w tym samym czasie SB, 3 laptopy, PS3 i QNAPa.

http://www.allegro.pl/item580139887_linksy...outer_wifi.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
hybyrd

a czy do tego typu grania jest w ogole potrzebnt SqueezBOX ?

czy te sama jakosc otrzymam podlaczajac do laptopa, karte na USB z wyjsciem cyfrowym -> DAC -> wzmacniacz?

Czyli moim playerem nie bedzie Squeezbox, lecz po prostu laptop w jakims media center.

Jesli dobym torem ide... czy jakosc tej karty ma znaczenie na cyfrowy cygnal jaki poda do DAC ?
czy np. karta M-Audio za ok 350zl da rade?

M-AUDIO TRANSIT
http://allegro.pl/search.php?sg=0&string=M-AUDIO+TRANSIT

czy M-AUDIO SONICA
http://allegro.pl/search.php?string=M-AUDI...;personal_rec=0


Maciej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB jest sprawdzonym urzadzeniem i z rasowym DAC daje odpowiednie rezultaty.
Nie mam pojecia jakie mozliwosci sa przy graniu z PC. Nie mniej jednak komputery i systemy operacyjne stwarzaja dodatkowe problemy.
Jesli chcesz sprawdzonego zestawienia polecam polaczenie QNAP (na linux) + SB.

BTW, wszystko ma znaczenie icon_smile.gif system operacyjny, player z ktorego grasz, kable ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, ze mozesz wylacznie pisac o jakosci tego co sam sprawdziles.

Ale czy to nie przesada pisac, ze sam system, czy program moze miec wplyw na brzmienie?
Szczerze watpie icon_wink.gif

racja, ze samo wykorzystanie komputera moze/ma wplyw na brzmienie. Wiadomo... maja znaczenie: rozmieszczenie elementow komputera, sama karta audio, bliskosc innych urzadzen, zasilanie itp... Ale czy nadal ma to znaczenie w przypadku wyjscia sygnalu cyfrowego?

Te rzeczy chyba nie mala wplywu na kolejnosc zero jedynek przekazywanych dalej.
Ale fakt - nie znam sie na tym. Jesli jest ktos kto ma pewnosc jak jest, prosze niech napisze. Bardzo mnie to interesuje.

A daze do stwierdzenia, ze te sama jakosc (teoretycznie) mozna uzyskac przez inne urzadzenia, o wiele bardziej user friendly i majace wieksze mozliwosci.
Jesli juz nie laptop... to chocby WD Media Player
http://www.wdc.com/en/products/products.asp?DriveID=572

posiadajacy rowniez wyjscie wyfrowe.

A dlaczego jest bardziej uzyteczny?
Po podlaczeniu do TV przez HDMI mamy centrum rozrywki. Muzyka pokatalogowana, latwo dostepna - uzywa sie tego na prawde super.
+ mozliwosc ogladania filmow...
Oczywiscie takze trzeba podpiac do niego dysk. Jedynym minusem jest to ,ze trzeba miec TV, aby tego uzywac.

W Squeezeboxie obawiam sie poruszania po kolekcji np. 800 plyt. Nie jest to uciazliwe?
na TV z WD media player, to bajka.



Tak wiec pytanko do obeznanych...
czy to, z czego wyjdziemy sygnalem cyfrowym ma znaczenie?


Maciej


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepne sie do tematu jako posiadacz urzadzen WD TV i DLINK DSM-320, WD uzywam do ogladania filmow w HD a Dllinka tylko sporadycznie do sluchania muzyki, jako DAC uzywam HD970. Wedlug mnie dzwiek jest dobry z obu urzadzen, ciezko mi wskazac roznice, DLINK ma ta przewge ze dziala po sieci (zarowno LAN jak i bezprzewodowej). Mnie denerwuje to ze po zgraniu materialu na dysk slychac wyraznie przejscia miedzy utwormi (nawet przy wyzerowaniu czasu przejscia). Jest duzo plyt nagranych w ten sposob ze przejscie z utworu na utwor na plycie audio odbywa sie niezauwazalnie, a po zgraniu materialu na dysk twardy oprogramowanie tnie to na poszczegolne utwory i to slychac dlatego ja wciaz slucham odtwarzacz CD, chociaz dzwiek z dysku twardego jest naprawde dobry. Moze po prostu zle ustawiam program zgrywajacy (uzywam CDEXa), wiem ze mozna polaczyc te pliki dowolnym edytorem, ale to juz jest chyba zbyt duza ingerencja. Mam laptopa z wyjsciem cyfrowym i po zgraniu obrazu plyty bylo fajnie, ale wtedy po co jakis serwer muzyczny jak moze to po prostu robic laptop z wyjsciem cyfrowym audio do ktorego mozna dokupic pilota czy uzywac oprogramowanie Apple i Ipoda - dla wygodnych. Ja jednak chyba zostane przy CD, jakos kreca mnie te krazki, okladki itd... Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slowhand

Tak, zwyklem pisac o tym co sam sprawdzilem, wyprobowalem, przesluchalem.

Widze, ze troche nie dowierzasz w to co mowie. Pozwol, ze przytocze kilka przykladow:
Jakis czas temu moj SB pobieral muzyke z laptopa, do ktorego podlaczony byl dysk zewnetrzny (po USB). Gralem tak okolo 2 miesiecy. Po tym czasie zakupilem QNAPa i wierz mi sam bylem zdziwiony, jak podlaczylem SB pod QNAPa. Jakosc dzwieku ulegla poprawie. Juz pisalem o tym na forum, przyczyn moze byc kilka.

Piszesz o wyjsciu cyfrowym. Jasne, ze moze miec ono znaczenie. Wazne jest w jaki sposob zbudowany jest caly uklad, a takze jak jest zasilany. Zegar jest bardzo wrazliwy na jakosc pradu, czy zaklocenia (czesto stosuje sie zasilania akumulatorowe dla zegara). Nie bez znaczenia sa rowniez kable cyfrowe.

Mowisz, ze wybor programu nie ma znaczenia ? Poczytaj troche o tym w sieci. Kazdy z programow korzysta z roznych kodecow, oparty jest na innych rozwiazaniach. Nie jestem w tym temacie specjalista, dlatego nie bede pisal tutaj o szczegolach. W necie sporo na ten temat znajdziesz. Sam system rowniez moze dawac pewne ograniczenia. Aby sie tego pozbyc instaluje sie min.odpowiednie wtyczki. Temat PC audio jest baaardzo szeroki. Osobiscie uwazam, ze korzystajac z PC-audio trzeba pokonac znacznie wiecej problemow, niz proste polaczenie SB<-->Qnap.

Mysle, ze nie ma sensu dyskutowac co bedzie lepsze, trzeba to samemu sprawdzic ! Z tego co wiem, nie wszystkie urzadzenia daja tak dobre rezultaty jak synergiczne polaczenie SB/Qnap/ DAC Theta, a powodow jest wiele. Jesl, ktos chce miec "centrum rozrywki" pewnie wybierze podobne urzadzenie do WD (ja do tego uzywam PS3 + QNAP). Natomiast SB jest pod tym wzgledem wyjatkowy --> patrz oprogramowanie do niego, czy update-y projektowane po to by urzadzenie jeszcze lepiej sprawdzalo sie w roli transportu.. SB stworzone jest do przekazywania muzyki i bardzo dobrze icon_smile.gif
Pytales czy obsluga 800 plyt bedzie stanowic problem. Zapewniam, ze nie. Obecnie posiadam okolo 1000 albumow i wszystko dziala bardzo sprawnie.

Ostatnio znajomy zastapil impulsowy zasilacz w SB, wlasnej roboty przejsciowka i zasila to obecnie rasowym kablem zasilajacym. I co ? a no roznica jest i to nie mala !

unholy
Twoja wola, jesli tak bardzo przywiazales sie do CD icon_smile.gif
Przypomne raz jeszcze SB+ DAC Theta DSPro Generation V + QNAP to polaczenie synergiczne. W tym zestawieniu SB pozostawia w tyle topowe transporty (Mark Levinson, czy Accuphase). Mowimy tutaj o zrodlach za kwoty rzedu 30-40 kzl !
Tak, tak nie pomylilem sie. Wszystko sprawdzone w wielokrotnych bezposrednich porownaniach icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hybyrd83
mysle ze bede uzywal zarowno plyt CD jak i serwera muzycznego, ba teraz nawet czekam na gramofon. Muzyki slucham wiele godzin dziennie wiec czasu starczy na kazde z tych urzadzen. Generalnie mam to tak podzielone ze stary dobry rock mam na vinylu, metal i reszta na CD a na twardym dysku mam zgrana wiekszosc swojej kolekcji jak rowniez plyty od znajomych i troche mp3 (320) - to dla zony icon_wink.gif. Chodzi mi o to ze cala ta zabawa ze zmiana plyt i ciekawsze wydania to fajna sprawa, ale np przy jakiejs milej imprezce ze znajomymi serwer jest niezastapiony, chocby nawet jezeli chodzi o bezpieczenstwo samych plyt...icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...