Skocz do zawartości

Pułapki basowe


Fafniak

Recommended Posts

Kupiłem klika na próbę

takich :

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/pulapka-basowa-pb-mp-2-120cm/

Od razu napiszę. Tak wiem że prawdziwe są większe i maja większy wpływ ale to co wybrałem jest to po prostu kompromis (zgniły kompromis) pomiedzy tym co chciałbym a tym co realnie mogę wstawić do pomieszczenia.

Postaram się w łykend opisać czy to coś dało w moim przypadku.

Ale przy okazji ładna scena zaistniała.

W korytarzu, w domu soti paczka (no dośc duża gabarytowo)

Syn przechodził i zaskoczony pyta - o rany, co to?

No więc odpowiedzialem zgodnie z prawdą że pułapki basowe

Po czym padło sakramentalne... a po co żeś to kupił? (syn...)

Na co żona siedząc przy stole, zajęta jakimiś precyzyjnymi robótkami ...." dobrze że kupił.... jak będziemy go okładać to na zewnątrz nie będzie słychać.." !!! :D:D:D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwsze próby za mną.

róg z tyłu pomieszczenia gdzie niskie tony po prostu kotłowały się zrobiłem tak :

IMG_20190113_134404303.thumb.jpg.24a1c732000f8755bcc5cce5802d13b4.jpgIMG_20190113_134410315.thumb.jpg.6c7480302c6bf3967d633b0af61a84b6.jpg

Natomiast nad kolumnami , nie mam jak inaczej na próbę zamontować więc...

IMG_20190113_133551614.thumb.jpg.bba79140b604b924ed506a4c5f1c6ade.jpg

Dwie takie wstaweczki dałem prawie obok siebie.

Przed wstawieniem tych pułapek basowych pod sufitem to aż sie kotłowało od niskich tonów

Probowane na koszmarku Fugazi MArillion.

Efekty ...?

Myślałem/liczyłem że będą większe ALE i tak jest bardzo nieźle !!!

Polecam wszystkim wypróbowanie !

@Bartek z Mega-Acoustic

Mam pytania....

Czym podkleić te długie pianki tak aby mozna było zdejmować je do czysczenia (nie oszukujmy się - to są straszne kurzołapki)

(rzepy przyklejane...?)

Druga sprawa - czy możecie pociąć jakoś ładnie na określone odcinki? Nie umiem jakoś ładnie podzielić/uciąć aby wstawić między półki.

Trzecia sprawa.... - czy to można po zdjeciu myć prysznicem ? Czy traci jakieś właściwości ?

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że fajnie działa. Zwróć tez uwagę, że to są umiarkowanie mocne basstrapy, bo 20 cm grubości, mamy jeszcze 2x grubsze :P ale fakt faktem, za baaaardzo niewielkie pieniądze (masz 3 sztuki, dobrze liczę? no to 90 zł) uzyskałeś fajną poprawę brzmienia. Przede wszystkim zadziałał fakt że zlokalizowałeś podejrzane miejsca, bo czasem ludzie kupują basstrapy, wrzucają gdzieś na pałę a potem bulwers że nie działa...

Możemy pociąć jak trzeba, ale solidnymi nożyczkami jesteś w stanie to sam zrobić. Przykleić można i rzepem i klejem (jest u nas i jedno i drugie), rzepem jest łatwiejsza opcja demontażu. Najlepiej pisz mi to jakoś na priv takie rzeczy, żeby nie zaśmiecać forum.

Co do mycia to szczerze mówiąc bym nie próbował... nie wiem czy to da rade solidnie wyschnąć, my unikamy kontaktu pianki z wilgocią. Można swobodnie odkurzać, a tak żeby była potrzeba mycia to raczej się nie zapaskudzą...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u mojego syna w pokoju odkurzam i przecieram ewentualnie wilgotną ściereczką tyle że mam przyklejone wiec zabrać do wanny byłoby ciężko ?

@Fafniak a rodziny mamy z podobnym poczuciem humoru. Jak przykleilismy do ściany gąbki u młodszego syna w pokoju to starszy powiedział :  teraz jak cię będzie ktoś mordował to ja będę mógł sobie obok w pokoju spokojnie spać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie uświadomiłem sobie jak "capi' nie wysuszona gąbka.... to był głupi pomysł :)

@Bartek z Mega-Acoustic - wydaje mi się że te tematy właśnie jak najbardziej nadają sie na forum :)

Co do cięcia to pewnie że pociąłem (co widać na załączonym obrazku) ale może wy macie możliwośc pocięcia "maszynowego' co by to ładnie wyglądało ?

+ jakaś dopłata za usługę - to juz na pw :)

5 minut temu, Inferno napisał:

Jak przykleilismy do ściany gąbki u młodszego syna w pokoju to starszy powiedział :  teraz jak cię będzie ktoś mordował to ja będę mógł sobie obok w pokoju spokojnie spać

Czyli jednak coś w tym jest..... hmmm... może trza wzrócić sie do jakiegoś europejskiego sądu czy cuś.... ;)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pocięcie zrobimy bez problemu, wycięliśmy taki kształt to i przetniemy na kawałki, bez potrzeby dopłat za usługę. Zdecydowanie maszynowo

No nie wysuszona to jeszcze pół biedy, ten materiał ma to do siebie że ma skomplikowaną trójwymiarową strukturę, która "blokuje" powietrze... ale wodę też. I ona tam może zostać na dość długo, więc mogą się dziwne rzeczy podziać. Możesz próbować wysuszyć, z tym się nie powinno nic stać, postawić przy kaloryferze albo suszarką :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak, gratulacje. 

Teraz trochę offtop, ale może nie za bardzo. Jak już mamy Bartka na linii... Otóż przymierzam się do przemeblowania pokoju. Chcę też kupić nową kanapę. Przy przeglądaniu specyfikacji technicznych natrafiłem na coś, co nazywa się pianka wysokoelestyczna HR. Materiał ma świetne własności sprężynujące i zalety higieniczne, które zawdzięcza budowie otwartokomórkowej. Czy taka struktura powoduje, że kanapa zbudowana z użyciem takiej pianki będzie również dobrym absorberem akustycznym? Czy miałeś @Bartek z Mega-Acoustic styczność z czymś takim? Może badałeś parametry takiej pianki? Byłoby 2w1. Kanapa i pułapka basowa.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej pianki może być milion rodzajów, szczerze mówiąc nazwa HR to mi brzmi jak zwykła pianka tapicerska, pytanie po prostu po co ona miałaby być otwartokomórkowa... są w Polsce dwie firmy które o to walczą tj. zrobić meble akustyczne, ale chwilowo różnie to wychodzi tj. nie bardzo spełnia to wtedy funkcje meblowe jak jest akustyczne. Normalna pianka, nieotwartokomórkowa, też chłonie, więc jak będzie tam pół metra pianki to będzie chłonąć całkiem solidnie.

Ale to nie ma żadnego znaczenia w sumie, bo bez względu na to co to będzie i z czego to będzie to na pewno nie będzie stało w odpowiednim miejscu czyli w rogu pokoju. Umieszczenie pod samą ścianą już prędzej ale to tez tylko na jeden mod w sumie i to zazwyczaj pierwszy osiowy, a więc częstotliwości poniżej 30-40 Hz gdzie żadna pianka nie wyrobi chyba że + 50 cm grubości a to i tak "średnio".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... z wykresów w Waszym kalkulatorze wynika, że kanapa nawet ustawiona na środku pomieszczenia może trafiać w kumulacje kilku modów. Wiele razy podkreslałeś, że porowatość, przepuszczalność powietrza ma dla własności pochłaniających decydujące znaczenie, więc pianka tapicerska otwartokomórkowa powinna przewyższać własnościami akustycznymi zwykłą piankę tapicerską. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale to w sumie tylko w wypadku wyższych modów tj z numerkiem +2, które raczej są mniejszym problemem. Co do pianki tapicerskiej to po raz kolejny dostaję to co chciałem tj. nie powinienem się w ogóle wypowiadać w sprawach technicznych bo nie da się tego wyłożyć w uproszczony sposób... To zdecydowanie nie jest zależność liniowa ani taka prosta sprawa, pianka tapicerska otwartokomórkowa będzie mieć oporność przepływu typu 3000-5000 albo coś koło tego. Zdecydowanie kiepska opcja. Ciężko mi wyobrazić sobie materiał na meble który byłby akustyczny, a jednocześnie nie odkształcił się przy eksploatacji...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przygód ciąg dalszy czyli....

DEBILU - ściągnij nalepkę :D

Czyli o tym że jak juz coś wymyślisz to rób to dokładnie.

Mocowanie tych cholernych pianek nie jest proste. Żadna taśma klejące się ich nie trzyma. Moje marzenia o tym żeby zrobić to na rzepach, spełzły na niczym.

Noż kurde... nie da się. Chyba że są jakieś super duper specjalne specyfiki.

To wymyśliłem że kupię jakieś "ładne" kątowniczki i wykorzystam powszechnie znane zasady fizyki ;)

W sklepie znanej sieci ............ znalazłem takie :

IMG_20190118_170105496.thumb.jpg.b0ec616cd03ce72d056d71aab30c9758.jpg

A ponieważ wizja wiercenia dużej ilości małych otworów i przesuwanie całej ściany sprzętu szafek itp. żeby tego nie zapylić , zupełnie mnie nie pociągała... to znalazłem cuś takiego :

IMG_20190118_170433196.thumb.jpg.517eefcdf068733b156a470abe590ca4.jpg

Faktycznie dość mocna cholera ;)

No ale o co chodzi z tą nalepką?

Jak ktoś miał do czynienia z nalepkami w sklepach sieciowych to wie o co chodzi. Zdrapanie/odklejenie tego koszmarka to istna droga przez mękę.

No więc postanowiłem pójść na skróty. Pomyślałem ż ejak mają tak silny klej to żaden alko izopropylowy jej nie zaszkodzi ;)

Przetarłem i nakleiłem taśmę (tę powyżej)

Zamontowałem pod sufitem i byłem w niebo wzięty aż do ranka dnia następnego. Usłyszałem taki dziwny dźwięk spadajacego i obijającego się metalu.

Oczywiście okazało się że ta cholerna nalepka straciłą już swoje właściwości (łajza jedna) i została przylepiona do taśmy "Tesa" a kątowniczek odpadł.

Żałuję że nie zrobiłem zdjęcia co kładłem na sprzęt aby uchronic go przed spadającymi kątowniczkami. :D

Poprawiłem , zdarłem nalepki. Na razie jest dobrze :)

IMG_20190118_165934421.thumb.jpg.abae16f3f06150d6119a7ef6c25d739a.jpgIMG_20190118_165944578.thumb.jpg.47c01d262bcf3a4b99b1bd0c5c87e216.jpgIMG_20190118_165957394.thumb.jpg.b855653c6130f175decdd266101a2dec.jpgIMG_20190118_170009124.thumb.jpg.5b704910b3b370d7de6fcef2e34c3f59.jpg 

Terasz szukam tylko super lekkiej listwy którą wprowadzę na całej długości pomiedzy kątowniczek a gąbkę.

Gąbki niestety różnią się odcienie :(

Gdyby ktoś miał jakąś radę chętnie przeczytam, a jak komuś wpadnie do głowy co można użyć jako taką listwę (340-360cm długości / 2,5-3cm szerokości)

 

Żona trochę podłamana wyglądem i wielkością (sposób mocowania już w tym momencie był nieistotny)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Gdyby ktoś miał jakąś radę chętnie przeczytam

Ponieważ jestem szczęśliwym posiadaczem takiż samych pułapek wiem o czym piszesz. Mam ten sam problem , fakt taśma dwustronna się tego nie trzyma , przykleiła się jedynie do ściany. Ale jak już się przykleiła to mam pewien pomysł , można taśmę posmarować szybkoschnącym klejem do polipropylenu od strony pułapki , powinno zadziałać. Aha , jak by Ci przyszło do głowy zastosować silikon , to ......nie trzyma , sprawdzałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusław Kożyczkowski - trochę nad tym siedziałem i powiem ci że znalazłem jedno rozwiązanie z mocowaniem które mogliby wprowadzić jako dodatkowe akcesorium.Gdyby było proszkowo malowane na kolor pianki.... myślę że mogłoby dobrze wyglądać.

@tomek4446 - muszę podpytać o płytę testową... ? bo ręce mi opadły

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy kombinujecie z tym montażem... od 5 lat montujemy klejem te wszystkie pianki, basstrapy też, a rekordem były panele 1x1m grubości 24 cm w komorze półbezechowej w Anglii i wszystko się trzyma. Producent jak najbardziej "ma pomysł" na to i jest to klej dostępny u nas na stronie...

Mamy też takie dość mocne rzepy które również trzymają lżejsze panele bardzo dobrze, ale jak ten rzep zwiąże ze ścianą (w sensie, jedna warstwa) to nawet trudniej niż na klej odkleić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...