Skocz do zawartości

Onkyo TX-8150 + Dali czy Tannoy?


Luk Bak

Recommended Posts

Drodzy audiofile, słuchacze, miłośnicy muzyki! 

Nie będę w tym miejscu nawet próbował używać specjalistycznego języka, bo tylko obnażę swoją niewiedzę. Nie zmienia to jednak faktu, że "liznąłem" właśnie czegoś lepszego niż stary Philips, jaki został mi jeszcze z czasów liceum i... No co tu dużo gadać - wpadłem, wsiąkłem, wciągnęło mnie. Do tego stopnia, że po tygodniu od zakupu pierwszego zestawu zapragnąłem zmienić kolumny. I z tym wiąże się moja prośba do Was. Ale po kolei:

Jako, że jestem człowiekiem pragmatycznym i z natury oszczędnym to kupiłem używane Onkyo TX-8150 (w idealnym stanie) oraz kolumny Dali Concept 6 (w stanie idealnym chyba jeszcze bardziej niż Onkyo). No i serio bardzo, ale to bardzo mi się spodobał ten zestaw. Gra tak, jak lubię. A słucham mydła, widła i powidła - większość to rock i indie, ale nie gardzę też popem, country, muzyką klasyczną czy disco z lat 80. Nie słucham za to rapu, house'u, heavy metalu, jazzu, hip-hopu, disco polo. W zasadzie w Dali Concept 6 nie brakuje mi niczego oprócz basu. Solidniejszego i mocniejszego. Sam rodzaj niskich tonów w tych kolumnach bardzo mi odpowiada (ja nazywam go krótkim, mięsistym, miękkim i nienarzucającym się), ale jest go po prostu za mało. Być może to kwestia pomieszczenia - 30 m2 i... aż 7 metrów wysokości. 

Stąd szybko zapadła decyzja o zmianie kolumn. I stąd pytanie do Szanownego Grona - co kupić, by grało tak jak Concepty 6 tylko mocniej (żeby było jasne - nie chcę tym basem powybijać sobie szyb w oknach, ale chcę go poczuć bardziej)? Poszperałem, pogmerałem tu i ówdzie i zainteresowały mnie:

- Dali Concept 8
- Dali Lektor 6
- Dali Zensor 7
- Tannoy v4i
- Tannoy M3/M4/M5

Dlaczego na tej liście nie ma Dali Ikon 6? Bo słuchałem ich z moim ampli i mi się nie podobało. Po prostu. Dźwięk wydał mi się jakby zduszony w sobie no i tego basu też nie było za dużo.

Zaznaczam, że mówimy o sprzęcie używanym, ale w idealnym stanie. Wiem, że rozrzut cenowy jest spory (od ok. 1000 zł za Tannoye do 2500 za Zensory), ale to dlatego że akurat cena gra drugorzędną rolę. I z doświadczenia wiem, że bywa tak, że za mniej można dostać więcej i odwrotnie. Nie tylko w świecie audio :) Z góry dziękuję za pomoc. I wyrozumiałość :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 m wysokości to dużo... Czy jak klaśniesz w dłonie to masz pogłos? Dźwięk trochę taki jak w kościele? Przysluchaj się.. 

Tu trzeba by powalczyć z akustyką. To może być główny problem. 

Zrób zdjęcia pokoju i załącz rysunek z dokładnymi wymiarami i umiejscowieniem sprzętów. 

Myślę że potrzebna bybyła odpowiednią aranżacja akustyczna. Ktoś z forum Ci pomoże. Ja nie mam doświadczenia z tak wysokimi pomieszczeniami. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, 1Ender napisał:

7 m wysokości to dużo... Czy jak klaśniesz w dłonie to masz pogłos? Dźwięk trochę taki jak w kościele? Przysluchaj się.. 

Tu trzeba by powalczyć z akustyką. To może być główny problem. 

Zrób zdjęcia pokoju i załącz rysunek z dokładnymi wymiarami i umiejscowieniem sprzętów. 

Myślę że potrzebna bybyła odpowiednią aranżacja akustyczna. Ktoś z forum Ci pomoże. Ja nie mam doświadczenia z tak wysokimi pomieszczeniami. 

Pozdrawiam 

Na szczęście "kościelnego pogłosu" nie ma. Żadnego echa. Przeciwnie, akustykę określiłbym jako bardzo dobrą. Gdzie w salonie bym nie stał, to kolumny dobrze słyszę, dźwięk rozchodzi się równomiernie i bez zniekształceń. Przynajmniej na moje oko. A raczej ucho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audioklan ma chyba Phonara i Dynaudio. Posłuchaj tych kolumn, tylko nie wiem czy Twoje onkyo będzie wystarczająco mocne by napędzić Dynaudio.. Ale z Phonarem powinno być okej. Spróbuj jednych i drugich. Na pewno niskich będzie pod dostatkiem. Powiedz o wielkości swojego pokoju. Panowie dobiorą odpowiednio duże kolumny.

Umów się na odsłuch. Zabierz dobrze znane Ci nagrania i słuchaj i notuj. Później opisz swoje wrażenia. 

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...