Skocz do zawartości

Nowa era dźwięku


Recommended Posts

Jak to się mówi to jest oczywistą oczywistością icon_biggrin.gif , że do SB nie ma co startować.
Chodziło mi raczej o ocenę w kategoriach tzw. taniego, tymczasowego substytutu.
Jednak im bardziej wgłębiam się w temat (niemal od samego rana) dochodzę do wniosku, że raczej nie ma co sobie głowy zawracać.

Od jutra zacznę wywiad w tej sprawie ze znajomym, który posiada tego typu urządzenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Belfrze!

Pierwsza i zasadnicza kwestia to wątpliwa "bitperfekcyjność" tegoż Fergusona!

Przykładowo - fajna maszynak WD TV HD Media Player nie jest bit perfect, gdyż wysyła dane z częstotliwością 48 KHz. Prawdopodobnie maszynki do odtwarzania również obrazu mają takowy problem.

A u mnie - na dzień dzisiejszy - sygnał do DACa idzie z kompa via - pożyczony od syna - Sound Blaster X-Fi. Zdaje się, że jest bit perfect...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 years later...

Ciekawy jestem, jak po 12 latach od decyzji o przejściu na źródło w postaci squeezeboxa wygląda sytuacja?

Czy pomysł się obronił?

Czy technologia wymusiła zmianę na przykład na serwisy streamingu wysokiej jakości?

Czy może powrót do płyt CD?

Piszę to niedługo po tym, jak wreszcie sam przeszedłem na źródło w postaci Squeezebox Duet. 

W międzyczasie próbowałem różnych rozwiązań bazując na plikach i zewnętrznym DAC.

Ostatnio był to odtwarzacz Bluray z podłączonym dyskiem USB, ale mimo doskonałej jakości poległ ze względu na brak funkcj "gapless" - wpychał mi przerwy między utworami - no i istniała konieczność podłączania monitora.

Każdy komputer odpadł z powodu szumów wentylatora, nawet laptop z SSD.

Squeezebox zapewnił mi błyskawiczny dostęp do całej płytoteki, jakość co najmniej płyty CD i monitorek w pilocie pozwalajacy na wybór płyty i wyświetlenie okładki.

Na razie (!) ideał...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też pliki wyparły materialny nośnik. Po zakupie płyty ląduje ona tylko raz w napędzie, żebym mógł ją skopiować i przenieść na NAS.

U mnie playerem jest zbudowany przez syna router który ma po Sata wpięte dyski z magazynem muzyki ( NAS robi automatycznie kopię zapasową na drugim dysku bo utrata płytoteki bolała by mnie strasznie). Co do szumów poradziłem sobie w ten sposób, że router jest schowany za komodą i z niego kablami CAT7 idą dane do poszczególnych systemów w domu. A obsługuje się to ze smartfonów gdzie na ekranie jest wszystko, okładki płyt, dowolne wyszukiwanie, jakość plików, radia internetowe itd). Na tym domowej roboty routerze też jest player MPD do systemu w pokoju dziennym. Możliwości personalizacji sprzętu wedle naszych upodobań są teraz ogromne, nie trzeba korzystać ze sprzętów które sprzedają nam producenci.

Jest jeszcze jeden aspekt przejścia na pliki. Dla mnie bardzo istotny. Jak spotykam się ze znajomymi z rodziną to bardzo często wymieniamy się plikami z muzyką. Nawet jak kupuję płyty to np. z siostrą ustalamy Ty kup te płyty a ja te i już mamy w zasobach dwa razy więcej nowości.

 

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Czyli nie tylko ja się zdigitalizowałem. 😀

Teraz po kilku miesiącach od przejścia na domowy serwer muzyczny, pozostalem z garstką fizycznych płyt, które darzę szczególnym uczuciem, resztę rozdałem albo sprzedałem. Będzie łatwiej przy przeprowadzce. 😉.

 

Też się zastanawiałem nad dedykowanym ruterem, ale trafił mi się ten Squeezebox i mimo dość starej już technologii spełnia swoją rolę. 

Mając całą płytotekę w plikach można będzie przechodzić na nowsze technologie szybko i bezboleśnie, podstawą będzie dobry plik, DAC, wzmacniacz i kolumny a kosmiczne kosztowo odtwarzacze CD pozostaną jako opcja dla zamożnych desperatów... 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 10 months later...

Główny nurt wątku zakończył się przed Squeezebox Touch, tak że ten... wykopałem sobie 😉 

Squeezebox Touch w głównym systemie wymieniłem na Yamaha NP-S303, co skutkowało zmianą aplikacji na "Hi-fi Cast" - pozostając przy Logitech Media Server dla kompatybilności z SBT w innym systemie. 

I tak to sobie trwało z LMS 7.9.0 na Netgear NAS + WD Red - bezawaryjnie 👍 A konkretnie do czasu aż mi coś zaczęło mulić... i po szybkim sprawdzeniu zamówień na Amazonie, okazało się że hardware ma osiem lat 😱 

Quick search i... O k..., gdzie jest Netgear?! Ok, jest Asustor. No to lecimy. 

Jak w sam raz, akurat wyszedł Asustor Lockerstor 2 Gen 2 AS6702T. Do tego WD Gold - lubię tę firmę, jedynym dyskiem WD który mi padł, był Raptor 74 GB. 

No i nie ma Logitech Media Server na pokładzie ☹️

Szczęśliwie, przeczytałem WCZEŚNIEJ, że jednak 7.7.2 się da 😀

No i nie dość że się dało, to i upgrade do 8.2.0 też się dało - i to wszystko KLIKAJĄC 😇 

Różnica w prędkości działania jest porażająca 🔥🔥🔥

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Na razie brakuje mi powodów, by zmieniać stary laptop na serwer, ma on system operacyjny na dysku SSD, więc startuje szybko, dysk HDD na pliki muzyczne jeszcze ma miejsce.

W dodatku można go używać jako źródło AV, schowany do szafki pod TV, pracuje cicho, włączany jest w razie potrzeby, nie pracuje non-stop jak to serwer, więc w czasach oszczędności prądowych jak znalazł.

Jedyne co zmieniłem, to podłączenie Squeezebox Duet Receiver do sieci - zrezygnowałem z WiFi na rzecz podłączenia kabelkiem, mam stabilne łącze i od paru miesięcy spokój.

Lepsze wrogiem dobrego, a na pewno droższe... 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...