Skocz do zawartości

Pomoc w doborze stereo - budżet 4000


Marcin Dryl

Recommended Posts

Witam serdecznie, mój pierwszy post i od razu chciałbym prosić :) o pomoc w doborze sprzętu umożliwiającego nagłośnienie poniższej przestrzeni (rys. w załączniku). Podstawowe rzeczy na których mi zależy

- źródło dźwięku głównie streeming z internetu (spotify - korzystam obecnie z chromecasta podłączonego do głośnika JBL  )

- radio

- bluethooth, smartfony głównie podczas imprez mozliwość streemowania przez gości muzyki głównie z youtube, łatwość łączenia się  z zestawem 

- mozliwość podłączenia TV (przede wszystkim zalezy mi na słuchaniu muzyki, a poprawienie dźwięku z tv traktuje jako dodatkowy bonus)

- muzyka głównie rock, metal, soul, ...ale także poważna

- lubię słuchać muzyki stosunkowo cicho i jednocześnie słyszeć jak najwięcej dźwięków , raczej miękko z wyraźnym wokalem . Czasami jak nie ma domowników mieć jednak na tyle dużą moc żeby jednak posłuchac również głośno np. koncertów (rock, metal)

- zależy mi również (to już jako opcja dodatkowa do zestawu stereo) aby byłą możliwość postawienia dodatkowego głośnika np w kuchni lub po przeciwległej stronie jadalni tak aby np podczas większych imprez goście nie byli zdani na jedno źródło spod TV z głównych kolumn co w efekcie skutkowało by tym że osoby siedzące bliżej stereo mieli by za głośno a osoby po przeciwnej stronie nic by nie słyszały. 

Ok, to z grubsza. Co juz wiem:

1) Wydaje mi się że od strony funkcjonalnej (musiccast) najbardziej będzie mi pasowa R-N602 , ale usłuszałem tez taką opinię że raczej Yamaha może byc dla mnie za ostra i lepszym rozwiązaniem byłby TX8250 lub 8270. Onkyo nie zapewni mi natomiast mozliwości dorzucenia głośników po WiFi ... Gdzieś natomiast widziałem  wzmianke że chromecast ma obecnie mozliwość synchronizacji tj. podpinam dwa chromecasty do dwóch urządzeń i muzyka synchronizuje się (zastanawiam się czy np głośnik JBL z chromecastem mógłby się zsynchronizować z muzyką z Onkyo - wówczas miałym "załatwiona kwestię multirooma")

2) Czy mogę wykorzystując bluethooth dołączyć do zestawu głosniki zewnętrzne (są jakieś ograniczenia jeżeli chodzi o ilość ? - oczywiście pewnie w praktyce będzie to 1-2 głośniki) i czy przy takim rozwiązaniu dźwięk będzie się synchronizował z głównym zestawem ? Z tego co wiem to Yamaha ma bluethooth dwukierunkowy a Onkyo jednokierunkowy ale chyba są przystawki bluethooth umożliwiające wymianę danych dwukierunkowo .

3) Chciałbym sie jeszcze upewnić czy moge np. jednocześnie na głónych kolumnach słuchać dzwięku z TV i jednocześnie z amplitunera przesyłać cokolwiek innego (np. radio ) po bluethooth do głośnika zewnętrznego ?

4) Kolumny - wiem że powinny byc stojące :) . Do R-N602 proponowano mi Tesi561 (mała fajna zgrabna kolumna ...nie za mała do mojego pomieszczenia ?) ELAC Debut 2.0 F5.2  (wizualnie też jest ok) , Heco Aurora 700 (sprzedawca raczej odradzał i sugerował że do tych kolumn powinien być R-N803 ....także mam mętlik w przypadku kolumn. Oczywiście będę się chciał umówić na odsłuch ale wcześniej chciałbym sie skupić na 3-4 kolumnach pomiędzy którymi powinienem wybierać biorąc pod uwagę moje preferencje muzyczne, sposób słuchania muzyki i przestrzeń którą chcę nagłośnić

 

Budżet podałem w tytule i raczej nie chciałbym go przekroczyć - 4000 zł

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

 

pomieszczenie do stereo.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Yamaha najbardziej ci spasuje. Czemu? Bo tylko na ma laud es regulowany a to ci się przyda przy cichym odsłuchu. Onkyo nie ma tak i gra lepiej głośniej. Do Yamahy dobierz kolumny ciepłe. Nie indiana tylko lepsze melldika bl40mkIII albo magnat shadow 207

 

Music cast daje ci możliwość rozszerzenia systemu o inne kolumny. Tu akurat lepiej wypada Onkyo gdyż jego system nie jest zamknięty. Korzysta z zewnętrznej firmy. Pytanie ile i jakie to mają być głośniki. 

Heco 700 nie zmieścisz się w cenie do 4. Ale to byłby najlepszy model.

Podjeżdżaj do nas na odsłuch i pytaj o lepsze ceny

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

kwestia elektroniki - wybór zależy od preferencji dźwiękowych oraz konfiguracji sieciowej. Yamaha gra bardziej ofensywnie, wyraźniej eksponuje skraje pasma. Może to być fajne przy cichym słuchaniu, ale wspomniałeś że szukasz dźwięku cieplejszego z wyraźnymi wokalami. Tutaj moim zdaniem znacznie lepiej wypadnie Onkyo. Jest to jednak kwestia odsłuchu. Co do rozbudowania systemu o kolejne pomieszczenia, platforma MusicCast daje oczywiście takie możliwości, ale jesteś zamknięty w systemie Yamaha. W przypadku Onkyo jest google chrmoecast, DTS Play:Fi co daje bardzo duże spektrum wyboru głośników sieciowych. 

Kolumny - w tym przypadku gorąco namawiałbym na Heco Aurora 700. Zestaw taki (https://www.q21.pl/onkyo-tx-8250-heco-aurora-700.html) niewiele przekracza założony budżet, a dźwiękowo powinien Cię w pełni usatysfakcjonować. Ciekawą alternatywą może być także taki zestaw z kolumnami Monitor Audio MR6 oraz Magnat Shadow 209.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania oraz indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

amaha najbardziej ci spasuje. Czemu? Bo tylko na ma laud es regulowany a to ci się przyda przy cichym odsłuchu. Onkyo nie ma tak i gra lepiej głośniej. Do Yamahy dobierz kolumny ciepłe. Nie indiana tylko lepsze melldika bl40mkIII albo magnat shadow 207

Co do filtra konturowego w ampli Yamahy (loudness) to mnie np. on mocno rozczarował. Zdecydowanie "psuł" muzykę zamiast cokolwiek poprawić.

Poza tym, Piotrze, jak przypomnisz sobie mój wątek nt. wyboru sprzętu, to tam napisałem m.in. że właśnie Onkyo bardzo dobrze radziło sobie z cichym graniem, co było w moim przypadku również istotnym parametrem branym pod uwagę.

I ostatecznie, po odsłuchach zrobionych w domu, to właśnie zdecydowałem się na Onkyo TX-8270 rezygnując m.in z Yamahy 602-ki już na samym początku zabawy porównawczej za jej zbytnią detaliczność i dźwięk w stylu "krew z uszu".

Na koniec dodam, że obecnie po paru dobrych tygodniach użytkowania, jak moje ampli się w końcu już ładnie wygrzało, to jestem coraz bardziej zadowolony z tego jak fajnie i przyjemnie gra właśnie w zestawieniu z kolumnami  Melodika BL40 MKIII .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

@Marcin Dryl

Czy dopuszczasz sprzęt używany? Byłoby ze 2 klasy wyżej. 

Tak jest to opcja akceptowalna. Zależy mi żeby zestaw spełniał moje kryteria wymienione powyżej i miał kolor czarny ... ewentualnie okleina głośników dębowa :)  i był w pełni sprawny . Jeżeli możesz coś zaproponować to bardzo chętnie

@Q21 @S4Home

Dziękuję za wasze odpowiedzi. Ponieważ w Białymstoku z tego co się zdążyłem zorientować będzie mi raczej trudno znaleźć wszystkie konfiguracje które chciałbym przetestować , a chciałbym porównać zarówno TX8250 i R-N602 w zestawieniu z Heco Aurora 700 (wierzę Wam że pomimo opinii od lokalnego sprzedawcy te dwa amplitunery nie są za słabe do tych głośników :) ), Magnat shadow 209 i Melodika BL40MK3 więc pytanie na jakich zasadach można to zrobić zdalnie . Czy kupuje te zestawy płacąc za całość i po jakimś czasie (jakim ?) odsyłam to co mi najmniej pasuje ? czy jest jakis inny model współpracy ? ...nie zbankrutuję na kurierze , czy może macie swoje dobrą umowy z kurierami.

I jeszcze jedno pytanie , które  zadałem wcześniej ale chyba niezbyt precyzyjnie. Rozumiem że przez WiFi synchronizuje się dźwięk pomiędzy zestawem głównym a głośnikami np systemowymi Y , ale czy jeżeli np do Y po Blouthooth podłączę głośnik to czy będzie ona się synchronizował (dżwięk) również z systemem głównym ? (zakładam że może tak być w przypadku Y bo ma blouthoot dwukierunkowy ,a w przypadku O to chyba raczej nie ale to są moje tylko domysły. Jak jest w praktyce ? :))

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sieci Chromecast 3, koszt 220 zł z wysyłką. Z bajerów m. in sterowanie głosem, chyba ma bluetooth, ale nie jestem pewien. Dzisiaj odbieram więc napiszę nieco później. 

Klasyczny wzmacniacz stereo i kolumny podłogowe.

Ze wzmacniaczy poleciłbym Ci Caspiana, ale nie wiem czy jesteś przygotowany na taką ilość szczegółów w średnicy i w górnym paśmie.. Może Roksan Kandy, ale nie słuchałem więc trudno mi się odnieść. Kandy jest tańszy, któryś z kolegów pisał o różnicach dźwiękowych tych modeli. Nie pamiętam. 

Do głowy przychodzi mi jeszcze HK 980, dobry wzmacniacz. (około 1000 zł za ładnie utrzymany). Wydajny prądowo. Mocny dół, szczegółowa średnica i góra. Dość ciepły w odbiorze. Jakie kolumny do Harmana? Słuchałem z heco xt 510, ale nie specjalnie mi się podobało. 

Do tego dac, podłączysz min. TV. 

Kolumny polecą koledzy. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

@Marcin Dryl masz prawie 50m2 i wszystkie z w/w kolumn będą za małe, aby poprawnie nagłośnić twój salon. Albo poczekaj i uzbieraj więcej albo szukaj kolumn na rynku wtórnym. 

No właśnie nie wiem jak na to patrzeć bo zakładam że ta część odsłuchowa ma ok. 30 m (czyli ta część z kanapami), ale fakt jest taki że fala dźwiękowa owszem rozchodzi sie dalej bo przestrzeń jest otwarta . W kuchni zakładam że postawiłbym głośnik po wifi współgrający z zestawem lub głośnik bluethooth. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Tobą nie ma żadnej ściany zatem nie możesz liczyć w ten sposób części odsłuchowej. Masz pomieszczenie na duże kolumny podłogowe 
Jakie kolumny byś zasugerował w takim razie i pytanie czy się nie okaże że kolumny są potrzebne większe ale i amplituner trzeba też mocniejszy. ...ech za duża chałupę wybudowałem

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chromecast'ów jest tak, jak napisałeś, że słyszałeś :) - możesz wysyłać różną muzykę na każdy z nich, możesz też tworzyć grupy i wysyłać na wszystkie urządzenia i kolumny podpięte do Chromecast'ów ten sam sygnał i w ten sposób odtwarzać w całym domu to samo idealnie zsnychronizowane - czasami się przydaje. 

Mam tak w domu (chromecast audio do wzmacniacza streo i chromecast av do amplitunera av), używam, bardzo sobie chwalę. Pisałeś chyba o stream'owaniu - porównywałem wczoraj Spotify i Tidal Premium (nie hi-fi). Moim zdaniem muzyka z Tidal, nawet tego nie-hi-fi jest znacznie bogatsza od Spotify'owej, więc proponuję Ci przetestować. Jbc wszystkie serwisy tego typu organizują co jakiś czas promocje - Tidal organizował w ostatnie wakacje oraz przed Nowym Rokiem promocję w ramach której dali 6 m-cy dostępu za free - spróbowałem i zostaję z nimi (Spotify też testowałem, ale jak napisałem, Tidal IMHO wygrywa).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzysztof Sitkowski napisał:

Co do chromecast'ów jest tak, jak napisałeś, że słyszałeś :) - możesz wysyłać różną muzykę na każdy z nich, możesz też tworzyć grupy i wysyłać na wszystkie urządzenia i kolumny podpięte do Chromecast'ów ten sam sygnał i w ten sposób odtwarzać w całym domu to samo idealnie zsnychronizowane - czasami się przydaje. 

Mam tak w domu (chromecast audio do wzmacniacza streo i chromecast av do amplitunera av), używam, bardzo sobie chwalę. Pisałeś chyba o stream'owaniu - porównywałem wczoraj Spotify i Tidal Premium (nie hi-fi). Moim zdaniem muzyka z Tidal, nawet tego nie-hi-fi jest znacznie bogatsza od Spotify'owej, więc proponuję Ci przetestować. Jbc wszystkie serwisy tego typu organizują co jakiś czas promocje - Tidal organizował w ostatnie wakacje oraz przed Nowym Rokiem promocję w ramach której dali 6 m-cy dostępu za free - spróbowałem i zostaję z nimi (Spotify też testowałem, ale jak napisałem, Tidal IMHO wygrywa).

Dziękuję bardzo za informację. To pociągnę jeszcze z tymi chromecastami:

Powiedzmy kupuje TX8250 (on z tego co widze to ma wbudowanego chromecasta) , mam już chromecasta audio (ale nie jest to najnowsza wersja - nie mam oznaczeń ale został kupiony w 2016 r). Podpinam chromecasta przez gniazdo AUX do głośnika (obecnie mam JBL) i rozumiem że moge zsynchronizować amplituner z gośnikiem JBL . Dobrze myślę ? :) . 

Rozumiem że u Ciebie jest tak że wpinasz chromecasty do poszczególnych urzadzeń a ja się zastanawiam czy ten wbudowany w Onkyo zsynchronizuje się z tym zewnętrznym który podepnę pod głośnik. Zakładam że tak ale wolę dopytać. W przypadku Yamahy zakładam że taki numer juz nie przejdzie bo jest to zamkniety system. Czy tak ? :)

Jeżeli jest tak jak myślę to Onkyo daje o wiele większe możliwości doboru głośników . Czyli nie nie musza to być przede wszytskim głośniki WiFi .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się pogubiłem, ale wydaje mi się, że znajdziesz to, czego szukasz w poniższej odpowiedzi :)

Google opracował aplikację do tych Chromecastów (Google Home). Jak to dokładnie jest zaimplementowane nie wiem - ale od strony użytkowej wygląda to tak, że w tej aplikacji można zdefiniować grupę urządzeń, do której można przypisać dowolną liczbę posiadanych i podpiętych w domu do sieci Chromecastów. Wówczas na wszystkich urządzeniach, z których chcę streamować muzykę mogę wybrać, czy streamować na konkretnego Chromecasta, czy na grupę / którąś z grup.

(odnośnie implementacji - przypuszczam, że Chromecasty zapisują sobie, jako 'kto' mają się przedstawiać - które streamingi brać na klatę, czy tylko te wysyłane do siebie imiennie, czy taże wysyłane na grupę, do której należą)

Odnośnie Chromecast audio - pewnie wiesz, ale na wszelki wypadek napiszę - jest jedna ważna czynność, którą trzeba wykonać, by cieszyć się dźwiękiem dobrej (wydaje mi się, że nawet bardzo dobrej) jakości, a nie tylko dźwiękiem - po wejściu w ustawienia Chromecasta audio w aplikacji Google Home, trzeba mu ustawić, by korzytał z pełnego zakresu dynamicznego (ta opcja jest domyślnie wyłączona, aby z chromecastem dobrze sobie radziły mały wymagające urządzenia, do których jest podpinany)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2019 o 11:30, Marcin Dryl napisał:

Jakie kolumny byś zasugerował w takim razie i pytanie czy się nie okaże że kolumny są potrzebne większe ale i amplituner trzeba też mocniejszy. ...ech za duża chałupę wybudowałem emoji6.png

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka
 

Duże podłogówki pokroju ELAC Debut F6.2 (to tylko przykład, żeby zobrazować Ci jakiej wielkości kolumny są w stanie poprawnie nagłośnić twoje pomieszczenie). Jeśli budżet jest sztywny, szukaj na rynku wtórnym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalnie pozostanę zapewne przy jednym z tych dwóch TX8250 i R-N602 (bardziej skłaniam sie  do Onkyo) zastanawiam się tylko czy te ampli nie są zbyt słabe w stosunku np do heco 1000 (z tego co widzę to różnica pomiędzy heco 700 a 1000 to ok 400 zł więc w zasadzie mieszczą się w budżecie). 

Testy planuje na początku lutego więc jeszcze mam chwile na poszukiwania. Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.01.2019 o 07:33, S4Home napisał:

F6 są do pomieszczeń 20-30 metrów. Tu mówimy o heco 1000, klipsch rp280, dali grand, monitor audio silver 10 i innych z dwoma dwudziestka mi.

?

Piotr

Skąd Ty to wziąłeś? F6 na pewno nie nadają się do 20 m2 :) btw. wyżej to mówiłeś o heco 700 a nie 1000 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...