Skocz do zawartości

Magnat Transpuls 1500 lub coś do większego salonu


dj-robson

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 205
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jeśli można osiągnąć audio-dno to właśnie tym/tą/ten/tego kolumną. Krótko wyjaśniam. OK, bas słychać, jest go 2x mniej jak w altusie i czuć zmulenie i przeciąganie B-R.  Wysokotonowy zasługuje na wyróżnienie, wzbudza się razem ze średnicą i to widać (dosłownie bo wzrokowo pracuje jak basowy), i wpada w niekontrolowany rezonans, co b.mocno fałszuje całe górne pasmo. Tak naprawdę nie wiadomo jak ta kolumna ma grać, ani ostro rockowo, ani łagodnie. Zdecydowanie najgorsze pudło jakie miałem w domu.

Nie wiem czym się ludzie tak tym STX'em zachwycają? Altus 300 miał przynajmniej jakiś charakter, grał specyficznie bo tak go skonstruowali. A tu? Dno. Zapłaciłem za niego 200zł i tyle powinien kosztować nowy. Kolumny używki ale od 1 właściciela (nie słyszał tych "wad"), wszystko oryginał. Sąsiad zamówił coś do garażu i stąd zakup. Może coś poprawię w niej zwrotnicą, coś wysokotonowy trzeba więcej obciąć. Ehh...

received_247269696699276.jpeg

A tu dla równowagi JBL L40. Kurna jak to schodzi nisko, szczerze to Transpuls nawet tak nie potrafi. B.fajnie ta kolumna pokazuje instrumenty dęte.

20200531_182831.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, "problem" rozwiązany z STX. Kolumna ta cierpi na chroniczny brak zwrotnicy. Bo 2 małe kondensatorki nie można nazwać zwrotnicą. Basowe podłączone w szeregu prosto do zacisków głośnikowych. Brawo dla firmy STX. Na partyzanta zanabyłem metodą kupna kilkudziesięcioletnie 3 drożne zwrotnice od jakieś Diory. Jakiś krótki test w salonie będzie a potem do garażu.

-------------------------

Tymczasem Magnat podłączony jest na kilka dni do Yamahy R-N500. Brzmienie w zasadzie identyczne z Heglem, jedynie troszkę odczuwalnie jest łagodniej z najwyższym pasmem, nie tak analitycznie. Poza tym naprawdę gra to super, streamer spotify na b.wysokim poziomie. Radio FM gra kiepsko na tej jamasze. W magnatach tymczasem cały środek i góra pasma tak jakby się "odblokowała", i gra to z dnia na dzień co raz lepiej, co raz bardziej szczegółowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić kolumnę za 300zł, która napędzi duży salon? Kupić STX F300 i ożenić to ze zwrotnicą polskiej produkcji z modelu ZGB 100-8-907. Do tego w 3/4 wytłumić tylną ściankę i połowę bocznych 1cm filcem. Pozmieniać przewodziki 0,5 na 2,5 i porządnie polutować. Nie jestem elektronikiem i nie wiem, którego rzędu jest ta zwrotnica ale gra to naprawdę dobrze, każdy głośnik gra swoją "partię" a nie wszystkie wszystko na raz. Dwa basy po 27cm robią robotę. Na zdjęciu poniżej po prawej "zwrotnica" oryginalna, po lewej o słusznej wadze z Diory.

niby offtop ale to ogarnia duży salon znakomicie

101836411_638162943449787_2119059202247753728_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 27.05.2020 o 11:23, dj-robson napisał:

Na to jest prosta odpowiedź: odetkać i sprawdzić. Drugie pytanie to: nie czy, tylko kiedy i kto to zrobi pierwszy? ;)

Witam wszystkich. Jestem szczęśliwym posiadaczem w/w Magnatów podpiętych pod R-N803D. Powodem dla którego podpinam się do wątku są wspomniane zaślepienia b-r. Czy ktoś znalazł cokolwiek/gdziekolwiek na temat usunięcia gąbek?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

W takim razie sam sobie odpowiem😁 Znalazłem parę informacji odnośnie usunięcia gąbki z b-r. Na dobrą sprawę nie jest to trudne i można zrobić to z zewnątrz, prosząc kogoś kto ma dłonie nie większe niż w rozmiarze rękawiczek "M"😉

Jednak nie chodzi tu o stopień trudności demontażu, tylko o brzmienie. Pierwsze co rzuca się w uszy to więcej basu, ale nie jest to lawina. Brzmienie z suchego dostaje trochę "mięcha", tłustości. Wbrew pozorom bas wcale się nie spowolnił, powiedziałbym, że nawet jest dynamiczniejszy, zwłaszcza przy większych poziomach głośności. Wcześniej pnąc się górę decybelami, zaczynała się (nazwałbym to) kompresja. Teraz efekt ten nie występuje. Głębia basu pozostała raczej bez zmian, może trochę schodzą niżej, ale pewnie z powodu efektu "placebo". Wg mnie teraz grają tak jak wyglądają, kanciasta, olbrzymia obudowa z wielkim głośnikiem daje popalić. Wg mnie wcześniej miały brzmienie do muzyki LIVE, teraz stały się trochę bardziej nowożytne. Ale to moje subiektywne odczucia. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Możliwe, że konstruktorów przed weekendem poniosła fantazja co do brzmienia. A w poniedziałek przyszedł przełożony i stwierdził, że nie o to chodziło. Na szybko wykombinowali żeby zaślepić/wyciszyć otwory. W naszych, polskich, realiach byłoby to bardzo prawdopodobne 😀, ale niemieckich...? (chyba, że Polacy tam pracują🤣 )

Mnie osobiście, póki co, wersja z otwartymi otworami bardziej odpowiada.

Dla zainteresowanych testem kolumn (w wersji seryjnej) przetłumaczony link:

http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.hifi-voice.com%2Ftesty-a-recenze%2Freprosoustavy-podlahove%2F2264-magnat-transpuls-1500

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w jakim pomieszczeniu miałeś odsłuch? I czy kolumny wygrzane? I jaki sprzęt miałeś wcześniej?

U mnie w sporym salonie basu nie brakuje, nawet taki Hegel H80 potrafi zrobić masaż pleców, a przy naprawdę konkretnym odkręceniu w takim utworze jak SOHN Tremors gałki oczne tracą ostrość. Ogólnie w perspektywie czasu jestem b.zadowolony z tych Transpulsów. Jak w przyszłości kupię to ewentualnie jeszcze większe, może jak wyjdzie transpuls na 18 calowym, :D albo 2x15 cali.

Edytowano przez dj-robson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie ok. 25 m2, kolumny wygrzane, a nawet "przegrzane" (kilka razy grały na granicy przesterowania, głównie kawałki Kazika z Zarazy 😁). Zakupione na początku pandemii (koniec marca), jako poprawienie sobie nastroju😉. Na co dzień podpięte pod budzący skrajne emocje/opinie R-N803D. Źródłem muzyki jest TIDAL Hi-FI. Sporadycznie pod to, kto co ma i przyniesie😀. Nie twierdzę, że kolumny basu nie mają. Mają i to momentami dużo, tylko jest on stosunkowo suchy. To, że jest mocny zgadza się, jednak brakuje mu troszkę pulchności. Ostatnio (ten weekend) miałem okazję bezpośrednio słuchać Monitor Audio Silver 2. Może niezbyt profesjonalnie, bo jedne i drugie podpięte pod w/w Yamahę jako głośniki A lub B. Co się od razu rzuciło to zupełnie odmienny charakter. MA Silver 2 miały właśnie tą pulchność. Subiektywne odczucie: Silver miażdży basem T1500. Oczywiście zwiększanie głośności przechylało się na stronę Magnatów. Wymontowane gąbki nie spełniają moich oczekiwań. Jak znajdę sensowny sposób (bez wykręcania głośnika basowego) usunięcia papierowych przedłużeń portów b-r, to podzielę się spostrzeżeniami. Teoretycznie porty b-r standardowo dostrojone są do ok. 28 Hz, skrócenie dostroi do ok. 34Hz. Wyliczenie na szybko programem WiniSD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2020 o 22:37, grafi82 napisał:

Ostatnio (ten weekend) miałem okazję bezpośrednio słuchać Monitor Audio Silver 2. Może niezbyt profesjonalnie, bo jedne i drugie podpięte pod w/w Yamahę jako głośniki A lub B. Co się od razu rzuciło to zupełnie odmienny charakter. MA Silver 2 miały właśnie tą pulchność. Subiektywne odczucie: Silver miażdży basem T1500.

Potwierdzam opinię odnośnie MA Silver 2.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2020 o 22:37, grafi82 napisał:

Teoretycznie porty b-r standardowo dostrojone są do ok. 28 Hz, skrócenie dostroi do ok. 34Hz. Wyliczenie na szybko programem WiniSD.

Rozumiem, że policzyłeś to na ucho nie mając parametrów głośników?

U mnie to gra na około 80m, głośniki rozstawione dosyć szeroko bo z 10m więc scena ogromna ;) Póki co napędza to hegel h80 ale już na gwiazdkę mam chęć na h190 z tym unowocześnionym wzmakiem i Sound Engine2. Jakoś te brzmienie hegla mnie przekonało, w międzyczasie był też na testy h360. Wcześniej miałem Altusy300 i też skracałem w nich B-R, o połowę chyba. Tak czy inaczej szybkość basu, kopnięcie perkusji tylko pozornie była fajniejsza, natomiast reszta dolnych rejestrów była mocno poszarpana z licznymi podbarwieniami. Magnat tego nie ma, tzn ma to co potrzeba jak na zamkniętą budę przystało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dj-robson napisał:

Rozumiem, że policzyłeś to na ucho nie mając parametrów głośników?

Obudowa będzie dostrojona do ok. 34 Hz, niezależnie jaki głośnik będzie w niej zamontowany. Oczywiście w związku z brakiem znajomości parametrów T-S nie mam zielonego pojęcia jak zmieni się charakterystyka głośnika w tej obudowie i jakie brzmienie z tego wyjdzie. Dlatego nie śpieszę się zbytnio ze skracaniem b-r. Po cichu wmawiam sobie, że jak wyjdzie kiepsko po takim zabiegu, to zawsze mogę wsadzić ponownie gąbki, tylko że tym razem będą widoczne (standardowo b-r maja 25cm, a po skróceniu miałyby 15cm).

A propos gąbek. Po ich demontażu krawędzie uległy delikatnemu uszkodzeniu. A jak będę musiał je ponownie zamontować będą wyglądać słabo 😒 Pytanie. Czy ktoś ma namiar na sklep z owalnymi gąbkami akustycznymi?

Dnia 29.09.2020 o 07:37, S4Home napisał:

Albo chodziło typowo o deisgn. Tak sobie je wyobrażałem bez tych otworów i jest słabo.

To tak jak rury wydechowe podwójne ładnie zamaskowane w zderzakach :P

 

Zawsze mogli zrobić tak 😁:

af53657b55aac309c12c2129e5066948.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No i stało się. B-r skrócone o część papierową, czyli do długości 15 cm. Efekt, subiektywny, niesamowity. Bas jest przyjemnie mruczący, niżej schodzący i lepiej zaznaczony. Przez ok. tydzień b-r skrócone były tylko w jednej kolumnie, tak dla porównania. Porównując jedną kolumnę z drugą, kolumna z seryjną długością i włożonymi standardowymi gąbkami sprawiała wrażenie uszkodzonej. Podług drugiej jej bas wydawał się "pukający", a nie "basujący". Trochę przejaskrawię i powiem jak z głośnika eliptycznego ze starych tv😀. Po przeróbce słuchając, tych samych co wcześniej, utworów odkrywam nowe dźwięki niskich partii. Przykładowo utwór Rojka - Bez Końca, po prostu wprawia wszystkie ściany, szafki, talerze, szklanki, itd. w wibracie. Niskie partie pojawiające się w piosence momentami zatykają uszy. Oczywiście przy odpowiedniej dawce watów ze wzmacniacza :) Zmiany też są na plus przy "normalnym" słuchaniu, gdy rodzina w domu. Oprócz mruczącego, ale nie przerysowanego i wulgarnego, basu również wysokie tony sprawiają przyjemniejszych w odbiorze, delikatniejsze, ale i bardziej "cykające". Chociaż z sopranami to raczej efekt placebo :)

Reasumując i odpowiadając na główny temat:

"Magnat Transpuls 1500 lub coś do większego salonu".

Magnat 1500 ze skróconymi portami b-r 😁

Edytowano przez grafi82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobra sprawę nie było co fotografować. Cała procedura zrobiona była bez rozkręcania kolumny. Od frontu poprzez otwory b-r. Po kawałeczku wycinany był samym ostrzem od tapeciaka tuż przy krawędzi plastikowego b-r. Najwygodniej dla całej operacji byłoby wykręcić głośnik niskotonowy. Jednak zauważyłem na filmikach z rozkręcania T1500, że śruby trzymające gł. basowy wkręcane są bezpośrednio we front kolumny, a nie poprzez, np.: nakrętkę pazurkową. Dlatego nie chcąc wyrabiać otworów zabieg wykonałem bezpośrednio przez b-r.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...