Skocz do zawartości

Amplituner + głośniki podstawkowe.


Samwieszkto

Recommended Posts

Dzień dobry. Jestem tu "nowy" i jak zwykle to bywa "zielony" w tematach tutejszych rozważań. 

Chciałbym zrobić sobie prezent i "zbudować" swój pierwszy zestaw stereo. 

Na ten cel przeznaczyłem pierwotnie kwotę ok 5 - 6 tyś. jednak liczę się z tym że trzeba będzie perę złotych dołożyć. 

Jako serce systemu wytypowałem amplituner Yamaha n-r803d i chciałbym to potraktować jako punkt odniesienia bo nie mam czasu na przesłuchiwanie i analizę nieskończonych ilości kombinacji sprzętowych. 

W tym wątku chciałbym was poprosić o pomoc w wytypowania 3 - 4 modeli głośników które w dalszej kolejności postaram się "odsłuchać" przed podjęciem ostatecznej decyzji. 

Mam do dyspozycji pomieszczenie o powierzchni 17,2 m² i wysokości 3,4m. w którym jestem w stanie w miarę poprawnie ustawić głośniki. 15470450748002055337256621235975.thumb.jpg.057206df73b1e1b3c790210abe2aedbe.jpg

Jak widać na rysunku miejsca nie ma zbyt wiele ale wymyśliłem taki "myk", że jeżeli zastosuję głośniki podstawkowe i ustawię je w świetle otworów okiennych to zyskam dużo miejsca z tyłu, nie zajmując jednocześnie przestrzeni pomieszczenia. 

( określony przezemnie budżet nie obejmuje podstawek. Te zrobię sobie sam. ?

Co do moich oczekiwań :

Słucham przede wszystkim jazzu, trochę rocka, trochę muzyki poważnej. 

Lubię free, lubię Fusion, lubię też kameralne klubowe klimaty z "opiumowym" wokalem, ale zdaża mi się też posłuchać elektro jazzu lub popu z mocnym beatem. 

Muzyki będę słuchał przedewszystkim cicho lub bardzo cicho ( mam dobre relacje z sąsiadami) , dlatego zależy mi na głośnikach które oddadzą " pełnię barw" przy takim właśnie graniu, ale jak zdarzy się imprezka to też dadzą radę. 

Nie będę się rozpisywał o tym jakie mają być góry i doły, jaka dynamika, scena itd. 

Wszyscy wiemy jak ma grać - ma grać pięknie ! ?

Mam oczywiście jakieś swoje typy, ale jako kompletny laik nie jestem w stanie wziąć pod uwagę i ogarnąć całego zakresu zagadnień w tym temacie. Mógłbym oczywiście kupić " pierwsze lepsze" głośniki za 3-3,5 tyś. i  to załatwiłoby sprawę ; ale skoro jest taka możliwość, to pytam i proszę o sugestie. 

 

Edytowano przez Samwieszkto
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jesli zapadła już decyzja na amplituner Yamaha R-N803D, to zdecydowanie polecam dobranie kolumn Kef R300, Pylon Audio Diamond Monitor, Dynaudio Excite X18 lub Buchardt Audio S300 MK. Kef to plastyczne, dobrze wypełnione granie ze świetną podstawą basową. Kolumny charakteryzują się bardzo dobrą sceną, przestrznią. Pylon Audio to bardziej swobodne, analityczne, trochę efektowne granie z wyraźnie wyeksponowanymi skrajami pasma. Dynaudio i Buchardt Audio to gęste, bardzo dynamiczne, dociążone granie. 

Wchodząc na wyższy poziom klasy dzwięku, moją propozycją byłaby zamiana amplitunera Yamaha na dobry wzmacniacz i odtwarzacz sieciowy. Zestaw taki kosztuje niewiele więcej, a pod względem jakości dzwięku nieporównywalnie lepszy. Spójrz na Audiolab 6000A lub Cyrus One i odtwarzacz Yamaha WXAD-10. Są jeszcze dwie bardzo ciekawe propozycje monitorów - Jean Marie Reynaud Lucia oraz droższa kolumna Audio Academy Dione II.

To tylko kilka konkretnych, dobrych propozycji. Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porownania oraz i dywidualbe wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tuner to zostańmy na razie przy 803d ; ma wszystko co trzeba i z tego co czytałem w tej kategorii cenowej stanowi klasę sam dla siebie a na droższe klocki mnie nie stać. 

Głośniki:

KEF R300 - to jedna z opcji wytypowanych również przeze mnie, na pewno będę chciał posłuchać tych głośników. 

PYLON Audio Diamond Monitor.  Nic nie czytałem wcześniej o tych głośnikach a zarówno cena jak i recenzje wydają się wielce zachęcające. 

Jednak piszesz że wyraźnie eksponują skrajne pasma brzmienia. Podobnie piszą o wybranym przeze mnie amplitunerze!!! 

Czy to połączenie nie skumuluje tego efektu i nie powstanie z tego jakaś nisko/wysoko tonowa kakofonia ? 

Typowałem jeszcze dwa inne modele głośników :

- ELAC Uni Fi BS U5. 

- Monitor Audio SILVER 2.

Czy to są opcje które wnoszą coś nowego do naszych rozważań? 

EDYTA.... 

Pozostałe dwa głośniki dalece wykraczają poza ramy przyjętego przeze mnie budżetu.

Optymalna wyjściowa cena głośnika wg. moich założeń to 1500 - 1700 zł. 

 

Edytowano przez Samwieszkto
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon rzeczywiście wyraźnie eksponuje skraje pasma, ale robi to z kulturą, dając po prostu większą dawkę informacji a nie agresywnie podkreślając. Monitor Audio seria Silver to kokumny onwyraznue podjresloneych górnych rejestrach, tutaj może być za jasno z amplitunerem Yamaha. Elac natomiast to trochę charakter grania KEF, jednak bardziej płasko, równo, spokojnie.

Mamy wszystkie powyższe modele, można u nas w komfortowych warunkach posłuchać i porównać. Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat 1003s i Studio hz16 Canto One rozsadziłyby mi budżet. 

Nie mogę/nie chcę wydać więcej niż planowane ~6000zł. To już i tak jest kompromis pomiędzy chcieć a móc. 

Co do Monitor Audio Silver 100 ; Czy one są wyraźnie lepsze od Ma Silver2, i czy nie okazałyby się zbyt "potężne" do mojego (17m²) pomieszczenia?  W recenzji pisze że dedykowane są do pomieszczeń nawet 30m².

Edytowano przez Samwieszkto
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Trochę czasu minęło ale nic nie kupiłem. Pieniądze musiałem awaryjnie zużyć na inne cele a na "hi-fi" nie miałem czasu. 

Teraz być może będę mógł wrócić do swoich planów muzycznych, więc podbijam wątek. 

Trochę czytałem w tym czasie i nie jestem już taki pewien że musi to być koniecznie R-n803d.   Mało tego ; nie jestem pewien że to ma być Yamaha, a ni nawet tego że to musi być amplituner. 

Pewny jestem natomiast że ma to być zestaw STEREO który z  łatwością czerpie z zasobów internetu.  Który nie będzie "kinem domowym" ale pozwoli przy okazji słuchania muzyki obejrzeć teledysk lub koncert z zasobów np. Tidala lub YouTube. Chciałbym też żeby można było tego słuchać cicho lub bardzo cicho, i żeby obsługiwało słuchawki z bluetooth. 

Problem w tym że takich konfiguracji można znaleźć w internecie setki, a każda jest zachwala a przez handlowców pod niebiosa jako ta najlepsza, natomiast przez userów przeważnie wyszydzana jako pełna wad.....

.....I nie wiem teraz nawet czego szukam. 

Acha. 

Natknąłem się dzisiaj na recenzję nowych monitorów studyjnych JBL306B mk2 , oferowanych w niezwykle atrakcyjnych cenach i o doskonałych parametrach, choć dość podłym wyglądzie. 

No i wobec tego pytanie. 

Czy takie głośniki nadają się do " domowego zacisza"? 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli interesowałby Ciebie zestaw Yamaha R-N602 za kolumnami podstawkowymi Monitor Audio Silver 2 (+ standy B&W), zapraszam na priv.

U mnie ten zestaw grał w pokoju ok. 25 m2 i było bardzo OK.

Ostatnio zmieniłem na Yamahę R-N803 + Fyne Audio F501 i owszem jest lepiej, ale tylko przy bardzo głośnym słuchaniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pytanie do Piotra ( S4home) 

Czy znajdziesz u siebie te

- JBLe 306B Mk2, 

- Monitor Audio Silver2

- Klipsh RP600M

Chciałbym te głośniki posłuchać z amplitunerami

- Yamaha r-n803d

- Onkyo TX 8270

No i może coś jeszcze o czym nie mam pojęcia a co rzuci mnie na kolana ? 

Edytowano przez Samwieszkto
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Monitory aktywne to dobre rozwiązanie w ściśle określonych miejscach.

Gdzie to kolumny mamy blisko i równo do obu monitorów. Stąd też ich nazwa monitory aktywne bliskiego pola. Do średniego są troszkę droższe.

9 godzin temu, Samwieszkto napisał:

Czy znajdziesz u siebie te

- JBLe 306B Mk2, 

- Monitor Audio Silver2

- Klipsh RP600M

Chciałbym te głośniki posłuchać z amplitunerami

- Yamaha r-n803d

- Onkyo TX 8270

No i może coś jeszcze o czym nie mam pojęcia a co rzuci mnie na kolana ? 

Co rzuci Cie na kolana to się okaże przy odsłuchu.

Tych JBL nie znam. Silvery są teraz jest to model 100. Klipsch jest aczkolwiek na wyjsciu. Bo nowa seria jest nieproporcjonalnie droższa. I tu konkurencja czy to równie jaśniejsze Magnaty czy Bowersy wypadają lepiej.

Obie elektroniki są.

Podjedź, posłuchaj.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze. No to mam zagwozdkę bo te MA Silver2 są w Częstochowie do wyrwania za 2800 za parę, natomiast Silver 100 u Was kosztują już 4000.

A jak powszechnie wiadomo,  mieć 1200 a niemieć 1200 to już 2400 różnicy. ?

Z drugiej strony Onkyo u Was jest znacznie tańsze a kontakt z Tobą już mam i jak widzę na forum, zawsze jest to dobry kontakt. 

Nie chciałbym generować takiej sytuacji gdzie jeżdżę do ciebie na odsłuch, pożyczam sprzęt, zawracam dupę, a potem kupuję gdzie indziej ; bo to by było nie w moim stylu. 

Czy możesz ( żebym miał pojęcie) napisać mi na "priva" jaka byłaby u Ciebie przykładowa cena za Onkyo + MA Silver 100. (?) 

 

 

No i jeszcze jeden dylemat. 

Czy lepiej kupić Onkyo 8270 a w przyszłości dokupić odtwarzacz na którym będę mógł również odtwarzać filmy ; czy może lepiej kupić Pionnera NC50DAB z odtwarzaczem CD i olać te filmy ? 

Czy jakość wzmacniaczy i funkcjonalność tych urządzeń są porównywalne? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...