Skocz do zawartości

Magnat Transpuls 1500 lub coś do większego salonu


dj-robson

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 205
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tremors SOHN - bez problemu full spektrum

Lakes of Flame  Blue Flame - słyszysz teraz stopę? Czy zamula?

Sunny Paul Carrack - tu też piękna gitarka + stopa. Nie zlewa się?

London Paris Cardiff Dominic Miller - co powiesz tutaj?

Time in Vain High Klassified - no tu u mnie to gałki oczne tracą ostrość

A New Error Moderat - przyjemnie, posłuchaj tego

Feeling Good Michael Buble - tu też pięknie bas masuje

 

Mam tych utworów jeszcze z 0,5tyś. Daleko mieszkasz do Sokołowa Podlaskiego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, dj-robson napisał:

Tremors SOHN - bez problemu full spektrum

Lakes of Flame  Blue Flame - słyszysz teraz stopę? Czy zamula?

Sunny Paul Carrack - tu też piękna gitarka + stopa. Nie zlewa się?

London Paris Cardiff Dominic Miller - co powiesz tutaj?

Time in Vain High Klassified - no tu u mnie to gałki oczne tracą ostrość

A New Error Moderat - przyjemnie, posłuchaj tego

Feeling Good Michael Buble - tu też pięknie bas masuje

 

Mam tych utworów jeszcze z 0,5tyś. Daleko mieszkasz do Sokołowa Podlaskiego?

1. Tremors SOHN - nuta w z wibrującym, niskim basem.

2. Lakes of Flame  Blue Flame  - uderzenia szybkie i czytelne, zaokrąglone na końcu, powodujące drżenie nogawek. Nisko schodząca gitara basowa spulchnia brzmienie. Fajnie masywne. Szybko gasnące pomruki. Utwór bardzo dynamiczny w odbiorze.

3. Sunny Paul Carrack [REMASTERED] - brzmienie miękkie, ale bas nie zapuszcza zbyt nisko. Gitara basowa przed perkusją.

4. London Paris Cardiff Dominic Miller - nie wiem co to dokładnie, kontrabas czy co, ale nisko schodzi powodując rytmiczne drżenie butelek w barku (dla jasności butelki pełne:) ), pulchne.

5. Time in Vain High Klassified - bez niskiego basu, bas estradowy kopiący w klatę. Niska nuta pojawiająca się w tle słyszalna, ale nie zapuszcza się nisko.

6. A New Error Moderat - tutaj to już bas bardzo konkretny. Sprawia wrażenie jakby był włączony BASS BOOST :) Zatyka uszy pulchnym, jakby subwoofer'owym zejściem.

7. Feeling Good Michael Buble - artysta nielubiany przeze mnie, bez komentarza :).

 

Mieszkam koło Kutna, w Krośniewicach. Skrzyżowanie dróg krajowych A1 i A2. Chociaż teraz jest obwodnica i skrzyżowaniem trudno to nazwać :)

Edytowano przez grafi82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie dzięki. Hmm wrzuć na PRV jakiś nr tel. Czasami latałem motocyklem na giełdę w Łodzi to już miałbym niedaleko. Ja już po-covidowy więc luz, ;) a z chęcią bym posłuchał czy warto odetkać. Ostatni raz skracałęm rurki w Altusach300, bo oni to zestroili chyba poniżej 30Hz więc bez sensu. Była ogromna poprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dzień dobry.

Po tym jak spróbowałem lepszych głośników ( Klipsch The Sixes ) apetyt wzrósł. Dodatkowo Sixes rodzina przejęła.

Wymyśliłem sobie Transplusy 1500.

Jednak jako że jestem nowicjusz to bym potrzebował rady.

Jaki wzmacniacz do nich dobrać? Ile pieniążków trzeba wydać żeby jako tako dawał radę?

Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie odnośnie sprzętu. Jeśli można to z różnych półek cenowych. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Podłączyłem do tego Hegla H80 i parę innych budżetowych wzmacniaczy o mniejszej mocy. Konstrukcja nie jest jakoś specjalnie nastawiona na dobrą szczegółowość na górze pasma, tyle mogę podpowiedzieć. Inne konstrukcje np. niedawno testowany ELAC na wstędze (+ 2x 18cm średnioniskotonowe) no powiem z heglem zagrały ZUPEŁNIE inaczej. Niestety ELAC nie trafił w mój gust, głównie za kompletnie inny dół pasma.

Edytowano przez dj-robson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Same gąbki da się wyjąć dosyć łatwo bez używania narzędzi. Wąska ręka, sprytne palce mogą to oderwać, a sama gąbka trzyma się na kleju tylko jedną stroną i to rantem. Po wyjęciu gąbek wygląda to jak poniżej, i przypomina zatyczki do strojenia B-R jak w niektórych kolumnach.

Generalnie moim zdaniem jest to zbyt długie i tak samo zbyt blisko tylnej ścianki, bo oprócz plastikowego portu doklejone są też papierowe krążki. Owszem coś tam teraz z tych portów słychać, ale żadnych spektakularnych efektów. No jest troszkę niżej ale żadnej rewelacji. Napiszę co wyjdzie jak wyrwę te papierowe wstawki. W końcu i tak można to będzie zatkać tymi gąbkami (siedzą dosyć ścisło), a nie audofilskimi skarpetami :)

20210208_112338.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co potwierdzasz moje spostrzeżenia:

Cytat

Pierwsze co rzuca się w uszy to więcej basu, ale nie jest to lawina. Brzmienie z suchego dostaje trochę "mięcha", tłustości. Wbrew pozorom bas wcale się nie spowolnił, powiedziałbym, że nawet jest dynamiczniejszy, zwłaszcza przy większych poziomach głośności. Wcześniej pnąc się górę decybelami, zaczynała się (nazwałbym to) kompresja. Teraz efekt ten nie występuje. Głębia basu pozostała raczej bez zmian, może trochę schodzą niżej, ale pewnie z powodu efektu "placebo".

Tak przyglądam się zdjęciu i jedno mnie zastanawia. To co widać na końcu prawego b-r to "goła" tylna ścianka? Pytam, bo u mnie cała wyłożona jest wytłumieniem/watoliną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, grafi82 napisał:

Tak przyglądam się zdjęciu i jedno mnie zastanawia. To co widać na końcu prawego b-r to "goła" tylna ścianka? Pytam, bo u mnie cała wyłożona jest wytłumieniem/watoliną.

Prawilnie to okolice B-R (w środku obudowy) nie powinny mieć żadnego materiału wygłuszającego. Portu B-R nie może nic zasłaniać, trochę ręką udało mi się to odsunąć, stąd widać obudowę. Wydaje mi się, że basowy jednak wykręcę i zrobię to jak powinno być.

Edytowano przez dj-robson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dj-robson napisał:

Prawilnie to okolice B-R (w środku obudowy) nie powinny mieć żadnego materiału wygłuszającego. Portu B-R nie może nic zasłaniać, trochę ręką udało mi się to odsunąć, stąd widać obudowę. Wydaje mi się, że basowy jednak wykręcę i zrobię to jak powinno być.

Nie wiem czy się rozumiemy. Mnie chodzi o to, że tylna ścianka u mnie jest wytłumiona. Co widać nawet na filmiku z "rozbierania" T1500 ze strony 6 tego postu. Wytłumienie ścianek wewnętrznych nie ma nic wspólnego z b-r. Może i są takie kolumny, które nie mają wytłumień ścianek w okolicach b-r. Nie to jest tematem. Chodzi mi konkretnie o T1500.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.02.2021 o 15:48, dj-robson napisał:

Napiszę co wyjdzie jak wyrwę te papierowe wstawki.

Życzę powodzenia , jeżeli piszesz o wyrwaniu papierowego przedłużenia portu bass reflexu , to właśnie zmieniasz założoną przez konstruktora charakterystykę całej kolumny. Długość bass reflexu jest ściśle wyliczona w stosunku do obudowy. 

Poczytaj :

https://www.infoaudio.pl/poradnik/36,obudowy-glosnikowe-cz-ii-bas-refleks

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Życzę powodzenia , jeżeli piszesz o wyrwaniu papierowego przedłużenia portu bass reflexu , to właśnie zmieniasz założoną przez konstruktora charakterystykę całej kolumny. Długość bass reflexu jest ściśle wyliczona w stosunku do obudowy. 

Poczytaj :

https://www.infoaudio.pl/poradnik/36,obudowy-glosnikowe-cz-ii-bas-refleks

 

Wyliczenia, wyliczeniami, ale prawda jest taka, że kolumny po takiej modyfikacji grają masywniej, przyjemniej - o czym pisałem wcześniej - Wg mojej, subiektywnej, oceny skrócenie b-r wychodzi na plus. Ludzie z mojego otoczenia, co mieli styczność z moimi kolumnami przed i po modyfikacji potwierdzają, cały czas piszemy o subiektywnych odczuciach.

Możliwe, że Użytkownik dj-robson, jeżeli zdecyduje się na taką modyfikację, napisze, że jestem szurnięty i nie zgodzi się ze mną. Uszanuję to, bo każdy ma swój gust i prawo do własnego zdania.

Zakładanie z góry, że taki zabieg wszystko popsuje jest na wyrost.

Teoria, a praktyka nie zawsze idą w parze.

Są producenci, jak np.: KEF, co dołączają do kolumn różne długości rur b-r i pozwalają na dowolne ich montowanie, zależnie od preferencji słuchacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grafi82 Nie będę polemizował z subiektywnymi odczuciami. Bardziej Ci się teraz dźwięk podoba ok. w końcu o to chodzi w audio. Tylko że wychodząc z takiego założenia, to równie dobrze , a z pewnością taniej jest zbić skrzynkę z desek , wmontować głośniki i zrobić dwie dziury na bass reflex na chybił trafił. Bo w tej chwili ,masz modyfikację właśnie tego typu. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

@grafi82 Nie będę polemizował z subiektywnymi odczuciami. Bardziej Ci się teraz dźwięk podoba ok. w końcu o to chodzi w audio. Tylko że wychodząc z takiego założenia, to równie dobrze , a z pewnością taniej jest zbić skrzynkę z desek , wmontować głośniki i zrobić dwie dziury na bass reflex na chybił trafił. Bo w tej chwili ,masz modyfikację właśnie tego typu. 

 

 

 

Może i taniej, efekt brzmieniowy możliwe, że podobny, ale dechokonstrukcja nie będzie wyglądała jak zakupione Magnaty 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, grafi82 napisał:

Nie wiem czy się rozumiemy. Mnie chodzi o to, że tylna ścianka u mnie jest wytłumiona. Co widać nawet na filmiku z "rozbierania" T1500 ze strony 6 tego postu. Wytłumienie ścianek wewnętrznych nie ma nic wspólnego z b-r. Może i są takie kolumny, które nie mają wytłumień ścianek w okolicach b-r. Nie to jest tematem. Chodzi mi konkretnie o T1500.

Przecież to oczywiste. Jest wytłumiona po całości bo producent sprzedaje to jako buda zamknięta, ten szary krążek/gąbka jest wklejony, nie jest to akcesorium do strojenia B-R. Sam port jest tu ewidentnie tylko dla wyglądu.

Ale druga strona medalu, można to w bardzo prosty sposób usunąć. Być może w fazie testów (już po wyprodukowaniu gotowych kolumn) komuś raptem się odmieniło i postanowił kolumnę "zamknąć". Albo trzecia opcja, to celowe działanie i mamy dodatkowy ukryty "fjuczer".

Ale też jeśli już port B-R ma być aktywny to jego okolice (i przede wszystkim tylna ścianka) nie mogą mieć wytłumienia. Dla kogoś kto budował konstrukcje DIY to są proste rzeczy. Natomiast w przypadku T1500 mogę (możemy) dalej polegać już tylko na subiektywnych odczuciach. Nie mam kompletnie żadnych danych dot. 15 calowego głośnika (a jak ktoś czytał wątek od poczatku, to takie pytanie producentowi zadałem).

Edytowano przez dj-robson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dj-robson napisał:

Przecież to oczywiste. Jest wytłumiona po całości bo producent sprzedaje to jako buda zamknięta, ten szary krążek/gąbka jest wklejony, nie jest to akcesorium do strojenia B-R. Sam port jest tu ewidentnie tylko dla wyglądu.

Nie rozumiemy się i to bardzo. Wiem co to są te szare piankowe krążki. Sam je zdemontowałem parę miesięcy temu o czym pisałem. Pisząc o prawym b-r chodziło mi o to, ze na końcu otworu wydaje mi się, że widać "gołą" płytę bez wytłumienia obudowy (białe wygłuszenie pokrywające wnętrze głośnika) . Nie chodzi mi o piankowe, szare zatyczki wklejone w otwory.

Cały czas piszę o tylnej ściance, pytam o tylną ściankę, nie port b-r.

Cytat

Tak przyglądam się zdjęciu i jedno mnie zastanawia. To co widać na końcu prawego b-r to "goła" tylna ścianka? Pytam, bo u mnie cała wyłożona jest wytłumieniem/watoliną.

Zresztą widzę, że czytanie ze zrozumieniem jest trudne.

 

 

 

 

11 godzin temu, dj-robson napisał:

Ale też jeśli już port B-R ma być aktywny to jego okolice (i przede wszystkim tylna ścianka) nie mogą mieć wytłumienia. Dla kogoś kto budował konstrukcje DIY to są proste rzeczy. Natomiast w przypadku T1500 mogę (możemy) dalej polegać już tylko na subiektywnych odczuciach. Nie mam kompletnie żadnych danych dot. 15 calowego głośnika (a jak ktoś czytał wątek od poczatku, to takie pytanie producentowi zadałem).

Zdjęcia pierwsze "z brzegu". Ja widzę wytłumienia okolic b-r.

MC41NTIyOTYwMCAxNTYyMTUxOTEz.jpg

black-and-cut-away.jpg

 

 

Co prawda nie są to konstrukcje DiY, ale obudowy wentylowane mają.

 

Co do konstrukcji własnej, za propozycją Użytkownika tomek4446, może kiedyś coś własnego zrobię na oko, ale wtedy też wytłumię tylną ściankę (nie mylić z zaślepianiem otworu b-r)

Edytowano przez grafi82
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dj-robson napisał:

Jak pada stwierdzenie o czytanie ze zrozumieniem to robi się niemiło. A ja po prostu wsadziłem rękę głębiej i odsunąłem wygłuszenie od ścianki z dala od B-R, metodą siłową. Tym sposobem całemu światu ukazała się ścianka jak na focie. Ot filozofia.

Jeżeli uraziłem to sorki. O taką informację chodziło od razu. Ciekawość zaspokojona 👍

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maslak_s napisał:

Co nie zmienia faktu, że jak padło takie stwierdzenie, to kolega się skupił i w końcu odpowiedział konkretnie na pytanie XD

Po pierwsze w/w nic nie wnosi do tematu. A dwa tak naprawdę obaj czytacie wątek "po łepkach", bo napisałem już o tym w pierwszej odpowiedzi.

Ale powracając do samego portu i materiałów tłumiących. To, że nie powinno się wytłumiać (albo mało) bud z B-R to rzecz oczywista. Natomiast kombinacje z różnymi materiałami to dobry sposób na strojenie kolumn już nie tylko za pomocą głośnika, objętości w litrach, średnicy i długości portu. Ba, nawet niedawno miałem JBL'e (jest fota w tym wątku), które były b.mocno wytłumione dwoma rodzajami gąbki i waty. Port B-R był tym sposobem "dostrojony" już tylko do najniższych partii basu.

A znowu Altus300, którego przecież dosyć niedawno miałem, wypełniony w 3/4 gąbką przestał totalnie grać. Średni bas dosłownie zniknął, a całość przekazu wycofała się dwa kilometry dalej, zostawiając tylko najniższy bas. Coś jak na maxa odkręcony Loudness.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dj-robson napisał:

Po pierwsze w/w nic nie wnosi do tematu. A dwa tak naprawdę obaj czytacie wątek "po łepkach", bo napisałem już o tym w pierwszej odpowiedzi.

 

W/w wypowiedź również nic nie wnosi.
 

Kontynuując nic nie wnoszące wypowiedzi.

Z całym szacunkiem, może to ja nie umiem czytać ze zrozumieniem, ale nie widzę odpowiedzi na moje pytanie. Dopiero w wątku #193 jest wyjaśnione dlaczego widać „gołą” płytę. 
Widzę, że nie warto tutaj o cokolwiek pytać, ani brnąć dalej w jakąkolwiek konwersację. Aż tak bardzo mnie to nie interesowało. Nie była to informacja dzięki której zrozumiałbym sens życia. Tylko ciekawość. I z takiej pierdoły zrobiło się tyle bezsensownych wątków.

Mnie to już zmęczyło.
 

Miłej wymiany dalszych poglądów. 
 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powracając do tematu wątka i chęcią podzielenia się (z własnej nieprzymuszonej woli) kolejną opinią i konstrukcją. Na salony trafia chyba najbliższa możliwościami i konstrukcją podobną do dynavoice definition df-8, którą zaproponował S4home na początku. Na salony (na tydzień lub dwa) na testy trafia taka oto konstrukcja jak na focie. Przetworniki m.in. 21cm Scan Speak'a, jakie dokładnie modele to napiszę jak się dowiem, ale chyba to samo co w Akustyku. Kopia 1:1 poniższej:

https://akustyk.com.pl/p/40/246/akustyk-c3?fbclid=IwAR12V-WQviDWzeQRUM-8ciyEvmQE3KkdidhBLpcLKhEF6J1Fibq2A299ERg

Jak to brzmi w dużym salonie? O ile między (delikatnie zmodyfikowanym) Altusem 300 a Transpulsem 1500 są spore różnice (ale też i podobieństwa), to tutaj między T1500 a poniższą DIY jest kolejny naprawdę spory krok jakościowy na +. Coś więcej napiszę jak ochłonę bo kolejny raz kilka tyś utworów do przesłuchania. Wszystko brzmi zupełnie inaczej i bardzo swobodnie nagłaśnia salon. Bas schodzi czasami tak nisko, że czuć ruch powietrza a nie dźwięk. Sporo niuansów dźwiękowych odrywa się od kolumn i "lata" gdzieś wokół. :)

20210215_095302.jpg

20210215_095317.jpg

20210215_095336.jpg

Edytowano przez dj-robson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Po oddaniu w/w konstrukcji z testów zauważyłem, że Magnaty jednak dzięki dużej papierowej membranie mają tendencję do podbarwiania wyższego basu. Dlatego decyduję się na rozebranie kolumn i całkowitą zmianę materiału wygłuszającego. Prawdopodobnie będzie kombinacja kilku materiałów. Co z tego wyjdzie to już wie tylko Święta Cecylia.

Aha byłbym zapomniał, T1500 zdecydowanie ponownie zamykam, nie pasuje mi to. Niby troszkę ten bas niżej schodzi ale reszta pasma traci i się jakoś dziwnie rozmywa. Mowa o tym co produkuje 38cm przetwornik wraz z portem B-R.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...