Skocz do zawartości

Nowa era dźwięku


Recommended Posts

Nie slyszalem tego zestawienia, nie wiem jaki byl sprzet towarzyszacy, a wreszcie na ile i w jakich aspektach SB okazal sie gorszy.
Ja posiadam polaczenie z DAC Theta. Mozliwe, ze jest to jakies polaczenie synergiczne i moze dlatego brzmi ono tak wyjatkowo ?

Znajomy porownywal SB bezposrednio z transportem Mark Levinsona (jeden z najlepszych transportow, okolo 35kzl).
SB przekazywal po prostu wiecej informacji, wiecej muzyki. Znam potencjal SB. Nie twierdze, ze to bedzie moj jedyny transport do konca zycia.
Jesli znajde jakies lepsze zrodelko (music server), na pewno podaze w tym kierunku. Natomist do plyt CD nie wroce.

Co do zaproszenia, jak najbardziej aktualne !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku!

Żeby nie było, iż jestem uprzedzony - artykuł , w którym generalnie bardzo pochlebnie wypowiada się autor o SB!

A fakt, że ludziska przechodzą na serwery muzyczne bardzo mnie, ortodoksa, cieszy - pojawiają się wyprzedaże całych kolekcji płyt za przyzwoite pieniądze!

Cieszę się także z faktu, że się odezwałeś! Nie przypatruj się, tylko wal śmiało - wreszcie coś będzie się działo - będzie dyskusja  icon_wink.gif

Pozdrawiam gorąco!

Bartek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku !

Juz wyjasniam. Pan Mariusz Olszewski to producent kabli Velum.
Czesto bywa u mojego znajomego na odsluchach. U mnie rowniez goscil.
Artykul dotyczy odsluchow, ktore odbywaly/odbywaja sie we Wroclawiu.

Anegdota na temat bezpiecznikow do DAC dotyczy wlasnie mojej Thety oraz Thety znajomego.
W mojej Thecie byl oryginalny bezpiecznik z USA, znacznie rozniacy sie od bezpiecznikow za 1zl.
Pozniej sprobowalismy bezpiecznikow miedzianych AHP i to bylo to icon_smile.gif

Co do komentarzy pod artykulem. SB potrafi zagrac ! w tej sprawie nie mam watpliwosci.
Jak widac sa przeciwnicy. CD kroluje i tak bedzie pewnie jeszcze dlugo. Mnie to nie przeszkadza.
Dzis mam wysokiej klasy transport za grosze i to sie dla mnie liczy. A, ze to "nieaudiofilska" zabawka, no coz...

Naprawde dziwie sie, ze Pan Olszewski zdobyl sie na napisanie tego artykulu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego lada moment będą pojawiały sie ogłoszenia o sprzedazy cdkow...zreszta już się tak po części zaczyna icon_smile.gif
Mysle, ze SB to rewelacyjna sprawa , trzeba sie tylko przekonac i dać skusić będzie część ludzi ktrym takie wyjscie nie podpasuje i zostana przy swoich transportach a cześć przejdzie...na SB..ciekawe sytauacja bo coś podobnego wypuścił Philips..zaraz bedzie wysyp takich urządzeń

a teraz sprawa zgrywania
jak to się ma w sytuacji : gdzie mam dysk z plytoteka.. wszystko zgrane człowiek się namęczył i np puka policja i pyta się a to co ? my mowimy - no jak co piosenki ale wiecie prawo jest prawem i obowiązuje nas trzymanie takich plikow jakiś czas lub nasza kolekcja jako kopia..ale oryginał podobno neleży przedstawić..jak to się w ogole .. ma.. ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to czekamy na info..icon_smile.gif

PS. hybyrd83 mam coś dla Ciebie :
Samsung ruszył z produkcją dysków SSD 256 GB icon_wink.gif
Samsung poinformował o uruchomieniu produkcji dysków SSD o pojemności 256GB. Nowe dyski nie dość, że są większe, to jeszcze nieco szybsze od wcześniejszych wersji 64GB czy 128GB. Samsung twierdzi, że jego nowe dyski oferują prędkość odczytu na poziomie 220 MB/s oraz ok. 200 MB/s przy zapisie.

Nowa pojemność, 256GB to już rozsądna ilość. Nie wyobrażam sobie bowiem, aby dokupować jako wielokrotnie droższą opcję dysk SSD o pojemności 64GB i rezygnować z tradycyjnego dysku np. 320GB. Jeśli chodzi o porównanie prędkości, firma zapewnia, że ma wydajność dysku kręcącego się z prędkością 15000 rpm, ale za to bezgłośnie, z mniejszym poborem mocy i niższym wydzielaniem ciepła (nowy dysk potrzebuje ok. 1,1 W do działania). Ma 9,5 mm grubości i jest formatu 2,5 calowego dysku, waży 81 gramów.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm!
Dziedzina praw autorskich i praw pokrewnych nie jest tym, czym zajmuję się na codzień!
Ale obiecuję, że się przygotuję i udzielę wg mojej najlepszej wiedzy odpowiedzi na zadane wyżej pytania!
Hybryd!
Toś przeszedł do historii "audiofilizmu" w Polsce! Gratulacje! icon_razz.gif
A tak zupełnie przy okazji w kwestii DACów - tak zachwalasz, Tomku, swą Thetę, że coraz bardziej nabieram ochoty, by we własnym systemie ją przetestować!
Nie wybierasz się na przypadkiem Święta Bożego Narodzenia do rodziny??? icon_twisted.gif   icon_mrgreen.gif   icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Cytat

Co do zgrywania plyt. Wlasnie jestem na etapie zgrywania swojej kolekcji do plikow FLAC. Uzywam programu Easy CD-DA Extractor (kupilem sobie licencje).
Niestety zeby bylo pozadnie, wraz z pelna kontrola i korekcja bledow na jedna plytke trzeba poswiecic troche czasu. Srednio czas zgrywania to 2,5h ! - pelna plyta CD.

Mimo to warto icon_biggrin.gif

Ja zacząłem "od końca", tzn. zacząłem zgrywać płyty nie mając jeszcze ani SB, ani DAC. icon_wink.gif

To najbardziej pracochłonne zajęcie, więc skoro mogę je rozpocząć już teraz...
Używam EAC tworząc obraz wav i arkusze dyrektyw. Kompresją do FLAC zajmę się później, na razie obrazy zapisuję na płytach DVD gdzie będą czekać na przegranie na porządny serwer.
Planuję zakupy w kolejności: DAC->SB->serwer.
Może pierwszy pozwoli na pozbycie się CD z półki i wykorzystanie zwykłego odtwarzacza DVD?
Zrobi się miejsce na SB...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Obiecałem zajęcie stanowiska...

Po dogłebnej analizie przepisów karnych zamieszczonych w Ustawie o prawach autorskich i prawach pokrewnych, analizie orzecznictwa oraz po konsultacjach z "karnistami" zajmującymi się na codzień tą tematyką napiszę tak:

- nie jest penalizowane (zagrożone karą w prawie karnym) dokonywanie kopii utworów muzycznych bedących w naszym posiadaniu -  nawiązując do tematu - "zgrywanie" zawartości krążków do plików muzycznych nawet jeżeli nie posiadamy/w przyszłości nie będziemy posiadać oryginalnych nośników (płyt CD);

- nie oznacza to, iż w określonych przypadkach nie będziemy tym samym popełniać deliktu cywilnoprawnego - narażając się na odpowiedzialność cywilnoprawną za wyrządzenie szkody za np. naruszenie postanowień licencji.

Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe...

Oczywiście nie dotyczy to "ściągania" plików muzycznych z sieci (z naruszeniem praw autorskich), co może być i jest przestępstwem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku !

Bardzo dziekuje, ze poswieciles swoj czas, aby wyjasnic nam wszystkim wazna sprawe.


"- nie oznacza to, iż w określonych przypadkach nie będziemy tym samym popełniać deliktu cywilnoprawnego - narażając się na odpowiedzialność cywilnoprawną za wyrządzenie szkody za np. naruszenie postanowień licencji."

Czyli warto sie jeszcze zapoznac z licencja ? Pewnie wytwornie maja roznie skonstruowane licencje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie byłem w sytuacji gdzie pewnej bardzo mi znanej osobie wtargneli "panowie niebiescy" poniewaz kiedyś coś tam kupił na allegro..niby miał być oryginał a byl to dobra podróba , a ze rozpracowali szajke to..trafili na wszystkich którzy kupowali od kogos tam jakis program.
ale do sedna: zabrali mu z domu 2 komputery i wszystkie nośniki: przyczepili sie tylko do filmow i oprogramowań, mp3 zostawili w spokoju mowiąc " mp3 się nie czepiamy..taka ustawa"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi przytoczę przepisy karne (część) Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Cytat

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.
3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub ust. 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1, art. 191, art. 86, art. 94 ust. 4 lub art. 97, albo nie wykonuje obowiązków określonych w art. 193 ust. 2, art. 20 ust. 1-4, art. 40 ust. 1 lub ust. 2,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 117. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 118. 1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 5.
3. Jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 lub 2 powinien i może przypuszczać, że przedmiot został uzyskany za pomocą czynu zabronionego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 122. Ściganie przestępstw określonych w art. 116 ust. 1, 2 i 4, art. 117 ust. 1, art. 118 ust. 1, art. 1181 oraz art. 119 następuje na wniosek pokrzywdzonego.


Warto przeczytać - ma to spory walor poznawczy! icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Dalej ciągne swój wątek; ale skoro masz obsługe flac i inne icon_smile.gif to np czy jako załóżmy potencjalny przekaz wideo może być również wykorzystany.. np popoluarne filmy w divx .. lub zwykłe dvd lub muzyka sacd/dvd-audio ??



SACD czy DVDaudio - mozna juz znalezc w necie RIPy (lub pliki sprzedawane przez LINN/NAIM 192khz/24). Przekaz taki bedzie wymagal przetwornika ktory obsluzy 192/24 bit. Robi to np. SB trqansporter.

SB nie ma mozliwosci przekazu plikow video.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ostatnio przeszedlem na QNAPa, jako serwerek z muzyka. Naprawde swietne urzadzonko, bardzo wygodne.
Przypomne, ze wczesniej korzystalem z laptopa i dysku zewnetrznego (po USB). Gdy pierwszy raz wlaczylem muzyke, pobierajac pliki z QNAPa - zglupialem icon_eek.gif icon_rolleyes.gif
Dzwiek byl inny, lepszy !!! Przede wszystkim czystosc dzwieku, wybrzmienia, separacja, przestrzen. Zmiany porownywalne do zmian jakie moze dac dobra sieciowka. Nie potrafie wytlumaczyc, dlaczego z laptopa+dysk zewn, bylo gorzej. Moze to kwestia przesylu plikow z dysku po USB ? a moze to wina Windy ?, a moze zasilacza dysku zewnetrznego (cos "sialo")

W kazdym badz razie z QNAPa jest lepiej i to cieszy icon_twisted.gif icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.
Sam muszę sprawdzić jaka jest różnica między muzyką zgraną na dysk (WAV), a tą przesłaną bezpośrednio z DVD.
Żeby nie było wątpliwości, z obu urządzeń wyślę sygnał w postaci cyfrowej do preampa, a z niego do kolumn cyfrowych (z wbudowanymi przetwornikami DA).
Jeśli wynik będzie interesujący, to może wkroczę również w "nową erę" icon_smile.gif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybryd
Wg mnie spory wpływ na dźwięk może mieć kiepskiej jakości kabel USB (a swoją drogą to rzadko kiedy się spotyka porządne takie kable - mało kto z producentów przywiązuje do tego właściwą wagę).

A próbowałeś zmienić dysk zewnętrzny na „laptopowy”, tj. taki, który nie wymaga zasilacza?
Zastanawia mnie też coś innego – są osiągalne pamięci USB o coraz większej pojemności (16GB jest już w całkiem sensownej cenie, a dostępne są również 32 czy 64GB), nie ma części ruchomych i problemów z zasilaniem – a do tego odpada problem kabla USB (wiadomo – zazwyczaj kabelki takie są słabe).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

borowieck

Z tym, ze w tym watku nie chodzi o PC audio icon_smile.gif SB jest specyficznym urzadzeniem. Mimo "nieaudiofilskiej" ceny dziwnym trafem potrafi zagrac genialnie.
Poza tym nie bez znaczenia jest sprzet zestawiony z SB. Mozna znalezc na forach (szczegolnie polskich), rozne opinie. Sa ludzie, ktorym SB "nie gra".
Mozliwe, ze w budzetowych zestawieniach jest slabiej.


RoRo

Mozliwe, ze byla to wina USB. Nie sprawdzalem jak zgaralaby muzyka bezposrednio z lapa.
Karty 16 GB sa w miare tanie. Srednio plyta zFlacowana wazy okolo 350 mb. Czyli na karte 16 gb wejdzie okolo 45 albumow.
To duzo i malo. Obecnie mam 250 GB muzyki. Mysle, ze w wolnej chwili przetestuje jak zagra muzyka z pendriva kieszonkowego podlaczonego do QNAPa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dziesięc lat temu wydawało mi się,że kończy się era CD w tym sensie,że nie będę musiał już wydawać tyle kasy oryginalne płyty.
Kupiłem sobie wtedy nagrywarkę MiniDisc i ok. 70 kaset/płytek potem na "dokładkę" nagrywarkę CD Marantza serii 6000 .
Miałem wtedy ok. 800 oryginalnych płyt z czego po skopiowaniu połowę sprzedalem .............ale niestety to nie było to ,zadbali
już o to konstruktorzy i producenci tych urządzeń ,ci którzy się znają wiedzą o co chodzi .
Teraz znowu kupuję płyty CD ,zwłaszcza po odsłuchaniu w moim systemie SB , servery i HD czekają już "za drzwiami" ale
chyba jeszcze trochę poczekają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fono Master

Napisz prosze jasniej. Z powyzszego wpisu mozna wnioskowac, ze w Twoim systemie SB zupelnie sie nie sprawdzil.
Ciekaw jestem szczegolow porownania, co jak i z czym ?

W necie mozna spotkac opinie bardzo skrajne, od zachwytow (moje i kilku znajomych) po negatywy. Poki co zauwazylem, ze tam gdzie SB sie sprawdzil byly to systemy z gornej polki (szczegolnie jak na polskie warunki).
Nie wiem jak to tlumaczyc, jesli w takich systemach wysiadaja klocki (tansporty, integry CD) za 20 - 30 kzl i wyzej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję posłuchać dłużej S.Boxa w sytemie kolegi ze Śląska .Grało to podłączone do systemu: wzmak JJ828 ,kolumny
Sonus Faber oraz jakiś amerykański modyfikowany DAC ,jak widać system niezły ale nie jakiś bardzo drogi.
Brzmiało ciekawie ,postanowiłem wypróbować u siebie .
Kolega wpadł do mnie na początku stycznia z tym ustrojstwem ,mój sprzęt "grzał się" już od kilku godzin ,mieliśmy pograć
godzinkę ,przedłużyło się do trzech.
Niestety na moim zestawie S.Box nie wypadł już tak dobrze ,największe zastrzeżenia mam do góry pasma ,taka trochę "techniczna"
lekko sucha i bez finezji ,a u kolegi na jego systemie wydawała mi się lekko cofnięta i zaokraglona.
Przyczyną może być mój wzmak Luxman L-590A II i kolumny HarpiaAcoustics Marcus oraz kable Stereovox-a /IC i coaxial/ ,
zestawienie to bardzo różnicuje nagrania i nie wybacza słabszych realizacji.
Może to jest przyczyną tego,że S.Box "nie wpasował" się w mój system i nie "podpasował" mi brzmieniowo ?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrócę do tematu wpływy rodzaju komputera i kabli ethernet na Sqeeuzeboxa. Otóż że wpływ ten jest, to potwierdza wiele osób. Także czasopisma niemieckie Audio i chyba Stereoplay robiły takie testy. (Audio nie publikowało tych wyników). Nikt nie podał innego racjonalnego wytłumaczenia jak to, że kable te przenoszą lub wyłapują zakłócenia wysokiej częstotliwości. Mogą to być w zasadzie zakłocenia pochodzące skądkolwiek. Od jakiegoś zasilacza impulsowego któregokolwiek z podłączonych urządzeń, generowane przez obwody drukowane czy wyłapywane z powietrza. Nie chodzi tu przy tym o jitter lub błędy transmisji bo przy konstrukcji Squeezeboxa nie ma takiej możliwości. Niemniej Squeezebox to urządzenie elektryczne i zakłócenia mogą się przenosić. To jest zawsze możliwe. Spowodują wtedy jitter na wyjściu pomimo tego że na wejsciu go nie ma (na wejściu nie ma, co wynika z samej zasady pracy).

I teraz rozwiązanie:

Jeżeli nasze żródło sieje zakłóceniami, to wystarczy je odseparować. Np. można użyć mostka na sieci bezprzewodowej. Trzeba tylko uważać, żeby w tej części znajdującej się po stronie Squeezeboxa nie było już zakłóceń. Żeby nie było tam np. żądnego urządzenia zasilanego zasilaczem impulsowym. Można też spróbować użyć wifi z samego Squeezeboxa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fono Master

Posiadam JMLab Electra 926, do tego DAC Theta DSPro Va.
Jak jeszcze dodamy do tego przejrzyste kable Velum, to nie ma zmiluj. Caly system jest bardzo wrazliwy na najdrobniejsze zmiany w torze.
Zreszta Theta jak i JMlaby z tego slyna. Problemy o ktorych napisales, nie wystepuja u mnie. Blachy sa baaardzo zroznicowane (glownie za sprawa wysokotonowego Tioxida), nie ma mowy o technicznosci.
System potrafi zagrac bardzo gladziutko, ale tez i ostro. Wszystko zalezy od repertuaru i nagrania.

Jesli chodzi o polaczenie SB z serwerem, to wykorzystuje WIFI.

Goscilem u siebie juz kilku forumowiczow. Powiem skromnie: w zasadzie to wszystkim sie bardzo podobalo icon_smile.gif
Mysle, ze mowili to nie tylko z grzecznosci icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hybyrd83

Cytat

Z tym, ze w tym watku nie chodzi o PC audio icon_smile.gif SB jest specyficznym urzadzeniem. Mimo "nieaudiofilskiej" ceny dziwnym trafem potrafi zagrac genialnie.
Poza tym nie bez znaczenia jest sprzet zestawiony z SB. Mozna znalezc na forach (szczegolnie polskich), rozne opinie. Sa ludzie, ktorym SB "nie gra".
Mozliwe, ze w budzetowych zestawieniach jest slabiej.




Wybacz, ale moim zdaniem, przesyłanie dźwięku w formacie cyfrowym z PC-ta lub z DVD kablem, czy z serwera muzycznego przez Wi-fi, to jest ciągle przesyłanie mało podatnego na zakłócenia sygnału cyfrowego. Różnica może tkwić jedynie, w przypadku DVD, we wpływie napędu na nierównomierność transmisji i błędy odczytu płyty.
Poza tym, nie pisałem o podłączaniu żadnego PC audio, a jedynie wykorzystaniu PC jako źródła sygnału cyfrowego, które wiele się nie różni od serwera dyskowego. Odbiornikiem sygnału ma być cyfrowy przedwzmacniacz przekazujący sygnał do kolumn Philipsa DSS-930 z wbudowaną cyfrową zwrotnicą i oddzielnymi przetwornikami cyfrowo-analogowymi dla toru wysokotonowego i niskotonowego oraz z cyfrową korektą charakterystyki głośników, dzięki której nieliniowość pasma przenoszenia kolumn nie przekracza +-1,5 dB w zakresie 50-20 000 Hz. Oczywiście w kolumnach są również zabudowane oddzielne dla każdego toru wzmacniacze mocy. Dźwięk tych kolumn jest wystarczająco dokładny, by próbować wychwycić różnice w docierającym do nich sygnale. Chciałbym tylko wiedzieć, czy są one zauważalne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...